Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Οταν το πισω λαστιχο τελειωνει , τι γινεται ? (Για supersport μηχανη)

  1. #1
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334

    Question Οταν το πισω λαστιχο τελειωνει , τι γινεται ? (Για supersport μηχανη)

    Μπορει καποιος να μου πει οταν φτανεις και τελιωνεις το πισω ελαστικο σε πατημα με τον δρομο, τι μπορει να συμβει ?.

    Υπαρχει κυνδινος πτωσης ?

    Καποιος μου ειχε πει οτι ακομα και τερμα να το πατας, η δυναμη που ασκειται στο ελαστικο δεν ειναι και εκει που παταει.

    Ειναι αληθεια ?

    Ακομα το μπροστα γιατι εχει λιγο ακομα απατητο αφου το πισω ειναι τερμα ?.

    Μηπως λογο προφιλ ? Ειναι 70αρι το πισω 55αρι οπως σε ολλα τα SS.


  2. #2
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Το πισω ελαστικο "τελειωνει" πριν το εμπρος γιατι παταει περισσοτερο και καλυτερα απο οτι το εμπρος.
    Επισης εαν προσεξεις το πισω ειναι λιγοτερο "κυρτό" απο το εμπρος γι'αυτο και "τελειωνει" ποιο ευκολα....

    Το εμπρος μπορεις να το "τελειωσεις" και εκτος πιστας αλλα δεν ειναι καλη ιδεα διοτι οι κλησεις που αντιστοιχουν δεν ειναι ασφαλεις για να γινονται στον δρομο.

    Πριν -υποθετικα- τελειωσεις το πατημα των ελαστικων εφοσο συνεχισεις να επιμενεις θα φτασεις πρωτα στο οριο κλησης της moto (μεταξυ 50-56 μοιρες) και συνεπως θα εχει αρχισει να ξυνεις μαρσπιε και οτι αλλο βρισκει κατω - και εκει θα σταματησεις....

    Σε οτι αφορα αυτο που σου ειπε ο φιλος σου ειναι σωστο διοτι η μεγιστη "πιεση" ειναι προς το κεντρο του πατηματος του ελαστικου και οχι στις ακρες....


  3. #3
    ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΤΙ.
    το τελειομενο λαστιχο ειναι για εφε στην καφετερια.
    ο καλος οδηγος δεν τερματιζη το λαστιχο του αλλα στρηβη το δηνατον με πιο ορθεια την μοτο. οσο πιο ορθεια η μοτο καλυτερη προσφηση οσο πιο πλαγιασμενη τοσο πιο ευκολα μαζευης ραδικια( τα ραδικια τα εβαλα εγω) για να καταλαβης.
    στην φωτο που εμφανιζετε στο νικνεημ μου η μοτο μου εχει τελιοσει τα λαστιχα μπρος πισο.........
    μετα εμαθα να στρηβω

  4. #4
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    Το πισω ελαστικο τελειωνει πριν το εμπρος γιατι παταει περισσοτερο και καλυτερα απο οτι το εμπρος.
    Επισης εαν προσεξεις το πισω ειναι λιγοτερο "κυρτό" απο το εμπρος γι'αυτο και τελειωνει ποιο ευκολα....
    Δηλαδη αυτο ειναι που λενε να μην βαζουμε αλλα ελαστικο εμπρος και αλλο πισω (π.χ στην κορωνα) π.χ Diablo Corsa εμπρος - Diablo απλο πισω.

    Ακομα αυτο που λες με τους μαπσιεδες ειναι 100% οτι θα βρουν κατω αν τελειωνεις το πισω ελλαστικο ή αναφερεσαι οταν τελειωνει και το εμπρος.

    Ακομα στα semi-slick ελαστικα το πισω τελειωνει πιο αργα απο οτι ενα πιο sport touring λαστιχο ?

    Π.Χ Diablo Dragon SuperCorsa με τα Bridgestone BT12


  5. #5
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΤΙ.
    το τελειομενο λαστιχο ειναι για εφε στην καφετερια.
    ο καλος οδηγος δεν τερματιζη το λαστιχο του αλλα στρηβη το δηνατον με πιο ορθεια την μοτο. οσο πιο ορθεια η μοτο καλυτερη προσφηση οσο πιο πλαγιασμενη τοσο πιο ευκολα μαζευης ραδικια( τα ραδικια τα εβαλα εγω) για να καταλαβης.
    στην φωτο που εμφανιζετε στο νικνεημ μου η μοτο μου εχει τελιοσει τα λαστιχα μπρος πισο.........
    μετα εμαθα να στρηβω
    Γιωργο δεν εβαλα το ποστ για να πω οτι τελειωνω τα ελαστικα μου.

    Οπως λες ειναι για εφε...ακομα και στην πιστα να εισαι και σκοπος σου να ειναι να ξυνεις τις ξυστρες απο την φορμα (δεν παει να πει οτι εισαι και γρηγορος) οι ξυστρες ειναι εργαλειο (δηλαδη ποσο εχω ακομα προσφυση)

    Απλα εκανα την ερωτηση αν υπαρχει προβλημα οταν τελειωνει το ελλαστικο πισω.

  6. #6
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
    Δηλαδη αυτο ειναι που λενε να μην βαζουμε αλλα ελαστικο εμπρος και αλλο πισω (π.χ στην κορωνα) π.χ Diablo Corsa εμπρος - Diablo απλο πισω.

    Ακομα αυτο που λες με τους μαπσιεδες ειναι 100% οτι θα βρουν κατω αν τελειωνεις το πισω ελλαστικο ή αναφερεσαι οταν τελειωνει και το εμπρος.

    Ακομα στα semi-slick ελαστικα το πισω τελειωνει πιο αργα απο οτι ενα πιο sport touring λαστιχο ?

    Π.Χ Diablo Dragon SuperCorsa με τα Bridgestone BT12

    Για να βαλεις αλλου τυπου ελαστικο εμπρος και αλλο πισω θελει ψαξιμο και κατα την αποψη μου δεν αξιζει - εκτος εαν βεβαια παιζεις με γομες....

    Οι μαρσπιεδες βρισκουν κατω αναλογα το μηχανακι - π.χ. στο R6 για παραδειγμα εβρισκαν σε μεγαλες κλησεις οπου -οπτικα- εδειχνε οτι τελειωνε το εμπρος ελαστικο αλλα ειχε και 60-αρι προφιλ που εχει μικροτερο πατημα απο το αντιστοιχο 70-αρι που φορουν στα περισσοτερα SS.
    Γενικα να ανησυχεις για να μην βρουν τα μαρσπιε και σου κανει μοχλο και ασε ορια των ελαστικων για τα MotoGP....

    Με τουριστικα ελαστικα δεν εχω ασχοληθει αλλα υποθετω λογικα οτι τελειωνουν ποιο γρηγορα.....


  7. #7
    Αμα το μπροστινο λαστιχο ηταν φαρδυ οσο το πισω,τοτε θα ηθελε φορτωτικη για να στριψει!
    Αν γινοταν το αντιθετο,τοτε θα ''εγραφε'' και στα 250 για πλακα!

    Μερικοι βαζουν ''λαθος'' πιο φαρδυ λαστιχο σε στενη ζαντα με αποτελεσμα το λαστιχο να κανει πιο μεγαλη κουρμπα και φυσικα να παταει λιγοτερο στον δρομο!

    Εγω γενικα ειμαι της σχολης ''κρεμιεμαι απο την μηχανη''

    Και πιο ασφαλεια παρεχει στο γλυστερο δρομο,και πιο μεγαλα περιθωρια ταχυτητας μεσα στην στροφη εχω,και καλυτερα φορτιζεται ο μπροστινος τροχος,και λιγοτερος κινδυνος υπαρχει στο να γλυστρησει στο ανοιγμα του γκαζιου!

    Αν δεν σε πειθω εγω,ρωτα τον VALENTINO τον φιλο μου...

  8. #8
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    100%


  9. #9
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    τα diablo corsa και τα απλα diablo εχουν την ιδια κορωνα μονο αλλη γομα

  10. #10

  11. #11
    Αναποφάσιστο Μέλος... Το avatar του/της darkwing
    Εγγραφή
    30/04/2003
    Μηνύματα
    168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Αμα το μπροστινο λαστιχο ηταν φαρδυ οσο το πισω,τοτε θα ηθελε φορτωτικη για να στριψει!
    Αν γινοταν το αντιθετο,τοτε θα ''εγραφε'' και στα 250 για πλακα!

    Μερικοι βαζουν ''λαθος'' πιο φαρδυ λαστιχο σε στενη ζαντα με αποτελεσμα το λαστιχο να κανει πιο μεγαλη κουρμπα και φυσικα να παταει λιγοτερο στον δρομο!

    Εγω γενικα ειμαι της σχολης ''κρεμιεμαι απο την μηχανη''

    Και πιο ασφαλεια παρεχει στο γλυστερο δρομο,και πιο μεγαλα περιθωρια ταχυτητας μεσα στην στροφη εχω,και καλυτερα φορτιζεται ο μπροστινος τροχος,και λιγοτερος κινδυνος υπαρχει στο να γλυστρησει στο ανοιγμα του γκαζιου!

    Αν δεν σε πειθω εγω,ρωτα τον VALENTINO τον φιλο μου...
    Michelin pilot power.
    Σε στροφη δεν εβγαλα σωμα αλλα ειχα κλιση σχετικα μεγαλη(δεν εξυσα μαρσπιε) καιταχυτητα 30 με 40,τα λαστιχα ειχαν κοντα στα 70 km που τα ειχα φορεσει αλλα εκαιγαν απο θερμοκρασια και μου γλυστησε το μπροστινο:hypnotize . Τι εγινε?
    1.ειχαν ακομα κολλα απο το εργοστασιο?
    2.μαπα λαστιχο? (δεν νομιζω)
    3.ειμαι σκραπας στο να στριβω?

    Αν ισχυει το 1 ,μετα απο ποσα km "καθαριζει" (απο την κολλα) το ελαστικο?
    Currently driving a papaki...

  12. #12
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Αρχικά δημιουργήθηκε από darkwing
    Michelin pilot power.
    Σε στροφη δεν εβγαλα σωμα αλλα ειχα κλιση σχετικα μεγαλη(δεν εξυσα μαρσπιε) καιταχυτητα 30 με 40,τα λαστιχα ειχαν κοντα στα 70 km που τα ειχα φορεσει αλλα εκαιγαν απο θερμοκρασια και μου γλυστησε το μπροστινο:hypnotize . Τι εγινε?
    1.ειχαν ακομα κολλα απο το εργοστασιο?
    2.μαπα λαστιχο? (δεν νομιζω)
    3.ειμαι σκραπας στο να στριβω?

    Αν ισχυει το 1 ,μετα απο ποσα km "καθαριζει" (απο την κολλα) το ελαστικο?
    Θα σου πω τα γνωστα - οπως λενε καθαριζουν μετα τα 100km αλλα αυτο εξαρταται απο την διαδρομη και την ασφαλτο που πατησουν.
    Οντως μπορει να γλυστρισαν επειδη ακομη δεν ειχαν καθαρισει, αλλα και επειδη πηγες με κλειστο γκαζι, ο δρομος δεν ειχε τοσο καλη προσφυση κλπ κλπ.

    Παντως τα power ειναι κορυφαια - αριστη επιλογη.....

  13. #13
    Αναποφάσιστο Μέλος... Το avatar του/της darkwing
    Εγγραφή
    30/04/2003
    Μηνύματα
    168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    Θα σου πω τα γνωστα - οπως λενε καθαριζουν μετα τα 100km αλλα αυτο εξαρταται απο την διαδρομη και την ασφαλτο που πατησουν.
    Οντως μπορει να γλυστρισαν επειδη ακομη δεν ειχαν καθαρισει, αλλα και επειδη πηγες με κλειστο γκαζι, ο δρομος δεν ειχε τοσο καλη προσφυση κλπ κλπ.

    Παντως τα power ειναι κορυφαια - αριστη επιλογη.....

    thanx ετσι λεω κι εγω (για την επιλογη)
    Currently driving a papaki...

Παρόμοια θέματα

  1. Τι σημαίνει για εσάς το Forum?
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2014, 15:19
  2. ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    από LIZZARD KING στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 08:46
  3. πως καθαριζω το πισω λαστιχο
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2007, 23:22
  4. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 18:22
  5. Τι λετε για το...............
    από BIKENEST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2004, 13:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF