Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Πρόβλημα με λάδια σε Glx.

  1. #1

    Πρόβλημα με λάδια σε Glx.

    Καλησπέρα και από μένα. Νέο μέλος στην ωραία παρέα σας, αν και είχα επισκεφθεί το site και πιο παλιά για να μάθω περισσότερα πράγματα για τα δίτροχα. Εχω ένα Honda Glx 53mm και έχω το εξής πρόβλημα και ευελπιστώ τα μεγάλα μυαλά του site να ρίξετε τα φώτα σας. Το λοιπόν το τελευταίο διάστημα το παπί καεί λάδια μιλάμε από την εξάτμιση βγαίνουν ντουμάνια όχι αστεία αλλά δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα μου. Πολύ συχνά στα φανάρια πχ που πέφτει στο ρελαντί το παπί σβήνει στην αρχή νόμιζα πως ήταν θέμα τροφοδοσίας αλλά αποδείχθηκε λάθος η διαπίστωση μου καθώς με ένα απλό βγάλσιμο του μπουζί είδα ότι επάνω είχε λαδιά και το άλλαξα και για κάποιο διάστημα το παπί ήταν κομπλέ. Το θέμα είναι ότι πάλι άρχισε να συμβαίνει αυτό και αποφάσισα να ασχοληθώ με το θέμα του λαδιού, και θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα α) πιστεύετε ότι είναι από βαλβίδα που απορυθμίστηκε με τον καιρό η β) ότι έχει κάψει κάποια φλάντζα? Συγνώμη για το μακρήγορο post και ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποία απάντηση. :smilea:

  2. #2
    οπως τα λες.....το Β ειναι φιλε,φλαντζα! κατα 80%

  3. #3
    Πας για καινούργιο πιστόνι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Κυλινδροπίστονο κομπλέ θα έλεγα εγώ

  5. #5
    Καλημέρα στην παρέα, καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις αλλά φίλε notakos600 και φιλέ toyar το πιστόνι γιατί?? Από όσο καταλαβαίνω το μηχανάκι είναι κομπλέ ούτε και συμπίεση έχει και ούτε κτυπάει ούτε τίποτα, παρά μόνο το θέμα με τα λάδια που σας είπα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Ντουμάνι στην εξάτμιση και λαδωμένο μπουζί φωνάζει λάδι στον χώρο καύσης το οποίο προφανώς ανεβαίνει σε μεγάλες ποσότητες λόγω κακής συναρμογής κυλίνδρου- ελατηρίου εμβόλου. Μιλάς για 53mm άρα κάτι έχεις πειράξει εκεί και μάλλον δεν σου έκατσε καλά.
    Όταν το λύσεις πιστεύω ένα καλό σετακι θα το χρειαστείς

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παίζει και οδηγός βαλβίδας.

  8. #8
    Φίλε toyar το μηχανάκι 53 το πήρα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη δεν το πείραξα, εγώ μάλιστα πριν 2 χρόνια περίπου βάρεσε μπιέλα και πήγε για επισκευή και μετά ήταν κομπλέ αλλά τώρα τους 4-5 (περίπου) τελευταίους μήνες άρχησε να καεί λάδια, γιαυτό λέω ότι δεν πιστεύω τόσο για πιστόνι-κύλινδρο καθώς θα είχε και στην αρχή προβλήματα λογικά. Δηλαδή να μπαίνει λάδι στον κύλινδρο από βαλβίδα η φλάντζα το ξεχνάμε?? Φίλε Στέφανε για ποιον οδηγό μιλάς??:smilea:

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Κάψιμο φλάτζας καύσης σε αερόψυκτο και πέρασμα λαδιού δεν γίνεται. Από οδηγό βαλβίδας που λέει ο stefanos ή τσιμουχάκια έχει δίκιο απλά από εκεί η κατανάλωση είναι μικρή και δεν δικαιολογεί ντουμάνια εκτός αν η φθορά είναι τόσο μεγάλη που η βαλβίδα με τόσο τζόγο θα χτυπάει κιόλας. Μετά από αυτά το μόνο μέρος που περνάει λάδια πάνω είναι το ελατήριο του εμβόλου από υπερβολική φθορά ή σπάσιμο η φθορά στον κύλινδρο.Φοράς φιλτροχοάνη;

  10. #10
    Όχι tοyar δεν φοράει φιλτροχοανη μόνο το 53αρι πιστόνι και σκέφτομαι και από Δευτέρα να του βάλω και ένα 22αρι καρμπιρατέρ. Βαλβίδα δεν νομίζω να κτυπάει λογικά δεν θα ακουγόταν?? Εγώ να κοιτάξω μπας και θέλουν ρύθμισμα τα διάκενα των βαλβίδων η τσάμπα θα ξεβιδώνω τα καπάκια?? Και αν ναι τι νούμερα θέλει η εισαγωγής και τι η εξαγωγής? θα αλλάξω και της τσιμούχες. Αν έχει όντως πρόβλημα το ελατήριο του πιστονιού πόσο πάει??

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από george_20
    Όχι tοyar δεν φοράει φιλτροχοανη μόνο το 53αρι πιστόνι και σκέφτομαι και από Δευτέρα να του βάλω και ένα 22αρι καρμπιρατέρ. Βαλβίδα δεν νομίζω να κτυπάει λογικά δεν θα ακουγόταν?? Εγώ να κοιτάξω μπας και θέλουν ρύθμισμα τα διάκενα των βαλβίδων η τσάμπα θα ξεβιδώνω τα καπάκια?? Και αν ναι τι νούμερα θέλει η εισαγωγής και τι η εξαγωγής? θα αλλάξω και της τσιμούχες. Αν έχει όντως πρόβλημα το ελατήριο του πιστονιού πόσο πάει??

    Βαλβίδα εισαγωγής .... 0.05 χιλιοστά
    Βαλβίδα εξαγωγής .... 0.07 χιλιοστά

    Για κυλινδροπίστονο κιτ ρώτησε σε κάποιο κατάστημα πόσο πάει. Θα το περάσεις μόνος σου?

  12. #12
    Φίλε notako ναι, έχω ξαναπεράσει κύλινδρο και πιστόνι σε άλλο παπί βέβαια, αλλα ελπίζω να μην αυτή η ζημία. Γιατί ρωτάς?:smilea:

  13. #13
    Για να γλιτώσεις τα εργατικά φυσικά.

  14. #14
    Αμ το θέμα είναι να γλιτώσω και το κιτ φίλε notako :rotflmao:

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από george_20
    Αμ το θέμα είναι να γλιτώσω και το κιτ φίλε notako :rotflmao:

    Αμ δεν το βλέπω να το γλιτώνεις αλλά μακάρι.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με μετάδοση σε glx
    από Drift_King89 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2015, 19:49
  2. Πρόβλημα με εγγύση σε Xenon
    από almost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 07:58
  3. Πρόβλημα με ρεζερβουάρ σε Xt660
    από alpo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 18:18
  4. Πρόβλημα με ραφή σε γάντια Richa
    από motaba στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 09:09
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF