Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: ΜΗΧΑΝΗ για την πολη ?

  1. #1

    ΜΗΧΑΝΗ για την πολη ?

    Γεια σας φιλοι.

    Η ερωτηση ειναι απλη με την πρωτη αναγνωση αλλα ισως οχι τοσο ευκολη να απαντηθει. Μετα απο καποια χρονια απουσιας στο εξωτερικο επιστρεφω στην Αθηνα. Εννοειται οτι απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω ειναι η αγορα δικυκλου για μετακινηση στην πολη. Παλιοτερα οδηγουσα μηχανη για αρκετα χρονια /freewind suzuki/. Σκουτερ η παπι δεν γουσταρω γιατι θελω το οχημα να εχει εναν αλφα ογκο για να ειμαι στο μεγιστο βαθμο ορατος απο τους καφρους με τα τετρατροχα. Επισης θελω την προσπεραση να γινεται ανετα σε μεγαλες λεωφορους. Επομενως μιλαμε για ΜΗΧΑΝΗ η οποια ομως θα κινειται σχεδον αποκλειστικα στην πολη. Aπο εκει και περα σημαντικο ρολο παιζει η χαμηλη καταναλωση καθως και η υπαρξη ABS. Προσανατολιζομαι για το BANDIT 650 αλλα καθε προταση καλοδεχουμενη. Ειναι το v strom too much για 95% χρηση στην πολη ? Τι εχετε να προτεινετε. Τιμη 3000-4000 μεταχειρω η καινουρια.
    Καλες βολτες αδερφια...

    Μηχανη για πολη λοιπον...

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    αφου μιλαμε για πολη, θελεις κατι με ορθια σταση σωματος και οχι 4 κυλινδρο στα 600 γιατι θα πρεπει να ανεβοκατεβαζεις ταχυτητες ολη την ωρα και θα ειναι και σχετικα βαρυ.

    Στα δικυλινδρα σε αυτα τα χρηματα παιζουν τα ν-στρομ και βερσυς. Το δευτερο για πολη ειναι πολυ καλλιτερο απο το πρωτο λογο μαζας, ογκου, καταναλωσης και γενικοτερης ομαλοτητας λειτουργιας.

    Νομιζω ομως οτι δυο κυλινδροι στη πολη ειναι overkill.

    Σε μονοκυλινδρο στα 600 πας για F650GS που εχει ΑΒΣ και ειναι ουσιαστικα ενα πιο συγχρονο freewind. Κοιτα, αν σου αρεσουν, και για σουπερμοτο οπως το drz400sm. Δεν εχει ΑΒΣ αλλα ειναι τοσο ελαφρυ και με τοσο επαρκες φρενο, που δεν νομιζω να χρειαζεται. Θα ειναι και πολυ ευχαριστο οδηγικα στη πολη, με μπολικο νευρο, αψογη οδηγικα συμπεριφορα και πολυ φτηνα σερβις.
    Τωρα κατα ποσον ο ογκος σε κανει ορατο δεν γνωριζω...το drz παντως ογκο δεν εχει...

    Καλες αγορες!

    ΥΓ Θα σου συνιστουσα, αν δεν εχεις 2η μηχανη, να αγορασεις κατι με προοπτικη και εκτος πολης, διοτι τελικα που θα παει, θα το παιρνεις και για κανενα ταξιδι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ξεχασα το εξης...αν δεν εχεις εμπειρια απο μηχανη-ποδηλατο οπως το drz ισως να αγνοεις την θετικη ψυχολογια που σου δινει το να μανουβραρεις κατι τοσο ελαφρυ σε συνθηκες πυκνης κυκλοφοριας. Απο τελικες δεν θα σου φανει λιγο, γιατι τα 100-120 τα πιανει γρηγορα και προσπερναει τα περισσοτερα οχηματα χωρις δευτερη σκεψη. Τα σουπερμοτο ειναι οι κατ'εξοχην (φτηνες) μηχανες που μπορουν να ειναι διασκεδαση μεσα στη πολη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    Επομενως πιστευεις οτι για τη χρηση που περιγραφω ειναι καλυτερο κατι με 2 η με ενα κυλινδρο. Αυτο το λες για λογους καταναλωσης συν ευχρηστιας ( π.χ αλλαγη ταχυτητων). Ομως λογω σκορτσαρισματοσ μηπως ειναι το μονοκυλινδρο αυτο που απαιτει συχνοτερες αλλαγες ταχυτητων στην πολη? Το freewind εχει πουληθει εδω και καιρο. Motard και off road απορριπτονται λογω γουστου. Ουσιαστικα ψαχνω για street η on off με χαμηλη καταναλωση+abs . To versys λες... χμμ για να το ψαξω αυτο..η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα σκεφτει. Σε ευχαριστω για την αποψη σου

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλησπέρα & από μένα & καλωσήρθες.

    Θα σου πρότεινα μακριά από βαριά street μοτοσυκλέτα γιατί στις μανούβρες θα σιχτιρίζεις. Το Versys ακούγεται καλή επιλογή όπως και το Vstorm. Σαφώς το Versys θα είναι πιο ευέλικτο λόγω όγκου.
    Θα πρότεινα να βάλεις στην εξίσωση σου και το Triumph Street Triple αλλά και το καινούριο δικύλινδρο BMW F650GS, όμως δε νομίζω ότι με το budge που διαθέτεις μπορείς να το αποκτήσεις.



  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από babgeron1
    Επομενως πιστευεις οτι για τη χρηση που περιγραφω ειναι καλυτερο κατι με 2 η με ενα κυλινδρο. Αυτο το λες για λογους καταναλωσης συν ευχρηστιας ( π.χ αλλαγη ταχυτητων). Ομως λογω σκορτσαρισματοσ μηπως ειναι το μονοκυλινδρο αυτο που απαιτει συχνοτερες αλλαγες ταχυτητων στην πολη? Το freewind εχει πουληθει εδω και καιρο. Motard και off road απορριπτονται λογω γουστου. Ουσιαστικα ψαχνω για street η on off με χαμηλη καταναλωση+abs . To versys λες... χμμ για να το ψαξω αυτο..η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα σκεφτει. Σε ευχαριστω για την αποψη σου

    vers versys

    Απλα δε νομιζω να το βρεις 4000 με ABS.


    To 4-κυλινδρο 600 θελει αλλαγες γιατι δεν επιταχυνει επαρκως στα χαμηλομεσαια με μεγαλες σχεσεις στο κιβωτιο που τις χρειαζεσαι για να μην εισαι τσιτα. Ειναι πολυ ομαλο ομως, απλα ξυπναει πολυ ψηλα.

    Το μονοκυλινδρο θελει αλλαγες γιατι δεν δουλευει ομαλα κατω απο 2500-3000 στροφες με τριτη και πανω. Υπαρχουν και εξαιρεσεις ομως οπως το F650 που εχει απιστευτη ροη ισχυος χαμηλα για μεγαλο μονοκυλινδρο.

    Αναφορικα λοιπον με κινητηρα ενας 2-κυλινδρος σε σειρα οπως του βερσυς, καλυπτει και το ενα ακρο και το αλλο.
    Τα μοναδικα μειονεκτηματα του εναντι του ΒΜW ειναι το υψος το βαρος και η τιμη.

    Εν τελει, αν οι αναγκες σου ειναι μετακινηση σε πολη με ικανα αποθεματα ισχυος, οσο το δυνατο χαμηλοτερη τιμη, ABS και ομαλοτητα, το ΒΜW θα σε ικανοποιησει πληρως.
    Αν ομως θες κατι που να ειναι 'πιο μηχανη' το versys ειναι το ιδανικο υβριδιο μεταξυ μεγαλης μηχανης που ταξιδευει μεχρι την φινλανδια με τρομερη αξιοπιστια, ικανοποιητικοτατη ανεση και μεση ταχυτητα, και σκουτερ για τη πολη. Θα βολεψει παντως αν εισαι πανω απο 1.75 γιατι ειναι σχετικα ψηλο.

    Καλες αγορες!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    Πιστευεις οτι το bandit 650 ειναι βαρυ για μονο πολη. Το speed triple που προτεινεις ομως δεν ειναι βαρυτερο? Ας πουμε οτι ανεβαινω και στα 5000 ευρωπουλα. Επιμενω ομως στο abs γιατι ως οικογενειαρχης πλεον πρεπει να ειμαι εξτρα προσεκτικος. Εχω πελαγωσει φιλοι. Να παρω f650 gs με abs του 2000-2002 δεν ειναι λιγο παλιο ρε γμτ? Ποσο να κρατησει...καλα για το δικυλινδρο δεν το συζηταω..πολλα τα φραγκα. Και το versys με abs ομως ειναι εκτος προυπολογισμου. Σε λιγο θα αρχισω να αναθεωρω αποψεις και να παιζω και με μεσαια scooter στυλ beverly. Μυλος λεμεε..

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    vers versys

    Απλα δε νομιζω να το βρεις 4000 με ABS.


    To 4-κυλινδρο 600 θελει αλλαγες γιατι δεν επιταχυνει επαρκως στα χαμηλομεσαια με μεγαλες σχεσεις στο κιβωτιο που τις χρειαζεσαι για να μην εισαι τσιτα. Ειναι πολυ ομαλο ομως, απλα ξυπναει πολυ ψηλα.

    Το μονοκυλινδρο θελει αλλαγες γιατι δεν δουλευει ομαλα κατω απο 2500-3000 στροφες με τριτη και πανω. Υπαρχουν και εξαιρεσεις ομως οπως το F650 που εχει απιστευτη ροη ισχυος χαμηλα για μεγαλο μονοκυλινδρο.

    Αναφορικα λοιπον με κινητηρα ενας 2-κυλινδρος σε σειρα οπως του βερσυς, καλυπτει και το ενα ακρο και το αλλο.
    Τα μοναδικα μειονεκτηματα του εναντι του ΒΜW ειναι το υψος το βαρος και η τιμη.

    Εν τελει, αν οι αναγκες σου ειναι μετακινηση σε πολη με ικανα αποθεματα ισχυος, οσο το δυνατο χαμηλοτερη τιμη, ABS και ομαλοτητα, το ΒΜW θα σε ικανοποιησει πληρως.
    Αν ομως θες κατι που να ειναι 'πιο μηχανη' το versys ειναι το ιδανικο υβριδιο μεταξυ μεγαλης μηχανης που ταξιδευει μεχρι την φινλανδια με τρομερη αξιοπιστια, ικανοποιητικοτατη ανεση και μεση ταχυτητα, και σκουτερ για τη πολη. Θα βολεψει παντως αν εισαι πανω απο 1.75 γιατι ειναι σχετικα ψηλο.

    Καλες αγορες!

    Καταναλωση versys=vstrom υπαρχει διαφορα ? Γιατι με εξαιρεση τον αισθητα μεγαλυτερο ογκο του δευτερου δεν βρισκω λογο να μην το προτιμησω εναντι του versys. Σε ευχαριστω και παλι

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από babgeron1
    Πιστευεις οτι το bandit 650 ειναι βαρυ για μονο πολη. Το speed triple που προτεινεις ομως δεν ειναι βαρυτερο? Ας πουμε οτι ανεβαινω και στα 5000 ευρωπουλα. Επιμενω ομως στο abs γιατι ως οικογενειαρχης πλεον πρεπει να ειμαι εξτρα προσεκτικος. Εχω πελαγωσει φιλοι. Να παρω f650 gs με abs του 2000-2002 δεν ειναι λιγο παλιο ρε γμτ? Ποσο να κρατησει...καλα για το δικυλινδρο δεν το συζηταω..πολλα τα φραγκα. Και το versys με abs ομως ειναι εκτος προυπολογισμου. Σε λιγο θα αρχισω να αναθεωρω αποψεις και να παιζω και με μεσαια scooter στυλ beverly. Μυλος λεμεε..
    χαλαρωσε!

    Με 4000 περνεις ωραιοτατο F650 του 2004+
    Με 5000 παιρνεις και versys με ABS, απλα θελει λιγο ψαξιμο γιατι δεν υπαρχουν και πολλα.
    Το bandit δεν ειναι για πολη, ξεχνα το. Δηλαδη παει, αλλα τα αλλα δυο ειναι σαφως καλλιτερες λυσεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από babgeron1
    Καταναλωση versys=vstrom υπαρχει διαφορα ? Γιατι με εξαιρεση τον αισθητα μεγαλυτερο ογκο του δευτερου δεν βρισκω λογο να μην το προτιμησω εναντι του versys. Σε ευχαριστω και παλι
    Το vstrom εχει 10-20% μεγαλυτερη καταναλωση και 15-20 κιλα μεγαλυτερο βαρος.
    Πανε μια βολτα και τα δυο!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    αφου τα παιδια παραπανω σε εχουν πληρως κατατοπισει,,μην το στριφογιριζεις,,το versys σου κανει,,το στρομ ειναι πιο ογκοδες βαρυ,το καβασακι ειναι χαμαιλεοντας,προσαρμοζεται στα διαφορα τερεν και ειναι και πιο οικονομικο,καντα μια βολτα και θα δεις,,καλες αγορες οτι κι αν παρεις

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    χαλαρωσε!

    Με 4000 περνεις ωραιοτατο F650 του 2004+
    Με 5000 παιρνεις και versys με ABS, απλα θελει λιγο ψαξιμο γιατι δεν υπαρχουν και πολλα.
    Το bandit δεν ειναι για πολη, ξεχνα το. Δηλαδη παει, αλλα τα αλλα δυο ειναι σαφως καλλιτερες λυσεις.
    Συμφωνώ και εγώ!

    Ίσως το versys είναι η καλύτερη λύση.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    XT660 R ? Φθηνό, αξιόπιστο, ματζόβολο στην κίνηση, νομίζω πως διαθέτει όλα όσα ζητάς.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από babgeron1
    Καταναλωση versys=vstrom υπαρχει διαφορα ? Γιατι με εξαιρεση τον αισθητα μεγαλυτερο ογκο του δευτερου δεν βρισκω λογο να μην το προτιμησω εναντι του versys. Σε ευχαριστω και παλι
    εχω το βερσυς 19 μηνες τωρα.

    ακομα και με σκισιμο δεν καιει πανω απο 6λ/100χλμ
    η μεση καταναλωση ειναι 5-5,5λ/100χλμ

    το βεστρομ απο την αλλη ξεκινα στα 6,5λ περιπου.
    οπως ειπε και ενα φιλος παραπανω θα σου καιει 10-20% παραπανω.

    απο την αλλη ομως τα λαστιχα του που ειναι πολυ πιο στρηταδικα θα σου ζητουν πιο πολλα χρηματα καθως φθειρονται πιο γρηγορα και κοστιζουν πιο πολυ απο τα ον-οφφ ελαστικα.
    αυτο που κερδιζει απο βενζινες θα το δεινεις εκει δλδ.

    το βερσυς ειναι πολυ πιο μαζεμενο και αρκετα πιο ελαφρυ,περιπου 20,κιλα αππο το στρομ.
    η σελα και στα δυο ειναι σχεδον στο ιδιο υψος αλλα επειδη το βεστρομ ειναι αρκετα πιο παχυ σου ανοιγει τα ποδια και δεν πατας τοσο ανετα κατω οσο στο βερσυς.

    ενας φιλος παραπανω ειπε οτι θα πρεπει να εισαι πανω απο 1,75 για να εισαι ενταξει με το βερσυς.
    εγω ειμαι 1,69 και ειμαι μια χαρα...και τα δυο ποδια πατανε ανετα κατω και σταθερα...δεν λεω οτι παταει ολο το πελμα αλλα προβλημα δεν ειχα μεχρι τωρα.


    κανε ενα τεστακι και στα XT 660 και απριλια pegaso.
    ειναι σαφως πιο οικονομικες λυσεις αλλα δεν ξερω πως θα ειναι ο μονοκυλιδρος στα χαμηλα εντος πολης.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
    εχω το βερσυς 19 μηνες τωρα.

    ακομα και με σκισιμο δεν καιει πανω απο 6λ/100χλμ
    η μεση καταναλωση ειναι 5-5,5λ/100χλμ

    το βεστρομ απο την αλλη ξεκινα στα 6,5λ περιπου.
    οπως ειπε και ενα φιλος παραπανω θα σου καιει 10-20% παραπανω.

    απο την αλλη ομως τα λαστιχα του που ειναι πολυ πιο στρηταδικα θα σου ζητουν πιο πολλα χρηματα καθως φθειρονται πιο γρηγορα και κοστιζουν πιο πολυ απο τα ον-οφφ ελαστικα.
    αυτο που κερδιζει απο βενζινες θα το δεινεις εκει δλδ.

    το βερσυς ειναι πολυ πιο μαζεμενο και αρκετα πιο ελαφρυ,περιπου 20,κιλα αππο το στρομ.
    η σελα και στα δυο ειναι σχεδον στο ιδιο υψος αλλα επειδη το βεστρομ ειναι αρκετα πιο παχυ σου ανοιγει τα ποδια και δεν πατας τοσο ανετα κατω οσο στο βερσυς.

    ενας φιλος παραπανω ειπε οτι θα πρεπει να εισαι πανω απο 1,75 για να εισαι ενταξει με το βερσυς.
    εγω ειμαι 1,69 και ειμαι μια χαρα...και τα δυο ποδια πατανε ανετα κατω και σταθερα...δεν λεω οτι παταει ολο το πελμα αλλα προβλημα δεν ειχα μεχρι τωρα.


    κανε ενα τεστακι και στα XT 660 και απριλια pegaso.
    ειναι σαφως πιο οικονομικες λυσεις αλλα δεν ξερω πως θα ειναι ο μονοκυλιδρος στα χαμηλα εντος πολης.
    ταξιδι κανεις με το βερσυς??

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΧΡΗΣΗ JET ΚΡΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ , ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?
    από valero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2012, 19:26
  2. Δεύτερη μοτοσικλέτα για την πόλη; Σκεφτείτε το πρώτα
    από jp929rr στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2010, 06:40
  3. Θελω μηχανη για πολυ πολη και λιγο χωμα...
    από Panos1313 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2010, 20:13
  4. Ποια μηχανή για την γυναίκα μου?
    από argy_kap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2008, 12:04
  5. μηχανη για την κοπελια μου
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 14:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF