Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Χρόνος αντίδρασης και μοτοσυκλέτα.

  1. #16
    Πολύ καλό!

  2. #17
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Καλά όλα αυτά. Ξέρεις όμως κανείς πόσος χρόνος τελικά περνάει για έναν μέσο οδηγό από τη στιγμή που θα δει το σκηνικό μέχρι την στιγμή που θα αντιδράσει η μηχανή (πχ σε φρενάρισμα)...?

    Ρωτάω γιατί ακόμη τρέχω στα δικαστήρια για αυτό...

  3. #18
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Σ' ευχαριστούμε φίλε Blade!!
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  4. #19
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    απόσταση ακινητοποιήσης= χρόνος αντίδρασης+απόσταση φρεναρίσματος

    ο χρόνος αντίδρασης εξαρτάται από την ηλικία, την φυσική, σωματική, ψυχολογική κατάσταση και τέλος από την λήψη ουσιών

    η απόσταση φρεναρίσματος εξαρτάται από τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες, την κατάσταση του τερέν που κινούμαστε(χώμα-άσφαλτο) και τέλος την κατάσταση που βρίσκεται το όχημα(συντήρηση συστήματος πέδησης και ανάρτησης όπως επίσεις και ελαστικών και πίεσης ελαστικών)

  5. #20
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
    Καλά όλα αυτά. Ξέρεις όμως κανείς πόσος χρόνος τελικά περνάει για έναν μέσο οδηγό από τη στιγμή που θα δει το σκηνικό μέχρι την στιγμή που θα αντιδράσει η μηχανή (πχ σε φρενάρισμα)...?

    Ρωτάω γιατί ακόμη τρέχω στα δικαστήρια για αυτό...
    η αντίδραση ενός μέσου ανθρώπου είναι 1sec από την στιγμή που θα αντιληφθεί το συμβάν μέχρι να προβεί στις κατάλληλες ενέργειες

    βασικά αυτά τα πράγματα είναι όλα ερωτήσεις που οι περισσότεροι τις έχουμε δώσει όταν βγάλαμε δίπλωμα, αλλά ποιός τις θυμάται

  6. #21
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Πως το συμπέρανες οτι αυτό λέει το κείμενο?
    Πιστεύεις πραγματικά οτι με χαλαρή οδήγηση (άσε τα τακάκια...) δεν κινδυνεύεις?
    Δεν το νομίζω καθόλου.Πόσες φορες έχεις ακούσει/διαβάσει "εκεί που οδηγούσα σιγά....... ξαφνικά πετάχτηκε από STOP/άλλαξε λωρίδα/έστριψε χωρίς να ελέγξει κλπ?

    πόσες κοπέλες έχεις δει στο Κ.Α.Τ και πόσους άντρες ?
    Αναλογικά πάντα με τον αριθμό αναβατών ,έχουμε μεγαλύτερα ποσοστά ! Οπότε ναι το πιστεύω χαλαρή οδήγηση = ασφάλεια !!!
    (φυσικά οταν λέω χαλαρή οδήγηση δεν εννοώ το να είσαι 3ης λαλούν και 2 χορεύουν ...)

    το καλύτερο άρθρο που έχω διαβάσει εδώ είναι απο τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και το νούμερο 200,5

  7. #22
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Πολύ καλό thread , ειδικά για τους άλλους, εγώ τα ξέρω όλα, από παλιά.
    Μπράβο bladerunner

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
    Μην πέσουμε στην παγίδα του ,είμαι ντυμένος σωστά έχω άψογο μηχανάκι και έχω λυσσάξει στην εξάσκηση ΑΡΑ μπορώ να τρέχω σαν διάολος ....
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
    πιστεύω χαλαρή οδήγηση = ασφάλεια !!!
    Σωστά και τα δύο. Ολόσωστα!

    Μη πέσουμε όμως στην παγίδα δαιμονοποίησης της ταχύτητας. Ποιός κρίνει; Και μάλιστα ΠΟΙΟΝ κρίνει;

    Παράδειγμα:

    Ανεβαίνω το βουνό της Πεντέλης και στρίβω μια συγκεκριμένη στροφή με 80κμ. Με βλέπει κάποιος που δεν την έχει στρίψει ποτέ με παραπάνω από 60. "τρέχει σαν το διάολο", ίσως πει. "Μετρημένα τα ψωμιά του", ίσως συμπληρώσει...

    Αμέσως μετά, περνάει ο Rossi στρίβωντας με 100κμ. O παρατηρητής μας ΔΕΝ τον αναγνωρίζει. Βλέπει απλά άλλον έναν "κάγκουρα". Τι θα πει για 'κείνον; Πώς θα τον χαρακτηρίσει;

    Αντικειμενικά, ποιός έτρεχε περισσότερο; Εγώ με τα 80 ή ο Rossi με τα 100; Ποιός όμως ήταν ασφαλέστερος; Εγώ... ή ο ...Rossi;

    Νομίζω πως όλοι συμφωνούμε ότι οι εκάστοτε συνθήκες είναι αυτές που μας υποδηλώνουν και το ρυθμό που θα έπρεπε να κινούμαστε. Συμφωνούμε επίσης ότι η λειτουργική κατάσταση της μοτοσυκλέτας μας συμπεριλαμβάνεται σε αυτές τις συνθήκες. Ελπίζω να συμφωνούμε ότι μέσα σ' αυτές περιλαμβάνεται ΚΑΙ η οδηγική αρτιότητα του αναβάτη.

    Για τον βροχερό καιρό μπορούμε να κάνουμε κάτι; Για τις λακούβες; Για τους δρόμους πατινάζ; Μπορούμε να τους αλλάξουμε; Μπορούμε να επέμβουμε; ΟΧΙ. Μόνο να προσαρμόσουμε τον ρυθμό μας ανάλογα μπορούμε.

    Τη λειτουργική κατάσταση της μοτοσυκλέτας μας; Μπορούμε να την ελέγξουμε;

    Τη δική μας τεχνική αρτιότητα μπορούμε να την αλλάξουμε;

    Αυτά τα δύο ήθελα να (ξανα)τονίσω. Ό,που μπορούμε να επέμβουμε για να βελτιώσουμε την ασφάλεια και διασκέδασή μας, να το κάνουμε. ΔΕΝ αγνοούμε τα υπόλοιπα, ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΜΑΣΤΕ σε αυτά, αλλά ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΜΕ αυτά που μπορούμε.
    Think faster than you ride

  9. #24



    Πολύ καλό

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    17
    wraios file ... polu kalo

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 20:28
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 13:34
  3. Τουρκία και μοτοσυκλέτα
    από Asotos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 20:15
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 07:45
  5. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF