Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 56

Θέμα: Προσοχή στις διηθήσεις!

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    113
    Αν δείτε προσεκτικά το video φαίνεται οτι ο οδηγός του αυτοκινήτου κάνει λίγο όπισθεν για να πάρει τροχιά εκτόξευσης για την αναστροφή. Τέτοιες κινήσεις είναι που πρέπει να μας χτυπάνε τα καμπανάκια και να σταματάμε αμέσως. Κινήσεις εκτός του συνηθησμένου.

    Και όχι δεν πάμε αργά και ας γκρινιάζουν οι απο πίσω... πάμε προσεκτικά και αφήνουμε όσους θέλουν να πάνε πιο γρήγορα να περάσουν.

  2. #32
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    1. το οτι κινείται δεξιά είναι σωστό καθώς είναι UK εκεί και οδηγούν απο δεξιά... άρα είναι σωστά όσον αφορά το να μπορεί να τον δεί ο οδηγός.

    2. Το u-turn που προσπαθεί να κάνει ο μαλακοπίτουρας αν παρατηρήσετε γίνεται πίσω απο τράκτορα που του κλείνει το οπτικό πεδίο για το τι έρχεται απο την άλλη λωρίδα.. .οπότε αν ερχόταν φοράτη καμιά νταλίκα θα τον έκανε αφίσα για τον τοίχο.. τον παπάρα.

    3. Ο μοτοσυκλετιστής δεν μπορεί να κάνει τίποτα εκεί.΄Εδώ στο video το κοιτάμε και δεν έχουμε πάρει χαμπάρι τι γίνεται και ΄το κοιτάμε απο την πίσω μηχανή κιόλας. Όταν το πρωτοείδα ας πούμε το "΄'εχασα" σαν σκηνικό... έπρεπε να κάνω Pause και rewind για να δώ τι ακριβώς γίνεται. Είναι απο αυτά τα δυστυχήματα που απλά κάνεις τον σταυρό σου γιατί δεν χτύπησες πιο σοβαρά.

    4. Στις διηθύσεις και στις προσπεράσεις, έχουμε το μυαλό μας σε..

    - Καθρέφτες των προπορευόμενων οχημάτων και τους οδηγούς τους μέσα απο αυτούς.
    - Ρόδες και τιμόνι .. αν δούμε περίεργη κίνηση κόβουμε με όλα και αν έχουμε πίσω μας άλλες μηχανές αν μπορούμε ανάβουμε alarm.. και προλαβαίνουμε βέβαια έτσι;.. α.. και αν έχουμε και τέτοιο button.
    - Κενό μεταξύ οχημάτων. Κενό που φαίνεται περίεργο.... δηλαδή έχεις μια ατελείωτη ουρά απο Ι.Χ. και κάπου εντοπίζεις κενό μεταξύ τους... εκεί είτε κάποιος παπάρας ετοιμάζεται για μεγάλη μαλακία.. ή κάποιος πεζός ετοιμάζεται να κάνει την ίδια μαλακία.. να διασχίσει κάθετα δρόμο.

    Συνήθως αυτό το κενό είναι ακόμα πιο επικίνδυνο αν υπάρχει κάποιο μεγάλο όχημα προ αυτού και κόβει την ορατότητα μας... μηδενικά χιλιόμετρα εκεί παιδιά...!!!

    Περισσότερα στο Link 20 Που μπήκε πιο πάνω... όσοι θέλουν δηλαδή να μάθουν τι εστί ασφαλή (το δυνατόν) οδήγηση μηχανής.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    4. Στις διηθύσεις και στις προσπεράσεις, έχουμε το μυαλό μας σε..

    - Καθρέφτες των προπορευόμενων οχημάτων και τους οδηγούς τους μέσα απο αυτούς.
    - Ρόδες και τιμόνι .. αν δούμε περίεργη κίνηση κόβουμε με όλα και αν έχουμε πίσω μας άλλες μηχανές αν μπορούμε ανάβουμε alarm.. και προλαβαίνουμε βέβαια έτσι;.. α.. και αν έχουμε και τέτοιο button.
    - Κενό μεταξύ οχημάτων. Κενό που φαίνεται περίεργο.... δηλαδή έχεις μια ατελείωτη ουρά απο Ι.Χ. και κάπου εντοπίζεις κενό μεταξύ τους... εκεί είτε κάποιος παπάρας ετοιμάζεται για μεγάλη μαλακία.. ή κάποιος πεζός ετοιμάζεται να κάνει την ίδια μαλακία.. να διασχίσει κάθετα δρόμο.

    Θα μου επιτρεψεις φιλε μου να συμπληρωσω ενα point ακομα ?

    -Τελος , εχουμε παντα κατα νου , οτι σε περιπτωση ατυχηματος , θα νοσηλευτουμε σε καποιο ΕΛΛΗΝΙΚΟ νοσοκομειο και οχι σε καποιο Σουηδικό ή Γερμανικο.
    Κιαυτο , αφου μας δοθει πρωτα ο απαραιτητος χρονος να σφαδαζουμε απ τον πονο στην ασφαλτο οση ωρα θα κανει να φτασει το ασθενοφορο στο σημειο που χτυπησαμε μεσα απο το μποτιλιαρισμα.

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Συγνώμη ρε παιδιά αλλά αυτό θεωρείτε διήθηση ?Γιατί εγώ είδα ότι προσπερνούσε σταματημένα αυτοκίνητα, και η ταχύτητά του ήταν δεν ήταν 30-40 χλμ/ώρα.
    Ας μας πει κάποιος τι λιγότερο θα έπρεπε να κάνει το παλλικάρι που έπεσε.
    Ή πόσο ποιο προσεκτικά ?
    κατ'αρχην η διηθηση ειναι παρανομη. αν αποδειχτει σε ατυχημα οτι εκανε διηθηση εκανε παρανομια.ο κωδικας λεει οτι κινουμαστε αναμεσα απο τα αυτοκινητα μονο στην περιπτωση που ειναι κοκκινο το φαναρι ετσι ωστε να γινουμε το πρωτο οχημα για λογους ασφαλειας.
    μη μας πεσει δηλαδη καποιος απο πισω.επισης εκτος απο τη διηθηση ο μοτοσυκλετιστης στο βιντεο ειναι παρανομος γιατι κινουταν πανω σε αυτες τις ασπρες γραμμες,οι οποιες ειναι κατι σαν νησιδα πιο απλα σαν μονη ή διπλη συνεχομενη γραμμη.
    προσοχη λοιπον ολοι κανουμε αλλα σιγα σιγα γιατι...βλεπουμε τι γινεται και θα βρουμε και μπελα απο το νομο.
    και ενα κουιζ τωρα. κινουμαι πχ στη μεσογειων με μοτοσυκλετα στην αγ.παρασκευη μαζι με ενα αμαξι και εχω προορισμο το συνταγμα πχ, ποιος θα φτασει πρωτος?
    να απαντησω κι' ολας παιδια. το ιδιο θα φτασουμε εκτος, και αν υπαρχει λεωφορειοδρομος οπου επιτρεπεται να πηγαινει νομιμα ο μοτοσυκλετιστης.
    οποτε τα συμπερασματα δικα σας.

  5. #35
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    εξαρτάται την κίνηση που θα βρείς.. οτι θα φτάσετε και οι δύο .. σίγουρα.. μόνο που ο ένας (ο αναβάτης) την ώρα που θα φτάνει ο άλλος (οδηγός Ι.Χ.), θα ετοιμάζεται να φύγει προς τα πίσω. Αυτό είναι το κέρδος για τον αναβάτη όσον αφορά την διήθηση..

    Όσον αφορά το περιβάλλον .. λιγότερο καυσαέριο και ηχορύπανση.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    εξαρτάται την κίνηση που θα βρείς.. οτι θα φτάσετε και οι δύο .. σίγουρα.. μόνο που ο ένας (ο αναβάτης) την ώρα που θα φτάνει ο άλλος (οδηγός Ι.Χ.), θα ετοιμάζεται να φύγει προς τα πίσω. Αυτό είναι το κέρδος για τον αναβάτη όσον αφορά την διήθηση..

    Όσον αφορά το περιβάλλον .. λιγότερο καυσαέριο και ηχορύπανση.

    Gandalf
    ναι,εγω μιλαω ομως αυστηρα νομικα.οσο ξενερωτο και αν ακουγεται αυτο.η διηθηση απαγορευεται.αρα επειδη οι μοτο κινουνται αυστηρα σαν οχημα θα φτασουν στον ιδιο χρονο νομικα με το αμαξι,εκτος του κερδους που εχουν απο την χρηση λεωφορειοδρομου(αν υπαρχει)και την "νομιμη"διηθηση οταν ειναι κοκκινο το φαναρι μεχρι να πανε μπροστα.κατα τα αλλα νομικα παντα κινουμαστε ακριβως οπως και τα "κουτακια"

  7. #37
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ποιός ήρθε;;;;...

    Φαντάζομαι οτι μιλάς θεωρητικά για την νόμιμη κίνηση-διήθηση σωστά;

    Γιατί όλα εκτός απο νόμιμη διήθηση δεν κάνουμε όλοι μας... :rotflmao: :rotflmao:

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Άλλο η διήθηση και άλλο η προσπέραση.

    Και τα δύο είναι παράνομα, αλλά όλοι τα κάνουμε, διαφορετικά θα είχαμε και εμείς κουτιά.
    Από τη στιγμή που είναι παράνομα, ξέρουμε ότι και να μην φταίμε, δύσκολα θα βγάλουμε άκρη. Έχω δει άτομα, σε μποτιλιαρισμένους δρόμους όπως στο βίντεο, να τρέχουν με 100χλμ/ώρα!!

    Στο συγκεκριμένο βίντεο, το παλικάρι πήγαινε σιγά και δύσκολα θα μπορούσε να αποφύγει τον κουτάκια. Ίσως στην Ελλάδα να είμαστε πιο ψιλιασμένοι γιατί έχουμε περισσότερους μακάκες και για αυτό προσέχουμε ακόμα και τις κινήσεις του οδηγού, που πιθανότατα θα προμήνυαν την μακακία.

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Ποιός ήρθε;;;;...

    Φαντάζομαι οτι μιλάς θεωρητικά για την νόμιμη κίνηση-διήθηση σωστά;

    Γιατί όλα εκτός απο νόμιμη διήθηση δεν κάνουμε όλοι μας... :rotflmao: :rotflmao:

    Gandalf
    ναι GANDALF γι΄αυτη μιλαω, ολοι τα ιδια κανουμε το ξερω αλιμονο σιγα μην περιμενουμε απο πισω απο τους ξενεριλες που παιρνουν τα αμαξια για τσιγαρα και αντικαθιστουν την τηλεοραση μα το μπαρμπριζ τους απλα θελω να ξερουν ολοι τι μας περιμενει αν αποδειχτει διηθηση.αντε παω να σκουσω τζιμακο

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    και τις ΠΟΡΤΕΣ των αυτοκινητων ΠΟΙΟΣ θα τις προσεχει?


    Καλημερα!

    Με περιφεριακη οραση, μπορεις να τις προσεχεις. Το ματι θα πιασει πολυ πιο ευκολα μια πορτα που ανοιγει παρα μια ροδα που στριβει. Επισης προσωπικα, δεν μου εχει τυχει να ανοιξει πορτα ενω κανω διηθηση (τις πιο πολλες φορες κινουμαι μεταξυ αριστερης και μεσαιας-μπορει να ειναι και λογω αυτου). Τωρα για παρκαρισμενα, αλλαζει το πραγμα αλλα και εκει εκτος τις περιφεριακης ορασης, μπορεις να ριξεις και μια κλεφτη ματια μεσα στο αυτοκινητο. Αν υπαρχουν επιβατες, προσαρμοζεις την ταχυτητα σου αναλογα!
    Κατα την γνωμη μου, πρεπει να οδηγας "δυναμικα". Και με το δυναμικα, δεν εννοω να πηγαινεις γρηγορα, αλλα να φτιαχνεις συνεχως σεναρια στο μυαλο σου και να παιρνεις τις καταλληλες προφυλαξεις. Παντα να εισαι σε επαφη με το περιβαλλον και να προσαρμοζεσαι σε αυτο. Βεβαια ακομα και ολα αυτα να κανουμε παντα υπαρχει και ο ασταθμιτος παραγοντας, που οσο και αν προσεχεις, οσο προετοιμασμενος και να εισαι, δεν μπορεις να τον υπολογισεις!
    Τα πραγματα που πρεπει να προσεχουμε οταν κινουμαστε μεσα στην κινηση, ειναι παααααρα πολλα.
    Εγω σκεφτομαι να παω να βαλω τετραπυρηνο εγκεφαλο για καλυτερο multi tasking!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  11. #41
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    τζιμάκο;... για πες.. για πες.. που πως και πότε...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    τζιμάκο;... για πες.. για πες.. που πως και πότε...

    Gandalf
    98,9 θεμαFM μιση ωριτσα 12/12,30


    ελα, και μια η ωρα ελληνοφρενεια στο σκαι

    πρωι 8/10 δανικας/προβατας στο βημα FM 99,5

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    1. το οτι κινείται δεξιά είναι σωστό καθώς είναι UK εκεί και οδηγούν απο δεξιά... άρα είναι σωστά όσον αφορά το να μπορεί να τον δεί ο οδηγός.

    Gandalf

    Ναι εχεις δικιο.


    το σκεφτομουν βεβαια αυτο, διοτι με τον τροπο που κινουντε τα οχηματα επρεπε να το καταλαβω.
    και φανταστειτε οτι μου ηρθε flashια για το συγκεκριμενο πανω στην αυπνια μου......



    ..........Γαμω την αυπνια μου!!!!!!!!

    ....το τι μαλ@@@ες μου περνανε απο το μυαλο πανω στις αυπνιες μου ...δε λεγετε!!!!!!!

    Παλι καλα που τη γλυτσωε τοσο φτηνα ο τυπος.


  14. #44
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Αν θέλει να πάει εκεί που όλοι νομίζουμε,πρέπει να περιμένει στην ουρά.Μακάρι φίλε να έχεις εσύ το δίκηο και να έχει αρθεί αυτός ο νόμος,αν και δύσκολο μού φαίνεται.

    Σε κανα-δυο χρόνια πάντως θα ξέρω ακριβώς-όταν βγει δηλαδή η απόφαση τού δικαστηρίου και η συνυπαιτιότητα.
    Απο την κεντρικη κολονα του αυτοκινητου και μπροστα φταιει το αυτοκινητο...

    Απο την κεντρικη κολονα και πισω φταιει η μηχανη.....

    Στο βιντεο στην συγκεκριμενη περιπτωση η ευθυνη βαραινει τον οδηγο του αυτοκινητου....

    ( Αποφαση δικαστηριου πριν 5 μηνες.... Το ατυχημα εγινε σε μονοδρομο με τον οδηγο της μοτο να προσπερναει απο δεξια...

    Εμεινα και εγω μ@λ@κ@ς καθως πιστευα τοσο καιρο οτι η ευθυνη βαραινει αποκλειστηκα τον οδηγο της μοτο...!! )

  15. #45
    Σήμερα το πρωί και ύστερα από την ανάγνωση του συγκεκριμένου thread,
    ξεκίνησα για τον καθιερωμένο καφέ στη μαμά HONDA.

    Το εξής σκηνικό είναι ειλικρινά καθημερινό, ιδιαιτέρως εδώ στη Ροδο (για να μην
    παρεξηγηθει κάποιως έχω και συγγενείς εδώ, δεν βρίζω ξένους δλδ) και έχει ως εξής

    Σε δρόμο 2 λωρίδων κυκλοφορίας... και πηγαίνοντας δεξιά με κανα 70αρι βλέπω μπροστά
    μου 5 - 6 αυτοκίνητα στην αριστερή κινούμενα χαλαρά με 50. Φυσικά το πιο λογικό
    είναι να κολήσω και γώ από πίσω τους και να πλακωθώ σε φώτα κόρνες καντήλια κλπ...

    Λέω κοίτα να δεις γέλιο.. Θα τους την κάνω από δεξιά, κανονικά δλδ. στη λωρίδα μου
    και 100% κάποιος μλκας θα με κλείσει....

    Και φυσικά έτσι έγινε, το δεύτερο κουτί έπεζε τα φώτα στο πρώτο κουτί ωσπου
    το 1ο και εφόσον μίλαγε στο κινητό αποφάσισε να κάνει δεξιά. Έλα που είχα φτάσει
    παράλληλα όμως.....κόβω χαλαρά (προετοιμασμένος) χαλαρώνει η κυκλοφορία από αρστερα
    οπότε ήρθε και η σειρά μου, μπαίνω αριστερά τον κοιτάω ένας 60ρης που τον κόβω.. όλα του
    τα χρόνια σαν οδηγός το ίδιο Ανίκητος....


    Ούτε που του μίλησα (έχω πάρει γραψαρχιδίνη πλέον)



Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προσοχη στις νεροτσουληθρες
    από evvou στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 17:35
  2. Προσοχη στις παραλιες
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 12:04
  3. προσοχή στις διασταυρώσεις
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 10:52
  4. Προσοχή στις περιοχές Μαρκοπούλου - Πόρτο Ράφτη
    από McGyver στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 09:32
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF