Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 77

Θέμα: ΓΙΑΤΙ Tiger 1050?

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586

    Re: Re: ΓΙΑΤΙ Tiger 1050?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    ...εχεις μπει στην νοοτροπια του παντρεμενου και αυτο ειναι κακο.
    "ας κατσουμε με αυτο που εχουμε γιατι την κανει την δουλιτσα του..."
    συμβιβασμος=κακο πραγμα.
    η γνωμη μου: ξεκολα και καβαλα ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΥΛΩΝΕΙ και σε θυληκο και σε μοτο
    Τώρα εσύ θες να τον καταστρέψεις τελείως???


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Χρόνια το παιδεύω στο μυαλό μου...τσεσνάκι, πλωτήρες κιέτσ.
    Η λίμνη απέχει από το σπίτι μου (στο χωριό) 200μ..
    4κύλιδρο φλατ, 20ετίας σου έρχεται σε τιμή SUV, κατανάλωση 25-30 λτ/ώρα, όταν σε 1ώρα είσαι σχεδόν όπου γουστάρεις εντός...
    Από τότε που πρωτοπέταξα με δαυτα, αρρώστησα.
    ΥΓ: μη το δώσεις το στρώμα. Οι τελικές του δεν παίζονται.
    70αρι όμως... Να κάνουμε και καμία καγκουριά.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
    Φίλε Μιχαλάκη,

    όταν με 1.000 ευρώ παραπάνω παίρνεις Hayabusa, νομίζω πως είναι πανάκριβος ο Τίγρης (είναι ένας σοβαρός λόγος που δεν τον σκέφτομαι, ακόμη!).

    Με τα ίδια λεφτά, παίρνεις busa ανεξάρτητης εισαγωγής. (που στα τελευταία μοντέλα - ειδικά του 09 - δεν έχει βγεί το παραμικρό εις βάρος τους, αντίθετα με τον Τίγρη, απ'ότι είδα παραπάνω...)

    Δεν προσπαθώ να πώ πως είναι τα ίδια μηχανάκια, αλλά με τέτοιες διατυπώσεις, δεν θα πέσουν ποτέ οι τιμές στην Ελλάδα!

    edit: 1.000 (10.500+1000) επιπλέον για ABS ? Άσε που η προηγούμενη τιμή του ήταν 12.400 με ABS! Δεν σας κακοφαίνονται αυτές οι εκπτώσεις; (που σαν ποσοστό είναι μόνο 7,26% !! δηλ. όπου τον πιάσουμε τον καταναλωτή! το ίδιο κάνει και η suzuki...)
    Ρε συ CB...K θα πρέπει να συγκρίνουμε μηχανάκια της ίδιας κατηγορίας!
    Το Haya δεν έχει καμία σχέση με τον τίγρη. Άσε που η τιμή που λες είναι ειδική προσφορά της Suzuki λόγω κρίσης προφανώς.

    Τα μηχανάκια που συγκρίνονται με τον τίγρη, όπως το multistrada, το ΚΤΜ SMT, ίσως το varadero, η GS, benelli, motomorini, stelvio κτλ (έβαλα και μεγάλα on-off και μεγάλα supermoto) κοστίζουν κοντά στα 14.000?!
    Το varadero μόνο κάνει 12.000? και φυσικά το TDM είναι πολύ φτηνότερο, αλλά καμία σχέση.

    Με βάση αυτά τα δεδομένα θεωρώ καλή την τιμή του τίγρη (για αυτό και τον αγόρασα και ήταν και ακριβότερος τότε).

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2009
    Μηνύματα
    185
    Mihalakis: Ρε συ CB...K θα πρέπει να συγκρίνουμε μηχανάκια της ίδιας κατηγορίας!
    Το Haya δεν έχει καμία σχέση με τον τίγρη. Άσε που η τιμή που λες είναι ειδική προσφορά της Suzuki λόγω κρίσης προφανώς.

    CB...K :Εν μέρει έχεις δίκιο, άλλη τιμή το ψάρι άλλη το κρέας(το ψάρι πιο ακριβό), αλλά αυτό (για μένα!!!) δεν δικαιολογεί μια τρελλή τιμή για ένα ψάρι τη στιγμή που είναι απλά μία ακόμη λύση για φαγητό
    (και δεν έχει π.χ. 100 φορές μεγαλύτερη διατροφική αξία!). Με το ίδιο σκεπτικό, εγώ βλέπω πως με τα ίδια σχεδόν λεφτά παίρνω είτε ένα εργοστάσιο-υπερόπλο(busa) είτε ένα πολύ καλό μεταφορικό μέσο(tiger), και για Εμένα προσωπικά, θα πιάσουν περισσότερο τόπο τα λεφτά μου σε μια busa, αυτό που λέμε «περισσότερη μηχανή για τα χρήματα που δίνεις». Και όλα αυτά βέβαια, επειδή τα 11.500 ευρώ για εμένα είναι σεβαστό νούμερο. Για 100 ευρώ δεν θα γινόταν η συζήτηση νομίζω… Για κάποιους που το παραπάνω ποσό (11.500) είναι το μεροκάματό τους, φυσικά και δεν θα το πολυσκεφτούν! (όπως δεν το πολυσκέφτεται και ο «καλοψημένος» υποψήφιος αγοραστής).


    Mihalakis: Τα μηχανάκια που συγκρίνονται με τον τίγρη, όπως το multistrada, το ΚΤΜ SMT, ίσως το varadero, η GS, benelli, motomorini, stelvio κτλ (έβαλα και μεγάλα on-off και μεγάλα supermoto) κοστίζουν κοντά στα 14.000?!

    CB...K : Η σύγκριση με τα ακριβότερα, είναι το μεγάλο σφάλμα για την επιλογή μας πιστεύω εγώ! Και για να συνεχίσω το παραπάνω παράδειγμα, θα πρέπει να θεωρήσω φτηνή την τιμή των 50 ευρώ για μπριζόλα στην ταβέρνα της γειτονιάς μου, επειδή μαθαίνω πως αλλού τη χρεώνουν 70?
    Το varadero μόνο κάνει 12.000? και φυσικά το TDM είναι πολύ φτηνότερο, αλλά καμία σχέση.
    Η σύγκριση είναι το μεγάλο σφάλμα για την επιλογή μας πιστεύω εγώ! Και για να συνεχίσω το παραπάνω παράδειγμα, θα πρέπει να θεωρήσω φτηνή την τιμή των 50 ευρώ για μπριζόλα στην ταβέρνα της γειτονιάς μου, επειδή μαθαίνω πως αλλού την ίδια ακριβώς τη χρεώνουν 70? Ισα-ίσα που με τα φτηνότερα (αλλά αντίστοιχα) προϊόντα θα πρέπει να συγκρίνουμε ώστε να αντιλαμβανόμαστε πότε πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.


    Mihalakis: Με βάση αυτά τα δεδομένα θεωρώ καλή την τιμή του τίγρη (για αυτό και τον αγόρασα και ήταν και ακριβότερος τότε).

    CB...K: Μερικά πράγματα, τελικά δεν αποτιμώνται με το πόσο κοστίζουν, αλλά με το πόσο αξίζουν. Αφού εσύ την καταβρίσκεις με το μοτόρι σου, όλα τα άλλα περιττεύουν!

    Εμένα δεν μου κάθεται καλά να έχουν τέτοια περιθώρια κέρδους ποντάροντας στην τρέλλα των δικυκλιστών, και όταν πρόκειται να αλλάξει μοντέλο ή δεν πάνε καλά οι πωλήσεις να δολώνουν με γελοίες εκπτώσεις για να πιάσουν κάτι ακόμη. (Honda λέει 50 χρόνια, γιορτάζουν με εκπτώσεις: Η τιμή του Transalp 700cc ABS '09, είναι χαμηλότερη κατά 190€ ; δηλ. 2,29% φτηνότερο λόγω της γιορτής για τα 50 χρόνια Honda!).
    Και στο τέλος όταν προκύψει θέμα βλάβης εντός εγγύησης να κάνουν τον κινέζο. Και αυτό το εννοώ για όλες τις εταιρείες!

  4. #49

    Tiger 1050

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
    Βρήκα ένα Τιγερ 1050 με 59000χλμ στα 7000ευρώ;
    Είναι καλή η τιμή αυτή;
    Μήπως είναι πολλά τα χιλιόμετρα;Εχει κανένα πρόβλημα το δικό σας με πολλά χιλιόμετρα;

  5. #50

    Re: Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
    Βρήκα ένα Τιγερ 1050 με 59000χλμ στα 7000ευρώ;
    Είναι καλή η τιμή αυτή;
    Μήπως είναι πολλά τα χιλιόμετρα;Εχει κανένα πρόβλημα το δικό σας με πολλά χιλιόμετρα;
    Η τιμή δεν ειναι κακή. Τί εξτρα έχει και του πότε ειναι; (λογικά πρέπει να ειναι '07)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #51

    Tiger 1050

    Aν δεν κάνω λάθος μόνο συναγερμό έχει και είναι του 2007 μοντέλο.

  7. #52

    Re: Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
    Aν δεν κάνω λάθος μόνο συναγερμό έχει και είναι του 2007 μοντέλο.
    Δεν εχει ουτε χουφτες, ουτε καγκελα, τιποτα;

    Τα πρώτα (07) μοντέλα, ειχαν σε μια παρτιδα ενα θεμα με τον κινητήρα. Ρωτα (ή καλύτερα δες το service book) τί εργασίες/αλλαγές έχουν γίνει.

    Πιστεύω οτι η τιμή (εαν δεν εχει εξτρα το μηχανάκι) χωράει παζάρια
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #53
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205

    Re: Re: Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Δεν εχει ουτε χουφτες, ουτε καγκελα, τιποτα;

    Τα πρώτα (07) μοντέλα, ειχαν σε μια παρτιδα ενα θεμα με τον κινητήρα.

    το πιστόνι ήταν, αλλά εμφάνιζε πρόβλημα μόνο σε αυτά που είχαν λιώσει στην καγκουριά και

  9. #54

    Tiger 1050 '07

    Kαλησπέρα παιδια.Αγόρασα τελικα σημερα ένα μαύρο Τίγρη με ABS στα 7000ευρώ.Εχει 62000χλμ, και του έκανε το service σήμερα,εξάτμιση remus με το πρόγραμμα της Triumph, φίλτρο Κ&Ν,θερμαινόμενα grips,ζελατίνα ψηλή, φλασάκια racing Triumph, πίσω φτερό, λάστιχα Pirelli Scorpion, μετασχηματιστή για να ανάβουν και τα δύο φώτα ταυτόχρονα οταν είναι πορείας,κεντρικο σταντ και πίσω βάση για μπαγκαζιέρα στις χειρολαβές.
    Ουσιαστικά δεν χρειάζεται τίποτα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα χιλιομετρα.Μπορεί το μηχανάκι να δουλεύει τέλεια, αλλά δεν παύουν να είναι πολλά.
    Επειδή δεν πήρα το service book,μπορείτε να μου πείτε καθε πότε θέλει αλλαγή λαδιών, και service;Tι άλλο πρέπει να γίνει σε αυτά τα χιλιόμετρα;
    Το μόνο που θέλω να βάλω είναι xenon φωτα και μπαγκαζιέρα που θα την βάζω μόνο όταν πηγαίνω για ψώνια.Εχετε κάποιες προτάσεις για αυτά;
    Υ.Γ. ¨ολα τα λευτά είναι ο ήχος της remus


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	607624_0_b.jpg 
Προβολές:	655 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	191679

  10. #55

    Re: Tiger 1050 '07

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
    Kαλησπέρα παιδια.Αγόρασα τελικα σημερα ένα μαύρο Τίγρη με ABS στα 7000ευρώ.Εχει 62000χλμ, και του έκανε το service σήμερα,εξάτμιση remus με το πρόγραμμα της Triumph, φίλτρο Κ&Ν,θερμαινόμενα grips,ζελατίνα ψηλή, φλασάκια racing Triumph, πίσω φτερό, λάστιχα Pirelli Scorpion, μετασχηματιστή για να ανάβουν και τα δύο φώτα ταυτόχρονα οταν είναι πορείας,κεντρικο σταντ και πίσω βάση για μπαγκαζιέρα στις χειρολαβές.
    Ουσιαστικά δεν χρειάζεται τίποτα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα χιλιομετρα.Μπορεί το μηχανάκι να δουλεύει τέλεια, αλλά δεν παύουν να είναι πολλά.
    Επειδή δεν πήρα το service book,μπορείτε να μου πείτε καθε πότε θέλει αλλαγή λαδιών, και service;Tι άλλο πρέπει να γίνει σε αυτά τα χιλιόμετρα;
    Το μόνο που θέλω να βάλω είναι xenon φωτα και μπαγκαζιέρα που θα την βάζω μόνο όταν πηγαίνω για ψώνια.Εχετε κάποιες προτάσεις για αυτά;
    Υ.Γ. ¨ολα τα λευτά είναι ο ήχος της remus
    Για μενα ανεξαρτητα απο το τι μηχανακι ειναι, οποτε πηρα μεταχειρισμενο και ανεξαρτητα απο χιλιομετρα και τι μου εχουν πει για το μηχανακι, του κανω ετσι κι αλλιως ενα γενικο service για να ειμαι σιγουρος για την κατασταση του και για να αρχισω να κραταω εγω ο ιδιος ιστορικο για το μηχανακι μου... η πειρα μου εχει δειξει οτι δεν πρεπει να εχεις και μεγαλη εμπιστοσυνη σε οτι κι αν ακουσεις, αν το μηχανακι (και τον ιδιοκτητη του) δεν το ξερεις πριν το αγορασεις.

    Σε γενικες γραμμες παντως σε ενα μηχανακι με αυτα τα χιλιομετρα (αρκετα για μενα) πρεπει να κοιταχτει η κατασταση των αναρτησεων τους, οπως και των δισκων (φρενα). Εξαρταται βεβαια απο τη συντηρηση που εχει γινει, αλλα συνηθως οταν μιλαμε για τοσα χιλιομετρα οι (μαμισιες) αναρτησεις ειναι λιγο (εως πολυ)... σουπα!

    Καλοριζικο το μοτορι!
    money cant buy me love !!!

  11. #56
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύετε ότι 60.000χλμ για ένα χιλιάρι είναι πολλά.






    (Μήπως επειδήΣ είναι μέγκλα...? )

  12. #57

    Re: Tiger 1050 '07

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    (Μήπως επειδήΣ είναι μέγκλα...? )
    μαγος εισαι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
    Kαλησπέρα παιδια.Αγόρασα τελικα σημερα ένα μαύρο Τίγρη με ABS στα 7000ευρώ.Εχει 62000χλμ, και του έκανε το service σήμερα,εξάτμιση remus με το πρόγραμμα της Triumph, φίλτρο Κ&Ν,θερμαινόμενα grips,ζελατίνα ψηλή, φλασάκια racing Triumph, πίσω φτερό, λάστιχα Pirelli Scorpion, μετασχηματιστή για να ανάβουν και τα δύο φώτα ταυτόχρονα οταν είναι πορείας,κεντρικο σταντ και πίσω βάση για μπαγκαζιέρα στις χειρολαβές.
    Ουσιαστικά δεν χρειάζεται τίποτα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα χιλιομετρα.Μπορεί το μηχανάκι να δουλεύει τέλεια, αλλά δεν παύουν να είναι πολλά.
    Επειδή δεν πήρα το service book,μπορείτε να μου πείτε καθε πότε θέλει αλλαγή λαδιών, και service;Tι άλλο πρέπει να γίνει σε αυτά τα χιλιόμετρα;
    Το μόνο που θέλω να βάλω είναι xenon φωτα και μπαγκαζιέρα που θα την βάζω μόνο όταν πηγαίνω για ψώνια.Εχετε κάποιες προτάσεις για αυτά;
    Υ.Γ. ¨ολα τα λευτά είναι ο ήχος της remus
    Ενα γενικό τσεκαπ δε βλαπτει, ειδικά σε αναρτήσεις, εκκεντροφορους, βαλβίδες, αλυσιδογράναζα και δισκοπλακες, όπως στα είπαν. Ρωτα κατ' αρχήν στα ποσα εγινε το τελευταίο σερβις και τι έκανε. Εγω κανω ανα 5,000 λαδια και ανα 10,000 λαδια, φιλτρο, μπουζί. Σε γενικές γραμμές ειναι καλά.

    Εχε υπόψη σου οτι η πατέντα με το μετασχηματιστή για τα διπλα μπροστά έχει βγαλει μερικά προβλήματα, δεν ειναι τοσο ευκολο το γεφυρωμα όσο ήταν στο 955i που το είχαν κάνει σχεδόν όλοι. Εαν βάλεις ξενον παντως βάλε μονο στη μεσαια (Η7) αφού αυτή ειναι η αδύναμη λαμπα...

    Η πίσω βαση απ' οσο βλεπω ειναι η universal της motech και χρειάζεσαι και αλλη (σαν ανταπτορα) εαν βαλεις μπαγκαζιερα. Η ρεμους γ@μει, αλλα θα έχεις ενα θεμα εαν αποφασίσεις να βάλεις πλαϊνές βαλίτσες

    Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος



    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #58
    Εκανες πολυ καλη επιλογη φιλε μου!!!60.000χλμ δεν ειναι τιποτα γιατι το συκγεκριμενο μοτερ μην το φοβασαι ειναι χιλιομετροφαγος!!!!!Αν γινονται τα σερβις του κανονικα τοτε μην ακους τιποτα απο οσα σου λενε!!Σιγουρα θα εχει καποια φθορα σε τακια-αλυσιδα κτλ κτλπραγματα τα οποια ειναι αναλωσιμα αλλα μην ξεχνας οτι πηρες μςταχειρισμενο!!Αφου την γουσταρεις και σε γουσταρει τοτε εδεσε το γλυκο!!Πολλα καλα χλμ πανω της και παντα ορθιος.......

  14. #59

    Tiger 1050

    Ευχαριστώ όλους σας παιδια για τις ευχές.Το μόνο που παρατήρησα ήταν λίγο φθορά στους δίσκους, μπροστά και πίσω.
    Κατα τα άλλα την Πατρασκευή που την πήρα έκανε το service με αλλαγή μπουζί και λαδιών.Μαλιστα μου έδειξε και τα μπουζί που άλλαξε πρίν λίγο.
    Τα αλυσιδογράναζα ήταν καινουρια.Τα χρυσά της DID.
    Λέτε λοιπόν καλ'ύτερα να βγάλω τον μετασχηματιστή για τις δυο λάμπες να δουλεύουν ταυτόχρονα και να βάλω μετά xenon;

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύετε ότι 60.000χλμ για ένα χιλιάρι είναι πολλά.






    (Μήπως επειδήΣ είναι μέγκλα...? )
    Φιλος, εγω δεν ειπα οτι ειναι πολλα για το (χιλιαρι) μοτερ του τιγρη... οποια ενσταση υπαρχει αφορα τα παρελκομενα, που παρεπιπτοντως εχουν ενα καρο λεφτα και αν τελικα ΠΡΕΠΕΙ να αλαχτουν, θα σου βγει ο κουκος αηδονι
    money cant buy me love !!!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 1050 2007
    από m1ke στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 21:13
  2. Triumh Tiger 1050 Test drive.
    από 620 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 15:33
  3. test ride Triumph Tiger 1050
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 02:39
  4. Περι Triumph Tiger 1050...
    από jimk στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF