Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 77

Θέμα: ΓΙΑΤΙ Tiger 1050?

  1. #61

    Re: Tiger 1050

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
    Λέτε λοιπόν καλ'ύτερα να βγάλω τον μετασχηματιστή για τις δυο λάμπες να δουλεύουν ταυτόχρονα και να βάλω μετά xenon;
    Νομίζω οτι και τα δύο μαζι δεν γίνονται

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #62
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
    Φιλος, εγω δεν ειπα οτι ειναι πολλα για το (χιλιαρι) μοτερ του τιγρη... οποια ενσταση υπαρχει αφορα τα παρελκομενα, που παρεπιπτοντως εχουν ενα καρο λεφτα και αν τελικα ΠΡΕΠΕΙ να αλαχτουν, θα σου βγει ο κουκος αηδονι
    Για να το λές, κάτι θα ξέρεις...και εγώ έχω ακούσει ότι τα περιφερειακά/αναλώσιμα της τριούμφ είναι πανάκριβα..


  3. #63
    BAKALISTIC SYSTEMS S.A. Το avatar του/της billgeo
    Εγγραφή
    30/12/2004
    Μηνύματα
    672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Για να το λές, κάτι θα ξέρεις...και εγώ έχω ακούσει ότι τα περιφερειακά/αναλώσιμα της τριούμφ είναι πανάκριβα..

    Ποια ειναι αυτα τε περιφεριακα/αναλοωσιμα ρε παιδια?
    Λαστιχα, υγρα φρενων και τετοια? Ντεν σας πιανω!

  4. #64
    Μια και εναπήλθε το θρεντ

    Η Triumph Ελλαδας εχει ανακοινώσει επίσημες τιμές για τα εργατικά στα σερβις των διαφόρων μοντέλων

    Τα εξουσιοδοτημένα σερβις πρέπει να τις έχουν αναρτημένες και να τις τηρουν.

    Για τον Τιγρη (1050):

    20,000 : 70 Ευρω
    40,000 : 185 Ευρώ

    (και συνεχίζει στο ίδιο μοτιβο)

    Ξαναλέω, οι τιμές αφορούν μονο εργατικά, όχι αναλώσιμα.

    Αυτό θα μας δίνει μια ιδέα όταν πλέον συζητάμε για κόστος

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #65

    ΑΠΟΡΙΑ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ (SE) ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΜΗΝΟ (ΕΙΧΑ STROM1000 ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ, ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΧΩΡΙΣ...)

    ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΚΙΒΩΤΙΟ (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΤΑΕΙ ΝΕΚΡΑ) ΣΤΟ TIGER. ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

  6. #66
    Εγώ που είχα τη μηχανή για 1 χρόνο, άντε να μου πέταξε ταχύτητα και να μπήκε νεκρά 2 φορές.

    Νομίζω είχα πάει και μου ρύθμισαν το κιβώτιο και από τότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

    Εννοείται δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε αποτρέψει από την αγορά του.

  7. #67

    Re: ΑΠΟΡΙΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΚΙΒΩΤΙΟ (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΤΑΕΙ ΝΕΚΡΑ) ΣΤΟ TIGER. ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
    Εδω και 1,5 χρονο και 33,000 χλμ μου έτυχε μια φορά και μαλιστα εφταιγα εγώ (σε κατέβασμα)

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #68
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Re: ΑΠΟΡΙΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΚΙΒΩΤΙΟ (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΤΑΕΙ ΝΕΚΡΑ) ΣΤΟ TIGER. ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

    Να τα πάρουμε με την σειρά:

    1. το κιβώτιο δεν είναι άσΚημο. Απλά δεν είναι χόνδα. Έχει λίγο (έως πολύ) τραχιά λειτουργία, η οποία με τα χιλιόμετρα ''στρώνει'' αρκετά.
    Κατά τα άλλα είναι θετικό, με σαφές κούμπωμα και κανονικές διαδρομές μοχλού.
    Έχει δείξει σχετική αξιοπιστία με ελάχιστα δείγματα προβλημάτων.

    2. ΌΛΑ ΤΑ ΚΙΒΩΤΙΑ είναι πιθανόν να σου βγάλουν νεκρά ανάμεσα στις σχέσεις...
    Σε κάποια το φαινόμενο ίσως να είναι συχνότερο σε άλλα σπανιότερο.
    Στο συγκεκριμένο τώρα, αν το δουλεύεις σωστά δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα.

    3. αν η αίσθηση του κιβωτίου είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας για αγορά (ή όχι) αυτό το κρίνεις μόνος σου...δεν μπορεί να στο πεί κανείς.

  9. #69
    ΤΗΑΝΚΖ

  10. #70
    Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω κάτι απλό αλλά πολύ σημαντικό για το αν θα προχωρήσω σε αγορά ενός μτχ τίγρη.

    Πως τα πάει στις λακούβες, σαμαράκια, κακοτεχνίες των ελληνικών δρόμων στις πόλεις?

    Δεδομένου ότι τώρα έχω Z750 φυσικά περιμένω πολύ καλύτερη συμπεριφορά γιατί το ρημάδι κοπανάει.

    Το θέμα είναι, τις περνάει αέρα, χαλαρά και ωραία χωρίς να αγχώνεσε για κρατήματα ή απλά διατηρεί τον street χαρακτήρα του με το χαρακτηριστικό κοπάνημα που το νιώθεις σε όλο σου το σώμα? Δεν ζητάω την συμπεριφορά του 990adventure βέβαια. να ανεβοκατεβαίνω πεζοδρόμια κλπ αλλά μια χ αξιοπρέπεια στους ελληνικούς δρόμους και σεβασμό στην μέση και τους καρπους μου.

    Επίσης, σε επαρχιακό δρόμο, αν βρει πατημένο χώμα...πάει σαν street ή μπορείς να πας σαν άνθρωπος με πάνω από 20Km/h?

    Εκ γεννετής on-OFF χαρακτήρας ,το γύρισα σε naked για μεγαλύτερες "απολάυσεις" τα τελευταία χρόνια αλλά το φετίχ της ασφάλειας-άνεσης δεν λέει να μου φύγει.


    Υ.Γ Αν το πάρω από μαγαζί (κυρίως για την ανταλλαγή), τι θα πρέπει να προσέξω? Αν είναι αντιπροσωπείας, service book, ανακλήσεις? Κάτι άλλο

    thaanx

  11. #71
    Στις λακουβες περνάει καλυτερα απο το Ζ, αλλα φυσικα όχι σαν XT.

    Σε πατημένο χώμα πάει σαν ενα στριτ με καλο ground clearance με το πλεονέκτημα της αποστασης απο το εδαφος και των μεγαλων διαδρομών.

    Δες εδω:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...92#post1879592

    πηγαιναμε πιο πανω απο 20 χαω

    Αν το βρεις μτχ, πες μας εδω ποσα χλμ και του ποτε ειναι και θα σου πουμε τί να κοιτάξεις

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Όπως είπε και ο καπετάνιος η συμπεριφορά του τίγρη είναι street με μαλακότερες και με μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεις. Είναι πιο άνετο από τα street, αλλά τα λάστιχα και το βάρος θα βάλουν τους περιορισμούς στον χωματόδρομο.

  13. #73
    Captain μετά από το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ταξίδι που κάνατε πιστεύω ότι καλύτερα να αφήσω τις σκέψεις για τίγρη και να πάρω ένα αδιάβροχο για το ποδήλατο Ταξιδάρα αλλά και τρελή υπομονή! respect!!

    Προσωπικά η χρήση που το θέλω είναι 11 μήνες στην πόλη και κοντινά ταξίδια (άντε μέχρι Λάρισα-Θεσσαλονίκη) και 1 μήνας διακοπές, κυρίως άσφαλτο δηλαδή. Όταν μιλάω για χώμα εννοώ πατημένο δρόμο, χωρίς πέτρες ξύλα και νεροφαγώματα :wacko:

    Αλλά επειδή η χρήση είναι κυρίως πόλη και η λακούβα της Αθήνας δεν παλεύεται αυτό είναι που με ενδιαφέρει πιο πολύ. Θα μου πεις η Αθήνα είναι γεμάτη R1, naked, hayabusa και λοιπά γκαζιάρικα που κοπανάνε ακόμα και στην λευκή διαγράμιση το tiger που είναι και λίγο ψηλότερο θα σε χαλάσει?

    Απλά ένας βασικός λόγος που θέλω να φύγω από το Z είναι η θέση οδήγησης (καμπουριάσαμε...) και το κοπάνημα.

    Τα μεταχειρισμένα που κοιτάω είναι αυτής της κατηγορίας:
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/894127/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/909370/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/932376/

  14. #74
    Το δεύτερο θα έπαιρνα εγω
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #75
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2010
    Μηνύματα
    13
    Είπα να postάρω εδώ για να μην ανοίγω νέο thread,ελπίζω να έκανα το σωστό!
    Θα ήθελα τη γνώμη σας.Βρήκα δύο μεταχειρισμένα tiger του 2007,2008 κ θέλω φυσικά να τα πάω σε μηχανικό πριν την αγορά.Ποιους προτείνετε;Σκεφτόμουν το συνεργείο του Νίκου της Intermoto στη Σκυλίτση στον Πειραιά αλλά διάβασα πιο πριν τα σχόλια του mixalakis κ το ξανασκέφτομαι...Άλλα πράγματα που πρέπει να προσέξω κατά την αγορά;
    ΥΓ:Mixalakis,αν έχεις την καλοσύνη στείλε πμ για το συνεργείο,σε περίπτωση που δε θες να αναφερθείς δημόσια.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 1050 2007
    από m1ke στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 21:13
  2. Triumh Tiger 1050 Test drive.
    από 620 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 15:33
  3. test ride Triumph Tiger 1050
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 02:39
  4. Περι Triumph Tiger 1050...
    από jimk στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF