Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 77

Θέμα: ΓΙΑΤΙ Tiger 1050?

  1. #1

    ΓΙΑΤΙ Tiger 1050?

    Γεια σας Παιδες,

    Λοιπον τον Αυγουστο εκανα το μεγαλο βημα και αγορασα καινουρια μηχανη. (μεχρι τοτε την ψιλοεβγαζα με σκουτερακια).
    Απο την αρχη ημουν αναμεσα σε VStrom k Tiger βεβαια για διαγορετικους λογους το καθενα

    1) VStrom σημαινει αξιοπιστια. κυκλοφορουν απειρα (αυτο κατι δειχνει οσον αφορα την αξιοπιστια) οποτε φτηνοτερα ανταλλακτικα, αρκετα ομορφο (ειδικα σε ασπρο με ξενον) κτλ

    2) Tiger 1050 abs σημαινει......ουτε καν μπορω να το περιγραψω. ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ!. Πανεμορφο χωρις να μπορω να το βγαλω απ το μυαλο μου και με αξιολογες επιδοσεις.

    Το θεμα ειναι πως κατεληξα στο πρωτο λογω κοστους (ΔΕΝ ΥΞΕΡΑ Ο ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ Ο ΤΙΓΡΗΣ )
    αλλα και λογω παροτρηνσης πολλων φιλων που ειχαν λεγοντας μου πως ειναι σουπερ σχεδον σ ολους τους τομεις (πλην φρενων).

    Δεν μετανιωνω που το αγορασα ειναι καλη αγορα καθως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος αλλα αλλο με τρωει. Δεν πιστευω πως ειναι λογικο να σκεφτομαι τον τιγρη καθε μερα.

    Φτανω στο ερωτημα μου.
    Εχω ακουσει αρκετα για τον τιγρη απλα θα θελα να μου δωσετε μερικους λογους για να αλλαξω ρε παιδια η να μου πειτε "καλα εισαι εκει κρατα το στρομ σου".

    Ειναι αξιοπιστος ο τιγρης? Επισης εχω ακουσει τα χειροτερα για τα ανταλλακτικα τα αξεσουαρ και τα σερβις (ΓΔΕΡΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!)
    Αν χρειαστω κατι θα βαλω πολυ βαθια το χερι? (καπου ακουσα μονο τα πλαστικα κανουν κανα 2 χιλιαρικα!)

    Αλλος μου πε "Πες μου τι καλο εχουν κανει οι Αγγλοι για να κανουν μηχανη"

    Περιμενω τις γνωμες σας και συγγνωμη για την πολυλογια αλλα με τρωει μεσα μου ολο αυτο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Kαι μόνο που σε τρώει από τον Αύγουστο...έχεις κάνει λάθος επιλογή.

  3. #3
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Πέστα ρε Βαλέ...

    Είναι κρίμα ρε φίλε να το βλέπεις στο φανάρι και να σκέφτασαι οτί αυτό θες πραγματικά και όχι αυτό που καβαλάς... Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα μην το συζητάς... Ακόμα και αν το μετανοιώσεις (που δεν το πιστέυω...) θα είναι για κάτι που γούσταρες και έκανες και όχι για αυτό που δεν τόλμησες να κάνεις...
    Άσε τι λενε οι άλλοι, εσύ θα καβαλάς...όχι οι άλλοι...άσε που η "ξερολιάση" είναι πλεον πανδημία...follow your heart:a07:



    υ.γ. οι Αγγλίδες είναι γενικά άσχημες, αλλά οι ωραίες έιναι πολύ μουν@ρες...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #4
    είναι απόλαυση στο στρίψιμο! δεν σου χαλάει χατήρι, μπορείς να διασκεδάσεις στην πίστα, να κάνεις χαλαρό ή πολύ γρήγορο ταξίδι, να απολαυσεις χαλαρή βολτίτσα ακούγοντας το τρικύλινδρο να γουργουρίζει!

    έχει φρενάρες!

    είναι ταχύτατο!

    είναι αξιόπιστο!

    είναι εμπορικότατο, και το αναφέρω μιας και παλιότερα ήταν ένας απο τους λόγους που πολλοί απέφευγαν τα triumph

    είναι πολύ, μα πολύ πιο όμορφη μοτοσυκλέτα, αν και αυτό είναι υποκειμενικό.

    το οδηγάει και ο Cpt Haddock! ...όπως και να το κάνουμε, αυτό προσδίδει ένα κύρος ρε αδερφέ!
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    για να μη πολυλογούμε, το vstrom είναι ένα ικανότατο μεταφορικό μέσο, που κατασκευάστηκε για να διεκπεραιώνει μεταφορές, ενώ το tiger είναι ταυτόχρονα και παιχνιδομηχανή
    η αίσθηση που σου δίνει οδηγώντας το, σε αποζημιώνει με το παραπάνω για τη διαφορά χρημάτων που έχουν

    για να είμαστε δίκαιοι, το στρώμα έχει λίγο καλύτερη προστασία απο τον αέρα και είναι ίσως λίγο πιο φιλόξενο για το συνεπιβάτη (όχι λόγω υλικού ή φάρδους σέλας, αλλά λόγω ύψους).
    αν εισαι κάτω του 1.76, δε θα φτάνεις με άνεση να πατήσεις και με τα δύο πόδια, όχι γιατί είναι ψηλό, αλλά γιατί έχει φαρδιά σελα και δεν αφήνει τα πόδια να κλείσουν αρκετά για να φτάσουν στο έδαφος.


    τέλος πάντων, καλά ψώνια, καλοτάξιδο & απροβλημάτιστο να είναι το καινούργιο σου Triumph

    μια φορά ζούμε ρε, βγάλτε γούστα και καυλώστε!!

    η μοτοσυκλέτα δεν είναι ούτε πλυντήριο ούτε ψυγείο ....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  5. #5
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6

    Re: ΓΙΑΤΙ Tiger 1050?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kikintzo
    [...]
    Αλλος μου πε "Πες μου τι καλο εχουν κανει οι Αγγλοι για να κανουν μηχανη"

    [...]
    Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε...Η ιστορία της βρετανικής αυτοκινητοβιομηχανίας χάνεται στα βάθη των αιώνων... :rotflmao:
    Για ρώτα τον πονηρό αυτόν οι λέξεις, Lotus, Hillman, MG, Morris, Austin Healey, Jaguar, Aston Martin, Triumph, Norton, BSA, Land Rover, Caterham, McLaren, Morgan, Rolls Royce, TVR, Vauxhall, του λένε κάτι ή ξέρει μόνο τη Honda...?
    Και μην ακούσω ότι οι περισσότερες έχουν κλείσει γιατί αυτό το μόνο που δείχνει είναι την αδυναμία των Άγγλων να προσαρμόσουν τα προιόντα τους από τις ανάγκες και τα γούστα των πελατών τους, στις ανάγκες της "αγοράς"...

    Περιττό να πω ότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...

  7. #7
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Αν αντέχεις την χασούρα, προχώρα άφοβα, συνδυάζει πολλούς κόσμους χωρίς να έχει κάποιο αρνητικό, πραγματικά εξαιρετικό μηχανάκι.

    Έπρεπε να οδηγήσεις τον τίγρη τότε... δε θα είχες πάρει ποτέ το στρόμ.


    Με το καλό...


  8. #8
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    κράτα το μηχανάκι σου και κάνε τις βόλτες σου να γουστάρεις !!! Μην πετάς τα λεφτά σου έτσι ....Μια χαρά είναι και το Στρομ !!Εξάλλου είναι προτιμότερο να κάνεις ένα ταξίδι στο εξωτερικό από το να αλλάξεις μοτοσικλέτα ....



    ΥΓ
    πάντα θα υπάρχει ομορφότερη και καλύτερη μοτοσικλέτα από την δικιά σου....αν έχεις όρεξη να δουλεύεις για τις τράπεζες και τους εμπόρους ,όρμα !!

  9. #9
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    συμφωνώ με τους προλαλήσαντες αλλά .....

    να θυμάσαι οτι με το Τίγρη θα ξεχάσεις το χώμα τελείως ...

    όχι οτι το στρώμα είναι χωμάτινο αλλά όποτε θες μπαίνεις χωρίς πρόβλημα...



  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    συμφωνώ με τους προλαλήσαντες αλλά .....

    να θυμάσαι οτι με το Τίγρη θα ξεχάσεις το χώμα τελείως ...

    όχι οτι το στρώμα είναι χωμάτινο αλλά όποτε θες μπαίνεις χωρίς πρόβλημα...


    Όσο μπαίνεις με το ένα, μπαίνεις και με το άλλο Σπύρο. Καμία διαφορά


    υ.γ. Θα συμφωνήσω με τον Βελζεβούλη πάντως
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Όσο μπαίνεις με το ένα, μπαίνεις και με το άλλο Σπύρο. Καμία διαφορά



    έχω περάσει και απο τα 2 pakten .... δεν συγκρίνεται καν

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro


    έχω περάσει και απο τα 2 pakten .... δεν συγκρίνεται καν
    Σιγά ρε συ. Τι παραπάνω οφ έχει το στρομ? Τον 19αρη τροχό; Ίδιο ύψος απ΄το έδαφος έχουν, ίδιο βάρος

    Κανένα δεν ειναι πραγματικό οφ, οπότε για εκεί που προορίζονται (βατό χώμα) θα σε πάνε αμφότερα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    ΥΓ πάντα θα υπάρχει ομορφότερη και καλύτερη μοτοσικλέτα από την δικιά σου....αν έχεις όρεξη να δουλεύεις για τις τράπεζες και τους εμπόρους ,όρμα !! [/B][/QUOTE]

    Από την δικιά μου δεν υπάρχει...

    Θύματα να μην γινόμαστε, συμφωνώ, αλλά να γουστάρουμε κιόλας αυτό που καβαλάμε... Αν τον παίρνει (οικονομικά μιλάμε ...) ας την κάνει την κίνηση...και ταξιδάκι θα πάει και θα γουστάρει διπλά...




    υ.γ. Είναι αστείο να κοντράρεστε για το ποιο πάει καλύτερα στο χώμα...πάνε και τα 2 χάλια και κάποιο μπορεί να πηγαίνει και χειρότερα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #14
    Ευχαριστω ρε παιδια μολις μου φυγε ενα βαρος. Τα ιδια που μου λετε σκεφτομουν και γω.
    Οσο για το χωμα κινουμαι 99,99% σε ασφαλτο οποτε μικρο το κακο.

    Το θεμα ειναι πως τα οικονομικα μ δεν μου δινουν τη δυνατοτητα να αλλαξω αυτη τη στιγμη. Ισως λιγο αργοτερα, ή πιο συντομα εαν βγει ποτε (που δεν νομιζω) ο τιγρης 675.

    Απο σερβις και ανταλλακτικα πως πανε? Εννοω εχουν λογικες τιμες η θα φοβαμαι να βγαινω βολτες μην γραψει χιλιομετρα ?

    Τελος, αν τσιμπισω ενα αεροπλανο και πεταχτω μεχρι αγγλια να παρω απο κει κερδιζω τπτ σε χρηματα? Ξερει κανεις?
    Μετα παιζουν τελωνεια και τετοια?


    Ευχαριστω.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Ακόμα να βάλεις αγγελία για το στρώμα...;

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 1050 2007
    από m1ke στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 21:13
  2. Triumh Tiger 1050 Test drive.
    από 620 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 15:33
  3. test ride Triumph Tiger 1050
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 02:39
  4. Περι Triumph Tiger 1050...
    από jimk στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF