Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Άγιος Ιωάννης Κηρέα- Λίμνες Ορυχείων Ευβοίας 7-1-2024

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Άγιος Ιωάννης Κηρέα- Λίμνες Ορυχείων Ευβοίας 7-1-2024

    Η δεύτερη εξόρμηση για το 2024 ήρθε αρκετά σύντομα. Λόγω άστατου καιρού επέλεξα την Εύβοια αυτή τη φορά. Μάλλον για να είμαι ειλικρινής, περίμενα πως και πως μια μέρα με άστατο καιρό ο οποίος θα με ωθούσε στην αγαπημένη μου Εύβοια η οποία, πάντα έχει και θα έχει κάτι νέο να μου δώσει. Αυτή τη φορά μου έδωσε και καλά αλλά και άσχημα νέα για τα οποία θα αναφερθώ αργότερα.

    Σύντομη στάση στον ποταμό Κηρέα, με τον οποίο ταξιδεύουν παράλληλα όσοι ανεβαίνουν για το Προκόπι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	449745




    Σε έναν κάθετο χωματόδρομο, στο ύψος των κατολισθήσεων βρίσκεται αυτή η μπάρα. Υπήρχε ελάχιστος χώρος για να μπορέσω να περάσω.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	προς ρεμα Κηρευς.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	449746






    Εκεί το ποτάμι διασταυρώνεται με το ρέμα του Κηρέα το οποίο έρχεται από το όρος Καντήλι. Πρόκειται για το ίδιο ποτάμι ουσιαστικά. Τράβηξα τον χωματόδρομο με στόχο να φτάσω όσο πιο κοντά στην τοποθεσία που έβλεπα στον χάρτη ότι βρίσκεται ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος. Σταμάτησα σχετικά σύντομα καθώς σε ακόμα ένα κάθετο ρέμα ο δρόμος έχει διαλυθεί.










    Η τοποθεσία ήταν εκπληκτική.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	449747







    Ευτυχώς το ρέμα δεν είχε πολύ νερό και πέρασα στεγνός απέναντι.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	449748
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Στη δορυφορική εικόνα μπορούσα να διακρίνω τη συνέχεια του υποτιθέμενου δρόμου. Αποφάσισα να τον πάω μέχρι τέλους μήπως βρω κάποια ταμπέλα ή κάποιου είδους σήμανση.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	449749




    Συνεχίζοντας μετά από κάποιες φουρκέτες. Ο δρόμος δείχνει να φτάνει στο τέρμα του.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	449750





    Το τοπίο εδώ είναι καταπράσινο, ευτυχώς έχει ξεφύγει για την ώρα από επίδοξα λαμόγια...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	449751







    Χαμένος μέσα στα καταπράσινα δάση!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	449752








    Παρόλο που ο δρόμος είχε διάφορα παρακλάδια, δεν τα ακολούθησα και πήγα μέχρι το τέλος του όπου έδειχνε να μεταμορφώνεται σε μονοπάτι. Σήμανση δεν είδα πουθενά εκτός από κάποιες διάσπαρτες κορδέλες νωρίτερα που μάλλον αποπροσανατόλιζαν παρά βοηθούσαν.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	449753





    Πράγματι στο τέλος του στενού μονοπατιού η συνέχεια τραβερσάριζε την πλαγιά. Σήμανση ούτε για αστείο φυσικά αλλά όταν κάποιος έχει φτάσει μέχρι εκεί μάλλον δεν τη χρειάζεται ούτως ή άλλως. Κερδίζοντας ύψος θαύμασα αυτό το μίνι φαράγγι. Η κορυφή στα αριστερά ονομάζεται Καστρί και έχει υψόμετρο 500m. O Άγιος Ιωάννης βρίσκεται στα δεξιά αλλά έχω δρόμο ακόμα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	449754






    Το μονοπάτι και η γενικότερη φάση ξεπέρασαν κατά πολύ τις προσδοκίες που είχα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	449755






    Έχοντας κερδίσει ύψος έπειτα από μερικές τραβέρσες, μου τράβηξε την προσοχή η σπηλιά χαμηλά στο φαράγγι.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	449756
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Το εντυπωσιακότερο όλων ήταν οτι το μονοπάτι ήταν σούπερ προσεγμένο. Μέχρι και σκαλιά είχαν δημιουργηθεί ώστε να γίνεται η ζωή ευκολότερη. Παρολαυτά δεν υπάρχει πουθενά ούτε μια ταμπέλα για τον Άγιο Ιωάννη και το συγκεκριμένο μονοπάτι είναι πραγματικά άγνωστο.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	449757





    Μετά από 40 λεπτά απο το σημείο που ξεκίνησα. έφτασα στον σπηλαιώδη ναό του Αγίου Ιωάννη του Χρυσοστόμου. Εκπληκτική τοποθεσία! Ψοφάω για τέτοια!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	449758









    Πάρα πολύ προσεγμένος εξωτερικά ο ναός.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	449759








    Η θέα από το εκκλησάκι. Μετά βίας καταλαβαίνεις ότι από κάτω βρίσκεται φαράγγι. Άκουγα το νερό παρόλαυτά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	449760






    Εσωτερικά του σπηλαιώδους ναού. Δυστυχώς δε βρήκα ιστορικά στοιχεία.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	449761







    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Επόμενος προορισμός ήταν οι λίμνες των Ορυχείων κοντά στο Τρούπι. Είχα πάει ξανά στο παρελθόν αλλά είχα την αίσθηση πως μου είχε διαφύγει κάτι. Ο δρόμος για Τρούπι ήταν μετ΄εμποδίων καθώς από την πρόσφατη κακοκαιρία είχαν πέσει δέντρα μέσα στο δρόμο.








    Σχεδόν δίπλα στο Τρούπι βρίσκεται η λίμνη Παπαστράτη. Πανέμορφη, έχει δημιουργηθεί όπως και οι υπόλοιπες από τις εξορύξεις λευκόλιθου




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	449762











    Από τις ελάχιστες φορές που ο άνθρωπος πληγώνει το περιβάλλον και αυτό γίνεται καλύτερο με τα χρόνια! Σαν να προσαρμόζεται και να επιστρέφει δυνατότερο. Σαν να σου λέει '' όσο και να προσπαθείς, εγώ θα υπάρχω για εκατομμύρια ακόμα χρόνια ενώ εσύ θα είσαι για μια στιγμή εδώ''



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	449763








    Ακολούθησα τον δρόμο που είχα ακολουθήσει και στο παρελθόν ο οποίος περνούσε μέσα από το εργοστάσιο και δίπλα από τις λίμνες.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	προς Τέρνα.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	449764








    Πλέον υπάρχει μπάρα που απαγορεύει την είσοδο για τα οχήματα. Συνέχισα με τα πόδια για να δω μια πολύ συγκεκριμένη λίμνη που μου είχε διαφύγει τότε.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	79,7 KB 
ID:	449765
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Οι εικόνες μέσα σε αυτήν την περιοχή είναι εξωπλανητικές θα έλεγα. Θα μπορύσε πανεύκολα να δημιουργηθεί ένα Γεωπάρκο όπως στο Μικρόβαλτο Κοζάνης (το οποίο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ βέβαια γιατί... Ελλάδα)



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	449766






    Ακόμη μια λίμνη, στο βάθος το Καντήλι.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	99,0 KB 
ID:	449767








    Εντυπωσιάστηκα για ακόμη μια φορά από τους γεωλογικούς σχηματισμούς.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	449768



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	449769







    Έφτασα από πάνω από τη λίμνη Κόλα και συνειδητοποίησα πως τελικά την είχα δει και τότε. Όμως η συγκεκριμένη λίμνη το καλοκαίρι αποκτά ένα ανοιχτό γαλάζιο χρώμα και για αυτό βλέποντάς τη σε φωτογραφίες νόμιζα πως μου είχε διαφύγει τότε. Την είχα δει στον ίδιο χρωματισμό, ο οποίος προφανώς και είναι εντυπωσιακός. αλλά δεν έμοιαζε με αυτή τη γαλάζια που πέτυχα σε φωτογραφίες. Θα επιστρέψω ξανά το καλοκαίρι.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	449770







    Από αυτήν την πλευρά θαρρεί κανείς πως βλέπει ένα μικρό ηφαίστειο.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	449771









    Στην αριστερή πλευρά χαμηλά θαρρεί κανείς πως βλέπει μια μικρογραφία των Λευκών Ορέων




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	449772









    Φανταστικοί σχηματισμοί. Μπορείς να γεμίσεις με 1000 φωτογραφίες μέσα σε μια ώρα σε αυτό το μέρος.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	449773
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Φεύγοντας λίγο πριν φτάσω στη μπάρα με προσέγγισε ένας φύλακας του εργοστασίου με αυτοκίνητο. Η συνομιλία είχε ως εξής:

    -Αφού βλέπεις μπάρα γιατί μπαίνεις μέσα? (όχι σε έντονο ύφος)

    -Έχετε δίκιο, δεν έκανα κάτι περίεργο, ήρθα για να φωτογραφίσω τη γαλάζια λίμνη.

    -Ναι αλλά αν γίνει κάτι εσένα θα καλέσουν κλπ. Έχεις φανεί από τις κάμερες.

    -Σαν τι να γίνει? Να κλέψω χώμα?

    - Δεν ξέρω, οτιδήποτε. Στη γαλάζια λίμνη δεν πας από εδώ. Θα σου πω εγώ ακριβώς πως θα πας, ξέρω κλπ κλπ

    -Τι εννοείτε δεν πάω από εδώ? Αφού πήγα από πάνω με τα πόδια. Αυτή εδώ δεν είναι στη δορυφορική εικόνα που φαίνεται γαλάζια από πάνω (του έδειχνα το κινητό)???

    -Δεν πας από εδώ σου λέω, πρέπει να πας στο Σπαθάρι (ένα χωριό λίγο πιο κάτω), να πάρεις τον χωματόδρομο που πάει για το μνημείο ΕΛΔΥΚ. Μόλις συνεχίσεις θα βγεις σε αυτή τη λίμνη. Άκου που σου λέω είμαι εδώ 2,5 χρόνια τα ξέρω απ'εξω.

    -Σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και συγνώμη και για την αναστάτωση. Πάω από εκεί που λέτε να δω.


    Πήγα στο Σπαθάρι λοιπόν μέσω του ασφαλτόδρομου και συνέχισα μέχρι το μνημείο ΕΛΔΥΚ




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	449774







    Μετά πήρα τον χωματόδρομο που μου είπε και πήγα τέρμα




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	προς λίμνη Κόλα.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	68,9 KB 
ID:	449775









    Και έφτασα στην ίδια λίμνη που είχα πάει νωρίτερα με τα πόδια. Εκεί απέναντι στο ύψωμα βρισκόμουν!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	449776













    Για να είμαι ειλικρινής, μόλις έφτασα στο Σπαθάρι και είδα τον χάρτη, είχα δει ήδη ότι θα καταλήξω στην ίδια λίμνη και ότι ο τύπος δεν ήξερε τι του γινόταν!

    Απλώς ήθελα να πάω και στις λίμνες Κηρέα που βρίσκονται λίγο παρακάτω και δεν είχα πάει την προηγούμενη φορά. Αν ποτέ νιώσετε άχρηστοι για τον οποιονδήποτε λόγο πάντως, μπείτε να ξαναδιαβάσετε αυτό το ταξιδιωτικό. Θα νιώσετε σίγουρα καλύτερα!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	449777








    Θαυμάστε γεωλογικούς σχηματισμούς! Καλλιτεχνίες της φύσης πάνω στα τερατουργήματα του ανθρώπου!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	449778









    Αυτά ονομάζονται Νοχτάρια και υπάρχουν πολλά στο γεωπάρκο στο Μικρόβαλτο Κοζάνης. Και σε άλλες τοποθεσίες με μαλακό έδαφος τα έχω συναντήσει βέβαια.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	449779
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Επιστρέφοντας από Μετόχι- Κήρινθο. Στο πλάνο ο ποταμός Νηλέας που συνδέεται κάποια στιγμή με τον Κηρέα και εκβάλλουν στο βόρειο Αιγαίο.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	449780












    Εδώ είναι τα κακά νέα καθώς τρόμαξα να γνωρίσω το μέρος. Είναι ο Αλεξίου, το κλασσικό στέκι για λουκουμάδες. Χιλιάδες μοτοσυκλετιστές τον έχουν επισκεφθεί. Απέναντι το τοπίο ήταν καταπράσινο. Πλέον δεν υπάρχει τίποτα. Η γνωστή αρρώστια που έχει χτυπήσει πολλά πλατάνια στην Ελλάδα χτύπησε και εδώ. Το μέρος είναι αγνώριστο...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	449781






    Δείτε πως ήταν το μέρος πριν κάποια χρόνια, όσοι δεν το προλάβατε...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ααγιος 2017.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	449782






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αγιος 2017.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	108,6 KB 
ID:	449783

























    Εκτός αυτού ήταν και κλειστός ο Αλεξίου χωρίς ούτε μια μηχανή απ'έξω. Με έπιασε η ψυχή μου, μετά από μια τρομερή εξόρμηση με φανταστικές εικόνες, προσπέρασα ένα μέρος χωρίς να καταλάβω καν ότι ήταν το ίδιο που είχα περάσει πολλές όμορφες στιγμές με πολλούς φίλους. Δυστυχώς η γεύση στο τέλος ήταν πολύ πικρή. Θα προσπαθήσω όμως να θυμάμαι τα καλά...


    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.486
    Ωραίος ο Βilly

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Επιστρέφοντας από Μετόχι- Κήρινθο. Στο πλάνο ο ποταμός Νηλέας που συνδέεται κάποια στιγμή με τον Κηρέα και εκβάλλουν στο βόρειο Αιγαίο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	449780

    Εδώ είναι τα κακά νέα καθώς τρόμαξα να γνωρίσω το μέρος. Είναι ο Αλεξίου, το κλασσικό στέκι για λουκουμάδες. Χιλιάδες μοτοσυκλετιστές τον έχουν επισκεφθεί. Απέναντι το τοπίο ήταν καταπράσινο. Πλέον δεν υπάρχει τίποτα. Η γνωστή αρρώστια που έχει χτυπήσει πολλά πλατάνια στην Ελλάδα χτύπησε και εδώ. Το μέρος είναι αγνώριστο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	449781

    Δείτε πως ήταν το μέρος πριν κάποια χρόνια, όσοι δεν το προλάβατε...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ααγιος 2017.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	449782

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αγιος 2017.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	108,6 KB 
ID:	449783

    Εκτός αυτού ήταν και κλειστός ο Αλεξίου χωρίς ούτε μια μηχανή απ'έξω. Με έπιασε η ψυχή μου, μετά από μια τρομερή εξόρμηση με φανταστικές εικόνες, προσπέρασα ένα μέρος χωρίς να καταλάβω καν ότι ήταν το ίδιο που είχα περάσει πολλές όμορφες στιγμές με πολλούς φίλους. Δυστυχώς η γεύση στο τέλος ήταν πολύ πικρή. Θα προσπαθήσω όμως να θυμάμαι τα καλά...

    Πάντα όρθιοι!
    Έπαθα σοκ με τη φωτογραφία στον Αλεξίου....

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    162
    Μπράβο Bill, ωραία περιήγηση.
    Η Εύβοια είναι και κοντά κ κρύβει πολλές εκπλήξεις.
    Μου άρεσε η συνομιλία με τον σεκιουριτά που νόμισε πως ξέρει περισσότερα από σένα.
    Τέτοιοι τύποι είναι απολαυστικοί με αυτά που κάνουν κ λένε.
    Μου θύμισε μια περίπτωση πριν λίγα χρόνια όταν είχα πάρει το crypton για μια εξερεύνηση στην λίμνη Μαραθώνα.
    Χώθηκα σε χωματόδρομους γύρω από το φράγμα, έβγαλα τα βιντεάκια μου, έβγαλα την κάμερα από το κράνος κ άφησα την βάση της μόνο.
    Επιστρέφοντας στην άσφαλτο, φτάνω στο γνωστό φανάρι στο φράγμα κ περιμένω να περάσω.
    Δίπλα μου ήταν δύο φύλακες της ΕΥΔΑΠ κ ο ένας έτρεξε δίπλα μου κ επέμενε να "κλείσω την κάμερα".
    Του λέω, ποια κάμερα ρε άνθρωπε, το αυτοκόλλητο βλέπεις....

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Δεν σε προλαβαίνουμε ρε Βασίλη... η μια εξόρμηση πίσω από την άλλη!


    Όντως χάλια το μέρος στον Αλεξίου, μήπως είναι από τις φωτιές και όχι από την αρρώστια;
    dudes and dudettes, life goes on!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Πολύ όμορφο μέρος το φαράγγι με το εκκλησάκι,απόρησα και στο facebook που πρωτοείδα την φωτό απο τον Αλεξίου,το επιβεβαίωσες εδώ,δυστυχώς πάει το πλατανόδασος!
    Καλή συνέχεια Βασίλη!

  12. #12
    Καλά πότε έγινε αυτό το κακό στον Αλεξίου? Δεν είναι 1 χρόνος που πήγα τελευταία φορά...
    Έχω μείνει άφωνος...

    Ωραία βόλτα Bill
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Το σοκ στον Αλεξίου, το έπαθα και εγώ τον Αύγουστο ('23). Το μέρος δεν το αναγνωρίζεις, αν το ήξερες από παλιά. Στο μαγαζί μου είπαν ότι είναι αποτέλεσμα της ασθένειας και όχι από πυρκαγιά.

    Κατά τα άλλα, πολύ ωραία βόλτα. Πάντα τέτοια.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Δεν σε προλαβαίνουμε ρε Βασίλη... η μια εξόρμηση πίσω από την άλλη!


    Όντως χάλια το μέρος στον Αλεξίου, μήπως είναι από τις φωτιές και όχι από την αρρώστια;

    Δυστυχώς αρρώστησαν τα πλατάνια και επειδή ήταν πολύ πυκνό το δάσος μεταδόθηκε σε όλα. Πόνεσε η ψυχή μου!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφο μέρος το φαράγγι με το εκκλησάκι,απόρησα και στο facebook που πρωτοείδα την φωτό απο τον Αλεξίου,το επιβεβαίωσες εδώ,δυστυχώς πάει το πλατανόδασος!
    Καλή συνέχεια Βασίλη!
    Δυστυχώς αυτό ήταν Πάρη. Πολύ κρίμα! Όντως πάντως το εκκλησάκι του Αγίου Ιωάννη στο φαράγγι ήταν κορυφή! Μακάρι το μέρος να παραμείνει έτσι όπως είναι.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Καλά πότε έγινε αυτό το κακό στον Αλεξίου? Δεν είναι 1 χρόνος που πήγα τελευταία φορά...
    Έχω μείνει άφωνος...

    Ωραία βόλτα Bill

    Δείχνει σχετικά πρόσφατο όπως λέει και ο φίλος Lykoyrgi. Μερικούς μήνες λογικά θα έχει που τα έκοψαν. Πολύ κρίμα!


    Να είσαι καλά φίλε!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Το σοκ στον Αλεξίου, το έπαθα και εγώ τον Αύγουστο ('23). Το μέρος δεν το αναγνωρίζεις, αν το ήξερες από παλιά. Στο μαγαζί μου είπαν ότι είναι αποτέλεσμα της ασθένειας και όχι από πυρκαγιά.

    Κατά τα άλλα, πολύ ωραία βόλτα. Πάντα τέτοια.

    Εγώ το πέρασα σκέψου και επειδή κατέβαινα προς Χαλκίδα νόμιζα πως δεν είχα φτάσει ακόμα και γύρισα πίσω. Θα χρειαστεί χρόνος για να συνηθίσουμε αυτό το πράγμα εκεί όπως και τη διαδρομή μέχρι τις κατολισθήσεις!

    Να είσαι καλά φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Δε θα μείνει πλάτανος για πλάτανος στο σάνι γκρις δυστυχώς, εξαιτίας αυτού του σαρακιού.
    Και είναι πολύ κρίμα ρε γαμώτο γιατι είναι αμέτρητα τα αιωνόβια πλατάνια και απαράμιλλη η ομορφιά τους!

    Μπίλυ πολύ ωραίος ρε!
    τον Νηλέα τον έχω πεζοπορήσει ενα καλοκαίρι πριν τις καραντίνες.τι εκπληκτικό νησί αυτη η Εύβοια,γεμάτη διαμάντια!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2023, 10:46
  2. αγιος ιωαννης !!! πρωτη φορα!!
    από GMagelos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2010, 18:22
  3. Αγιος Ιωαννης Rossi ... Ξερει κανεις ???
    από Themis_81 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2008, 16:21
  4. Ο γυρος της Β.Ευβοιας σε 350 ωρες!!!!!!!!!!!!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 20:53
  5. Κοντινή εκδρομή : Αθήνα, Στενή Εύβοιας, Οξύλιθος Κύμης
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 12:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF