Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Ατύχημα.. (πρόβλημα στο πλαίσιο;)

  1. #1

    Ατύχημα..

    Καλησπέρα.

    Είχα ένα ατύχημα με τη μηχανή, την Κυριακή. Κάποιος παραβίασε παραχώρηση προτεραιότητας και βρέθηκα πλέον χωρίς μηχανή αλλά ευτυχώς χωρίς τίποτα σοβαρό σωματικά.

    Μια πρόχειρη αξιολόγηση που έχει γίνει στην αντιπροσωπεία λέει ότι η ζημία είναι περίπου 3000. Όλο το μπροστινό έχει καταστραφεί, ντεπόζιτο, πλαστικά, κτλ.Έχω όμως μία ερώτηση για την οποία θα ήθελα τη βοήθειά σας. Το πλαίσιο έχει παρει λίγο στο πίσω μέρος (π.χ η σέλα δεν κουμπώνει, ένα πλαστικό του φαναριού που είναι βιδωμένο πάνω σε αυτό έχει πεταχτεί έξω). Εγώ ζητούσα αντικατάσταση (νομίζω ότι γίνεται πλέον), αλλά εκείνος έλεγε ότι δεν γίνεται και ότι είμαι υπερβολικός. Ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω? Επίσης πως μπορώ να σιγουρέψω ότι όλα είναι καλά με το πλαίσιο?

    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Καλωσήρθες φίλε στο φόρουμ & εύχομαι ποτέ ξανά!

    Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου.
    Αν η ασφαλιστική του υπαίτιου για το ατύχημα κρίνει ότι δε τη συμφέρει η επισκευή της μοτοσυκλέτας λόγω κόστους, τότε θα προβεί σε "αντικατάσταση" της (ολική καταστροφή) δίνοντας σου σε χρήματα τη τωρινή της αξία.

    Όσον αφορά το πλαίσιο σου, θα πρέπει να το μετρήσεις σε καλίμπρα, για να διαπιστώσεις αν είναι οκ.

    Σύντομα ξεμπερδέματα!

  3. #3
    Καλίμπρα, μόνο έτσι θα δεις αν έχει πάρει το πλαίσιο.
    Πρέπει όμως να το γδύσεις (το πλαίσιο) από τα πάντα.
    Κάποιος που το έχει κάνει θα σε διαφωτίσει περισσότερο.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: Ατύχημα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NadaMythos
    Καλησπέρα.

    Είχα ένα ατύχημα με τη μηχανή, την Κυριακή. Κάποιος παραβίασε παραχώρηση προτεραιότητας και βρέθηκα πλέον χωρίς μηχανή αλλά ευτυχώς χωρίς τίποτα σοβαρό σωματικά.

    Μια πρόχειρη αξιολόγηση που έχει γίνει στην αντιπροσωπεία λέει ότι η ζημία είναι περίπου 3000. Όλο το μπροστινό έχει καταστραφεί, ντεπόζιτο, πλαστικά, κτλ.Έχω όμως μία ερώτηση για την οποία θα ήθελα τη βοήθειά σας. Το πλαίσιο έχει παρει λίγο στο πίσω μέρος (π.χ η σέλα δεν κουμπώνει, ένα πλαστικό του φαναριού που είναι βιδωμένο πάνω σε αυτό έχει πεταχτεί έξω). Εγώ ζητούσα αντικατάσταση (νομίζω ότι γίνεται πλέον), αλλά εκείνος έλεγε ότι δεν γίνεται και ότι είμαι υπερβολικός. Ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω? Επίσης πως μπορώ να σιγουρέψω ότι όλα είναι καλά με το πλαίσιο?

    Σας ευχαριστώ!
    Aφού την έφαγε τόσο γερά θα πρέπει να παει σε καλίμπρα για μέτρημα, την πληρώνει ο φταίχτης.
    Επίσης δεν μας ενδιαφέρει καν η αξιολόγηση τηα αντιπροσωπείας.
    Θα πρέπει να έρθει πραγματογνώμονας να εξατάσει την μοτοσυκλέτα σου και τότε θα συμφωνηθεί πόση είναι η ζημιά.

    Ποιός είναι ο 'εκείνος' που θα σου πει οτι είσαι υπερβολικός επειδή θέλεις την μοτοσυκλέτα σου όπως ήταν? Ηταν ασφαλιστής, πραγματογνωμονας, τί ηταν?

    Σε αυτη τη φάση το οτι δεν εχεις κατι σοβαρό σωματικά, αλλά έχεις κάποια χτυπήματα, ισως πρεπει να τα χρησιμοπιήσεις και να κάνεις δήλωση τραυματισμού για να τους τρίξεις τα δόντια.

    Σε κάθε περίπτωση το υποπλαίσιο δεν είναι και τόσο σημαντικό για την μοτοσυκλέτα, αρκεί να ισιωθεί, το πλαίσιο είναι που μας ενδιαφέρει.

    Α... καλως ήλθες...

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5

    Re: Re: Ατύχημα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Aφού την έφαγε τόσο γερά θα πρέπει να παει σε καλίμπρα για μέτρημα, την πληρώνει ο φταίχτης.
    Επίσης δεν μας ενδιαφέρει καν η αξιολόγηση τηα αντιπροσωπείας.
    Θα πρέπει να έρθει πραγματογνώμονας να εξατάσει την μοτοσυκλέτα σου και τότε θα συμφωνηθεί πόση είναι η ζημιά.

    Ποιός είναι ο 'εκείνος' που θα σου πει οτι είσαι υπερβολικός επειδή θέλεις την μοτοσυκλέτα σου όπως ήταν? Ηταν ασφαλιστής, πραγματογνωμονας, τί ηταν?

    Σε αυτη τη φάση το οτι δεν εχεις κατι σοβαρό σωματικά, αλλά έχεις κάποια χτυπήματα, ισως πρεπει να τα χρησιμοπιήσεις και να κάνεις δήλωση τραυματισμού για να τους τρίξεις τα δόντια.

    Σε κάθε περίπτωση το υποπλαίσιο δεν είναι και τόσο σημαντικό για την μοτοσυκλέτα, αρκεί να ισιωθεί, το πλαίσιο είναι που μας ενδιαφέρει.

    Α... καλως ήλθες...

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Εκείνος που αντιδρούσε ήταν ο πραγματογνώμονας. Ότι τα τραγικοποιούμε τα πράγματα. Από την άλλη ζώ σε μια μικρή πόλη (Ήράκλειο) και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ότι όλοι μεταξύ τους είναι μιλημένοι. Άρχισε να βάζει τις φωνές μέχρι και στο μηχανικό του συνεργείου επειδή είπε ότι έχει πάρει το πλαίσιο. Εγώ θέλω να ξέρω ποιά είναι τα δικαιώματα μου και τι πρέπει να κυνηγήσω. Δεν θέλω να δηλώσω τραυματισμό πάντως.... Έτσι και αλλιώς είναι απλά κάποιες κακώσεις σε διάφορα σημεία του σώματος....

    Καλώς σας βρήκα!

    Υ.Γ.
    Η μηχανή είναι ένα ER-6n.
    Συνολική άποψη της ζημιάς θα βγεί τη Δευτέρα.

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Φίλε μου, Ηράκλειο είμαι και εγώ, όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα στο φόρουμ.
    Σε ποιο συνεργείο τι πήγες? Ποιος είναι ο πραγματογνώμονας?
    Τι ασφάλεια έχει ο φταίχτης?

    Επίσης να σου πω ότι συνήθως οι μηχανικοί γνωρίζονται αρκετά καλά με τους πραγματογνώμονες..

  7. #7
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260

    Re: Re: Re: Ατύχημα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NadaMythos
    και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ότι όλοι μεταξύ τους είναι μιλημένοι.

    Δεν θέλω να δηλώσω τραυματισμό πάντως.... Έτσι και αλλιώς είναι απλά κάποιες κακώσεις σε διάφορα σημεία του σώματος....

    φιλε, καλα ενιωσες :rotflmao: :rotflmao:


    ευχομαι γρηγορα ξεμπερδεματα


    το δευτερο ειναι λαθος, ενοειται πως θα τα δηλωσεις ολα με εξετασεις γιατρου..

    δεν ξερεις τι μπορει να συμβει χτυπα ξυλο και τι θα χρειαστει..

    ασε που μπορεις να επιδιωξεις καποια αποζημειωση που δικαιουσαι
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  8. #8
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553

    Re: Re: Re: Ατύχημα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NadaMythos
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Εκείνος που αντιδρούσε ήταν ο πραγματογνώμονας. Ότι τα τραγικοποιούμε τα πράγματα. Από την άλλη ζώ σε μια μικρή πόλη (Ήράκλειο) και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ότι όλοι μεταξύ τους είναι μιλημένοι. Άρχισε να βάζει τις φωνές μέχρι και στο μηχανικό του συνεργείου επειδή είπε ότι έχει πάρει το πλαίσιο. Εγώ θέλω να ξέρω ποιά είναι τα δικαιώματα μου και τι πρέπει να κυνηγήσω. Δεν θέλω να δηλώσω τραυματισμό πάντως.... Έτσι και αλλιώς είναι απλά κάποιες κακώσεις σε διάφορα σημεία του σώματος....

    Καλώς σας βρήκα!

    Υ.Γ.
    Η μηχανή είναι ένα ER-6n.
    Συνολική άποψη της ζημιάς θα βγεί τη Δευτέρα.
    Ηράκλειο Κρήτης ;;;
    Αν ΝΑΙ τότε στείλε μου με πμ το όνομα του πραγματογνώμονα και της ασφαλιστικής αυτού που σε τράκαρε ή την δικιά σου αν έχετε πάει με φιλικό διακανονισμό ........
    του πότε είναι η μηχανή ;;;

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Φίλε μου, Ηράκλειο είμαι και εγώ, όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα στο φόρουμ.
    Σε ποιο συνεργείο τι πήγες? Ποιος είναι ο πραγματογνώμονας?
    Τι ασφάλεια έχει ο φταίχτης?

    Επίσης να σου πω ότι συνήθως οι μηχανικοί γνωρίζονται αρκετά καλά με τους πραγματογνώμονες..
    Καλησπέρα. Στην αντιπροσωπία της Kawasaki, στον Λαμπράκη, Ικάρου.
    Η ασφάλεια του φταίχτη είναι Αγροτικής.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: Re: Re: Ατύχημα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NadaMythos
    Εκείνος που αντιδρούσε ήταν ο πραγματογνώμονας. Ότι τα τραγικοποιούμε τα πράγματα. Από την άλλη ζώ σε μια μικρή πόλη (Ήράκλειο) και η αλήθεια είναι ότι ένιωσα ότι όλοι μεταξύ τους είναι μιλημένοι. Άρχισε να βάζει τις φωνές μέχρι και στο μηχανικό του συνεργείου επειδή είπε ότι έχει πάρει το πλαίσιο. Εγώ θέλω να ξέρω ποιά είναι τα δικαιώματα μου και τι πρέπει να κυνηγήσω. Δεν θέλω να δηλώσω τραυματισμό πάντως.... Έτσι και αλλιώς είναι απλά κάποιες κακώσεις σε διάφορα σημεία του σώματος....

    Καλώς σας βρήκα!

    Υ.Γ.
    Η μηχανή είναι ένα ER-6n.
    Συνολική άποψη της ζημιάς θα βγεί τη Δευτέρα.
    Θα σου έλεγα να καλέσεις πραγματογνώμονα απο την δική ασου ασφάλεια. Μπορείς ακόμα να καλέσεις ανεξάρτητο πραγματογνόμωνα αλλα τότε τον πληρώνεις εσύ.
    Το πλαίσιο δεν μετριέται με το μάτι, θα πρέπει να πάει σε καλίμπρα και θα την πληρώσουν αυτοί, αυτό να του πείς.

    Αν τραυματιστηκες εστω και ελαφρά γιατι να μην το δηλώσεις? Δεν είναι ψέμματα και μπορεί να σε βοηθήσει.
    Εμένα με εχει βοηθήσει πολλές φορές μέχρι τώρα, κι εχω βρεθεί να απειλώ εγω την ασφαλιστική αντί να με τρέχουν αυτοί.
    Και μια συμβουλή, πάντα φωνάζουμε το ΤΟΤΑ, κι ας εχουμε χτυπήσει ελάχιστα, ειναι η λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NadaMythos
    Καλησπέρα. Στην αντιπροσωπία της Kawasaki, στον Λαμπράκη, Κνωσσου.
    Η ασφάλεια του φταίχτη είναι Αγροτικής.
    Του πότε είναι η μηχανή ;;;

  12. #12
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ρε παιδιά που έχει ο Λαμπράκης επί της Κνωσσού αντιπροσωπεία? Σε ποιο ύψος?

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ρε παιδιά που έχει ο Λαμπράκης επί της Κνωσσού αντιπροσωπεία? Σε ποιο ύψος?
    Λάθος, Ικάρου εννοούσα. Η μηχανή είναι του 2006.

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NadaMythos
    Λάθος, Ικάρου εννοούσα. Η μηχανή είναι του 2006.
    Οκ!
    Πάρε και εσύ photos της ζημιάς, ζήτα κοστολόγιο επισκευής και πήγαινε ο ίδιος στα γραφεία της Αγροτικής Ασφαλιστικής να μιλήσεις με τον υπάλληλο που χειρίζεται την υπόθεση σου, αναφέροντας του, το τρόπο του πραγματογνώμονα (φωνές κ.α)

  15. #15

    Re: Re: Re: Re: Ατύχημα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Θα σου έλεγα να καλέσεις πραγματογνώμονα απο την δική ασου ασφάλεια. Μπορείς ακόμα να καλέσεις ανεξάρτητο πραγματογνόμωνα αλλα τότε τον πληρώνεις εσύ.
    Το πλαίσιο δεν μετριέται με το μάτι, θα πρέπει να πάει σε καλίμπρα και θα την πληρώσουν αυτοί, αυτό να του πείς.

    Αν τραυματιστηκες εστω και ελαφρά γιατι να μην το δηλώσεις? Δεν είναι ψέμματα και μπορεί να σε βοηθήσει.
    Εμένα με εχει βοηθήσει πολλές φορές μέχρι τώρα, κι εχω βρεθεί να απειλώ εγω την ασφαλιστική αντί να με τρέχουν αυτοί.
    Και μια συμβουλή, πάντα φωνάζουμε το ΤΟΤΑ, κι ας εχουμε χτυπήσει ελάχιστα, ειναι η λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά.
    Ο πραγματογνώμονας ήρθε από τη δική μου ασφάλεια. Για το τραυματισμό, από την φροντίδα μου είπαν ότι αν έλεγα ότι υπήρξε θα έπρεπε να πάει δικαστικώς, και για αυτό προτίμησα να μη το δηλώσω. Όσον αφορά τροχαία, ήρθε, είδε και απήλθε, χωρίς καν να κατέβει από το αμάξι. Είναι η πρώτη φορά που εμπλέκομαι σε κάποιο ατύχημα και δυστυχώς δεν έχω εμπειρία.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xt660z Πρόβλημα στο πλαίσιο.
    από belafonte στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2009, 23:40
  2. προβλημα στο στο πλαισιο οργάνων
    από maikon στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2009, 07:30
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 09:17
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 12:31
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 14:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF