Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Τι Λαδια Να Βαλω????

  1. #1
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715

    Τι Λαδια Να Βαλω????

    ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ

    ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ SUZUKI SV 1000S
    ΑΠΟΡΙΑ: ΤΙ ΛΑΔΑΚΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ?
    ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ?

    ΣΤΟ DIVERSION 400 (ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ SV) ΒΑΖΩ ΤΑ IGOL PROPULS TOURING ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ

    ΑΥΤΑ THANKS!

  2. #2
    MOTUL 5100.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Motul SAE15W50 300V Competition 100% Synthetic

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Sorry που ρωτάω, αλλά πλην των προδιαγραφών του κάθε λαδιού που αναγράφονται στην συσκευασία και που οφείλουμε να τις πιστέψουμε (εκτός αν κάποιος έχει στο σπίτι του εργαστήριο ανάλυσης), ΤΙ άλλο μπορεί να κάνει ενα λάδι καλύτερο ή χειρότερο από ένα άλλο ???

    Και ΜΗΝ αναφερθεί κάποιος σε προσωπικές εμειρίες, γιατί έστω και αν έκανε 200.000 χλμ με ΜΙΑ και μόνο συγκεκριμένη μάρκα (και συγκεκριμένο τύπο) λαδιού, τότε ΔΕΝ έκανε 200.000 χλμ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΗΧΑΝΗ με τα υπόλοιπα λάδια που κυκλοφορούν για να έχει ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ άποψη !!!!

    Υ.Γ.

    Δέχομαι ευχαρίστως παρατηρήσεις του τύπου: Έχει ωραίο χρώμα, είναι φθηνότερο από άλλα, μου το συστήνει ο μηχανικός μου κ.λ.π.

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Λοιπόν επειδή εισάγω λάδια από Γαλλία και συγκεκριμένα από την εταιρία UNIL OPAL συνιστώ το CANADIAN 5W50 Titanium 100% Synthetic by UNIL OPAL,όχι επειδή τα χρησιμοποίω εγώ μόνο αλλά επειδή η εταιρία αυτή μου δίνει την δυνατότητα και τους στέλνω σε μπουκαλάκι τα χρησιμοποιιμένα λάδια , τα χημίζουν και μου λένε σε τι κατάσταση βρίσκονται τα μέταλλα του κινητήρα τις αντοχές του και σε πόσα χιλιόμετρα μπορώ να τα αλλάζω,ανάλογα με την παλαιότητα του κινητήρα.Εκτός αυτών το συγκεκριμένο λάδι και σε 10,000km θέλει αλλαγή αλλά είναι και μολυβδούχο που σημαίνει οτι προστατεύει και το σασμάν ,κάνοντας απαλό το κιβώτιο ταχυτήτων.Όλα τα λάδια είναι καλά όπως είπαν και οι παραπάνω ,απλούστατα το λάδι αυτό το έχω χημίσει πάμπολες φορές γιαυτό το συνιστώ με κλειστά μάτια .
    ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ....

  6. #6
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Ενδιαφερουσα προταση φιλε, βεβαια εαν η τιμη τους ειναι παραπλησια με εκεινη των περισσοτερο γνωστων προιοντων ειναι δυσκολο να τα εμπιστευτει καποιος που δεν τα ξερει.

    Σε οτι αφορα τα λαδια απο ερευνες που εχω διαβασει στο internet τα Bel Ray π.χ. δεν δειχνουν τοσο καλα οσο νομιζα - ειδικα οταν οι ιδιοτητες των full συνθετικων προιοντων τους ειναι αντιστοιχες με εκεινες των semi-syntetic της Castrol.

    Προσωπικα βαζω τα Motul 5100 και οχι τα 300V εφοσον η Υamaha επιμενει να προτεινει semi-synthetic λαδια για τα "καλα" της μοτερια και οχι full εφοσον τα πρωτα εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης, αφηνουν λιγοτερα καταλοιπα (!) και κρατουν τον κινητηρα ποιο "δροσερο" ενω δεν επηρεαζουν το κιβωτιο.....




  7. #7
    Υπόψην οτι τα full synthetic λάδια προϋποθέτουν οτι θα χρησιμοποιηθούν σε racing κινητήρες, δηλαδή οτι θα αλλαχτούν μετά από τον αγώνα και θα λυθεί και το μοτέρ για restoring και καθάρισμα.

    Motul 5100

    Τους κάνω προσωπικά έλεγχο TBN και είναι λίγο καλύτερα από τα υπόλοιπα.
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ
    από duffyfx στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2010, 14:29
  2. ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ Cbr ?
    από McTalas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2008, 15:29
  3. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 14:53
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 15:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF