Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Ελλάδα, η χώρα του πολιτισμού, της παιδείας, και πάνω από όλα της φιλοξενίας..

  1. #1
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    Ελλάδα, η χώρα του πολιτισμού, της παιδείας, και πάνω από όλα της φιλοξενίας..

    http://www.2810.gr/site/news/article/57824



    Ξέχασα.. και του ολυμπιακού πνεύματος..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  2. #2
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    καλα στα χανια το χουν λιωσει το πραγμα..

    εχω ακουσει για πολλες περιπτωσεις εκει..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  3. #3
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    καλα στα χανια το χουν λιωσει το πραγμα..

    εχω ακουσει για πολλες περιπτωσεις εκει..
    Δυστυχώς φοβάμαι ότι το φαινόμενο δεν περιορίζεται στο νησί..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  4. #4
    Πρόπερσυ τους πέρνανε "τους σκούρους" με 40€ μεροκάματο για τις ελιές/πορτακάλια.
    Πέρσυ με 28-30€.
    Εφέτος παίζει από 12-18€ !
    Οι άνθρωποι αυτοί μένουν συνήθως 5-10 μαζί σε μια γκαρσονιέρα. Δεν βγαίνουν οικονομικά. Και όταν δεν "βγαίνουν" αρχίζουν τη μικροεγκληματικότητα για να επιβιώσουν στην αρχή, μετά γίνεται συνήθεια όσο δεν βρίσκουν δουλειά.
    Που και που γίνεται καμιά "σκούπα" ώστε να μην ξεφεύγει κραυγαλέα ο πλήθυσμος τους και φαίνεται πολύ.
    Που και που "νταήδες" βρίσκουν μερικούς από δαύτους ξεμοναχιασμένους και τους ξυλοφορτώνουν "για να μάθουν"!
    Αίτια και λύσεις;
    Αν τα βρείτε...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #5
    Και ποιός? Οι Έλληνες!!

    Λαός που έχουμε ζήσει την ξενιτιά από πρώτο χέρι...
    Πολύ λυπηρό...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  6. #6
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Πρόπερσυ τους πέρνανε "τους σκούρους" με 40€ μεροκάματο για τις ελιές/πορτακάλια.
    Πέρσυ με 28-30€.
    Εφέτος παίζει από 12-18€ !
    Οι άνθρωποι αυτοί μένουν συνήθως 5-10 μαζί σε μια γκαρσονιέρα. Δεν βγαίνουν οικονομικά. Και όταν δεν "βγαίνουν" αρχίζουν τη μικροεγκληματικότητα για να επιβιώσουν στην αρχή, μετά γίνεται συνήθεια όσο δεν βρίσκουν δουλειά.
    Που και που γίνεται καμιά "σκούπα" ώστε να μην ξεφεύγει κραυγαλέα ο πλήθυσμος τους και φαίνεται πολύ.
    Που και που "νταήδες" βρίσκουν μερικούς από δαύτους ξεμοναχιασμένους και τους ξυλοφορτώνουν "για να μάθουν"!
    Αίτια και λύσεις;
    Αν τα βρείτε...
    Προφανώς.. άσε γιατί γίνομαι.. ώρες ώρες ντρέπομαι.. βλέπω ξένους και τι να τους πω.. ντρέπομαι να τους κοιτάξω στα μάτια..

    Και καλά να το ακούς σε κάνα βουνό πάνω από κανέναν βοσκό (με την κακή έννοια) λες τι περίμενες.. αμ που άκουγα τις προάλλες κάτι ρατσιστικά από συμφοιτητές? Και δεν μιλάμε για παιδιά 18 χρονών.. μιλάμε για παιδιά όπως εγώ 22-23.. να μου λένε με καμάρι στην Αθήνα δέρνουμε αλβανούς και κάνουμε χαβαλέ, λες και μιλάμε για ζώα ή παίζουμε ξύλο στο playstation..

    Να του λέω μάταια.. καλά ρε.. οι γονείς σου όταν πήγαν γερμανία αυτά βρήκαν? και να μου λέει (το ζώο - συγνώμη ζώα) ότι μην το ξαναπείς αυτό.. στο εξωτερικό οι έλληνες είναι σπουδαίοι (το κλασσικό του έλληνα - πάντα γαμάει όπου πάει και άλλος κανείς) και lobby και τρίχες κατσαρές λες και μόνο το ΑΧΕΠΑ υπήρχε..

    Και να μου λέει για βούλγαρους, που οι βούλγαροι είναι λαθρομετανάστες και δεν έχουν δικαίωμα σε ένα πιάτο φαϊ.. λες και ξαφνικά μόλις μπουν στην ΕΕ πλήρως θα έχουν.. ξαφνικά θα είναι άνρθωποι με δικαίωμα σε ένα πιάτο φαϊ..

    είμαι να σκάσω..

    μία ατομική βόμβα να τελειώνουμε..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  7. #7
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Δυστυχώς φοβάμαι ότι το φαινόμενο δεν περιορίζεται στο νησί..
    παντου ειναι, σιγουρα


    αλλα εγω ετυχε να ακουσω διαφορα περιστατικα συγκεκριμενα στην ευρυτερη περιοχη χανιων και μου εχει κανει πολυ κακη εντυπωση..

    ενα μαλιστα πρεπει να ηταν και θεμα σε καποια εκπομπη τυπου κουλογλου περσι προπερσι..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Που και που "νταήδες" βρίσκουν μερικούς από δαύτους ξεμοναχιασμένους και τους ξυλοφορτώνουν "για να μάθουν"!
    Αίτια και λύσεις;
    Αν τα βρείτε...
    Όπως τα λέει ο Στέλιος είναι.. μόνο που αρκετές φορές δεν προκαλούνται από απλούς "νταήδες" που δουλειά δεν είχανε και βρήκαν αλλά από ανθρώπους που έπεσαν θύματα από αλλοδαπούς, συνήθως μικροκλοπών που συνοδεύονται από καταστροφή ιδιωτικής περιουσίας, ζημιές στα αυτοκίνητα, στα σπίτια, ακόμα και σε καταστήματα..

    Ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις, δουλεύω στο τμήμα ανταλλακτικών σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και μόνο το τελευταίο τρίμηνο έχω παραγγείλει δεκάδες κλειδαριές αυτοκινήτων που παραβιάστηκαν με κατσαβίδι και όλες βέβαια κατέληγαν σε κλοπή διαφόρων ειδών μέσα απ'τα οχήματα.. σε κάθε παραγγελία μιλάω λίγο με τον κάτοχο και ο καθένας από αυτούς δεν μου λέει μόνο για τη δική του εμπειρία αλλά και για του δίπλα, του παραδίπλα και πάει λέγοντας. Μερικοί είδαν πρόσωπα την ώρα της πράξης, άλλοι προχώρησαν στη λύση της αστυνομίας, τους εντόπισαν, τους έπιασαν και μετά από λίγες μέρες βρέθηκαν ξανά στις ίδιες περιοχές! Θράσος; Όχι για πείτε; Την άλλη την απείλησαν με μαχαίρι στο μίνι μάρκετ σε μικρό προάστιο έξω από τα Χανιά, τους κατέγραψε κάμερα, τους έπιασαν και σε λιγότερο από ένα μήνα βρέθηκαν πάλι εκεί και χαμογελώντας την έκλεβαν τα τσιγάρα!!

    Για να μην παρεξηγηθώ, το ότι μιλάω για αλλοδαπούς παραπάνω δεν είναι δικά μου συμπεράσματα αλλά έγκυρες πληροφορίες από γνωστούς και πελάτες μου στην δουλειά, ακόμα κι από ανθρώπους της ασφάλειας Χανίων. Μικρή κοινωνία είμαστε εδώ, δεν ξεφεύγουν εύκολα τέτοια θέματα στον καθένα από εμάς όταν θέλει να μάθει πράγματα γι'αυτά που συμβαίνουν γύρω του..
    Δεν είμαι καθόλου μα καθόλου ρατσιστής και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει ξενιτιά, μιας και την έζησαν τα παππούδια για πάρα πολλά χρόνια.. οι άνθρωποι όμως άρχισαν να πεινάνε.. κι όταν ένας άνθρωπος φτάσει σ'αυτή την κατάσταση είναι ικανός να κάνει τα πάντα. Τόσα που κανείς από αυτούς που δεν το έχει ζήσει, χωρίς ταυτόχρονα να έχει κάτι για να χάσει, δεν μπορεί να αισθανθεί.

    Και πρέπει τώρα εδώ να συνυπάρξουν όλοι αυτοί, αυτοί που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ, αυτοί που έχτισαν, ίδρωσαν, έφτιαξαν πράγματα τέλος πάντων, με αυτούς που ήρθαν από κάπου αλλού ψάχνοντας μια καλύτερη ζωή, και που στην αρχή τους ήρθε όμορφα όμως στην πορεία πήγε απ'το κακό, με γοργούς ρυθμούς προς το χειρότερο.. Τόσα χρόνια όλα πήγαιναν καλά, είχαν τις δουλίτσες τους, έβρισκαν σχετικά εύκολα ένα μεροκάματο και όλα κυλούσαν ομαλά και για τις δύο πλευρές. Τώρα τα πράγματα δυσκολεύουν όμως κι όπως είπε κι ο Στέλιος.. "Άντε βρες λύσεις"..

    Το ξύλο δεν είναι η λύση λέω εγώ, τράβα πες το και σ'αυτόν που λήστεψαν πολλάκις όμως.. αυτού που παραβίασαν το αμάξι του, το σπίτι του, το μαγαζί του.. και που όταν τους βρίσκει καθησυχάζει επιτέλους μετά την παρουσία της αστυνομίας.. μέχρι να τους ξαναδεί ελεύθερους στα ίδια τα λημέρια. Και το χειρότερο είναι ότι όταν φτάνει μέχρι τον ξυλοδαρμό, ο νους των περισσοτέρων πάει στον ρατσισμό, λες κι αν έπεφτε θύμα από Έλληνα το πράγμα θα είχε διαφορετική κατάληξη. Δεν μ'αρέσει η ματαιοδοξία αλλά πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα δούμε και "πατριωτάκια στη γύρα"..

    Ξυλοδαρμός λοιπόν; Ξαναμανά αστυνομίες; Απραξία βλέποντας τον εαυτό σου να πέφτει θύμα ξανά και ξανά; Λύσε μου τον γρίφο..




    ΥΓ: Δεν θεωρώ τη λύση του ξυλοδαρμού σωστή και προσωπικά βάζω πάνω απ'το καθετί υλικό τη ζωή, είτε πρόκειται για άνθρωπο είτε πρόκειται για ζώο, δεν έχω φτάσει όμως και στο αμήν που έφτασαν κάποιοι άνθρωποι..

  9. #9
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    Oτι ειπε και ο Μακης απο πανω...πεινα....πεινα και των γονεων...οταν βαλει μπρος το ενστικτο της αυτοσυντηρησης...

    Το θεμα ειναι οτι με το ξυλο αποτρεπεις καποιον...η απλως τον κανεις πιο επικινδυνο και πιο προετοιμασμενο για την επομενη φορα...???

    Μεγαλο ζητημα...και πολυ φοβαμαι οτι ακομα δεν εχουμε δει τιποτα...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
    Oτι ειπε και ο Μακης απο πανω...πεινα....πεινα και των γονεων...οταν βαλει μπρος το ενστικτο της αυτοσυντηρησης...

    Το θεμα ειναι οτι με το ξυλο αποτρεπεις καποιον...η απλως τον κανεις πιο επικινδυνο και πιο προετοιμασμενο για την επομενη φορα...???

    Μεγαλο ζητημα...και πολυ φοβαμαι οτι ακομα δεν εχουμε δει τιποτα...
    το δευτερο.ξερουν τι να περιμενουν.ξυλο απο παπαρες, ξυλο απ'τους μπατσους κοροιδεμα απ'τα αφεντικα.μαθαινουν οτι ετσι ειναι τα πραγματα εδω κ θα κανουν οτι χρειαστει για να τη βγαλουν.
    οσο μενουν εκτος κοινωνιας ετσι θα παει.
    το θεμα ειναι με κατι τετοια περιστατικα(αναμεσα στα αλλα..) οτι γεμισαμε φασιστομουτρα, εκει ειναι ο πραγματικος κινδυνος.ολο κ πιο περιεργα πραγματα συμβαινουν κ μαλλον θα ενταθουν..

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    [BΛύσε μου τον γρίφο..
    [/B]
    ΜΗΠΩΣ
    προσπάθεια απ'ολους να σταματήσουν να υπάρχουν πεινασμένοι??
    ΜΗΠΩΣ να σταματήσουμε αυτούς που "πολεμάνε" λάθος "εχθρούς" όπως ειναι οι πεινασμένοι συνάνθρωποι μας, και να στραφουν στους παραγματικα υπαίτιους?
    ΜΗΠΩΣ να αρχίσουμε να "δέρνουμε" αυτούς που "πήρανε" το φαγητό απο τους πεινασμένους, αντι να δέρνουμε τους πεινασμένους?
    λεω ΜΗΠΩΣ??

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    μιλάμε για παιδιά όπως εγώ 22-23.. να μου λένε με καμάρι στην Αθήνα δέρνουμε αλβανούς και κάνουμε χαβαλέ, λες και μιλάμε για ζώα ή παίζουμε ξύλο στο playstation..
    Οταν θα μαζευτουν ολοι εκεινοι ομως που καταπιεζονται και τα κανουν λυμπα θα βγουν στις τηλεορασεις για να πουν το κοντο και το μακρυ τους...

    Μετα αναρωτιομαστε γιατι ακροδεξια κομματα ανεβαζουν τα ποσοστα
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  13. #13
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    επιτέλους ΑΝΘΡΩΠΟΙ..

    Όσο υπάρχει η αιτία (πείνα) τα πράγμα δεν αλλάζουν. Λύση δεν είναι ούτε η αστυνόμευση ούτε το ξύλο ούτε τπτ, αυτό απλά θα τους κάνει καταλληλότερα προετοιμασμένους, και μετά από τέτοια περιστατικά βίας που τους κάνουν να μας μισούν θα τους κάνει και πιο βίαιους χωρίς κανέναν ενδοιασμό..

    Μου θυμίζει λίγο λωρίδα της γάζας το θέμα (ξέρω ανέκαθεν τα παραδείγματα μου είναι λίγο άκυρα)

    Τον γκετοποιείς, τον περιορίζεις -> αρχίζει να δυσανασχετεί

    Του κόβεις και άλλα δικαιώματα -> αρχίζει να αντιδράει

    Εσύ του χτίζεις έναν τοίχο και του κόβεις φαρμακευτική περίθαλψη, είδη πρώτης ανάγκης, πρόσβαση σε νερό -> αρχίζει να αντιδράει με επικύνδινο τρόπο/ ζώνεται

    Εσύ τον βομβαρδίζεις/ μπαγλαρώνεις αυτόν και τον γείτονα του -> πλέον σε μισεί κιόλλας και εκεί που απλά πεινούσε τώρα έχει εναν παραπάνω λόγο, το σκαλπ σου

    Τον σκοτώνεις -> το loop ξαναξεκινάει..

    ΥΓ Όντως ανησυχητικό ότι ακροδεξιά κόμματα και "εθνικόφρονες" καρπόνονται όλη αυτή την κατάσταση..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  14. #14
    Απλά θέλω να πω μπράβο σε όλους που γράψανε σε αυτό το θέμα.Σπάνια διαβάζω τόσο και τόσες ισορροπημένες απόψεις σε ένα θέμα που τα άκρα (όχι τόσο δεξιάάά, πάρτω αλλιώς) βασιλεύουν.
    " Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
    Ενα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει"

    Για ταξιδευτές: www.cars4rent.gr/

  15. #15
    Όντως στα Χανιά έχει γίνει μόδα και μαγκιά αυτό το πράγμα τελεύταια.

    Και όχι δεν είναι αγανακτισμένοι Χανιώτες που τους έχουν κλέψει ή έχουν προσπαθήσει να τους κλέψουν. Μαλακι#$@να ψευτοφασιστάκια, κάγκουρες ,18-22 χρονών είναι, που το κάνουν πιο πολύ για το χαβαλέ και για να νιώσουν ανώτεροι. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια ιδεολογία από πίσω. Αν και πολύ πιθανόν αυτά τα μαλακι$%ρια να βγάζουν στο δρόμο ότι ακούν απτον μπαμπά, το θείο, τον μεγάλο αδερφό ..

    Και φυσικά οι νταήδες επιλέγουν τους αδύναμους για να βγάλουν την μαγκιά τους. Εξαθλίωμενους Παλαιστίνιους ,Μαροκινούς που απτην πείνα και την κούραση δεν μπορούν καν να αντιδράσουν. Για να τους δώ να την πέφτουν σε Άλβανους -Βούλγαρους που έχουν γίνει ντουλάπες απτην οικοδομή να φάνε ένα βρωμόξυλο να ηρεμήσουν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελλάδα του πολιτισμού
    από sergiosm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2008, 22:04
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2008, 15:59
  3. Η ιστορια της πτωσης και του οδοιπορικου.
    από devil's animal στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2007, 22:56
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2007, 12:23
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 09:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF