Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Μια βοηθεια για claim στο paypal

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leopsomo
    Εγγραφή
    30/08/2008
    Μηνύματα
    134

    Μια βοηθεια για claim στο paypal

    Eλαβα ενα αδειο δεμα απο αμερικη. Επικοινωνησα με τον πωλητη, δεν το αποδεχοταν, εφτασα κι εκανα claim να παρω τα χρηματα μου πισω.

    Περασα απο 40 κυμματα, επικυρωσα δηλωσεις, εκανα μεταφρασεις στο ΥΠ.ΕΞ, εφτασα στο final part.

    Ελαβα το παρακατω μνμ

    Reason for Dispute: Item not received
    Chargeback Reason Code: 30
    Chargeback Amount: ?409.34 EUR
    Chargeback Date: Nov 22, 2009
    Status: Case Closed
    Status Details: We are reviewing this chargeback and will contact you if we require additional information. No further action is required by you at this time. If you have reconsidered and would like to cancel this chargeback, please click the Cancel Chargeback button below to begin the process of canceling this chargeback.

    Το μπερδεμα τωρα ειναι... ο ορος chargeback. Αυτο ειναι η αποζημιωση?

    Παταω το cancel chargeback κουμπι η οχι?

    Ευχαριστω εκ των προταιρων.

  2. #2
    Αν δεν κανω λαθος αποζημιωση στα αγγλικα ειναι ^compensation^
    ελπιζω να βρεις ακρη γιατι ειναι πολλα τα euro γ@ . . . .
    Dream as if you'll live forever . . . . . . . . .
    Live as if you die today . . . . . . . . . . . . . .

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.101
    Ξέρετε ότι και τα αγγλικά έχουν περισσότερες από μία λέξεις για την ίδια έννοια, ε? :P

    "Charge" σημαίνει (μεταξύ άλλων) "χρεώνω" και χρησιμοποιείται αναφερόμενο σε λογαριασμούς, κάρτες κτλ. "Chargeback" είναι η επιστροφή της χρέωσης.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Λεωνίδα, όχι μη το πατήσεις!

    Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Θα τσεκάρουν το dispute οι τυπάδες και θα αποφασίσουν άν θα σου στείλουν τα λεφτά ή όχι.
    Άν για κάποιο λόγο θελήσεις να ακυρώσεις την όλη διαδικασία (π.χ. σου στέλνει ο πωλητής καινούριο δέμα και παραλαμβάνεις) τότε θα κάνεις cancel.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leopsomo
    Εγγραφή
    30/08/2008
    Μηνύματα
    134
    Ευχαριστω!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    σωστα τα λεει ο lamoun

  7. #7
    Μιά συμβουλή επειδή έπαθα το ίδιο παλιά, κάνε ένσταση και στο τμήμα αγορών εξωτερικού της Τράπεζας που έχει εκδώσει την πιστωτική κάρτα που έχεις βάλει στο PayPal.
    Εγώ τα λεφτά μου τα πήρα με τη βοήθεια της Τράπεζας κυρίως.
    Καλό αποτέλεσμα.

  8. #8
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Albatros
    Μιά συμβουλή επειδή έπαθα το ίδιο παλιά, κάνε ένσταση και στο τμήμα αγορών εξωτερικού της Τράπεζας που έχει εκδώσει την πιστωτική κάρτα που έχεις βάλει στο PayPal.
    Εγώ τα λεφτά μου τα πήρα με τη βοήθεια της Τράπεζας κυρίως.
    Καλό αποτέλεσμα.
    δλδ εαν μελλοντικα εχω καποιο προβλημα μεσω αγορας καποιου προιοντος
    μπορω να απευθυνθω στο αντιστοιχο τμημα αγορων εξωτερικου της τραπεζας που εχω βγαλει την καρτα την οποια εχω συνδεσει στο pay-pal?ενδιαφερον
    θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος κ να μας πει την προσωπικη σου εμπειρια για να μαθουμε κ μεις?
    ευχαριστω

  9. #9
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
    δλδ εαν μελλοντικα εχω καποιο προβλημα μεσω αγορας καποιου προιοντος
    μπορω να απευθυνθω στο αντιστοιχο τμημα αγορων εξωτερικου της τραπεζας που εχω βγαλει την καρτα την οποια εχω συνδεσει στο pay-pal?ενδιαφερον
    θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος κ να μας πει την προσωπικη σου εμπειρια για να μαθουμε κ μεις?
    ευχαριστω
    Από τη στιγμή που πάρεις τηλέφωνο την τράπεζα και αμφισβητήσεις την αγορά που έγινε με την συγκεκριμένη κάρτα το΄ποσό ξαναπιστώνεται στο λογαρισμό σου ΑΡΚΕΙ να προβείς στην κίνηση αυτή εντός το πολύ 40 ημερών από τη συναλλαγή!!! Παλαιότερα που έκανα ακριβώς το ίδιο (μιλάμε για πρό 2ετίας) με citibank Visa ο λογαριασμός μου πιστώθηκε κανονικά
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  10. #10
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
    Από τη στιγμή που πάρεις τηλέφωνο την τράπεζα και αμφισβητήσεις την αγορά που έγινε με την συγκεκριμένη κάρτα το΄ποσό ξαναπιστώνεται στο λογαρισμό σου ΑΡΚΕΙ να προβείς στην κίνηση αυτή εντός το πολύ 40 ημερών από τη συναλλαγή!!! Παλαιότερα που έκανα ακριβώς το ίδιο (μιλάμε για πρό 2ετίας) με citibank Visa ο λογαριασμός μου πιστώθηκε κανονικά
    χωρις να ασχοληθω καθολου με pay-pal ή συγχρονως κανω κ τα 2 για xtra σιγουρια κ προστασια?
    γιατι εαν σου ερθει το το δεμα που περιμενεις κ ειναι αδειο-σπασμενο-διαλυμμενο η τραπεζα δεν νομιζω να μπορει να κανει κατι παρα μονο το pay-pal...φανταζομαι οτι μπορεις να μπλεξεις την τραπεζα μεχρι να πανε τα χρημ στον πωλητη...αλλα κ παλι δεν μπορεις να το κανεις μιας κ εαν δεν παρει τα χρημ του δεν θα σου στειλει τα δεμα σου...σωστα?

  11. #11
    Δεν είναι τόσο απλό, η Τράπεζα σου στέλνει έντυπα που πρέπει να συμπληρώσεις και να τα στείλεις με αποδεικτικά στοιχεία ότι δεν παρέλαβες το προϊόν η ήταν διαφορετικό η ελλατωματικό και το επέστρεψες.Θα αποτανθεί στο PayPal γιά chargeback (επιστροφή πληρωμής) και εάν αυτό αποδεχτεί τότε όλα καλά,αλλιώς μπορεί μέσα σε 3 μήνες να γίνει διακανονισμός από το ανώτατο όργανο επίλυσης διαφορών (πχ της VISA) και όταν τελεσιδικήσει τότε οριστικά πέρνεις τα λεφτά.Όταν παραλάβεις άδειο πακέτο (να το ανοίγεις αν υποπτεύεσαι στο Ταχυδρομείο) και να ζητάς βεβαίωση από εκεί για το περιεχόμενο.Εγώ αντί για ραδιοενισχυτή παρέλαβα μιά κάρτα ευχών με trucking number που είχε καταθέσει ο απατεώνας στο PayPal και φαινόταν ότι κάτι μου έστειλε και το παρέλαβα.Αλλά δεν του βγήκε.

  12. #12
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Albatros
    Δεν είναι τόσο απλό, η Τράπεζα σου στέλνει έντυπα που πρέπει να συμπληρώσεις και να τα στείλεις με αποδεικτικά στοιχεία ότι δεν παρέλαβες το προϊόν η ήταν διαφορετικό η ελλατωματικό και το επέστρεψες.Θα αποτανθεί στο PayPal γιά chargeback (επιστροφή πληρωμής) και εάν αυτό αποδεχτεί τότε όλα καλά,αλλιώς μπορεί μέσα σε 3 μήνες να γίνει διακανονισμός από το ανώτατο όργανο επίλυσης διαφορών (πχ της VISA) και όταν τελεσιδικήσει τότε οριστικά πέρνεις τα λεφτά.Όταν παραλάβεις άδειο πακέτο (να το ανοίγεις αν υποπτεύεσαι στο Ταχυδρομείο) και να ζητάς βεβαίωση από εκεί για το περιεχόμενο.Εγώ αντί για ραδιοενισχυτή παρέλαβα μιά κάρτα ευχών με trucking number που είχε καταθέσει ο απατεώνας στο PayPal και φαινόταν ότι κάτι μου έστειλε και το παρέλαβα.Αλλά δεν του βγήκε.
    ωραιος
    ετσι για να ξερουμε πως να λειτουργησουμε στο μελλον(μακρια απο εμας )


Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2009, 18:51
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ
    από grenouig στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 06:34
  3. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  4. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF