Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Πίσω ανάρτηση και φόρτωμα στο ταξίδι για CBF-600

  1. #1

    Πίσω ανάρτηση και φόρτωμα στο ταξίδι για cbf600

    Έχω ένα cbf600 μοντέλο '05 και έχω παρατηρήσει ότι στο ταξίδι όταν το μηχανάκι είναι φορτωμένο με πράγματα η πίσω ανάρτηση τα βλέπει λίγο κωλυόμενα. Ο κατασκευαστής δίνει σαν ασφαλές βάρος αποσκευών 14kg και συνολικό ωφέλιμο φορτίο (μαζί με τους αναβάτες) 180kg. Το θέμα είναι τι γίνεται όταν ο συνοδηγός είναι γυναίκα? Κάτι σεσουάρ, κρέμες, αρώματα, και πάσης φύσεως γυναικεία αξεσουάρ προσθέτουν βάρος. Και το πρόβλημα είναι σίγουρα στις αποσκευές γιατί και οι δύο αναβάτες μαζί δεν ζυγίζουμε πάνω απο 115 κιλά.

    Σε πρόσφατο ταξίδι και με τη μηχανή φορτωμένη σαν γάιδαρο (τανκ μπαγκ, σαμάρια και μπαγκαζιέρα) ένοιωθα την πίσω ανάρτηση να τερματίζει στις λακούβες και γενικά είχε μια συμπριφορά βάρκας

    Δοκίμασα να μεταφέρω το βάρος μπροστά, στο τανκ μπαγκ με μικρή βελτίωση της κατάστασης γιατί το να αφήσω το "βάρος" στο σπίτι δεν έπαιζε από πλευράς μίρλας!!!

    Μήπως αλλάζοντας το ελλατήριο πίσω θα μπορέσω να μετριάσω την κατάσταση και να αυξήσω το βάρος των αποσκευών που μπορώ να μεταφέρω??

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μια καλή αρχή είναι κάθε φορά που φορτώνεις να δίνεις και +2κλικ (ή +3 κλικ) στην πίσω προφόρτιση...

    Και αυτό με την προυπόθεση ότι ήδη είναι σωστά ρυθμισμένη σαν μονοκάβαλλος, γιατί πιθανόν να χρειάζεται αύξηση έτσι κι αλλιώς...

  3. #3
    Στο φόρτωμα εννοείται οτι η προφόρτιση είναι στο φουλ.

    7 σκάλες έχει αν δεν κάνω λάθος.

    Ένα πιο σκληρό ελλατήριο δεν θα δουλέψει λες?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αν με ρυθμισμένη την προφόρτιση πάλι έχεις συχνά τερματίσματα τότε χρειάζεσαι πιο ισχυρό ελατήριο...

    Εννοείται ότι πριν το αλλάξεις θα πρέπει να τσεκάρεις ότι το αμορτισέρ είναι σε καλή κατάσταση γιατί αλλιώς θα είναι δώρο-άδωρο...
    Το πιο φθηνό αλλά λειτουργικό σενάριο είναι αλλαγή ελατηρίου μαζί με ένα σέρβις και αλλαγή λαδιών στο υπάρχων αμορτισέρ...Για ελατήριο κοίτα προς Hyperpro μεριά...Είναι προοδευτικά, που σημαίνει ότι παρουσιάζουν μεγάλη σκληρότητα και αντίσταση στο τέλος της διαδρομής λίγο πριν το τερμάτισμα χωρίς να κάνουν την ανάρτηση "τούβλο" όταν θα είσαι μονοκάβαλλος...

    Σαφώς καλύτερη λύση είναι η αντικατάσταση ολόκληρου του αμορτισέρ που θα συνοδεύεται από ελατήριο που θα παραγγεθεί με γνώμονα το συνήθως μεταφερόμενο φορτίο...Αλλά τότε πάμε σε περίπου + 3φορές το κόστος της προηγούμενης λύσης...

    Σε ποιά λύση θα καταλήξεις είναι καθαρά θέμα οπτικής γωνίας και τσέπης....

  5. #5
    Ένα γρήγορο ξεσκόνισμα στα βιβλία της μηχανικής απο τα χρόνια μου στα θρανία μου θύμισε ότι η προφόρτιση σε ένα ελλατήριο περιορίζει το πλάτος της ταλάντωσης που εκτελεί το ελλατήριο κι όχι το μέγιστο φορτίο μέχρι να τερματίσει. Ας με διορθώσει κάποιος αν λέω μ@λ@κίες.

    Δεν ξέρω άν η προφόρτιση λειτουργεί κατά τον ίδιο τρόπο στην ανάρτηση γιατί εκεί παρεμβάλεται και το υδραυλικό μέρος το οποίο ρυθμίζει την ταχύτητα επαναφοράς (αν δεν κάνω λάθος επίσης). Αν εξακολουθώ να λέω μ@λ@κίες ας με πετάξει κάποιος στο πυρ το εξώτερον.

    Οπότε όπως το βλέπω εγώ η προφόρτιση δεν θα δούλευε ούτως η άλλως στο πρόβλημα μου, απλώς θα περιόριζε με κάποιο τρόπο την συμπεριφορά "σκούνας"!!

    Μάλλον η αλλαγή ελλατηρίου με σκληρότερο είναι μονόδρομος(!) γιατί για όλη την ανάρτηση δεν παίζουν τα φράγκα!!! Έρχονται και γιορτές!!

  6. #6
    Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν η μαμά πίσω ανάρτηση στο καρμπυρατεράτο cbf παίρνει αλλαγή ελατηρίου και επισκευή (λάδια κλπ) ή είμαι καταδικασμένος σε after market assembly??
    Γιατί απο κάπου αλλού άκουσα ότι τα μαμα δεν παίρνουν επισκευή!!!

    Έλεγα μπας και την καβάτζωνα με τη λύση που πρότεινε ο THEOD αλλά δεν ξέρω αν γίνεται.
    Η εμμονή του χριστιανισμού να βρίσκει τον κόσμο άσχημο και κακό έχει κάνει τον κόσμο άσχημο και κακό
    Friedrich Wilhelm Nietzsche

  7. #7
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    εγω στο CBF εχω μπρος πισω ελατηρια HyperPro. Εμπρος εχει και τα λαδια της ιδιας εταιρειας

    δεν καταλαβαινουν απο βαρος αλλα σκληραινει πολυ το μηχανακι

    νομιζω οτι θα βρεις την υγεια σου...
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από voorspeler
    Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν η μαμά πίσω ανάρτηση στο καρμπυρατεράτο cbf παίρνει αλλαγή ελατηρίου και επισκευή (λάδια κλπ) ή είμαι καταδικασμένος σε after market assembly??
    Γιατί απο κάπου αλλού άκουσα ότι τα μαμα δεν παίρνουν επισκευή!!!

    Έλεγα μπας και την καβάτζωνα με τη λύση που πρότεινε ο THEOD αλλά δεν ξέρω αν γίνεται.
    Όλα τα αμορτισέρ παίρνουν άλλα ελατήρια...
    Για άνοιγμα-σέρβις και αλλαγή λαδιών όχι όλα...
    Ρώτα στο K-Shock...

  9. #9
    Το CBF 600S i που υπάρχει (το μόνο στα 600) στο επίσημο site της Honda είναι με ABS ή χωρίς?

  10. #10
    Μαλλον ειναι με abs...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
    Μαλλον ειναι με abs...
    Ευχαριστώ πολύ!

  12. #12
    Μπα τελικά είναι χωρίς ABS!
    Από moto triti:
    CBF 600Si 7750 STREET 599 4 4T 77.5 6 AΛ Δ.Α. 201 2
    CBF 600Si ABS 8300 STREET 599 4 4T 77.5 6 AΛ Δ.Α. 206 2

    Αυτό που έχει στο site είναι αυτό με τα 7750? άρα είναι χωρίς ABS!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 15:24
  2. ΑΝΑΡΤΗΣΗ Wp ΓΙΑ Cbf 600
    από CBF - HRC στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2010, 09:21
  3. Φτεράκι πίσω "hugger" για CBF-600S του '08
    από invi69 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2009, 11:10
  4. Φτεράκι πίσω για Cbf-600s ;;
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2008, 07:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF