Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: ARAI: RX7-Corsair ή ASTRO-R ???

  1. #16
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Προς ενημέρωση:

    Έχω πάρει στα χέρια μου τελικά το ARAI. Μια βδομάδα καθυστέρηση γιατί είχαν κάτι γιορτές εκεί στο US αλλα όλα ΟΚ. Ήρθε στο τοπικό ταχυδρομείο ακριβώς σε 7 ημέρες από την ημέρα αποστολής του. Σε 3 ημέρες ήταν στην Ελλάδα και έκανε άλλες 4 μέχρι το τοπικό κατάστημα. Πέρασε δε το τελωνείο μέσα σε 19 λεπτά.

    Το κράνος είναι άψογο. Ήρθε στην συσκευασία του (κουτί) η οποία ήταν τοποθετημένη μέσα σε άλλο κουτί για ασφάλεια. Μαζί και η extra ζελατίνα του, τα πιστοποιητικά του, ο υφασμάτινος σάκος για την προστασία του και ένα μικρό μπουκαλάκι με σιλικόνη.

    Πρέπει να αναφέρω όμως ότι το κράνος έχει κατακευαστεί 01/2003 και σύμφωνα με την ARAI καλύπτεται με εγγύηση 5 ετών από την ημέρα αγοράς του και έως 7 έτη από την ημερομηνία κατασκευής του. Σύμφωνα πάντα με την ARAI πρέπει να αλλάζεται μετά από 5 έτη από την ημέρα που πρωτοφορέθηκε (και όχι κατασκευάσθηκε).

    Όσον αφορά το νούμερο, τελικά το XS ήταν αυτό που έπρεπε. Σύμφωνα με την μεζούρα φοράω S αλλά το XS μου ήρθε καλύτερα. Μπορώ να πώ ότι σχετικά με αυτό που δοκίμασα στην Αθήνα (Ευρωπαικό καλούπι) νομίζω ότι αυτό που μου ήρθε είναι ελάχιστα πιο χαλαρό (πράγμα που είναι θετικό γιατί το XS εδώ ήταν οριακά καλό/σφιχτό). Αν κρίνω από αυτό, μπορεί τα US καλούπια να είναι κατά τι πιο μεγάλα. Μην φανταστείτε τρομερή διαφορά. Ας πούμε +0,5cm. Δεν παίρνω και όρκο πάντως. Νομίζω ότι ότι σας βολέψει εδώ, παραγγελνετε κι εκεί. Αρκεί να μην είναι ήδη και εδώ χαλαρό.

    Νομίζω τελικά ότι ήταν μια άκρως συμφέρουσα αγορά.

    Συμβουλή: Να χρησιμοποιήτε πάντα ταχυδρομικές υπηρεσίες που σας δίνουν την δυνατότητα του tracking. Δηλαδή με ένα κωδικό να βλέπετε ανα πάσα στιγμή που βρίσκεται το πακέτο σας. Κοστίζει ελάχιστα παραπάνω αλλά είναι πολύ πιο γρήγορο (7-10 ημέρες αντί για 20-30 το απλό) και πολύ πιο ασφαλές.

  2. #17
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Καταρχάς σε ευχαριστούμε για το post και το feedback. Κατα δεύτερον να σε ρωτήσω, μπορείς να δώσεις το link του τύπου στο ebay γιατι δεν τον βρίσκω???

    Και μετά θα ακολουθήσουν και άλλες ερωτησούλες καθώς σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω κι εγώ......


  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    SeNNinha,ωραίος.Η ενημέρωση καλό κάνει.Καλορίζικο και αχρείαστο να σου είναι.
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  4. #19
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το link για τον BajaRon είναι

    http://search.ebay.com/_W0QQfgtpZ1QQ...FAVQ3aFQ3aSLLR

    στείλτε του mail και ζητήστε του αν θέλετε κάτι συγκεκριμένο

  5. #20
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Το link για τον BajaRon είναι

    http://search.ebay.com/_W0QQfgtpZ1QQ...FAVQ3aFQ3aSLLR

    στείλτε του mail και ζητήστε του αν θέλετε κάτι συγκεκριμένο
    Δυστυχώς αυτό το link ανοίγει μόνο το search page. Πάντως οκ, τον βρήκα τον Bajaron. Δυστυχώς όμως από ότι φαίνεται δεν έχει νούμερα να διαλέξεις......

    Ψάχνοντας βρήκα αυτόν.

    http://stores.ebay.com/HelmetShopper...per-Store.html

    Μήπως τον είχες δει κι αυτόν? Βέβαια είναι λίγο ακριβότερος..........

  6. #21
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Άσχετα με το τι βάζει για πλειστηριασμό στο E-BAY ο BAJARON,

    στείλτε του μύνημα e-mail για το τι ακριβώς θέλετε και θα σας απαντήσει τι υπάρχει διαθέσιμο και σε τι τιμή.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    SeNNinha,δεν μας λες τις εντυπώσεις σου από το κράνος γιατί εμείς ψάχνουμε ακόμα.Αν έβαζες και καμιά φωτό...
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  8. #23
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Έχω δύο ερωτήσεις για κράνη οπότε τις βάζω εδώ καθώς η μία σχετίζεται με τα Arai.

    1) Ξέρει κάποιος αν το 2007 ΟΝΤΩΣ θα απαλαχτούμε από τον φόρο για την αγορά κρανών και προστατευτικού εξοπλισμου ;;;

    2) Ξέρετε αν το Xmo... φέρνει όλα τα μοντέλα της ARAI ή μόνο RX7 και astro. Ενδιαφέρομαι για ένα κράνος της ARAI μεσαίου πρός μεγάλου κόστους.

    PS: Είναι πολλά τα χρήματα και το Nolan που χρησιμοποιώ είναι μόνο τεσσάρων ετών. Λέτε να περιμένω του χρόνου μήπως γλυτώσω χρήμα από την απαλλαγή του φόρου;
    Πάντα όρθιοι

  9. #24
    Aπο οτι με πληροφορισε υπαλληλος του Ιταλου .
    Ολα τα Αραι ,RX7,Astro-R και φτηνοτερο,δε θημαμε πως το λενε ,παρεχουν την ιδια ασφαλεια (διπλα κελυφη ,πλεγμα κλπ) και καλυπτουν τις ιδιες προδιαγραφες.Αρα αυτα που λενε οι εμποροι ειναι παπαριες.

    Το RX 7 εχει διαφορετικες, πυκνοτερες ενισχυσεις για να καλυψει τις προδιαγραφες λογο του "μειονεκτηματος" των δυο οπων απο τους δυο μεγαλους αεραγωγους και ειναι κι ενας απο τους λογους που κοστιζει περισσοτερο.

    Ο αλλος λογος ειναι οτι τα μαξιλαρακια του εχουν καλυτερο υλικο και αισθηση.

    Επισης το RX7 ειναι πιο οπισθοβαρο kαι καταλληλοτερο για πιο σκηφτες μηχανες,αλλα φανταζομαι οτι οι διαφορες ειναι μικρες και γινονται αισθητες μετα απο πολυωρη βολτα απο πιο ευαισθητους αναβατες

    Αρα σε πιο ορθιες μηχανες ,πχ Ζ ή τουονο δεν εχεις λογο να πας σε RX7 εκτος βεβαια κια αν γουσταρεις οποτε πασο.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr1000 ή Arai Rx7 Corsair
    από xtx660 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 02:38
  2. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 09:17
  3. Arai RX7 Corsair
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF