Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: ARAI: RX7-Corsair ή ASTRO-R ???

  1. #1
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    ARAI: RX7-Corsair ή ASTRO-R ???

    Μάλλον έχει ξαναγίνει η κουβέντα αλλά θα ήθελα μια ακόμη διευκρίνηση από τους κατόχους των δύο παραπάνω.

    1)Πως συμπεριφέρονται (σταθερότητα όχι θόρυβος)?
    α) σε χαμηλές ταχύτητες >160
    β) σε υψηλές ταχύτητες

    2)Πόσο καλά αερίζονται?
    α) σε χαμηλές ταχύτητες >160
    β) σε υψηλές ταχύτητες

    Αυτά τα λίγα θα ήθελα από όσους τα έχουν φορέσει και ξέρουν. Μην μπλέξουμε σε αναφορές σε τιμές, άλλες μάρκες, άλλα μοντέλα κλπ. Όχι γιατί δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σας αλλά υπάρχουν πολλά αντίστοιχα posts και δεν υπάρχει λόγος για άλλο ένα ίδιο.

    Thanks

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Το RX-7 Corsair αερίζεται πολύ καλά και χαμηλά αλλά και όταν πας γρήγορα.....

    Θόρυβος..... Αβάσταχτος σε πολύωρη χρήση αλλά με ωτοασπίδες είσαι ΟΚ.

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΟ RX77 ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΘΟΡΥΒΟ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΣΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ -5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ.
    ΤΟ ASTRO-R ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ

  4. #4
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Thanks

    Τελικά είπα να πάρω το ARAI RX-7 Corsair. Το παράγγειλα από τον BajaRon από το ebay και θα είναι εδώ σε περίπου 1 βδομάδα.

    Κράνος: 339,00$
    Έξοδα αποστολής: 59,00$
    Extra ζελατίνα καθρέπτης: 67,00$
    Σύνολο: 465,00$ = 381,00 euro

    Αν και είμαι της άποψης να στηρίζω την εγχώρια αγορά, η διαφορά τιμής από τα 825,00 euro που το εύρισκα εδώ είναι πολύ μεγάλη για να την αγνοήσω.


    Τα ARAI δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή αρχικά. Αλλά δοκίμασα πολλά και ήταν από τα λίγα που μου είχαν καλή εφαρμογή.

    Το δεύτερο καλύτερο (ίσως και πρώτο) είναι το SHUBERTH S1. Φοβερή εφαρμογή, το πιο αθόρυβο, ενσωματωμένη δεύτερη φιμέ ζελατίνα, αλλά ήταν πιο τουριστικό και είπα να πάρω κάτι πιο σπορ μιας και η ζελατίνα του Tuono δεν κόβει και πολλά από τον αέρα στα πολλά.

    Τρίτο καλύτερο (στο κεφάλι μου πάντα) έκατσε το OGV. Μου άρεσε γενικότερα συνολικά.

    Τα SHOEI τα είχα σε μεγάλη εκτίμηση αλλά το Small ήταν κάπως χαλαρό και το XSmall δεν μου έμπαινε καν. Δεν με βόλεψαν καθόλου. Είναι επίσης κοντό και στο πίσω μέρος και με ενοχλούσε.

    Τα SHUOMI που έχουν και φοβερά γραφικά ήταν πάλι κάπως loose. Όχι άσχημο πάντως. Φοβερή λεπτομέρεια η οποία σίγουρα με πολύωρη χρήση θα εκτιμηθεί από πολλούς, είναι το ότι η επένδυση είναι από αλκαντάρα που σημαίνει πολύ πιο απαλή αίσθηση από όλα τα άλλα.

    UVEX & SHARK πολύ μέτρια γενικώς.


    Επισημαίνω ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα. Έχουν σχέση με το δικό μου κεφάλι και σίγουρα κάπιον άλλο θα τον βολέψουν άλλα κράνη. Απλά είπα να παραθέσω την δική μου εμπειρία μιας και ζήτησα την βοήθειά σας.

    Thanks again

    ΥΓ. Ένα παράξενο γεγονός όμως είναι ότι αν και η περιφέρεια του μετώπου μου είναι 56cm και το μέγεθος Small αντιστοιχεί σε 55-56, εγώ σε όλα βολευτηκα καλύτερα με το XSmall που αντιστοιχεί σε 54cm!!!

  5. #5
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    καλορίζικο Γιάννη...

    αχρείαστο πάντα..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  6. #6
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Thanks


    ΥΓ. Ένα παράξενο γεγονός όμως είναι ότι αν και η περιφέρεια του μετώπου μου είναι 56cm και το μέγεθος Small αντιστοιχεί σε 55-56, εγώ σε όλα βολευτηκα καλύτερα με το XSmall που αντιστοιχεί σε 54cm!!!

    και εγω το ιδιο επαθα και ολα μου μπαινανε στο κεφαλι ...το θεμα ειναι να το κρατησεις για κανενα τεταρτο το χs στο κεφαλι σου για να δεις αν σε ζαλιζει η οχι....αν σε πιεζει στο μετωπο πολυ δεν κανει γιατι οταν οδηγεις απο την ενταση και την συγκεντρωση τα νευρα που περνανε απο το κουτελο πιεζονται και μπορει να ζαλιστεις .....εξω απο δω
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Τα φόρεσα κανένα δεκάλεπτο τα XSmall. Τριγυρνούσα στο μαγαζί με το κράνος. Δεν είχα κάποια ιδιαίτερη ενόχληση. Το τέλειο θα ήταν κάτι ενδιάμεσο από XS & S (55cm καθαρό και όχι 55-56) αλλά δεν υπάρχει οπότε το XS ήταν η καλύτερη λύση.

  8. #8
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    [B]Thanks

    Τελικά είπα να πάρω το ARAI RX-7 Corsair. Το παράγγειλα από τον BajaRon από το ebay και θα είναι εδώ σε περίπου 1 βδομάδα.

    Κράνος: 339,00$
    Έξοδα αποστολής: 59,00$
    Extra ζελατίνα καθρέπτης: 67,00$
    Σύνολο: 465,00$ = 381,00 euro



    ΤΕΛΩΝΕΙΟ????
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  9. #9
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Τα φόρεσα κανένα δεκάλεπτο τα XSmall. Τριγυρνούσα στο μαγαζί με το κράνος. Δεν είχα κάποια ιδιαίτερη ενόχληση. Το τέλειο θα ήταν κάτι ενδιάμεσο από XS & S (55cm καθαρό και όχι 55-56) αλλά δεν υπάρχει οπότε το XS ήταν η καλύτερη λύση.
    κοιτα εμενα στο μετρημα με την μεζουρα εδειχνε 57 ..μου εκανε και το s και το xs .....τελικα κατεληξα στο s παρολο που και το xs μου εκανε γιατι ηταν πιο κοντα στα μετρα μου.....και εθνικη που το δοκιμασα δεν κουναει και ειναι υποφερτο απο θεμα πιεσης.....και σε θεμα θορυβου δεν κανει περισσοτερο απο το suomi που ειχα πριν...το κεφαλι αεριζετε παρα πολυ καλα και εντος πολης μιας που το φοραω και καθημερηνα...παντως θελει ψαξιμο το θεμα νουμερο γιατι με τον τροπο που το περνεις δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολη η αλλαγη.....καλη τυχη ..καλοφορετο και σιγουρα θα το χαρεις εγω το εχω 3 βδομαδες και ειναι super..
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas

    ΤΕΛΩΝΕΙΟ????
    Όταν σου στέλνουν πράγματα έξω από την ευρωπαική ένωση τότε να ζητάς να αναγράφουν ότι πρόκειται για ΔΩΡΟ. Υπάρχει στα αντίστοιχα ταχυδρομεία μια φόρμα που συμπληρώνεις για την αποστολή και πάνω εκεί σημειώνει ο αποστολέας την ένδειξη "ΔΩΡΟ". Έως τώρα έχει δουλέψει χωρίς πρόβλημα και μου έχουν στείλει αλλά είχα στείλει και εγώ παλιά από US διάφορα πράγματα χωρίς δασμούς από το τελωνείο.

    Ο BajaRon μου είπε ότι του ζητάνε να βάλει και αξία >=50 ευρώ. Την αξία πρέπει να την δηλώσεις για λόγους ασφάλισης άμα το πακέτο χαθεί ώστε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και έχει κάποια μικρή χρέωση ~2-3$/100$ αξίας. Εμένα προσωπικά μου έστειλαν φωτογραφική μηχανή ασφαλισμένη για 500$ σαν δώρο και δεν πλήρωσα τελωνείο. Αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος ότι ισχύει ή εγώ ήμουν τυχερός.

  11. #11
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    αν σε πιεζει στο μετωπο πολυ δεν κανει γιατι οταν οδηγεις απο την ενταση και την συγκεντρωση τα νευρα που περνανε απο το κουτελο πιεζονται και μπορει να ζαλιστεις .....εξω απο δω
    Ρε γμτ, το δικό μου αν και δεν με ενοχλεί και δεν το νιώθω να με πιέζει, όταν το βγάζω έχω σημάδι στο μέτωπο............ Μια φορά σε μια διαδρομή που είχα πιέσει λίγο τη μηχανή στο τέλος ήμουν κάπως σαν ζαλισμένος, λέτε να έφταιγε αυτο???

  12. #12
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Κι εμένα το cross κράνος που έχω μου κάνει μια γραμμή στο κούτελο αλλά νομίζω ότι είναι απλά από την απόλυτη εφαρμογή του γιατί δεν είχα κανένα οργανικό πρόβλημα από πλευρά πονοκέφαλου κλπ. και μάλιστα μετά από πολλές ώρες (8+) δύσκολου trail ride.

    Άλλωστε και τα καπελάκια μου κάνουν αυτή την γραμμή αλλά δεν με ενοχλούν.

  13. #13

    αγορα κρανους απο net

    Καλησπερα παιδες!και εγω θελω να παραγειλω κρανος απο εξω αφου οι τιμεςεχουνε τοση διαφορα!
    Αυτο που δεν ξερω ειναι τα διαδικαστικα,πληρωμες και τετοια πως γινονται και ολα αυτα.Θα ηθελα τα φωτα σας!
    Ευχαριστω προκαταβολικα!
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

  14. #14
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    Re: αγορα κρανους απο net

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
    Καλησπερα παιδες!και εγω θελω να παραγειλω κρανος απο εξω αφου οι τιμεςεχουνε τοση διαφορα!
    Αυτο που δεν ξερω ειναι τα διαδικαστικα,πληρωμες και τετοια πως γινονται και ολα αυτα.Θα ηθελα τα φωτα σας!
    Ευχαριστω προκαταβολικα!
    Γενικά τα σοβαρά μαγαζιά ή online stores έχουν διάφορους τρόπους για να πληρώσεις.
    α) Credit card κατευθείαν σε αυτούς (δεν το συνιστώ γενικότερα)
    β) Paypal ή κάτι αντίστοιχο. Είναι κάτι σαν μεσάζοντας που δίνεις σε αυτόν το Credit card ή λογαριασμό τράπεζας και τα μεταφέρει σε όποιον του πεις με μια μικρή χρέωση. Γενικότερα είναι φερέγγυος τρόπος και συνήθως σου δίνουν και ασφάλεια σε περίπτωση που δεν παραλάβεις ότι παρήγγειλες.
    γ) Κατάθεση (wire transfer) κατευθείαν στον λογαριασμό του πωλητή μέσω της τραπεζάς σου. Η τράπεζα σου χρεώνει επιπλέον κάποιο ποσοστό επί της κατάθεσης για την ίδια.
    δ) Αποστολή με ταχυδρομική επιταγή, Western Union ή άλλο αντίστοιχο οργανισμό. Πας εδώ, πληρώνεις (συν την προμήθεια για την αποστολή) και αυτοί τα στέλνουν με ταχυδρομική επιταγή. Καθυστερεί όμως λόγω ταχυδρομείου η παραλαβή (αναλόγως το πόσο γρήγορη αποστολή επιλέξεις πληρώνεις και παραπάνω) και άρα και η αποστολή του προιόντος.

    Αυτά ξέρω εγώ αλλά προτιμώ το paypal που είναι και άμεσο και online και δοκιμασμένο και χρεώνεται ο πωλητής την προμήθεια(ελάχιστα κι όλας) και επιπλέον τώρα πια και για την Ελλάδα δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις μέσω credit card αλλά μπορείς να πληρώσεις μέσω του τραπεζικού σου λογαριασμού αρα είσαι ακόμη πιο ασφαλής.

    Klik εδω -----> PAYPAL

  15. #15
    Φίλε μου σε ευχαριστώ πολυ για τίς συμβουλές σου αλλα πώς θα συνενοηθώ εγώ με αυτους και αυτοι μενα κ.λ.π
    Βασικα πωσ θα τους πω οτι εγω θέλω αυτό και οχι αλλο και αν μου στειλουν λάθος κρανος,δεν εχω ξανακανει αγορα απο net και κολαω λιγο,θα μπορουσαμε με καποιο τροπο να τα λεγαμε μεσω τηλφ.
    Παντως ευχαριστω για οτι εγραψες!
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr1000 ή Arai Rx7 Corsair
    από xtx660 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2006, 02:38
  2. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 09:17
  3. Arai RX7 Corsair
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 21:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF