Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Πρόβλημα τροφοδοσίας / καυσίμου

  1. #1
    Banned Το avatar του/της WebD
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    405

    Πρόβλημα τροφοδοσίας / καυσίμου

    Τον τελευταίο μήνα έχω σοβαρό πρόβλημα στον Ληστή. Αν ανοίξω πάνω από τα μισά το γκάζι αντί να επιταχύνει επιβραδύνει και γενικά κάνει αρρυθμίες πότε στις 4000 στροφές πότε στις 7000.

    Στην αρχή πίστευα ότι έβαλα σκάρτη βενζίνη γιατί στα επόμενα γεμίσματα έστρωνε λίγο μέχρι να αρχίσει να ξανααδείαζει. Κάποια στιγμή είχε ηρεμήσει και νόμιζα ότι έληξε το θέμα. τις τελευταίες 10 μέρες μου το κάνει πάλι κι ίσως πιο έντονα. Δοκίμασα να αδειάσω το ντεπόζιτο με μια τρόμπα μήπως και έχει νερά μέσα αλλά τζίφος. Παλιά έστρωνε όταν έβαζα 100αρα βενζίνη τώρα ούτε με αυτό. Όταν είναι μισογεμάτο το ντεπόζιτο είναι δράμα η κατάσταση.

    Υποψιάζομαι ότι ο τελευταίος "μάστορας" στο σέρβις των 30000 δεν καθάρισε τίποτα και μόνο τα άρπαξε γιατί ουσιαστικά μου εμφανίστηκε περίπου ένα μήνα μετά το σέρβις. Ελπίζω να μην είναι καμιά τρόμπα βενζίνης γιατί πριν ένα μήνα έληξε η εγγύηση

    Καμιά ιδέα μέχρι να το πάω στο συνεργείο;;

  2. #2

    Re: Πρόβλημα τροφοδοσίας / καυσίμου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
    Τον τελευταίο μήνα έχω σοβαρό πρόβλημα στον Ληστή. Αν ανοίξω πάνω από τα μισά το γκάζι αντί να επιταχύνει επιβραδύνει και γενικά κάνει αρρυθμίες πότε στις 4000 στροφές πότε στις 7000.

    Στην αρχή πίστευα ότι έβαλα σκάρτη βενζίνη γιατί στα επόμενα γεμίσματα έστρωνε λίγο μέχρι να αρχίσει να ξανααδείαζει. Κάποια στιγμή είχε ηρεμήσει και νόμιζα ότι έληξε το θέμα. τις τελευταίες 10 μέρες μου το κάνει πάλι κι ίσως πιο έντονα. Δοκίμασα να αδειάσω το ντεπόζιτο με μια τρόμπα μήπως και έχει νερά μέσα αλλά τζίφος. Παλιά έστρωνε όταν έβαζα 100αρα βενζίνη τώρα ούτε με αυτό. Όταν είναι μισογεμάτο το ντεπόζιτο είναι δράμα η κατάσταση.

    Υποψιάζομαι ότι ο τελευταίος "μάστορας" στο σέρβις των 30000 δεν καθάρισε τίποτα και μόνο τα άρπαξε γιατί ουσιαστικά μου εμφανίστηκε περίπου ένα μήνα μετά το σέρβις. Ελπίζω να μην είναι καμιά τρόμπα βενζίνης γιατί πριν ένα μήνα έληξε η εγγύηση

    Καμιά ιδέα μέχρι να το πάω στο συνεργείο;;
    πηγες στον μαστορα που εκανες το servis? τι σου ειπε?



  3. #3
    Banned Το avatar του/της WebD
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    405
    Όχι δεν νομίζω ότι θα ξαναπάω στον ίδιο δεν του έχω εμπιστοσύνη.... πέρασα από το εξουσιοδοτημένο και ο τεχνικός που την οδήγησε μου είπε ότι μάλλον θέλει μόνο καθάρισμα, αλλά θέλει να την αφήσω μια μέρα και να μου πιάσει λίγο τον κώλο Μου φαίνεται θα κάτσω μόνος μου να κατεβάσω το ντεπόζιτο....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Υπαρχουν δυο περιπτωσεις που εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου.
    Η πρωτη να ειναι τρομπα βενζινης που ειναι και η δαπανηροτερη.
    Η δευτερη, να εχει μπουκωση το φιλτρο βενζινης.Αυτο βρισκετε μεσα στο ντεποζιτο πανω στην αντλια βενζινης.Ειναι ενα πλακε φιλτρο το οποιο απο οτι λεγανε ειναι πολυ ευκολο να μπουκωσει.
    Ισως να δεις πρωτα αυτο πριν πας για οτιδηποτε αλλο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.525
    Αν ο προηγούμενος έβγαλε τεπόζιτο μήπως τσάκισε κανένα σωληνάκι αναπνοής

  6. #6
    Δεν μένεις και Αθήνα γμτ...
    Και να πάλι το "αστείο" με τα σέρβις εκτός προδιαγραφών Suzuki... Αλλά τέλος πάντων, το φίλτρο της βενζίνης είναι φτηνό και μπορεί να στο αλλάξει ο οποιοσδήποτε μάστορας, δεν ξεκινάς από εκεί; Δες και τα σωληνάκια, ίσως και ένα καθάρισμα στα μπεκ... Αν το βούτηξες σε νερά ή το έπλυνες πουθενά σε απρόσεκτους, ίσως να έγινε και καμμιά βλακεία με ηλεκτρικά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2009
    Μηνύματα
    185
    Πρόβλημα στην ECU παίζει;

    Μιας και μόλις έληξε η εγγύηση, δεν κοιτάς να το σιγουρέψεις ώστε αν φταίει αυτό, νάχεις μια απειροελάχιστη πιθανότητα αντικατάστασης;

  8. #8
    Banned Το avatar του/της WebD
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    405
    Δυστυχώς λόγω εορταστικού ωραρίου τον έχω πιει..... οπότε η όποια εγχείρηση θα γίνει του χρόνου...

  9. #9
    Banned Το avatar του/της WebD
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    405
    Τελικά μετά από 2 μήνες (αλλά χωρίς πολλά χιλιόμετρα λόγω δουλείας) κατάφερα να φτιάξω τον Ληστή!

    Το πόρισμα του γιατρού (ο πρώτος συμπαθής και νορμάλ σε τιμές στο Ηράκλειο μετά από δύο τσουχτερές απόπειρες σε άλλους) δύο ροδέλες στο μοτέρ της αντλίας βενζίνης προβληματικές και μπόλικη βρωμιά!!!!!!!! Καθαρίστηκαν καλά ντεπόζιτο και αντλία (αφού λύθηκε τελείως και μετρήθηκε), αλλάχθηκαν και οι ροδέλες και πλέον είναι όπως παλιά

    Για κακή μου τύχη, μετά από τόσες μέρες καλοκαιρίας, μόλις παρέλαβα την μηχανή άρχισε να βρέχει

    Υ.Γ. Κόστος επισκευής 50?.... ευτυχώς γλύτωσα τα 360? καινούργιας αντλίας!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
    Για κακή μου τύχη, μετά από τόσες μέρες καλοκαιρίας, μόλις παρέλαβα την μηχανή άρχισε να βρέχει
    Τέλος καλό όλα καλά φίλε... Καλές βόλτες πλέον. Είδα ότι πιθανόν να γίνει στα μέρη σας το 36ωρο φέτος. Για να το σκέφτεστε για "ληστρικό" γκρουπ...

    Το θέμα με τη βροχή είναι το πιο αστείο. Έπλυνα τη μηχανή, ήταν τζιτζί για 3-4 μέρες και σήμερα έγινε πάλι όπως την ανέβασα στο thread. Έβαλα αντιπροσωπευτική φωτογραφία τελικά!

  11. #11
    Banned Το avatar του/της WebD
    Εγγραφή
    09/03/2007
    Μηνύματα
    405
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Είδα ότι πιθανόν να γίνει στα μέρη σας το 36ωρο φέτος. Για να το σκέφτεστε για "ληστρικό" γκρουπ...

    Το θέμα με τη βροχή είναι το πιο αστείο. Έπλυνα τη μηχανή, ήταν τζιτζί για 3-4 μέρες και σήμερα έγινε πάλι όπως την ανέβασα στο thread. Έβαλα αντιπροσωπευτική φωτογραφία τελικά!
    Κι εγώ το παρακολουθώ το θέμα, αν και λόγω δουλείας τελικά μόνο στο διάβασμα θα μείνω....


    Κι εγώ θέλω να την πλύνω.... από τον Σεπτέμβριο πρέπει να έχω να την πλύνω! μόλις τα καταφέρω θα βάλω φώτο

  12. #12

    Angry

    μετα απο 29000 χλμ με τον ληστη αντιμετωπιζω ακριβως το ίδιο πρόβλημα.
    πέρασα απο αντιπροσωπεια και μου ειπε να παω σε 1000 χλμ στο σερβις να ανοιξει και να δει!!
    ενω ειμαι εντος εγγυησης μου ανεφερε ότι εαν ειναι τρομπα βενζίνης θα πρεπει να την πληρώσω!!!επειδη αίναι αναλωσιμο!!!'εχω εξοργιστει!!!τοσο καιρο πηγαινω αντιπτοσωπεια για να γλυτωσω τυχον προβληματα και τωρα γινεται αυτο???ξερει κανενας εαν ισχυει αυτο για την τρομπα??εαν τελικα ειναι απλα το φιλτρο της τρομπας ξερει κανεις ποσο κανει αυτο??

  13. #13
    δεν ξερω φιλε,αλλα στο δικο μου gsxr που το αγορασα πριν μια βδομαδα εκανε 180 ευρω.

  14. #14
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από christossar
    μετα απο 29000 χλμ με τον ληστη αντιμετωπιζω ακριβως το ίδιο πρόβλημα.
    πέρασα απο αντιπροσωπεια και μου ειπε να παω σε 1000 χλμ στο σερβις να ανοιξει και να δει!!
    ενω ειμαι εντος εγγυησης μου ανεφερε ότι εαν ειναι τρομπα βενζίνης θα πρεπει να την πληρώσω!!!επειδη αίναι αναλωσιμο!!!'εχω εξοργιστει!!!τοσο καιρο πηγαινω αντιπτοσωπεια για να γλυτωσω τυχον προβληματα και τωρα γινεται αυτο???ξερει κανενας εαν ισχυει αυτο για την τρομπα??εαν τελικα ειναι απλα το φιλτρο της τρομπας ξερει κανεις ποσο κανει αυτο??
    Αναλώσιμα είναι πες τους η μπαταρία και τα τακάκια κτλ... Όχι η αντλία βενζίνης!
    Give me fuel, Give me fire

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Αρχικά δημιουργήθηκε από christossar
    μετα απο 29000 χλμ με τον ληστη αντιμετωπιζω ακριβως το ίδιο πρόβλημα.
    πέρασα απο αντιπροσωπεια και μου ειπε να παω σε 1000 χλμ στο σερβις να ανοιξει και να δει!!
    ενω ειμαι εντος εγγυησης μου ανεφερε ότι εαν ειναι τρομπα βενζίνης θα πρεπει να την πληρώσω!!!επειδη αίναι αναλωσιμο!!!'εχω εξοργιστει!!!τοσο καιρο πηγαινω αντιπτοσωπεια για να γλυτωσω τυχον προβληματα και τωρα γινεται αυτο???ξερει κανενας εαν ισχυει αυτο για την τρομπα??εαν τελικα ειναι απλα το φιλτρο της τρομπας ξερει κανεις ποσο κανει αυτο??
    Το φιλτρο δεν εναι ακριβο.Αρκει ν το δινουν μονον του....
    Οσο για την εγγυηση μην δεχτεις να πληρωσεις και ζητα να σου τεκμηριωσουν που αναφερετε ως αναλωσιμο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοβαρο Προβλημα Τροφοδοσιας ?
    από MavrosPan στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2008, 06:21
  2. Πρόβλημα τροφοδοσίας (κουλό!)
    από SF στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2007, 12:59
  3. Πρόβλημα τροφοδοσίας ή καυσίμου?
    από xtapodias στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 22:46
  4. Πρόβλημα Τροφοδοσίας ;;;;;;;;;;;;;;;;
    από xartoyra στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF