Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 180

Θέμα: Συχνα προβληματα που παρουσιαζουν τα SV

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    RE MPAGASIDES... PARAKOLOU8W PARAKOLOU8W... TA EYKOLA TA KANETE DYSKOLA....
    PANE RE DIMVAL SE ENA MAGAZI KAI PARE ENA SETAKI THS RIZOMA (RELE + ANTISTASEIS) OPWS EIXA PAREI KAI EGW DE KOSTIZEI KAI POLLA.. ANTE...
    Σωστός ο πρόεδρ-ass!
    Rizzoma εγγύηση γενικά.Τα φλασάκια που έβαλα πίσω είναι άπαιχτα.
    Aλέξη οι rizzoma resistors που μου έστειλες μπήκαν με πατέντα και ελέγχουν τα φλασάκια στους αλά GSXR καθρέφτες μου.
    Η παραμεθόριος ευχαριστεί το μακεδόνα ιταλοκαβαλημέν-εχμμμ ιταλοκαβαλάρη ήθελα να πω...

  2. #152
    Ρε παιδια RIZZOMA = ποιοτητα + εγγυηση αλα απο λεφτα? Δεν ειναι λιγο ακριβα?

  3. #153
    Παίδες αν μπορείτε να με βοηθήσετε με ένα πρόβλημα που μου έχει σπάσει τα νεύρα. Έχω κραδασμούς (ένα σπαστικό κλικ κλικ), εντονότεροι μετά τις ~5Κ και πτώση απόδοσης, που κάνει πότε πότε και σκαλοπάτια, δίνει δηλαδή ξαφνικά. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς από πού προέρχονται, μάλλον από το μοτέρ. Ο μηχανικός που το πηγαίνω (στην Βουλιαγμένης) το'κανε μια βόλτα και επιμένει ότι δεν έχει τίποτα, αλλά εμένα με έχει χαλάσει αφάνταστα (θέλω να φύγω και κανένα ταξιδάκι και φοβάμαι μην μαζεύω τον κινητήρα από τον δρόμο). Διαβάζω διάφορα στα ξένα forum που μου φαίνεται να κολλάνε κάπως αλλά δεν κατέχω αρκετά το αντικείμενο για να καταλήξω, διαβάζω για:

    Valve clearances
    chamchain tensioner and stuff (most likely with that machine gun rattle)
    oil level etc..
    a loose tappet or something

    Πληροφοριακά η μηχανή έχει κάνει ~12000κμ (Κ4 αγορασμένη το 2006), έχει αλλάξει λάδια πριν ~1000, αλυσίδα καθαρίζω λαδώνω (castrol wax) τακτικότατα. Να συμπληρώσω ότι στις πολλές βροχές είχα τα γνωστά προβλήματα (έχω βάλει fender extender τώρα) και δεν έχω καθαρίσει την αποχέτευση πού περιγράφατε στις προηγούμενες σελίδες και επίσης δεν έχω αλλάξει μπουζί (προτείνεται μου και ένα καλό ζευγάρι). Επίσης να αναφέρω ότι έχω λίγο πρόβλημα στις αλλαγές που είναι κάπως άγριες, μερικές φορές πετάει την δευτέρα, αρκετά κλάνκ κυρίως στα κατεβάσματα και 1η-2α, ζημιές υποθέτω από δική μου κουλαμάρα μέχρι να μάθω, ο μηχανικός λέει πάλι όλα ΟΚ. Η μηχανή γενικά (ιδίως τώρα με τις ζέστες) φαίνεται να "κουράζεται" εύκολα, όλα τα συμπτώματα γίνονται εντονότερα μετά από ~10 κλμ.
    Όποιος μπορεί παιδιά να βοηθήσει να μου φύγει αυτό το άγχος κάθε μέρα.

  4. #154
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVeltos
    Παίδες αν μπορείτε να με βοηθήσετε με ένα πρόβλημα που μου έχει σπάσει τα νεύρα. Έχω κραδασμούς (ένα σπαστικό κλικ κλικ), εντονότεροι μετά τις ~5Κ και πτώση απόδοσης, που κάνει πότε πότε και σκαλοπάτια, δίνει δηλαδή ξαφνικά. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς από πού προέρχονται, μάλλον από το μοτέρ.
    κολλησε η επαναφορα ενος απο τους 2 τεντωτηρες καδενας... τσεκαρε το σε μαστορα που εχει ασχοληθει με τετοια
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #155
    ALLAKSE MASTORA AMESA KAI ENHMERWSE MAS TI GINETE ME TO MHXANAKI.
    EMENA KATI MOU KANEI GIA KADENA-KYBOTIO-MOXLOS TAXYTHTWN-ALYSIDA-GRANAZIA-FRENA.

    KATI APO AUTO PREPEI NA EINAI H SYNDIASMOS AYTWN!

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    φιλε SVELTO ας παμε απο τα ευκολα.
    ο συμπλεκτης θελει ρυθμιση στα μετρα σου. οχι στα μετρα του μηχανικου σου.
    ανοιξε το βιβλιαρακι σου και δες πως ρυθμιζει και φτιαξτον να βολευει εσενα. μπορει εσυ να χρησιμοποιεις ολη τη διαδρομη ενω αυτος να δουλευει στη μιση και το αναποδο.
    ειναι κατι που θελει συχνα ρυθμιση ας πουμε καθε 2000χμ και εξαρταται αυτο απο το ποσο τον "κακομεταχειριζεσαι".
    τωρα για τον κινητηρα.
    χοντρικα τρεις ειναι οι αιτιες που φερνουν τετοια προβληματα.

    α. μηχανικες. οπως ειπε και ο φιλος svx παραπανω αυτες οι χρονιες ειχαν καποια προβληματα με τον τεντωτηρα της καδενας αν δεν κανω λαθος του πισω κυλινδρου. να εχει μεινει απο λαδια η να εχει λιγα και μολις αρχιζουν τα πραγματα και ζοριζουν παει να ψιλοκολλησει. κοιταξε τα λαδια σου αλλα και την αντλια λαδιου τι πιεσεις βγαζει αλλα και τι ποσοτητα.
    και φυσικα θα πρεπει να κοιταξεις αν εχεις "νερο" στο ψυγειο σου και ειναι στη σωστη σταθμη.

    β. ηλεκτρικες. εδω παιζουν τα μπουζι η πιθανον βουλωμενη αποχετευση του πρωτου κυλινδρου, που εξαιτιας της βραχυκυκλωνει το μουζι η καποια χαλαρωμενη βιδα η συνδεση στα ηλεκρικα που δημιουργει διακοπες στα κυκλωματα της αναφλεξης

    γ. βενζινα και τα κυκλωματα της. περα απο το οτι προσεχουμε που βαζουμε βενζινη, γιατι μπορει να εχει σκουπιδια, και να βουλωσει τα σωληνακια και τα μπεκ, κοιταζουμε τα σωληνακια που εχει το ρεζερβουαρ.εκτος απο το σωληνακι της παροχης που ειναι ιδιαιτερα σκληρο υπαρχουν αλλα δυο μαυρα μαλακα. το ενα ειναι υπερχειλιση και το αλλο αναπνοη του ρεζερβουαρ.
    οσο κατεβαινει η βενζινη απο καπου θα πρεπει να μπενει αερας στο ρεζερβουαρ. αν το σωληνακι αυτο ειναι βουλωμενο η τσαλακωμενο σφραγιζει και ετσι η τρομπα δεν μπορει τραβηξει την ποσοτητα που χρειαζεται για τις πολλες στροφες.

    δοκιμασε να κανεις μια διαδρομη και μολις σου παρουσιασει το προβλημα εκει μετα τις 5000στροφες σταματας αμεσως δεξια και ανοιγεις την ταπα του ρεζερβουαρ και την κλεινεις και αμεσως συνεχιζεις στον ιδιο ρυθμο. αν το προβλημα βελτιωθει η εξαφανισθει για λιγο και μετα επανελθει τοτε ειναι σχεδον 99% βουλωμενη η αναπνοη του ρεζερβουαρ.
    αφου κοιταξεις-αλλαξεις τα μπουζι σου (και τα δυο) και δεν δεις αποτελεσμα τοτε θελεις μηχανικο για να βγαλεις ακρη

    καλα ξεμπερδεματα και παντα ορθιος.

  7. #157
    LOIPON AYTES OI LYSEIS MPERDEUOUN PIO POLY
    PANE SE ENA ALO SYNERGEIO KAI PES TON MASTORA NA ODHGHSEI TO SV SOU.
    EMEIS MALLON SE MPERDEYOUME PIO POLY.

  8. #158
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    EMENA KATI MOU KANEI GIA KADENA-KYBOTIO-MOXLOS TAXYTHTWN-ALYSIDA-GRANAZIA-FRENA.KATI APO AUTO PREPEI NA EINAI H SYNDIASMOS AYTWN!
    μόνο! ξέχασες την σέλα!

    Τα λίγα που έλεγξα βάση των υποδείξεων σας:
    1. Για τον συμπλέκτη το ΣΚ θα πέσει μάθημα μηχανολογίας στο service manual για ρυθμίσεις ελέγχους που μπορώ να κάνω μόνος μου. Θα πάρω και ένα ζευγάρι μπουζί να αλλάξω.
    2. Τα λάδια είναι εντάξει, λίγο πάνω από το max (που ίσως εξηγεί μέρος του προβλήματος με τις αλλαγές; ). Πίεση στον μηχανικό.
    3. Τα "νερά" στο ψυγείο είναι εντάξει.
    4. Το ένα μαλακό σωληνάκι του ρεζερβουάρ ήταν κομμένο (σχισμένο μάλλον στην μέση) ~10εκ. πρίν το τέλος του. Το έπιασα με λίγη μονοτική ταινία αλλά τα ίδια. Δοκίμασα και αυτό με την τάπα αλλά επίσης δεν άλλαξε συμπεριφορά.

    Όσο διαβάζω τόσο περισσότερο δείχνει να ταιριάζουν τα συμπτώματα με αυτά που προκαλεί ο τεντωτήρας της καδένας; Μένει να μου προτείνεται ένα μηχανικό που θα μπορέσει να την κοιτάξει πιο σοβαρά (και δεν θα κρατήσει την μηχανή 1 μήνα μέσα).

  9. #159
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    I told you so ....

    που βρισκεσαι ? για να σου πω...


    παντως κοιτα για ανταλλακτικα πριν αγορασεις να ρωτησεις ...εμενα 2 τεντωτηρες μου τις εδινε η μια αντιπροσωπεια 80+80 και η αλλη 55+55 !!!
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #160
    Ευχαριστώ, καλά που μου το'πες να αρχίσω να κοιτάω ebay από τώρα. Κατοικοεδρεύω εις τα Δυτικά προάστια (πέρα από το ποτάμι που έλεγε και η διαφήμηση! ) αν έχεις κάποιον υπόψιν σου έστω για μια 2η γνώμη.

  11. #161
    Πεταμένο Μέλος Το avatar του/της dimval
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    128
    Μιας και πήραμε φόρα να ρωτήσω και εγώ κάτι αν και μάλλον είναι πασιφανές.

    Σε άτσαλα και υψηλόστροφα ανεβοκατεβάσματα, ακούγεται ένας συρτός θόρυβος σαν να ροκανίζει κάτι. Μάλλον έρχεται από τη μετάδοση. Η αλυσίδα δεν έχει χαλαρώσει αλλά τελευταία ακούγεται αρκετά. Δεν έχει αλλαχθεί ποτέ (21.000χλμ) και υποθέτω ότι είναι αυτή υπέυθυνη τους ανατριχιαστικούς ήχους. Που μπορεί να βρίσκει? Μπορεί να είναι κάτι άλλο? Κιβώτιο ας πούμε...

  12. #162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
    Μιας και πήραμε φόρα να ρωτήσω και εγώ κάτι αν και μάλλον είναι πασιφανές.

    Σε άτσαλα και υψηλόστροφα ανεβοκατεβάσματα, ακούγεται ένας συρτός θόρυβος σαν να ροκανίζει κάτι. Μάλλον έρχεται από τη μετάδοση. Η αλυσίδα δεν έχει χαλαρώσει αλλά τελευταία ακούγεται αρκετά. Δεν έχει αλλαχθεί ποτέ (21.000χλμ) και υποθέτω ότι είναι αυτή υπέυθυνη τους ανατριχιαστικούς ήχους. Που μπορεί να βρίσκει? Μπορεί να είναι κάτι άλλο? Κιβώτιο ας πούμε...
    Δημο, κιβωτιο ειναι σχεδον απιθανο να ειναι!
    Τα γραναζια σου ειναι οκ??

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
    Μιας και πήραμε φόρα να ρωτήσω και εγώ κάτι αν και μάλλον είναι πασιφανές.

    Σε άτσαλα και υψηλόστροφα ανεβοκατεβάσματα, ακούγεται ένας συρτός θόρυβος σαν να ροκανίζει κάτι. Μάλλον έρχεται από τη μετάδοση. Η αλυσίδα δεν έχει χαλαρώσει αλλά τελευταία ακούγεται αρκετά. Δεν έχει αλλαχθεί ποτέ (21.000χλμ) και υποθέτω ότι είναι αυτή υπέυθυνη τους ανατριχιαστικούς ήχους. Που μπορεί να βρίσκει? Μπορεί να είναι κάτι άλλο? Κιβώτιο ας πούμε...
    η αλυσιδα ακομη και οταν λιπαινεται κανονικα εχει φθορες μπορει να εχει φθασει η ωρα της για..........δρομο.
    κοιταξε αν οπως γυρναει ο τροχος αυξομειωνεται η "κοιλια" της. μετρησε δεκα κρικους αποσταση με παχυμετρο, οπως λεει το βιβλιαρακι. μελετησε ενα καινουργιο γραναζι σε ενα μαγαζι και "κοιταξε" και τα δικα σου "δοντια". αν κατι απο τα παραπανω δεν σου αρεσει αλλαξε γραναζια μπροστα πισω και αλυσιδα.
    η αλυσιδα ακουμπαει πανω στη γλυστρα. ενα κομματι "πλαστικο" στο ψαλιδι στην περιοχη του αξονα. αν εχει κανει αυλακια τοτε ακουμπανε τα κυλινδρακια της αλυσιδας και προσπαθουν να γυρισουν. και αν ειναι ξερα και χαλαρωμενα και εχουν φαει και τα λαστιχακια που εχει η αλυσιδα αναμεσα στα πλακακια τοτε κανει πολυ θορυβο.

    βεβαια αυτο που περιγραφεις μπορει να ειναι θεμα συγχρονισμου ποδιου χεριου.

    ο συμπλεκτης δουλευει σε μια συγκεκριμενη "περιοχη" . αν το ποδι στη πρεμουρα σου να αλλαξεις ταχυτητα δεν πετυχαινει το χερι στη συγκεκριμενη περιοχη τοτε εχουμε αυτο το θορυβο.

    και εδω θελει προσοχη γιατι ειναι θεμα χρονου για να "κουρεψεις" το κιβωτιο η κακιας στιγμης για να το παρεις στο "χερι"

    ακομη βεβαια παιζει να εχει αρπαξει το ρουλεμαν που εχει στο πειρο του ο συμπλεκτης αλλα αυτο ειναι μαλλον πιο απιθανο γιατι θα το ακουγες πιο συχνα αν οχι συνεχεια.

    τωρα πες μου το πασιφανες που ελεγες

  14. #164
    Πεταμένο Μέλος Το avatar του/της dimval
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    128
    Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Εχοντας πλύνει και λαδώσει την (εργοστασιακή) αλυσίδα, τη πέρασα από το μικροσκόπιο.
    Βρήκα μικρές σκουριές σε διάφορα σημεία, όπως και μεγάλη χαλαρότητα από το ιδανικό. Επίσης βρήκα μικρούς κόμπους με τους κρίκους να μην είναι σε μία νοητή ευθεία. Αλλαγή τη Δευτέρα. Κόστος 180 συν 40 η τοποθέτηση...

  15. #165
    BRES KANENAN PIO FTHNO...

    8A EPREPE NA EINAI 150-160 MAZI ME TOPO8ETHSH....

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Που είναι τα ανέκδοτα ΟΕΟ ;
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 20:20
  2. Πού είναι τα γκάζια;
    από DragonTZR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 16:22
  3. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 13:01
  4. Απο Που ΕρΧονται Τα Παιδια?
    από melsaltas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 12:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF