Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 180

Θέμα: Συχνα προβληματα που παρουσιαζουν τα SV

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Συχνα προβληματα που παρουσιαζουν τα SV

    Ολες οι εμπειριες ειναι καθαρα προσωπικες, αν και εχουν αναφερθει κατα καιρους, τα παραπανω προβληματα, στα διαφορα φορουμ του εξωτερικου.


    Ξεκιναμε απο τα 2 πιο βασικα:

    Το πρωτο αφορα το δικο μου,(99') αλλα εχουν αναφερθει προβληματα και στο μοντελο του 2000', αλλα και καποια μεμονωμενα περιστατικα σε αυτα του 2001'.
    Ειναι το γνωστο προβλημα με το ρουλεμαν του λαιμου το οποιο χτυπαει συνεχεια, και κατανταει αρκετα ενοχλητικο στην οδηγηση σε αστικο περιβαλλον κυριως.
    Η SUZUKI συνιστα σφιξιμο με δυναμοκλειδο (45 Ν.m), το οποιο ειναι μια προσωρινη λυση (σε μενα αντεξε 500 χλμ) μεχρι να αρχισει να ξαναχτυπαει.
    Η λυση ειναι αντικατασταση με ενα επωνυμο κωνικο ρουλεμαν, τα οποια ειναι και φθηνα και ανθεκτικα, η τοποθετηση ρουλεμαν απο μεταγενεστερο SV (Κ2+ πχ) τα οποια δεν παρουσιαζουν αυτο το προβλημα.
    http://www.svrider.com/tips/clunk.htm

    Το δευτερο εγκειται στο εντονο τακ-τακ που ακουγεται στο ρελαντι κυριως στα πρωτα μοντελα.
    Αυτο οφειλεται στους θορυβωδεις τεντωτηρες της καδενας, αλλα δεν αποτελεσε εστια προβληματων.
    Πολλοι εχουν κανει πανω απο 70000 χλμ χωρις κανενα προβλημα.
    Οι λυσεις εδω ειναι 2.
    1) Αντικατασταση τεντωτηρων με μηχανικους τεντωτηρες του εμποριου.
    2) Ο δρομος που ακολουθησα εγω ειναι ο δυσκολος (και ακριβος επισης 600 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ) αλλα τα αποτελεσματα ειναι εγγυημενα (9.000 χλμ χωρις υποψια θορυβου).
    Αγορα αλυσιδας,γλυστρες και τεντωτηρες απο το Κ3+ και τοποθετηση.
    Η ποιοτητα της αλυσιδας ειναι σαφως ανωτερη συμφωνα με τα λεγομενα του μηχανικου μου, επισης και η αλυσιδα και οι γλυστρες, ειναι λιγο μεγαλυτερες σε μηκος.
    http://www.svrider.com/tips/ticking.htm

    ----------Update----------27-05

    Το ρουλεμαν στα 47.500 εχει γινει κωλος.
    Αλλαχτηκε με KOYO και ολα δουλεουν υποδειγματικα


    Να αναφερω επισης οτι χρειαστηκε στο δικο μου αλλαγη ο ανορθωτης και η μπαταρια στα 35.000 χλμ.

    Οποιοσδηποτε εχει κατι να προσθεσει ας το κανει
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #2
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ SV ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ SUZUKI, ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΟΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Εμένα απο τους κραδασμούς μετά απο 1000Km θέλουν σφύξιμο 2 βίδες στο τιμόνι εσωτερικά που στηρίζουν το φαίρινκ γιατί χαλαρώνουν και στις λακούβες ακούγετε που παίζει πάνω κάτω...

  4. #4
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    Οδηγω αρκετες φορες ενα SV650 '99 ενος φιλου. Oντως παρουσιαζει προβλημα με το ρουλεμαν του λαιμου αλλα δεν ειναι και πολυ ενοχλητικό. Ο ιδιος εχει προτιμησει να μην το αλλάξει αλλα εγω θα του εβαζα ενα aftermarket.

    Για το τακ τακ στο ρελαντι που ακουγεται εντονα απο το μοτερ εχω παρατηρησει οτι αν δεν το αφησεις να ζεσταθει λιγο πριν ξεκινησεις ακουγεται πολυ εντονοτερα απο το κανονικο.

    Επισης εχει και αλλα μικροπροβληματακια οπως με τον προβολεα οπου το κρυσταλλο εχει παρει υγρασια και μαλιστα εχει βαλει μια αρκετα δυνατη λαμπα ωστε να μπορει περναει το φως με αποτελεσμα να τυφλωνει κοσμο!

    Τελος το δεξι φερινγκ θελει σφιξιμο που και που γιατι ψιλοχτυπαει.
    Ανορθωτης και μπαταρια δεν του εχουν παρουσιασει ποτε προβλημα.
    Αισιως το μηχανακι εχει φτασει αν θυμαμαι καλα τα 65k.
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  5. #5
    oi katoxoi sv k3+ prepei na tsekaroun thn antila ladiou h opoia einai kai ypeu8unh gia kati spasimata kynhthrwn pou exoun akoustei se sv650 kai se v-storm650
    prosoxh loipon sto ladaki mas kai an pate gia kana kalo service peite ton mastora na dei kai thn antlia......

  6. #6
    I ride therefore I am Το avatar του/της Gaijin
    Εγγραφή
    08/11/2005
    Μηνύματα
    10
    26k χλμ και μπορώ κι εγώ πλέον να πώ περί βιδών φαίρινγκ-πλαισιου (bye-bye). Παιδιά τσεκάρετέ τις συχνά, λόγω κραδασμών ξελασκάρουν. Φτου φτου άλλο πράμα έτσι από μόνο του δεν έχει πάθει μέχρις στιγμής.
    Suzuki SV650S '04

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gaijin
    26k χλμ και μπορώ κι εγώ πλέον να πώ περί βιδών φαίρινγκ-πλαισιου (bye-bye). Παιδιά τσεκάρετέ τις συχνά, λόγω κραδασμών ξελασκάρουν. Φτου φτου άλλο πράμα έτσι από μόνο του δεν έχει πάθει μέχρις στιγμής.
    2 λεξεις εχω μονο να πω.
    "Nylon Washer" στις βιδες.
    Εκανα μαλακια και εβαλα μεταλλικες στα lower fairings.
    Αποτελεσμα: Ενα αριστερο fairing που κρεμοταν στην Εθνικη.

    Κατα τα αλλα το μηχανακι ΔΕΝ χανει βιδες.
    Για να χασεις βιδες πρεπει να εχεις πολλους κραδασμους αφ'ενος (τα 650 δεν εχουν) , και να μην τσεκαρεις ποτε βιδες.

    Το κλαπα-κλουπα μπροστα δεν ειναι θεμα ρουλεμαν τελικα.
    Ειναι θορυβος απο την λειτουργια της μπροστινης αναρτησης, η οποια σε ενα σημειο στην διαδρομη της κανει ενα μικρο χτυπημα χωρις να επηρρεαζεται η λειτουργια της.

    Αυτο το "χτυπημα" το εχω ακουσει και σε αλλα μηχανακια με συμβατικο μπρπστινο, οπως το Ζ750 π.χ .

    Τιποτα το ανησυχητικο.

    Nothing to see here....carry on, carry on!
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #8
    I ride therefore I am Το avatar του/της Gaijin
    Εγγραφή
    08/11/2005
    Μηνύματα
    10
    και να μην τσεκαρεις ποτε βιδες.
    :a13: γκουχ γκουχ... είχα όντως καιρό να τσεκάρω. Όσο για το ντουκ της ανάρτησης στις λακούβες παίζει αλλά κι εγώ δε διαπίστωσα κάτι στραβό παρόλο το θόρυβο
    Suzuki SV650S '04

  9. #9
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Το μπουζι του μπροστινου κυλινδρου παιρνει μαλλον ευκολα νερα.Φετος τον χειμωνα ,και αφου ειχα φαει πολλες βροχες,ημουν καθ'οδον με βροχη και ολα πηγαιναν οκ.Μολις σταματησα σε φαναρι ο ηχος αλλαξε και το μοτερ εσβησε.Εβαλα παλι μπρος και ξανασβησε, δεν κραταγε τις στροφες στο ρελαντι και εσβηνε.Ξαναβαζω μπρος με λιγο παραπανω γκαζι αυτη τη φορα και διαπιστωνω οτι παω με εναν μονο κυλινδρο .Εφαγα τρομερες φρικες εκεινο το βραδυ.Ευτυχως ηταν το μπροστινο μπουζι το οποιο ειχε παρει νερα...
    Εν οψει του χειμωνα ψαχνω για καμια πατεντα...και μαλλον κατεληξα.Θα ''παστωσω'' το καλυμμα του μπουζι και τη γυρω περιοχη με 284 στρωσεις μονωτικης ταινιας να μην περναει σταγονα...
    Το ιδιο προβλημα το εχω δει δημοσιευμενο και στο svrider.com

  10. #10
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
    Το μπουζι του μπροστινου κυλινδρου παιρνει μαλλον ευκολα νερα.Φετος τον χειμωνα ,και αφου ειχα φαει πολλες βροχες,ημουν καθ'οδον με βροχη και ολα πηγαιναν οκ.Μολις σταματησα σε φαναρι ο ηχος αλλαξε και το μοτερ εσβησε.Εβαλα παλι μπρος και ξανασβησε, δεν κραταγε τις στροφες στο ρελαντι και εσβηνε.Ξαναβαζω μπρος με λιγο παραπανω γκαζι αυτη τη φορα και διαπιστωνω οτι παω με εναν μονο κυλινδρο .Εφαγα τρομερες φρικες εκεινο το βραδυ.Ευτυχως ηταν το μπροστινο μπουζι το οποιο ειχε παρει νερα...
    Εν οψει του χειμωνα ψαχνω για καμια πατεντα...και μαλλον κατεληξα.Θα ''παστωσω'' το καλυμμα του μπουζι και τη γυρω περιοχη με 284 στρωσεις μονωτικης ταινιας να μην περναει σταγονα...
    Το ιδιο προβλημα το εχω δει δημοσιευμενο και στο svrider.com
    μου χει τύχει και εμένα αλλά μιλάμε με ΠΟΛΥ νερό... αλλά όντως είναι μαλακία , με προβλημάτισε αρκετά, και φοβόμουν μην γίνει τίποτα κουλό... (ήταν το πρωί που γύρναγα απο την 2η Περιήγηση Πελοπονήσσου της ΑΧ.ΛΕ.ΜΟ.)

  11. #11
    Το έχω πάθει και εγώ αυτό με τα νερά.Μονοκύλινδρος στην Όλγας,με τους περιπτεράδες να βγαίνουν από τα περίπτερα για να δουν τι διάολο ακουγεται σαν να εκρύγνειται.Παρακαλούσα να μην με πιάσει κόκκινο γιατί το μηχανάκι έκανε σαν μπετονιέρα στο ρελαντί.
    BRAOU!!!

  12. #12
    Αυτο το προβλημα με τα νερα στα SV ειναι πολυ συχνο και οφειλεται στο οτι το φτερο της μπροστινης ροδας ειναι λιγο κοντο απο την πισω μερια,με αποτελεσμα να τα πεταει ακριβως πανω στο μπουζι του μπροστινου κυλινδρου.Καθε φορα που ειχε νερα ο δρομος έμενα με ενα κυλινδρο και μια εξατμιση που εκανε περισσοτερες σκασιες απο στρογυλλοφαναρο παπι 17χρονου στο Ηρακλειο Κρητης.



    Η απλουστερη λυση ειναι αυτη:http://www.holeshot.com/pyramid/sv65..._extender.html

    Η πιο δυσκολη ειναι να προσπαθησεις να στεγανοποιησεις καλυτερα το μπροστινο μπουζι.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    Αρχικά δημιουργήθηκε από velisaris
    Αυτο το προβλημα με τα νερα στα SV ειναι πολυ συχνο και οφειλεται στο οτι το φτερο της μπροστινης ροδας ειναι λιγο κοντο απο την πισω μερια,με αποτελεσμα να τα πεταει ακριβως πανω στο μπουζι του μπροστινου κυλινδρου.
    Η πιο δυσκολη ειναι να προσπαθησεις να στεγανοποιησεις καλυτερα το μπροστινο μπουζι.

    ΛΙΓΟΣ ΑΕΡΑΣ Η ΣΥΡΜΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
    ΑΝ ΒΓΕΙ Η ΠΙΠΑ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

    ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ Η ΟΠΟΙΑ ΒΟΥΛΩΝΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
    ΦΩΤΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΜΠΟΥΖΙ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΚΥΛ.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	front cyl drainage.jpg 
Προβολές:	2288 
Μέγεθος:	5,0 KB 
ID:	65914

  15. #15
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    όλα έχουν προβλήματα...
    απλά εμείς δεν φοβόμαστε να τα πούμε και ας είμαστε λιγότεροι...
    άλλοι τα κρατάνε μυστικά για να μην κακοφημούν...

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Που είναι τα ανέκδοτα ΟΕΟ ;
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 20:20
  2. Πού είναι τα γκάζια;
    από DragonTZR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 16:22
  3. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 13:01
  4. Απο Που ΕρΧονται Τα Παιδια?
    από melsaltas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 12:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF