Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: "Τα βάζω με τον εαυτό μου..."

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    "Τα βάζω με τον εαυτό μου..."

    ...Είναι κάτι που όλοι μας έχουμε ψιθυρίσει στον εαυτό μας, κάτι που όλοι μας έχουμε νιώσει κατά καιρούς, κάτι που πολλές φορές έχουμε πολεμήσει.
    Προσωπικά πολύ σπάνια τα βάζω με τον εαυτό μου.Και αυτό όχι για κάνα λόγο απλά επειδή σκέφτομαι γενικά πριν κάνω κάποια κίνηση.Και επειδή τα έχω καλά με τον εαυτό μου.Σκέφτομαι πως θα το πάρει ο άλλος.Ακόμα και όταν είμαι νευριασμένος και τα λόγια βγαίνουν με ορμή ακόμα και εκεί προσπαθώ να τα φιλτράρω όσο περισσότερο μπορώ.Για να μην κάνω τον άλλο να νιώσει πολύ άσχημα.Ή τουλάχιστον να νιώσει όσο το δυνατόν λιγότερο.Και αυτό το κάνω όταν το κάνω επειδή το νιώθω, μου βγαίνει αυθόρμητα και εννοείται σε άτομα που τα νιώθω.
    Όταν οι άλλοι με κάνουν να νιώσω άσχημα ΠΡΟΣΠΑΘΩ να φτιάξουν τα πράγματα.Και προσπαθώ ΕΓΩ και ας έχω νιώσει άσχημα.Και πάλι μου βγαίνει αυθόρμητα, και πάλι το θέλω.Και ας έπρεπε να το κάνει ο άλλος όπως εγώ το κάνω και μάταια το περιμένω.Θα μου πείτε δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο.Σωστό.Και εκεί είναι η μαγεία των σχέσεων γενικά μεταξύ των ανθρώπων.
    Γιατί όμως να τα ρίχνουμε στον εαυτό μας?Γιατί να μας κατηγορούμε για κάτι που δεν φταίμε?Γιατί να μην υπάρχει κάποιος που σκέφτεται το ίδιο με εμάς και να προσπαθήσει να επανορθώσει, να προσπαθήσει να φιλτράρει τα λόγια και τις πράξεις του όπως και εμείς θα κάναμε?
    Με κάτι τέτοια αυξάνονται οι σταρχιδισμοί και λύνουν το πρόβλημα τους.Και βλέπεις άτομα να κάνουν ότι τους καπνίσει και ΜΟΝΟ ότι τους αρέσει.Ίσως και αυτοί κάποτε σκεφτόντουσαν διαφορετικά.
    Γιατί για ηλίθιους και μικρούς λόγους να γίνονται καυγαδάκια ή και καυγάδες και μετά χωρισμοί είτε είναι φίλοι είτε σχέση είτε επαγγελματικά?
    Θα μου πείτε έλα ρε μεγάλε τι μας λες τώρα, παλιά ιστορία.
    Τα λέω επειδή έτσι νιώθω αυτή την στιγμή και γουστάρω να τα μοιραστώ με εσάς.Να ακούσω και άλλες απόψεις.Και στην τελική απλά την ώρα που τα έγραφα ταξίδευα μέσα στις σκέψεις μου και με έκανε να νιώσω λίγο καλύτερα.
    Έχω μάθει να ξεπερνάω πάντα και μόνος όλες τις δυσκολίες.Σε ο,τι πρόβλημα έχω να αντιμετωπίσω.Ίσως να μην δείχνω στον άλλον όποιος είναι αυτός να καταλάβει το πρόβλημα μου,ίσως να το δείχνω και δεν βαριέσαι ίσως να ψάχνει ο άλλος τρόπους και να μην βρίσκει λες και είναι μαθηματικη΄εξίσωση, ακόμα και το πιο μικρό μετράει σε τέτοιες περιπτώσεις...το οτιδήποτε απλά να σου δείξει κάποιος ότι θέλει να σε βοηθήσει ίσως ίσως...
    Θα περάσει και αυτό όπως πέρασαν τόσα άλλα.
    Και έγραψα εκτός από αυτά που νιώθω και αυτά που έχω νιώσει (και όλοι μας κατά καιρούς) μέχρι τώρα.
    ΕΝΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΑ!Λες και δεν έχουμε άλλα προβλήματα ή έχουμε όλη την ευχαίρια ώστε να φορτωθούμε και άλλα.

    Και συνήθως ένα μήνημα από την καλή μας/καλό μας μας ανεβάζει και μας στέλνει εκεί που είμασταν πριν από λίγο.Ή και το αντίθετο.Λες και είναι μαγικός πίνακας και όλα σβήνουν στην στιγμή.Και βέβαια υπάρχει και η μοτό.Αυτή η οποία ποτέ δεν θα μας αρνηθεί να είναι δίπλα μας, ποτέ δεν θα μας πληγώσει.Όπως και να την μεταχειριζόμαστε...

    ’ντε καλημέρες!

  2. #2

    να πώ ένα γεια???

    να κάτσω λίγο δίπλα σου??? - Ευχαριστώ....

    .....δεν φαίνεσαι πολύ καλά σήμερα.Είσαι ενοχλημένος και πιστεύω πως νοιώθεις και λίγο αδικημένος. Ξέρεις ποια είναι η ειδοποιός διαφορά των ανθρώπων??Οτι ο καθένας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά.Και ξέρεις με ποιους τα πάμε καλά??Με αυτούς που οι απόψεις μας ταιριάζουν. Αυτό μάλλον σε σπρώχνει να γράψεις τις σκέψεις σου εδώ. Εμείς όλοι ταιριάζουμε.....

    να σου πώ και κάτι τελευταίο γιατί έρχεται το λεωφορείο μου??

    Απο οτι φαίνεσαι είσαι τίμιος και πραγματικός...εμάς μας κάνεις. Σε αυτούς που σε αδικούν και σε μειώνουν δεν σου κάνουν. Δεν τους αξίζεις!

    Ήρθε....φεύγω! Αν όμως χρειαστείς κάτι θα ξανάρθω- γειά!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Τασούλι.....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DIT
    να κάτσω λίγο δίπλα σου??? - Ευχαριστώ....
    σε ευχαριστώ ρε φίλε γιατί κατά παράξενο τρόπο με πιάνεις αμέσως ρε φίλε.Και μόνο αυτές σου οι κουβέντες που έκανα quote.....δείχνουν πολλά.Λες να είναι επειδή γουστάρουμε τις σούζες?Χα!Έτσι για να διασκεδάζουμε και λιγάκι.
    Να σαι καλά ρε φίλε για τα καλά σου λόγια!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    "Και ας έπρεπε να το κάνει ο άλλος όπως εγώ το κάνω και μάταια το περιμένω."

    ...Μήπως-λέω-το κάνει και ο άλλος αλλα δεν το καταλαβαίνεις γιατι το κανει με διαφορετική προσέγγιση...?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Εγώ καποτε είχα γραψει ολοκληρο ποστ σε γειτονικό board...

    "ΕΝΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΑ!Λες και δεν έχουμε άλλα προβλήματα ή έχουμε όλη την ευχαίρια ώστε να φορτωθούμε και άλλα."


    ....για την κουβέντα που είπες μόλις τώρα..

    Τί τα θες...

    ’νθρωπος χωρίς προβλήματα, λουλούδι χωρίς χρώμα...

  6. #6
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι, με διαφορετικό τρόπο σκέψης και διαφορετικό τρόπο αντίδρασης.

    Η ερμηνεία στην κίνηση του ανθρώπου που έχουμε απέναντι μας γίνετε πάντα μέσα από τα δικά μας φίλτρα όσο και εάν προσπαθούμε να τον καταλάβουμε.

    Εγώ έχω να πω ένα πράγμα τελικά, όσο και να διαφέρεις όσο διαφορετικά και να σκέφτεσαι εάν αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους γύρω σου με σεβασμό και αγάπη αυτό ακριβώς θα εισπράξεις και εσύ.

    Παρεμπίπτοντος εάν θεωρείς ότι κάνοντας σούζες είσαι αρχηγός κάνεις μεγάλο λάθος, ο αρχηγός είναι το rolling endo. Γιατί γκάζι έχουν πολλοί, αρ$#δια για να τσαρουχόσουνε τα φρένα λίγοι.


    Με αγωνιστικού Χαιρετισμούς

    J
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  7. #7

    Το ποστάκι της ’ρτεμις επιβαιβεώνει τις σκέψεις μου

    ξέχασα να σου πω φίλε πως με τις γυναίκες υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.....είναι ιδιαίτερα πλάσματα!Αυτά τα ζητήματα ξεπερνούνται με πολύ κουβέντα (αρχή είναι ακόμα) , κατανοήση και υποχωρήσεις!Ενίοτε και με νάζια, γλύκες και άλλα σιροπιαστά....

    Προσέχουμε βέβαια πάντα να μην πέσουμε στην κλασσική περίπτωση της καψούρας. Τότε δεν ισχύει κανένας κανόνας. Όλα είναι λογικά και παράλογα!!

    Πάει το έχασα το τραίνο μου....

  8. #8
    "Ο καθένας από μας αναπόφευκτος. Ο καθένας από μας απεριόριστος - ο καθένας από μας με το δικαίωμα του πάνω στη γη. Ο καθένας από μας έχει την αιώνια σημασία του πάνω στη γη. Ο καθένας από μας είναι τόσο θεϊκός όσο οποιοσδήποτε άλλος εδώ"

    "Τυφλός είναι κι εκείνος που κάνει ότι δεν ξέρει,
    πως πίνει απ’ το πηγάδι το σκοτεινό
    που, ό,τι τον κατατρώει, ανάγκη το ‘χει κάνει
    ή στην αυλή το κρύβει, να ξεχαστεί".

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Μια μικρή διόρθωση......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DIT
    ξέχασα να σου πω φίλε πως με τις γυναίκες υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.....είναι ιδιαίτερα πλάσματα!
    Εννοείται πως δεν έγραψα το κειμενάκι επειδή έχω πρόβλημα με την κοπέλα μου.Γιατί πολύ απλά δεν έχω κανένα πρόβλημα.Και εκτός αυτού δεν θα το συζήταγα εδώ μέσα.Περισσότερο το έγραψα επειδη είχα κάτι μαλακισμένα προβλήματα με την δουλειά και έχουν σχέση με το νόημα του κειμένου και πήρα φόρα και έγραφα!

    Κατά τα άλλα έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις.
    ΑΛΛΑ ΚΑΙ εμείς είμαστε ιδιαίτερα πλασματάκια μην το ξεχνάμε ε?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    το ποστακι της Αρτεμις

    ...ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΗΣΥΧΟ!!!

    ..και άμα δεν ξερεις να μην μιλάς!!

  11. #11

    πολύ απλά...

    σε πάω!!!!!!!

    και μην ξεχνιόμαστε.......σλουρρρρρρρρρπ!!!!

  12. #12

    Re: το ποστακι της Αρτεμις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
    ...ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΗΣΥΧΟ!!!

    ..και άμα δεν ξερεις να μην μιλάς!!
    καλά....καλά.....δεν σε είπαμε και καμπούρη!!!

    αυτές είναι απόψεις βγαλμένες από τη ζωή!!!

    Πάσο......

  13. #13
    Το να τα βάζεις με τον εαυτό σου μερικές φορές είναι και καλό! Δείχνει ότι προβληματίζεσαι και ότι το μυαλό σου δουλεύει και δέν είναι κολλημένο να κάνει αυτό που του λένε οι άλλοι και να ακολουθεί μια συγκεκριμένη πορεία. Φυσικά, άλλο να τα βάζεις με τον εαυτό σου και άλλο να κατηγορείς τον εαυτό σου ότι εσύ φταίς για κάτι που σου συμβαίνει. Δέν υπάρχει "φταίω". Υπάρχει συνειδητοποιώ και πράττω ανάλογα.
    Καλό είναι πάντα να σκεφτόμαστε πριν ενεργήσουμε άσχημα, αλλά και να το κάνουμε χωρίς να σκεφτούμε, πάντα υπάρχει η ευκαιρία να διορθώσουμε ή να ζητήσουμε συγνώμη ή ακόμα και να γουστάρουμε που το κάναμε αυθόρμητα!!!!!
    Η μοτό είναι φοβερή διέξοδος. Είναι όμως και σαν το μυαλό μας! Μόνο που αυτή δε σηκώνει απερίσκεπτες ενέργειες. Το μυαλό πρέπει να είναι καθαρό...!
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  14. #14
    speedrider
    Sigoura oloi exoun niwsei kapoies fores me ton tropo pou anafereis.
    sigoura omws,otan kaneis o,ti thewreis kalitero,tote den exeis kanena logo na min proxwriseis.

    Mporeis panta kai mono na perimeneis auto pou to zitas dikaia kai to xtizeis swsta.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 18:22
  2. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2010, 21:29
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2008, 00:18
  4. συνάντηση με τον εαυτό μου!!!
    από DoctorS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF