Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 75

Θέμα: ΑΤΥΧΗΜΑ Td 24/12/09 ΜΕΓΑΡΑ

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    καλο σχολειο η πιστα αλλα ρε παιδια μου φανηκε οτι τα μεγαρα δεν μπορεις να αποκτησεις ροη. εκει που μπαινεις καλα στη μια ,βγαινεις λαθος στην αλλη. αναγκαστικα δηλαδη θυσιαζεις στροφες για καποιες αλλες.
    Τα Μεγαρα δεν ειναι πιστα παγκοσμιακη με ροη σιγουρα αλλα για μενα ειναι πολυ τεχνικη πιστα.
    Τωρα το οτι θυσιαζεις στροφες για καποιες αλλες ειναι παντου μεσα στο παιχνιδι, για παραδειγμα οταν εχεις ανοιχτη στροφη και αμεσως φουρκετα θυσιαζεις την ανοιχτη παντα.

  2. #62
    Όποιος έχει δει αγώνα στα Μέγαρα ή group γρήγορων αναβατών, θα δει ότι και ροή υπάρχει και γαμάτος ρυθμός. Πόσες ώρες διαθέτει ο καθένας είναι το θέμα guys...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    περαστικα αδερφε και ποτε ξανα!

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teok8
    Εγγραφή
    15/07/2008
    Μηνύματα
    115
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    περαστικα αδερφε και ποτε ξανα!
    να σαι καλα!
    ελπιζω να καταλαβες ποιος ειμαι ε??
    ασπρα πολυεστερικα..πρασσινο ντεποζιτο....
    suzuki zz 50cc
    pug jet force 50cc
    pug 307 wrc 65cc
    aprilia rs 125cc
    gsxr k8 1000cc
    ninja zx12r 06
    ninja zx10r 09

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
    να σαι καλα!
    ελπιζω να καταλαβες ποιος ειμαι ε??
    ασπρα πολυεστερικα..πρασσινο ντεποζιτο....
    μην πεις τιποτα...τελος!!

    σε καταλαβα..

  6. #66
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Όποιος έχει δει αγώνα στα Μέγαρα ή group γρήγορων αναβατών, θα δει ότι και ροή υπάρχει και γαμάτος ρυθμός. Πόσες ώρες διαθέτει ο καθένας είναι το θέμα guys...
    Well said.....

    Αλλά ρε φιλαράκι.... άναψε μια λαμπάδα.... και πες στον πατέρα σου και στον εαυτό σου ότι τα κράνη δεν βγαίνουν από το κεφάλι στην πίστα αλλά στο νοσοκομείο.

    Περαστικά πάντως.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teok8
    Εγγραφή
    15/07/2008
    Μηνύματα
    115
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Well said.....

    Αλλά ρε φιλαράκι.... άναψε μια λαμπάδα.... και πες στον πατέρα σου και στον εαυτό σου ότι τα κράνη δεν βγαίνουν από το κεφάλι στην πίστα αλλά στο νοσοκομείο.

    Περαστικά πάντως.
    αυτο που λες γενικα ισχυει..ΑΛΛΑ οταν με πλησιασαν ημουνα τουμπανο μπλε και δεν ανεπνεα επειδη πνιγομουνα απο το λουρι!!!!

    ο πατερας μου και να 'ναι καλα ο ανθρωπος απλα μου το ελεισε για να ανασανω.ουτε θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν δεν το εκανε μιας και δεν επερνε την πρωτοβουλια κανενας αλλος!

    το κρανος το εβγαλα μονος μου στην συνεχεια αλλα δεν ημουν στα λογικα μου εκεινη την στιγμη γι'αυτο και δεν θυμαμαι τιποτα
    suzuki zz 50cc
    pug jet force 50cc
    pug 307 wrc 65cc
    aprilia rs 125cc
    gsxr k8 1000cc
    ninja zx12r 06
    ninja zx10r 09

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
    αυτο που λες γενικα ισχυει..ΑΛΛΑ οταν με πλησιασαν ημουνα τουμπανο μπλε και δεν ανεπνεα επειδη πνιγομουνα απο το λουρι!!!!

    ο πατερας μου και να 'ναι καλα ο ανθρωπος απλα μου το ελεισε για να ανασανω.ουτε θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν δεν το εκανε μιας και δεν επερνε την πρωτοβουλια κανενας αλλος!

    το κρανος το εβγαλα μονος μου στην συνεχεια αλλα δεν ημουν στα λογικα μου εκεινη την στιγμη γι'αυτο και δεν θυμαμαι τιποτα
    Δικαιολογημένος ο πατέρας σου, και είμαι βέβαιος ότι όλοι μας θα κάναμε το ίδιο πράγμα αν έπεφτε το παιδί μας μπροστά μας. ΑΛΛΑ είναι κατανοητοί και οι λόγοι που επιβάλλουν να μην μπαίνει κανένας στην πίστα*. Αυτό βέβαια είναι δουλειά των κριτών, όπως και δουλειά του γιατρού (αν υπήρχε) θα ήταν να σου δώσει τις πρώτες βοήθειες.
    Στην δική σου περίπτωση βέβαια ΕΥΤΥΧΩΣ που σου έλυσε ο πατέρας σου το λουρί. Για να τηρούνται οι κανόνες πρέπει να υπαρχουν οι προϋποθέσεις για αυτό.


    *Το θανατηφόρο που έγινε φέτος στην πίστα των Σερρών με τον Βούλγαρο αναβάτη, δεν οφείλεται στην πτώση αλλά στην σύγκρουση άλλης μοτοσυκλέτας με αυτούς που έτρεξαν να βοηθήσουν τον πεσμένο αναβάτη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #69
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
    αυτο που λες γενικα ισχυει..ΑΛΛΑ οταν με πλησιασαν ημουνα τουμπανο μπλε και δεν ανεπνεα επειδη πνιγομουνα απο το λουρι!!!!

    ο πατερας μου και να 'ναι καλα ο ανθρωπος απλα μου το ελεισε για να ανασανω.ουτε θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν δεν το εκανε μιας και δεν επερνε την πρωτοβουλια κανενας αλλος!

    το κρανος το εβγαλα μονος μου στην συνεχεια αλλα δεν ημουν στα λογικα μου εκεινη την στιγμη γι'αυτο και δεν θυμαμαι τιποτα
    ΟΚ.... Γενικά όταν παθαίνεις κάτι τέτοιο από το σοκ δεν θυμάσαι τίποτα.

    Και δεν το έγραψα για να στην πω. Το έγραψα για να το διαβάσουν κι άλλοι.

    Ξανά: Μετά από ατύχημα, εφόσον το κράνος έχει εμφανή σημάδια κρούσης, ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ μόνοι μας αλλά πάμε στο νοσοκομείο και βγαίνει μετά από ακτινογραφία κι αφού βεβαιωθούν οι γιατροί ότι δεν έχουμε ραγίσει/σπάσει το κρανίο μας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Μετά από ατύχημα, εφόσον το κράνος έχει εμφανή σημάδια κρούσης, ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ μόνοι μας αλλά πάμε στο νοσοκομείο και βγαίνει μετά από ακτινογραφία κι αφού βεβαιωθούν οι γιατροί ότι δεν έχουμε ραγίσει/σπάσει το κρανίο μας.
    Πίστεψε με... μετά από βρόντο το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να φοράς το κράνος.


    EDIT. Δεν είμαι σίγουρος πάντως για αυτό που λες. Η ιστορίες γιά κεφάλια που άνοιξαν μόλις βγήκε το κράνος είναι μύθος. Αυτό που ξέρω ότι πρέπει να αποφεύγεται σε σοβαρούς τραυματισμούς που ο αναβάτης είναι αναίσθητος, είναι να βγαίνει το κράνος από άσχετους μιας και μπορεί να προκληθεί ζημιά στον αυχένα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #71
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Πίστεψε με... μετά από βρόντο το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να φοράς το κράνος.
    Σε πιστεύω... κι εγώ μετά από πέσιμο, κι αφού το carbon/cevlar κράνος μου έγινε κομμάτια (σπασμένο σε 3 σημεία και γδαρμένο ΟΛΟ το υπόλοιπο) το έβγαλα μόνος μου.

    Εδώ πάει η οργάνωση που πρέπει να υπάρχει στην πίστα σε οργανωμένα TD. Kαι μην αρχίσουμε με Μεγαρα και Σέρρες. Στα Σέρρας που μπαίνουμε "έτσι" ελεύθερα (σε μη οργανωμένα από κάποιον) στην πίστα ούτε ασθενοφόρο υπάρχει με την δικαιολογία ότι το νοσοκομείο είναι δίπλα...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Η ιστορίες γιά κεφάλια που άνοιξαν μόλις βγήκε το κράνος είναι μύθος. Αυτό που ξέρω ότι πρέπει να αποφεύγεται σε σοβαρούς τραυματισμούς που ο αναβάτης είναι αναίσθητος, είναι να βγαίνει το κράνος από άσχετους μιας και μπορεί να προκληθεί ζημιά στον αυχένα.
    Αυτο ισχυει γενικοτερα.

    Οσο για τις Σερρες το νοσοκομειο ειναι πραγματικα διπλα.

  13. #73
    Σε ατυχηματα επεμβαινουμε μονο εαν εχουμε γνωσεις και ειμαστε σιγουροι τι πρεπει να κανουμε (οχι το ειδα στην ταδε ταινια ή σε κανα βιντεο στο youtube και το κανω) και εφοσον παρουμε την αδεια του θυματος.
    η αφαιρεση κρανους σε τραυματια γινεται μονο απο εκπαιδευμενο προσωπικο και παντα 2 ατομα.
    Και οχι ξερω εγω πως γινεται φοναζω και τον φιλο μου τον Ζευκα που ειναι εκει και του λεω τι να κανει... γινεται παντα απο 2 ατομα εκπαιδευμενα τα αποια εχουν μαθει να δουλευουν μαζι ως ομαδα. Οχι ειμει εγω διασωστης εισαι και εσυ ελα να βγαλουμε του κακομοιρη το κρανος, θα πρεπει να το εχουμε δουλεψει μαζι παρα πολλες φορες.

    Και γενικα σε τραυματια που υπαρχει η υπονοια πως εχει χτυπισει σε αυχενα δεν τον κουναμε καθολου ουτε χιλιοστο!! ειναι παρα πολυ ευκολα να γινει μεγαλη ζημια που θα ειναι μονιμη, ασε που θα μπλεξει σε περιπετειες τον μελοντικο σουπερ-ηρωα.

    και οσο αφορα αυτην την παπατζα για τον κεφαλι που ανοιξε σαν καρπουζι προκαλω οποιον το εχει δει να μου φερει αποδειξεις (δεν υπαρχει πουθενα καταγεγραμενο στα ιατρικα ιστορικα), ενας ακομα urban legend ειναι.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  14. #74
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    περαστικα και +1000 σε οτι ειπε ο μακταλας
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #75
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    Σε ατυχηματα επεμβαινουμε μονο εαν εχουμε γνωσεις και ειμαστε σιγουροι τι πρεπει να κανουμε (οχι το ειδα στην ταδε ταινια ή σε κανα βιντεο στο youtube και το κανω) και εφοσον παρουμε την αδεια του θυματος.
    η αφαιρεση κρανους σε τραυματια γινεται μονο απο εκπαιδευμενο προσωπικο και παντα 2 ατομα.
    Και οχι ξερω εγω πως γινεται φοναζω και τον φιλο μου τον Ζευκα που ειναι εκει και του λεω τι να κανει... γινεται παντα απο 2 ατομα εκπαιδευμενα τα αποια εχουν μαθει να δουλευουν μαζι ως ομαδα. Οχι ειμει εγω διασωστης εισαι και εσυ ελα να βγαλουμε του κακομοιρη το κρανος, θα πρεπει να το εχουμε δουλεψει μαζι παρα πολλες φορες.

    Και γενικα σε τραυματια που υπαρχει η υπονοια πως εχει χτυπισει σε αυχενα δεν τον κουναμε καθολου ουτε χιλιοστο!! ειναι παρα πολυ ευκολα να γινει μεγαλη ζημια που θα ειναι μονιμη, ασε που θα μπλεξει σε περιπετειες τον μελοντικο σουπερ-ηρωα.

    και οσο αφορα αυτην την παπατζα για τον κεφαλι που ανοιξε σαν καρπουζι προκαλω οποιον το εχει δει να μου φερει αποδειξεις (δεν υπαρχει πουθενα καταγεγραμενο στα ιατρικα ιστορικα), ενας ακομα urban legend ειναι.
    όπως τα λές είναι και εγώ που είχα χτυπήσει με το κράνος με πήρε το ασθενοφόρο και με πήγε νοσοκομείο, αλλά με λυμένο λουρί.

    Γενικά σε ένα τραυματία το πρώτο πράγμα που εξετάζεις είναι εάν μπορεί να αναπνεύσει από μόνος του, εάν έχει σφυγμό και εάν έχει αιμορραγία και τις αισθήσεις του.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Μέγαρα TD 16/12/2012
    από harris_x στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2012, 09:24
  2. Τετάρτη 24 Μαιου Trackday Μέγαρα
    από gcrook στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 225
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 10:01
  3. μια καλημερα για τους μαλακες της 24-12...
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2005, 11:55
  4. ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΥ στο YARD..(24/12/2003)
    από ireneepi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2004, 16:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF