Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: άξονας μανιβέλας

  1. #1

    άξονας μανιβέλας

    Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά και με το καλό η νέα χρονιά . Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ (δηλαδή κάποιο μαγαζί στην Αθηνά) να βρω των άξονα της μανιβέλας για ένα στρογγυλόφαναρο 90αρι της Honda. Και μήπως γνωρίζεται και κατά πόσο δύσκολο είναι να το αλλάξω εγώ?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Είναι αρκετά δύσκολο να το αλλάξεις μόνος σου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Βρισκεις σε καταστημα ανταλακτικων στην Αθηνα δεν ξερω που, λυσιμο θελει το δεξι καπακι βγαζεις καμπανα και το μεγαλο γραναζι του σασμαν μετα την ασφαλεια του αξονα και βαζεις την καινουργια.Προσοχη με το ελατηριο επαναφορας ειναι λιγο μπελαλιδικο.Αν δεν το εχεις ξανακανει θα σου φαει κανα 3ωρο.Αδειαζεις λαδια ή πλαγιαζεις το παπι στο εδαφος.Νεα φλατζα σιγουρα .Προσοχη στο σφιξιμο της καμπανας στην φορα της ροδελας 'outside' αυτο που λεει να κοιτα προς τα εξω.Βιδωμα το καπακι σταυρωτα και επειδη σιγουρα δεν εχεις δυναμοκλειδο μην παρακανεις με το σφιξιμο γιατι ευκολα κλωτσανε τα σπειρωματα στα αλουμινια.

    Καλη επιτυχια αν και βλεπω να πηγαινεις στο μαστορα
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  4. #4
    Καταρχάς ευχαριστώ για της απαντήσεις . Έχω ξανά ανοίξει μοτέρ οπότε κατάλαβα περίπου τι θα αντιμετωπίσω αλλά αυτό που με κολλάει είναι η καμπάνα γιατί αν δεν κάνω λάθος θέλει ειδικό εργαλείο και δεν το έχω . Υπάρχει άλλος τρόπος να την βγάλω η πρέπει να αγοράσω και αν ναι πόσο περίπου κοστίζει και που το βρίσκω?

  5. #5
    Suzuki fb πάντα σούζα Το avatar του/της powerman95
    Εγγραφή
    28/07/2008
    Μηνύματα
    238
    Υπάρχει εξολκέας καμπάνας με κόστος 10-15?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Υπαρχει εργαλειον ελληνικον
    Σφυρι λεγεται θα βρεις και μια καλη ποντα θα το σημαδεψης καλα εκει που εχει ψωμι και θα το πλακωσεις στις σφυριες αριστεροστοφα αναποδα απο το ρολοι και θα λυσει μια χαρα μονο προσεχε να βγαλεις τα ποδαρακια τις ασφαλειας καλα πρωτα με ενα ισιο ψιλοκατσαβιδι

    Καλα μαστορεματα
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  7. #7
    Οκ παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Βρήκα τελικά τον άξονα και θα το προσπαθήσω. Σας ευχαριστώ και πάλι.

  8. #8
    Καλησπέρα χρονιά πολλά και καλή χρονιά στην παρέα . Λοιπόν έχω ένα πρόβλημα, σε σχέση με το μοτέρ που αλλάζω την μανιβέλα. Έβγαλα την καμπάνα και όλα τα απαραίτητα ώστε να ανοίξει το Κάρτερ, άλλαξα την μανιβέλα και έχουμε φτάσει στο σημείο αυτό που βλέπετε στης φωτο. Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω που μπαίνει αυτό το κερατάκι που είναι σε κύκλο στην φωτο 1. Μήπως μπαίνει σε εκείνη την τρύπα που έχω κυκλώσει στην φωτο 2? Και αν όχι εξηγείστε μου αν μπορείτε που μπαίνει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :smilea: :smilea:

    Φώτο 1
    http://img262.imageshack.us/img262/5049/26264017.jpg

    Φώτο 2
    http://img197.imageshack.us/img197/7231/49596633.jpg

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανουργείο άξονας τιτανίου
    από T.R.E στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2011, 12:32
  2. πίσω άξονας-παξιμάδι
    από akaposto στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2010, 05:10
  3. Μεγάλη Ανάγκη Μανιβέλας..
    από epp1640 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 17:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF