Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Χειμερινά Γάντια και οδήγηση

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672

    Χειμερινά Γάντια και οδήγηση

    Τελικά το αποφάσισα, δεν μπορώ να οδηγήσω με χειμερινά γάντια.

    Είναι το δεύτερο ζευγάρι Dainese που παίρνω και μάλλον θα μείνει και αυτό αχρησιμοποίητο σαν το πρώτο.

    Εχθές τα πήρα 150 ευρώ. Τι κακό είναι αυτό με τα διπλά και τριπλά στρώματα
    Δεν καταλαβαίνω τι πιάνω, δεν έχω αίσθηση του γκριπ δεν βρίσκω τους διακόπτες.
    Τα φόρεσα εχθές από το μαγαζί μέχρι το σπίτι και αντί να κοιτάω το δρόμο κοίταζα το τιμόνι να βρω τους διακόπτες.
    Υπάρχει δερμάτινο σπορ γάντι που να είναι κατάλληλο για χειμώνα ?

    Αυτά που αγόρασα εχθές είναι τα DAINESE M21 D-Dry
    Travel, Grow, Share

  2. #2
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Θερμενόμενα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Χειμερινά Γάντια και οδήγηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
    Τελικά το αποφάσισα, δεν μπορώ να οδηγήσω με χειμερινά γάντια.

    Είναι το δεύτερο ζευγάρι Dainese που παίρνω και μάλλον θα μείνει και αυτό αχρησιμοποίητο σαν το πρώτο.

    Εχθές τα πήρα 150 ευρώ. Τι κακό είναι αυτό με τα διπλά και τριπλά στρώματα
    Δεν καταλαβαίνω τι πιάνω, δεν έχω αίσθηση του γκριπ δεν βρίσκω τους διακόπτες.
    Τα φόρεσα εχθές από το μαγαζί μέχρι το σπίτι και αντί να κοιτάω το δρόμο κοίταζα το τιμόνι να βρω τους διακόπτες.
    Υπάρχει δερμάτινο σπορ γάντι που να είναι κατάλληλο για χειμώνα ?

    Αυτά που αγόρασα εχθές είναι τα DAINESE M21 D-Dry
    Γιαυτο παρε δερματινα για μεσα στην πολη και φορα τα χειμερινα με Goretex και 3M και Thinsulate και δε συμμαζευεται για το ταξιδι......



    δεν ξερω καποιον που να την παλευει με τις γκουμουτσες στο "κομιουτινγκ"
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Με τα 150 ευρό πάντως παιρνεις καλό γαντάκι και ένα ζευγάρι θερμενόμενα και κάνεις δουλεια σου νομίζω...
    Για να μη λέω "πίπες" εγώ σήμερα έβαλα θερμενόμενα (δώρο... ) και νομίζω ότι θα σταματήσω να κοιτάω για χόντρά γάντια για ταξίδι, τα οποία θεωρώ πολύ άβολα...
    θα τσεκάρω και πραγματικά πως δουλέυουν και θα σου πω αν είμαι ευχαριστημένος...όσους ξέρω να έχουν λένε ότι δεν τα αλλάζουν με τίποτα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #5
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    το μονο γαντι που μου εδωσε τελεια αισθηση και ειναι ζεστο και κρατησε αδιαβροχο 2 χρονια συνεχους χρησης ειναι της richa αλλα ελα ντε που δεν θυμαμαι πως λεγεται το μοντελο....
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #6
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    οταν οδηγησετε σε πραγματικο κρυο(-5 ή κ -10 με βοριαδες κ καταρρακτωδη βροχη)θα τα βγαλετε αμεσως τα θερμαινομενα
    καταρχην οποια μηχανη δεν εχει χουφτες δεν πα να της βαλεις κ θερμαινομενες φωτιες στα γκριπς...
    το κρυο θα το νιωσεις κ πολυ μαλιστα..
    κατα δευτερον αυτα τα γαντια γκουμουτσαρι που λετε ειναι κ αυτα που κανουν δουλεια στο πολυυυυ κρυο...
    τριτον ολα ειναι θεμα συνηθειας...οταν πρωτοεβαλα τα richa που φοραω συνηθως(εχουν 70gr thermal insulation) μου φανηκαν καπως....δεν ειχα καλη αισθηση....με το που εκανα την 2η βολτα ολως ολα καλα....πλεον δεν μπορω χωρις χειμερινο χοντρο γαντι....
    εχω αγορασει 2 ζευγαρια χειμερινα της yamaha αμερικης(250gr thermal insulation στα δαχτυλα κ στο ανω μερος της παλαμης κ 150gr στην παλαμη) κ εκανα μια συντομη βολτα...στην αρχη ηταν καπως δυσκολα αλλα με το που γυριζα σπιτι τα ειχα συνηθισει κιολας...θελω να τα δω κ σε πολυ κρυο να δω εαν ισχυουν τα χαρακτηριστικα που δινει η yamaha αμερικης περι ζεστασιας κ αδιαβροχοποιησης

  7. #7
    Αγόρασα πριν 2 εβδομάδες περίπου τα ίδια γάντια με εσένα... DAINESE Μ21 D-Dry. Στην αρχή πήρα τα L(large) αλλά δεν έμπαινε εύκολα το χέρι μέσα και μόλις λύγιζα τα δάχτυλα το ένιωθα πολύ στενό, άσχετα αν η διάμετρος της παλάμης μου είναι για L(large) νούμερο, Την επόμενη μέρα τα άλλαξα και πήρα τα XL. Πολύ πιο άνετα αφήνουν λίγο κενό μπροστά τα δάχτυλα, ελάχιστο όμως. Αλλά ο αντίχειρας μαζεύεται οταν πιανω το grip και έχει πολύ κενό μπροστά όταν οδηγώ, και μου είναι αρκετά δύσκολο να δουλέψω τα φλας.... Τέλος πάντων τα φοράω εδώ και 2 εβδομάδες και τα ψηλό συνήθισα στην αίσθηση. Μόνο με τα χειριστήρια είναι λίγο πρόβλημα αλλά φαντάζομαι όλα τα χειμωνιάτικα γάντια έτσι είναι μέχρι να τα συνηθίσεις.


    Όλα τα χρόνια οδηγούσα με καλοκαιρινά γάντια, οπότε με καταλαβαίνεις.



    Το καλό είναι ότι από βροχές και κρύο και ασφάλεια δεν καταλαβαίνουν τιποτα ,είναι super αλλά από αίσθηση στα grip θέλει μερικές ώρες οδήγηση για να τα συνηθίσει κανείς.



    Υπομονή φίλε μου, μια συνήθεια είναι. Με προσοχή τον πρώτο καιρό και μετά όλα καλά.

    Μην ξεχνάς ότι φοράς ένα από τα πιο καλά γάντια της αγοράς αυτή την στιγμή.


    Τώρα ειμαι σε σημείο που δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς χοντρό γαντάκι.

  8. #8
    Συμφωνώ ότι στην αρχή σου φαίνονται...κάπως και νιώθεις μια ανασφάλεια. Προσωπικά βολεύτηκα πολύ καλά με το Hellfire που έχω φορέσει και με κρύο και με γυμνό μηχανάκι μου φάνηκε μια χαρά. Δεν πρέπει να είναι πολύ διαφορετικό από το δικό σου.

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Να καταθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία.Με θερμαινόμενα γκρίπ (τα είχε στάνταρ,προνοητικοί οι Βαυαροί),χούφτες και σπόϊλερ στις χούφτες ειλικρινά οδηγώ με ένα ελαφρύ καλοκαιρινό δερμάτινο γάντι,ενώ στα πολύ πολύ κρύα βάζω από μέσα ένα ισοθερμικό γάντι της ΙΧS και είμαι άρχοντας.Για εμένα είναι ο καλύτερος συνδύασμος γιατί τα χειμερινά γάντια είναι άκομψα και με κακή αίσθηση.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Με τα 150 ευρό πάντως παιρνεις καλό γαντάκι και ένα ζευγάρι θερμενόμενα και κάνεις δουλεια σου νομίζω...
    Για να μη λέω "πίπες" εγώ σήμερα έβαλα θερμενόμενα (δώρο... ) και νομίζω ότι θα σταματήσω να κοιτάω για χόντρά γάντια για ταξίδι, τα οποία θεωρώ πολύ άβολα...
    θα τσεκάρω και πραγματικά πως δουλέυουν και θα σου πω αν είμαι ευχαριστημένος...όσους ξέρω να έχουν λένε ότι δεν τα αλλάζουν με τίποτα...

    Τελικά τι έγινε με τα θερμενόμενα?

    Τα δοκίμασες? και τι μηχανή οδηγάς
    Travel, Grow, Share

  11. #11
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παραγγειλα τα υποφαινομενα γαντια της Sinisalo και οταν ερθουν θα τα δοκιμασω και θα σας πω.Αλλα δεν μπορει,κατι θα ξερουν οι Φινλανδοι και παιζουν με τετοια γαντια στα snowmobiles.Ιδωμεν!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img4344_6335.jpg 
Προβολές:	726 
Μέγεθος:	9,4 KB 
ID:	184639
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Παραγγειλα τα υποφαινομενα γαντια της Sinisalo και οταν ερθουν θα τα δοκιμασω και θα σας πω.Αλλα δεν μπορει,κατι θα ξερουν οι Φινλανδοι και παιζουν με τετοια γαντια στα snowmobiles.Ιδωμεν!
    Χωρις να γνωριζω τα συγκεκριμενα, ειμαι σιγουρος οτι σε θεμα αισθησης/εφαρμογης και ζεστης θα σε καλυψουν 100% και θα γουσταρεις... το ξερω γιατι εχω κι εγω παρομοια γαντια για snowmobiles της fox, που χρησημοποιω σπανια (μενω αθηνα) σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος στους παραπανω τομεις!

    Το μονο (μεγαλο) μειονεκτημα ειναι οτι επειδη δεν εχουν σχεδιαστει για μηχανη και γενικα για ασφαλτο, δεν εχουν τις καταλληλες προστασιες για χρηση στο δρομο
    money cant buy me love !!!

  13. #13
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
    Τελικά τι έγινε με τα θερμενόμενα?

    Τα δοκίμασες? και τι μηχανή οδηγάς
    Γεια χαρά και καλή χρόνια σε όλους ...
    Τα θερμενόμενα τοποθετήθηκαν και δουλέυουν μια χαρά αλλά με τους νοτιάδες που έχουμε δεν τα έχω δουλέψει ουσιαστικά για να δω τι ψάρια πιάνουν...Έχω ένα 990adv με χούφτες φυσικά και το γαντάκι είναι ένα παλιό dainese d-dry, όχι πολύ βαρύ, χειμωνιάτικο...
    Έχω κάνει αρκετά ταξιδάκια χειμώνα και έχω δοκιμάσει αρκετές πατέντες αλλά καποια στιγμή τα χέρια τελικά πάγωναν...Έλπίζω τώρα να πηγαίνω έστω λίγο μακρύτερα...
    Μου κάνει εντύπωση που λέει ο kyko ότι στο πραγματικό κρύο θα τα βγάλουμε...μπορώ να δέχτώ ότι δεν θα κάνουν την δουλειά που υπόσχονται ή αυτό που εμείς περιμένουμε...(θαύματα... ) αλλά πιστέυω ότι θα βοηθήσουν αρκετά και θα μεγιστοποιήσουν τις πιθανότητες να μην πάθουμε κρυοπαγήματα...
    Anyway ελπίζω σύντομα να μπορώ να έχω ποιο αντικειμενική άποψη και θα την μεταφέρω... στο μεσοδιάστημα περιμένω τις γνώμες όσως έχουν ήδη θερμενόμενα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Το έγραψα και παραπάνω για την προσωπική μου εμπειρία. Θερμαινόμενα γκρίπ + χούφτες + σπόιλερ χούφτας + ισοθερμικό γαντάκι μέσα από το δερμάτινο = εγγύηση. Τα γάντια που χρησιμοποιώ είναι το ξαναλέω δερμάτινα ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ και τα φοράω ακόμα και τώρα και σε αντίθεση με τη σεβαστή άποψη του Kyko δεν τα έχω βγάλει τόσα χρόνια.

  15. #15
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    οπως εγραψα κ στο αρχικο μου ποστ παιζει ρολο κ τι μηχανη εχει ο καθενας ετσι...
    σιγουρα τα on-off που εχουν χουφτες υπερτερουν εναντι των ss ή s-touring οπως εχω εγω (yamaha fz1)...οποτε λογικο ειναι καποιος με on-off να μην νιωθει το κρυο που θα νιωσω εγω σε περιπτωση πολυυυυ κρυου παντα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κοντά χειμερινά γάντια.
    από snatch στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 09:18
  2. Μουσική και οδήγηση
    από Ζεύκας στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 09:22
  3. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 23:20
  4. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 20:14
  5. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF