Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Βοηθεια για αγορα μπουφαν

  1. #1

    Βοηθεια για αγορα μπουφαν

    Ειμαι σχετικα καινουριος στις μηχανες και σε λιγες μερες λεω να παω και να αγορασω το πρωτο μου μπουφαν. Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω? Η' καποια μαρκα που να προτιμησω?

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Μπουφάν υπάρχουνε για όλα τα γούστα και όλα τα βαλάντια . Χρήσιμο είναι να πάρεις ένα καλό μπουφάν αλλά ακόμα πιο χρήσιμο ένα καλύτερο κράνος . Οπωσδήποτε προστασία στην πλάτη και προσπάθησε , όσο γίνεται , οι προστασίες να μην είναι σφουγγάρια αλλά κάπως πιο ποιοτικές . Κοδρουρα θα πρότεινα και κάτω από την μέση για τις κρύες μέρες του χειμώνα , και το καλοκαίρι διάτρητο .

    Ενα μπουφαν έχω αγοράσει χειμώνιατικο στα χρόνια που ασχολούμαι , ένα έχω να σου προτείνω : Spidi ergo

    Είναι κάπως τσιμπημένο αλλά μετά από 4 χρόνια δεν τα εχω μετανιώσει που τα έδωσα τότε . Αν τελικά το πάρεις να έχεις υπόψιν σου οτι η πλάτη βγαίνει και μπαίνει σε καλοκαιρινό διάτρητο spidi . Πήγαινε μια βόλτα από ένα motomarket και ριχτού μια ματιά και μέτα ψαξε το στο νετ μήπως συμφέρει παραγγελιά .

    Αυτά και καλές βόλτες

    Modenas Kriss 125

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Με τις μάρκες μην κολλάς,υπάρχουν τόσες πολλές που ο καθένας θα σου προτείνει τη δικιά του.Βασικά το μπουφάν τί χρήση θα έχει;Εγώ προσωπικά προτείνω και προτιμώ δέρμα λόγω μεγαλύτερης αντοχής στην τριβή σε σχέση με την κορντούρα που πρότεινε το παιδί παραπάνω,σκέψου ότι οι αναβάτες αγώνων ταχύτητας δερμάτινες φόρμες φοράνε.Βέβαια τα λεφτά είναι σχετικά περισσότερα αλλά υπάρχουν και εδώ μέσα στις αγγελίες καλά δερμάτινα σε σούπερ τιμές.Αν θες ψάξτο και ό,τι θες εδώ είμαστε.

  4. #4
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    αν σου αρεσουν τα Rev it στειλε μου ενα πμ....



    για οτι αποφασισεις εδω ειμαστε... να σου δωσουμε το "βαπτισμα"
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #5
    Τ μπουφαν για την πολη θα ειναι. Εγω εχω παπι και δουλευω ως διανομεας σε μια πιτσαρια.
    Αυτη τη στιγμη εχω περιπου 200 ευρω.

  6. #6
    Αν σε ενδιαφέρει πουλάω ένα δερμάτινο 180 ευρώ..δες αν σ αρέσει
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=90961

  7. #7
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    για κοιτα και τα glover ειναι σε αρκετα
    προσιτες τιμες!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  8. #8
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    το δερμα ειναι σαφως πολυ καλυτερο απο τα cordura αλλα αν το θες για την δουλεια σου δε ξερω κατα ποσο θα ειναι ανετο ενα δερματινο που για να ειναι σωστο πρεπει να εφαρμοζει απολυτα πανω σου ενω τα cordura ειναι ποιο ανετα και οταν βρεχει δεν θα γινοντε 300 κιλα οσο τα δερματινα,επισεις επειδη κανενα μπουφαν δεν ειναι 100% αδιαβροχα εκτος απο τα gore tex που αναιβενει η τιμη τους κατακορυφα ας πουμε οτι τα κορντουρα ειναι περισσοτερο αδιαβροχα.Τσεκαρε revit , richa , bering αν και γενικα με 200 ευρω οι επιλογες σου ειναι λιγες οσον αφορα τα επωνυμα μοτοσυκλετιστικα.Θα πηγαινα μια βολτα μεχρι το 2κυκλο στη βουλιαγμενης που εχει στοκ παλιοτερα μοντελα σε καλυτερες τιμες!.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    το δερμα ειναι σαφως πολυ καλυτερο απο τα cordura αλλα αν το θες για την δουλεια σου δε ξερω κατα ποσο θα ειναι ανετο ενα δερματινο που για να ειναι σωστο πρεπει να εφαρμοζει απολυτα πανω σου ενω τα cordura ειναι ποιο ανετα και οταν βρεχει δεν θα γινοντε 300 κιλα οσο τα δερματινα,επισεις επειδη κανενα μπουφαν δεν ειναι 100% αδιαβροχα εκτος απο τα gore tex που αναιβενει η τιμη τους κατακορυφα ας πουμε οτι τα κορντουρα ειναι περισσοτερο αδιαβροχα.Τσεκαρε revit , richa , bering αν και γενικα με 200 ευρω οι επιλογες σου ειναι λιγες οσον αφορα τα επωνυμα μοτοσυκλετιστικα.Θα πηγαινα μια βολτα μεχρι το 2κυκλο στη βουλιαγμενης που εχει στοκ παλιοτερα μοντελα σε καλυτερες τιμες!.
    Σ'ευχαριστω πολυ.


  10. #10
    Ραντεβού...στα όνειρά σου Το avatar του/της ΜΟΡΦΕΑΣ
    Εγγραφή
    26/03/2009
    Μηνύματα
    139
    Θα που πρότεινα να δεις τα BERING. Έχουν πολύ καλή σχέση ποιότητας/τιμής. Ένα άλλο που πήρα πρόσφατα και είναι θα έλεγα παρά πολύ καλό είναι της FRΑNK ΤΗΟΜΑS. 190 ?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/11/2009
    Μηνύματα
    24
    Επειδη ετοιμαζομαι να αγορασω μπουφανακι και εγω και εχω δοκιμασει τις τελευταιες μερες οτι μαρκα κυκλοφορει στο εμποριο τα revit μοιαζουν στο μυαλο μου σαν το απολυτο ποιοτικο value for money. Παρ ολα αυτα ετυχε να φορεσω και ενα ixon jacket το attack αν το ξερετε και επαθα πλακα με το πατρον. Tο κουμπωσα και αισθανομουν οτι δε φορουσα τπτ! Μια πολυ περιεργη πρωτογνωρη αισθηση απο μια cordura που ηταν τσιτα επανω μου χωρις να νιωθω την παραμικρη ενοχληση. Την Ixon την προσπερνουσα αλλα αποτομα αλλαξα γνωμη , εχει κανεις εμπειρια απο τη συγκεκριμενη εταιρεια απο αποψη ποιοτητας , αντοχης στο χρονο , ανθεκτικοτητα και απορροφηση ενεργειας απο τα προστατευτικα ή μονο το πατρον ειναι γαματο πραγμα που το θεωρω απιθανο ;P?

  12. #12
    Το μόνο που ξέρω για τα Ixon είναι ότι είναι γαλλική φίρμα και η γραμμή τους μου αρέσει πολύ. Αλλά όπως πολύ σωστά λες ο Ελληνάρας μόνο τη Dainese θεωρεί φίρμα...τώρα γιατί βρωμάει ο τόπος στις αγγελίες από την εν λόγω φίρμα...Άσε που κυκλοφορεί ΠΟΛΥ μαϊμουδιά ακόμα και σε καλά μαγαζιά...
    Επειδή έχω εμπειρία θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην MTech,για εμένα είναι επίσης εταιρεία value for money.Οι περισσότεροι δεν το ξέρουν αλλά μέχρι πριν κάποια χρόνια κατασκεύαζε τα μπουφάν της Dainese.Τα δερμάτινά της έχουν ειδική κατεργασία για τη μείωση της ηλιακής ακτινοβολίας και για να είναι μερικώς αδιάβροχα και πίστεψέ με δουλεύει,έχω κάνει πολλά ταξίδια καλοκαίρι με καύσωνα και έχω φάει και βροχή και ΜΕΣΑ από το δερμάτινο δεν πέρασε σταγόνα.Είναι το μπουφάν που πουλάω και πρότεινα στον φίλο παραπάνω αλλά όλοι κολλάνε στο ότι δεν γνωρίζουν την εταιρεία.Νομίζω o Dim Chios είχε ένα τέτοιο και μπορεί να σου πει κι αυτός τη γνώμη του.Για εμένα αξίζει να της ρίξεις μια ματιά σαν εταιρεία στο εγγυώμαι!!! Υπενθυμίζω πως αναφέρομαι στα δερμάτινα της εταιρείας για το οποία έχω γνώμη.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/11/2009
    Μηνύματα
    24
    Οντως και η M-Tech πολυ σωστη εταιρεια με εξαιρετικα προιοντα αλλα ειναι λιγο πολυ γνωστη νομιζω την εχει αναλαβει και ο Τζωρτζοπουλος αν δεν κανω λαθος. Αυτη η Ixon ομως τη καπνο φουμαρει?? ( εχω φαει σκαλωμα )

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά καλοκαιρινού μπουφαν !
    από kostakisK στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2015, 15:34
  2. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF