Σελίδα 11 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 188

Θέμα: Modenas Kriss 125 review

  1. #151
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris1981 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου και πάλι φίλε Anritsu! Με συγχωρείς για την καθυστερημένη μου απάντηση. Θα ήθελα να σε ενημερώσω πως την προηγούμενη εβδομάδα, έλεγξα ξανά τη στάθμη των λαδιών στον μηχανικό μου, και ενώ είχα διανύσει 1.200χλμ χρειάστηκε να συμπληρωθούν περίπου 150gr λάδι. Όχι δεν χρειάστηκε να αφαιρέσει τα λάδια και το φίλτρο λαδιού, απλώς σύμφωνα με τον δείκτη-τζαμάκι, που βρισκόταν στο κατώτατο όριο του, την κάτω γραμμή, και σύμφωνα με το λαδάκι που χρειάστηκε να συμπληρωθεί για να έρθει στην κανονική του στάθμη, υπολογίζοντας με τον δείκτη του μπουκαλιού, για να φθάσει ο δείκτης στη μέση, χρειάστηκε να συμπληρωθεί η ποσότητα λαδιού που ανέφερα.
    Νομίζω πως έτσι ακριβή συμπεράσματα δεν βγαίνουν . Γιατί αν μετά από αλλαγή βάζεις 1 λιτρο και κάθεται η στάθμη κάπου , όταν θα ξαναμετρήσεις αυτό το κάπου που αρχικά είχε κάτσει μπορεί να είναι διαφορετικό από αυτό που νομίζεις εσύ πως ήταν αρχικά .Γενικά ο έλεγχος με το μάτι είναι άθλιος μια και συχνά πυκνα μαζευει μέσα ένα πράμα σαν υγρασία και δεν βγάζεις και πολύ άκρη . Επρεπε να έιχε δεικτη έπανω στην τάπα . Στην θέση σου (φαντάζομαι αυτό έχεις κάνει) θα σημείωνα πόσο έβαλα αρχικά (1lt) και τι συμπλήρωμα στο ενδίαμενο και στην αλλαγη θα μέτραγα τι βγει αν γίνεται και με το φίλτρο . Μόνο έτσι θα έχεις καθαρή εικόνα τι παίζει .

    Τώρα αν αληθεύει το 150 γρ στα 1200 νομίζω είνα μια χαρά ακόμα και για καινούριο και δεν αξίζει να ασχοληθεις παραπάνω πέρα απο το να το κοιτάζεις .
    Modenas Kriss 125

  2. #152
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου! Πάντως πέρα από αυτό το θέμα που με ανησύχησε, μέχρι στιγμής στα 12.300χλμ που έχω κάνει, και μάλιστα σε μόλις 6 μήνες, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris1981 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου! Πάντως πέρα από αυτό το θέμα που με ανησύχησε, μέχρι στιγμής στα 12.300χλμ που έχω κάνει, και μάλιστα σε μόλις 6 μήνες, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Δες και την πιθανότητα ν'αλλάξεις λάδια,βάζοντας άλλης εταιρίας!!!

  4. #154
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris1981 Προβολή μηνύματος
    μέχρι στιγμής στα 12.300χλμ που έχω κάνει, και μάλιστα σε μόλις 6 μήνες,
    Ντελιβερίζεις ? Γιατί εγώ που θεωρώ πως του κάνω χλμ γράφω 8-10 χιλιαδες χλμ το χρόνο .
    Modenas Kriss 125

  5. #155
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2016
    Μηνύματα
    1
    χαιρεται παιδες ,μαλλον σε λιγο καιρο θα χω και γω ενα κρισακι του '08 με 35.000 χιλ. και σκεφτομαι ,μιας και είναι το πρωτο μου παπί ,να του ριξω και κανα βαψιματάκι ,τα χρώματα του είναι σα του τυπά στο βιντεάκι
    https://www.youtube.com/watch?v=30HImv2vAz4
    εσείς τι χρώματα θα προτείνατε?

  6. #156
    Μέλος της Μένσα Το avatar του/της Nikol1979
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    155
    Κι εγω κρις, 115. Και ως ασχετη να μην πω πολλα, μονο οτι ΑΝΤΕΧΟΥΝ.

    Αντεχουν ακομη και με χαλια οδηγους....

    16 χρονια, θα του βαλω φωτοστεφανο μου φαινεται.......
    Ότι δίνεις γυρνάει σε σένα

  7. #157
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikol1979 Προβολή μηνύματος
    Κι εγω κρις, 115. Και ως ασχετη να μην πω πολλα, μονο οτι ΑΝΤΕΧΟΥΝ.

    Αντεχουν ακομη και με χαλια οδηγους....

    16 χρονια, θα του βαλω φωτοστεφανο μου φαινεται.......
    Ενώ εμείς εδώ είμαστε σχετικοί !!!!
    Για μένα σημασία εχει το παπί να παιρνει μπρος το πρωι και να κάνεις τη δουλειά σου .
    Άσχετο αλλά περιμένω να παραλάβω σιγά σιγά την led λαμπα που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω .
    Modenas Kriss 125

  8. #158
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ντελιβερίζεις ? Γιατί εγώ που θεωρώ πως του κάνω χλμ γράφω 8-10 χιλιαδες χλμ το χρόνο .
    Όχι δεν δουλεύω με το μηχανάκι, απλώς μου αρέσει να κάνω Χιλιόμετρα! Βέβαια σε αυτό παίζει μεγάλο ρόλο πως είναι το μοναδικό μου μεταφορικό μέσο! Με το προηγούμενο έκανα περίπου 8.000Χλμ το χρόνο, αλλά ήταν ζημιάρικο και δεν είχα όρεξη για να κάνω πολλές βόλτες.
    Τελευταία τροποποίηση από Chris1981; 19/03/2016 στις 00:42.

  9. #159
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Και που λέτε με έπιασε προκοπή και είπα σήμερα να αλλάξω λάδια , φίλτρο λαδιού , φίλτρο βενζίνης και μπουζί . Το μπουζί ψιλοκαλό το βλέπω . 5000 χλμ δούλεψε . Φιλτρο βενζίνης δεν έχει απο την μάνα του . Του εχω βάλει έγω ένα χαρτίνο των 4€ και το αλλάζω κάθε 5000 χλμ. Το φίλτρο λαδιού ποτέ δεν το είχα πειράξει . Κάθε 10000 χλμ περίπου πήγαινα στον μάστορα ενα φίλτρο και μαζί με βαλβίδες υποτίθεται το άλλαζε . Ας το πιστέψω . Το κάπακι του φίλτρου είναι χαμηλά λίγο πριν την τάπα του κάρτερ και γενικά κράταει κάμποσο λάδι , ίσως και 100 γρ . Οπότε , όταν αλλάζετε λάδια και μετράτε τι βγάλατε όπως κάνω εγώ να το λαμβάνετε υποψήν σας στους υπολογισμούς μετά απο αλλαγή φίλτρου
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20160503_193205500.jpg‎   IMG_20160503_194915424.jpg‎   IMG_20160503_195150103.jpg‎  
    Modenas Kriss 125

  10. #160
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Καλό είναι με το φίλτρο να πάρετε και μια τσιμούχα (επιστημονικά o-ring) .Δεν συμπεριλαμβάνεται στο φίλτρο . Το φίλτρο είναι ίδιο με αυτό που φοράνε τα kazer οπότε προτιμήστε κάτι επώνυμο (kawasaki - hiflow) αν θυμάμαι καλά στα 4-5 €. Βγάζουμε το παλιό φίλτρο -πρόσοχή στο κόντρα ελατήριο μην χαθεί- και με ότι έχετε εύκαιρο διώξτε το παλιό λάδι .Στην συνέχεια λαδώστε την τσιμούχα και εφαρμόστε την με στοργή στην πατούρα . Εγώ χρησιμοποίησα λαδι απο αυτό που θα έβαζα , αγνό παρθένο ορυκτέλαιο castrol 20-50 power1 κάπου στα 6 € .Το κάπακι του φίλτρου κρατάνε δύο βίδες 8αρες . Καλό θα ήταν λόγω του δυσπρόσιτου της περίπτωση να έχετε ή ενα σωληνωτό 8αρι ή καστανια με λεπτή προέκταση , η στην χειρότερη 8αρι πολύγωνο . Αλλα επιμένω στην λεπτή καστάνια γιατι με το 8αρι θα βγάλετε τη μία βίδα αλλά οχι την αλλά γιατι έχει εκεί την γραμμή του λαδιού και δεν μπορεί να στρίψει το 8αρι ούτε 1/8 της στροφής .Και ειδικά στο σφίξιμο προσοχή . Καλύτερα να το σφίξετε λιγότερο παρά να κόψετε καμιά βίδα ή να ξηλώσετε τα πάσα . Το σωστό είναι ροποκλειδο αλλά που τέτοια μεγαλεία . Σφίγγετε με το χερί όσο περίπου πάει και μετά εναλλάξ απο 1/4 της στροφής με την καστάνια μέχρι να καταλάβετε πως δεν χρειάζεται περισσότερο . Με λίγη τύχη δεν θα γίνει ζημία . Επίσης καλό θα ήταν να έιχατε και παρέα κάποιον να σας σπρώχνει και να κρατάει το φίλτρο σταθερό γιατι το ελατήριο το πσώχνει κόντρα προς τα έξω . Εγώ μόνος ξάπλωσα στο πάτωμα και με το αριστερό κράταγα το φίλτρο και με το δεξί έσφιγγα εναλλάξ . Προσοχή μην στραβομπεί κάποια βίδα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20160503_195726786.jpg‎   IMG_20160503_200423821.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από Anritsu; 04/05/2016 στις 00:26.
    Modenas Kriss 125

  11. #161
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Και μια και είχα λύσει τα πλαινά είπα να ανοίξω και το φιλτροκούτι να δω τι θησαυρούς κρύβει μέσα . Αφαιρούμε και το πλαστικό της ραχοκοκαλλιάς και εκεί έχει 3 βίδες . Ξεβιδώνουμε και επίσης απελευθερώνουμε το φίλτρο απο την είσοδο του καρμπιρατέρ . Αφού το έχουμε πλέον στα χέρια μας , το ξεβιδώνουμε και μέσα υπάρχει ενα σφουγγάρι και μία μεταλλική σίτα . Επειδή ψιλοβιαζόμουνα περασα ένα νερό τα πλαστικά καβούκια και ένα νερό το σφουγγάρι . Τα στράγγιξα καλά και τα στέγνωσα στα πεταχτά με ένα θερμποπίστολο από απόσταση . Λόγω της ημέρας δεν είχα την άνεση , επόμενη φορά θα το πάω βενζινάδικο για φύσημα . Κάπου στο μανιουαλ του 125 λέει πως το σφουγγάρι πρέπει να πλυθεί σε "ειδικό διάλυμα" (τρέχα γύρευε) και με να λαδωθεί με λάδι sae 30 . Αυτήν την λεπτομερια δεν την θυμόμουνα οπότε με το λάδωσα με λάδι αυτοκινήτου 10-40 που είχα ευκαίρο και ανοιχτό . Μικρό το κακό πιστεύω . Στράγγισμα , επανατοποθέτηση σφουγγαριού και σίτας , επανατοποθετηση φιλτροκούτιου , βιδωμα πλαστικά και μια μικρή βόλτα για να ακούσω τυχον παρατράγουδα . Ασφαλώς η εισαγωγή ακούγεται κάπως αλλιώτικη και λογικό είναι . Τέλος παρκάρισμα και λεκανάκι με χαρτί κουζίνας κάτω από το καπάκι του φίλτρου λαδιου για να δω αν θα στάξει όλη νύχτα . Σαφώς και γενικά όλα τα παραπάνω είναι δουλειές που τις μπορείτε να τις δώσετε σε μάστορα χωρίς να καταστραφείτε οικονομικά . Είναι όμως απο τις δουλειές που δεν φαίνονται εύκολα ότι έγιναν . Ετσι αν τις κάνετε μόνοι σας εκτός απο την ικανοποίηση του DIY και τον χρόνο που θα περάσετε ευχάριστα και δημιουργικά , θα είστε σίγουροι ότι κάποια αναλώσιμα σίγουρα αλλάχτηκαν και μπορείτε να είσαστε 100% ήσυχοι.

    Για την αλλαγή λαδιών δεν έγραψα κάτι . Προσοχή μόνο στο σφίξιμο , μόλις ζορίσει με το χέρι με το ζόρι άλλο ενα 1/8 με 1/6 της στροφής .
    Όποιος θέλει κάτι ρωτάει .
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20160503_205913710.jpg‎   IMG_20160503_205903613.jpg‎   IMG_20160503_210013909.jpg‎  
    Modenas Kriss 125

  12. #162
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Στις 26/8 το εργαλείο έκλεισε 1 χρόνο με απροβλημάτιστα 22.150Χλμ!!!

  13. #163
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Φίλε Anritsu μήπως έκανες κάτι με τα φώτα; Πήγα διακοπές την περασμένη εβδομάδα, και ειλικρινά τα φώτα του μου φάνηκαν λίγα έως ανύπαρκτα σε μη φωτισμένο δόμο.
    Τελευταία τροποποίηση από Chris1981; 17/09/2016 στις 00:28.

  14. #164
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris1981 Προβολή μηνύματος
    Φίλε Anritsu μήπως έκανες κάτι με τα φώτα; Πήγα διακοπές την περασμένη εβδομάδα, και ειλικρινά τα φώτα του μου φάνηκαν λίγα έως ανύπαρκτα σε μη φωτισμένο δόμο.
    Γεια σου Χρήστο . Κάπου πιο πάνω ένας φίλος έδωσε ένα λινκ για μια λάμπα led απο το Ebay . Την παράγγειλα αλλά είναι πιο ανεμική και από την δικιά μου δυστυχώς . Υποπτεύομαι πως είναι περισσότερα watt απο τα 30/35 που είναι η δικιά μας και δεν την σηκώνει ο πάπιος . Μου κάνει εντύπωση οστώσο πως ο φίλος ήταν τόσο ικανοποιημένος .

    Δυστυχώς συνταγή επιτυχίας δεν υπάρχει . Δοκίμασε τη narva : http://www.skroutz.gr/c/1241/car_bul...2+12v+35%2F35w μήπως και "ψυχολογικά" τουλάχιστον σου φανεί καλύτερο . Απο κει πέρα αν έχεις όρεξη για ψάξιμο και λεφτά για πέταμα ψαχνεις στο ebay ότι υπόσχεται καλύτερο φως με S2 βάση και κάνεις τον σταυρό σου . Κατά τα αλλά 47.000 εγώ και αντιμετωπίζω πλέον κάποια προβληματακία . Πρώτον με άφησε η μίζα αλλά πιστεύω είναι το κόμπλερ και λογικά θα φτιάχνεται και επιπλέον παρατηρώ οτί το μηχανάκι έχει ψιλοανεβασει κατανάλωση (περίπου στα 3λτ/100 χλμ) και εχει αρχίσει να ψιλοκαίει λάδι (300 ml /1000) . Πιθανότατα αυτά τα δύο μεταξύ τους συνδέονται . Με άλλα λόγια το ρεκτιφιέ έρχεται αλλά λέω να φτάσω τουλάχιστον τα 60 Κ πριν μπω σε έξοδα .

    Αυτα
    Modenas Kriss 125

  15. #165
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Γεια σου και πάλι Anritsu! Λοιπόν σου έχω νέα για τη λάμπα. Μόλις εχθές τοποθέτησα μια λάμπα αλογόνου S2/12V/35W μάρκας Lezen (Pioneer Light Xenon) με μόλις 2.50 Ευρώ, και ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που το μηχανάκι έχει ικανοποιητικά φώτα! Για να μην νομίζεις πως είμαι υπερβολικός, το βράδυ έβαλα μπροστά και το μηχανάκι του πατέρα μου, μαζί και το δικό μου, και εκεί φάνηκε η διαφορά! Σε δύναμη υπάρχει μια μικρή διαφορά, αλλά εμφανής. Η σημαντική διαφορά υπάρχει στη λευκότητα του φωτός. Δηλαδή αν τοποθετήσω κάποια λάμπα επώνυμη, ίδιου τύπου, πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι ακόμη καλύτερο.
    Το δικό μου καίει λάδι από την αρχή που το αγόρασα. Τον Σεπτέμβρη του έκανα το σέρβις, και έπειτα από 2 ημέρες έκανα ένα ταξίδι. Στα 1200χλμ που έκανα χωρίς να του συμπληρώσω λάδι, το μηχανάκι μου πήρε 200+ml. Αν χρειάζεσαι ρεκτιφιέ από τώρα, πιστεύω πως είναι πολύ νωρίς. Εδώ να σημειώσω πως του συμπληρώνω πάντα λάδια όταν δω την ένδειξη στο LOW, δηλαδή στα 1000 περίπου χλμ και πως κάνω τα σέρβις του, σύμφωνα με το βιβλίο. Σκέφτομαι να αλλάζω τα λάδια πιο νωρίς, δηλαδή στα 2.000χλμ αντί στα 2.500 που τα αλλάζω.
    Τελευταία τροποποίηση από Chris1981; 07/10/2016 στις 22:08.

Σελίδα 11 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha crypton r 110 vs modenas kriss 125
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 11:26
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 00:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 13:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF