Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 188

Θέμα: Modenas Kriss 125 review

  1. #16
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

    Τα τακάκια βγάλτα και τσέκαρε τα , δες και τις γλίστρες και βάλε και λίγο γράσο χαλκού στο πίσω μέρος εκεί που ακουμπάει το τακάκι στο έμβολο , γράσαρε και τον πίρο που κρατάει το τακάκι στη θέση του ... πάντως τσέκαρε τα γιατί από την φωτό η γραμμή η έντονη που κάνει στη μέση του δίσκου δεν μου αρέσει (μπορεί να με ξεγελάει και η φωτό και να κάνω λάθος εγώ πάντως και δεν θυμάμαι αν τα τακάκια σου έχουν χώρισμα στη μέση )

    Το ταμπούρο θα έπρεπε να δουλεύει είναι το ίδιο που έχουν τα Kazer .... μάλλον θέλει άνοιγμα τρίψιμο η κιθάρα και τα τακάκια και φύσημα να στρώσουν ... τσέκαρε και το δείκτη που έχει με το βελάκι σου δείχνει αν έχει ψωμί ακόμα (αλλά μιας και είναι καινούργια μάλλον τρίψιμο θέλουν)


    Φώτα μη βάλεις τίποτα ballast γιατί δεν κάνουν θα στραβώνεις όλους τους υπόλοιπους και πάλι δεν θα βλέπεις εσύ δοκίμασε πιο καλές λάμπες και θα δεις

    Προσωπικά δεν πρόκειται να ασχοληθώ καθόλου μια και το μηχανάκι είναι εντός εγγυήσεως και αν αρχίσω να βγάζω τακάκια ίσως φανούν σημάδια στις βίδες και μετά με ζάλιζουνε . Σήμερα πήγα στον μάστορα μου για λάδια (είναι γνωστός του εξουσιοδοτήμενου και συνεργάζονται με τις σφραγίδες ) αλλάξαμε λάδια και είδε το μπροστινό .Ειδικά όταν γυρίζει ανάποδα την ρόδα κάνει ενα "χραχρα" σε ένα συγκεκριμένο σημείο . Εκεί φαίνεται να έχει κάτι ο δίσκος , οπτικά όμως στραβός δεν φαίνεται . Κάτι μου είπε ο μάστορας σχετικά με τις τρύπες του δίσκου που φαίνονται ακόμα άγριες που δεν θα έπρεπε και ίσως αυτές τσιρίζουν . Άυριο μεθαύριο θα πάω στον εξουσιοδοτημένο για σφιξίματα και να δούμε και αυτό το θέμα . Αν στράβωσε ο δίσκος μέσα στα πρώτα 1000 , και δεν είναι τα τακάκια , είναι τεράστια ξεφτίλα . Ακόμα και να μου το φτιάξουνε , σκοπεύω ούτως ή άλλως να δω για μεγαλύτερο δίσκο αν αξιζει τον κόπο και τον σηκώνει η τρόμπα . Για το πίσω ίσως θέλει ρύθμιση για να μικρύνει η διαδρομή στο πενταλ . Θα το δω και αυτό . Ο δείκτης ειναι ακόμα στην αρχή .

    Τέλος έχω και ένα θεματάκι με τα φλας . Πατώντας το διακόπτη τα φλας καθυστερούν περιπου 2 δευτερόλεπτα και μετά ξεκινάνε να αναβοσβήσνουν . Πράγμα εξαιρετικά εκνευριστικό και επικίνδυνο καθώς μέχρι να αναψούνε έχω στρίψει ....

    Για φώτα περιμένω το μάνιουαλ να δώ τι σόι λάμπες φοράει και αν υπάρχουν στο εμπόριο αποδοτικότερες ...

    Αυτά και όποιος έχει κάτι να προσθέσει κάτι σε θέματα ουσιαστικών βελτιώσεων ας κάνει τον κόπο . Καμιά εξάτμιση πιο ελεύθερη street legal όμως κυκλοφορεί ? Λόγω euro 3 έχω την εντύπωση πως παραείναι φιμωμένο

    Αυτά και καλό απόγευμα
    Modenas Kriss 125

  2. #17
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Καλησπερα.

    Καταρχιν για το πισω φρενο σφιξε λιγο την βιδα που εχει και θα δεις οτι πιανει πολυ καλα, για τα αλλα που λες ,περα απο οτι εκανες πολυ νωρις το review σου(πολυ καλη η γραφη σου),νομιζω οτι η απαιτησεις σου απο ενα παπι εναι πολυ μεγαλες.

    Εργαλειο ειναι που δεν σ'αφηνει ποτε, μετα τα 10000 χλμ. τσιμπαει λιγο λαδακι, η αυτονομια του πεφτει σημαντικα οταν το πηγαινεις ολη μερα τερμα γκαζι(120-140χλμ.)αλλα και παλι 3 ευρω βαζεις,για το μπροστινο δεν εχω καποιο προβλημα ουτε με το φρενο ,ουτε με τον δισκο(εχω ξεκινησει και 2 φορες με την κλειδαρια:hypnotize).

    Σε τελικη σε κατηφορικο δρομο και ψαρακι(βεβαια ειμαι και πιτσιρικος και με περνει) εχω δει κοντερισια 145χλμ.:rotflmao:

    Το μονο που θα ηθελα ακομα απ'το μηχανακι ειναι να σκιζω τα crypton x.

    Να εισαι καλα και αναμενουμε.

  3. #18
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Λοίπον συναγωνιστές της ασφάλτου έχουμε και λέμε 1350 χλμ πλέον και το σφύριγμα από τον δίσκο ίσα ίσα που ακούγεται ενώ το φρένο πλέον λειτουργεί προοδευτικά και χωρίς εκπλήξεις και παιξίματα στην μανέτα . Οπότε ΟΚ προφανώς δεν είχανε πατήσει ακόμα καλά τα τακάκια πάνω στον δίσκο και το αντίστροφο και τσάμπα αγχώθηκα .

    Πάμε στο θέμα με τα φλας που καθυστερούσαν να ανάψουν περίπου 2 sec από την ενεργοποίηση του διακόπτη . Ρώτησα τον τεχνικό του αντιπροσωπα και μου είπε κάτι του στυλ " δεν ξέρω , έτσι είναι αυτά , πήγαινε στο Γκοργκόλη " και λοιπά . Επειδή ήθελα να πάρω και μανιουαλ είπα να περάσω και από την γενική αντιπροσωπία στην Θησέως 309 οπού εδρεύει και το σερβις . Πάω στο μαγαζί ευγενέστατοι οι ανθωποι , ζηταω ενα μανιουαλ , ψαχνουνε , μου δίνουνε μια κόπια , ζηταω ένα τεχνικό να δει το θέμα με τα φλας και πάμε έξω με ενα παλικαράκι . Πάμε έξω , του λέω τον πόνο μου , κοιτάει ξανακοιτάει και στο τέλος βάζει τα γελια . Τι έιχε γίνει . Το μηχανάκι έχει βγει απο το εργοστάσιο με παραπανίσια εξωτερικά φλας μπροστά . Εχει δηλαδή και τα ενσωματωμένα στον κρυσταλο και εξωτερικά . Συνολικά λοιπόν φλασάρουνε 6 λαμπιονια με αποτέλεσμα να καθυστερεί το κύκλωμα να ξεκινήσει . Απο οτι μου είπε το παιδί είναι το πρώτο που βλέπει ετσι και μάλλον πρόκειται για λάθος στο εργοστάσιο .

    Καλό ε ???


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00929.jpg 
Προβολές:	2473 
Μέγεθος:	69,5 KB 
ID:	185097
    Modenas Kriss 125

  4. #19
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Eτσι λοιπόν, είπα να ανοίξω και να καταργήσω ένα ζευγάρι φλας. Μια και το δικό μου έχει αυτήν την ιδιαιτερότητα , είπα να καταργήσω τα εσωτερικά φλας που δεν φαίνονται και πολύ και να κρατήσω τα εξωτερικά . Μια και θα άνοιγα , είπα να δω αν μπορώ να κάνω κάτι με την λάμπα . Ψάχνοντας είδα ότι φοράει λάμπα τύπου S2 25 Watt . Μάλιστα ένας μάστορας στην γειτονιά μου είπε ότι μπορεί να λέει 35 αλλά μετρημένα με αμπερόμετρο τραβάνε 40-45 watt . Εχθες έριξα μια σύντομη ματιά στο ΝΕΤ για after market λάμπα σε αυτά τα watt τύπου nightbreaker με περισσότερο φως στα ίδια watt . Κάτι πειστικό δεν βρήκα και είπα πριν δώσω τα λεφτουδάκια μου στους φράγκους, κάνοντας πειράματα , να εξαντλήσω την τοπική αγορά . Υπάρχει στην Πριγκιποννήσων ένα μαγαζί πολύ ψαγμένο με λάμπες και μπαταρίες . Δυστυχώς ήτανε κλειστό το πρωί και μια και είχα όρεξη για κατσαβιδιασμα έτρεξα στον Τογελο στην Αχαρνων , τσίμπησα ένα τύπου xenon με 6,5 αλμύρα εβρουλινια και ξεκίνησα την αντικατάσταση με μοναδικό εργαλείο το κατσαβίδι που είχε μαζί του το παπί ….


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00924.jpg 
Προβολές:	2466 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	185098
    Modenas Kriss 125

  5. #20
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Δύο βίδες κρατάνε το μπροστά λευκό κομμάτι κόντρα στο μαύρο . Τις ξεβιδώνουμε , με προσοχή ξεκουμπώνουμε το εμπρός κομμάτι και αποκαλύπτεται μπροστά μας η τελευταία λέξη της Μαλαισιανής τεχνολογίας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00925.jpg 
Προβολές:	2469 
Μέγεθος:	34,6 KB 
ID:	185099
    Modenas Kriss 125

  6. #21
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Κάνουμε μίση στροφή τον ανταπτορα της λάμπας , βγαίνει ολόκληρο , ξεβιδώνουμε την παλιά λάμπα που είναι μπαγιονε τοποθετούμε την νέα , ασφαλίζουμε και τέλος . Κάνω και ένα λειτουργικό έλεγχο μην κλείσω και μετά ξανανοίγω . Τέλος αφαιρώ τα λαμπιόνια από τα εσωτερικά φλας και τέλος .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00927.jpg 
Προβολές:	2468 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	185100
    Modenas Kriss 125

  7. #22
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Για την ιστορία , δυστυχώς η λάμπα που φοράει από την μάνα του είναι Philips Duplo S2 35 w . Και λέω δυστυχώς γιατί έλπιζα να βρω καμία κινέζικη της πλάκας , οπότε και έλπιζα σε βελτίωση . Για να μην κοροϊδευόμαστε το μόνο που περιμένω να αλλάξει αισθητά είναι το χρώμα προς το πιο μπλε . Περισσότερο φως μόνο αν βάλω πιο πολλά watt λάμπα , οπότε πάμε σε άλλα αχρείαστα ρίσκα , μπαταρία καλώδια κρύσταλλο και λοιπά .
    Προσοχή στην επανατοποθέτηση , δεν είναι και για πολλά πολλά ....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00928.jpg 
Προβολές:	2463 
Μέγεθος:	48,1 KB 
ID:	185101
    Modenas Kriss 125

  8. #23
    Μ’ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ... Το avatar του/της fast_gr
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    73
    Ωραιος φιλε!
    ΝΑ ΚΑΕΙ ΝΑ ΚΑΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ Η ΒΟΥΛΗ

    ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΦΟΥΡΝΕΛΟ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ

    ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΓΙΟΡΤΗ ΗΤΑΝΕ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΑΪΚΗ




    6/12/2008 ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!

  9. #24
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Γειά χαρά .

    Να λέμε τα καλά , να λέμε και τα κακά ....
    Από καιρό αναρωτιόμουνα πως στηρίζεται το μασκάκι πάνω απο τα όργανα , είχα μια υποψία, και δυστυχώς επιβεβαιώθηκα . Ειναι κολλημένο απάνω σε κάτι μαλακά λάστιχα που με την σειρά τους είναι κολλημένα απάνω στο πλαστικό κάλυμμα. Απο την μία μεριά η κόλλα παρέδωσε πνεύμα με αποτέλεσμα το μασκάκι να χοροπηδάει . Μικρο το κακό . Πλάκωσα και τις δύο μεριές με στιγμιαία κόλλα bison και τέλος . Τωρα θα ξαναασχολήθω λογικά όταν ξεκολλήσει το λάστιχο μαζί με το μασκάκι απο το πλαστικό .

    Κατά τα άλλα όλα καλά και πλέον στα 1900 χλμ . Βεβαία τώρα στα πολλά κρύα θέλει κανα 3-5 λεπτά καλή προθέρμανση γιατί αν ξεκινήσει διαφορετικά μπερδεύει και σβήνει μόλις πέσουν οι στροφές. Όλα αυτά μέχρι να ζεστάνει οπότε και στρώνει η λειτουργία του.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00938 (675 x 506).jpg 
Προβολές:	2394 
Μέγεθος:	63,1 KB 
ID:	187157
    Modenas Kriss 125

  10. #25
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Συνεχίζοντας την αναζήτηση καλύτερου φωτός πέρασα από το κατάστημα Ηλεκτροκίνηση του Περικλή Σουμα στο Πολύγωνο . Γενικά έχει πολλά πράγματα σχετικά με ηλεκτρικά auto/moto και ήθελα την γνώμη του . Όπως περίμενα μου είπε πως λάμπες πιο αποδοτικές στα ίδια watt δεν υπάρχουν τύπου S2 . Ωστόσο μου πρότεινε να δοκιμάσω μια λάμπα 35 W S2 μάρκας trifa Γερμανίας . Την έβαλα και σίγουρα απο την λάμπα ψευτόζενον που είχα πάνω φωτίζει κατά πολύ καλύτερα . Πιστεύω πως φωτίζει καλύτερα και από την μαμά Philips που είχε απάνω το Kriss , επειδη όμως είχα συνηθίσει την ψευτοζενον δεν μπορώ να συγκρίνω ασφαλώς αν δεν βάλω επάνω την Philips για να δω, πράγμα που βαριέμαι να κάνω .Νομίζω όμως οτι τουλάχιστον ενα 10% παραπάνω φως το βγάζει σε σχέση με την μαμά λάμπα , ίσως και παραπάνω. Μια δοκιμή θα σας πείσει , άλλωστε τι ψύχη έχουνε 3,5 εβρουλίνια ??



    Σούμας ηλεκτροκίνηση




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00942 (675 x 506).jpg 
Προβολές:	2393 
Μέγεθος:	53,0 KB 
ID:	187165
    Modenas Kriss 125

  11. #26
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Γεια χαρά


    5200 χλμ στο κοντέρ πλέον και όλα καλά πλην μερικών θεμάτων δευτερευούσης σημασίας .
    Αρχικά δεν μου άναβε το πίσω φως πορείας . Φαντάστηκα πως κάηκε η λάμπα αλλά τελικά το ένα απο τα 3 καλώδια που πάνε στην φίσα είχε ξεκολλήσει από το κοσάκι . Κολλητήρι και τέλος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01111 (900 x 675).jpg 
Προβολές:	2253 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	196516
    Modenas Kriss 125

  12. #27
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Επίσης κάποια στιγμή παρατήρησα ότι το αριστερό φλάς οταν το ενεργοποιούσα έμενε μόνιμα αναμμένο μπροστά και πίσω τίποτα . Άνοιξα να δω το λαμπάκι και ήταν μια χαρά . Τελικά , επειδή χρησιμοποιώ συχνά πυκνά το μηχανάκι δικαβάλο και οσο ναναι "κάθεται" το πίσω μέρος είχε σκιστεί από την τριβή στο πίσω λάστιχο το καλώδιο που πηγαίνει στο φλας . Λύσιμο , κολλητήρι , θερμοσυστελλόμενο και τέλος . Κάντε ένα κόπο να "τσακίσετε" τα καλώδια που πάνε στα φλας ώστε σε καμία περίπτωση να μην έρθουν σε επαφή με τον πίσω τροχό .Τέλος το μηχανάκι πλέον διάγει τον βίο στους κακοτράχαλους κατσικόδρομους της Μυκόνου και δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό απροοπτό πρόβλήμα . Τα λάστιχα όμως πλέον είναι καλά μόνο για ευθείες , στις στροφές θέλουν εξαιρετική προσοχή και αντικαταστάση το συντομότερο δυνατό

    Αυτάαααααααααα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01113 (900 x 675).jpg 
Προβολές:	2244 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	196517
    Modenas Kriss 125

  13. #28
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Γεια χαρά

    6850 στο κοντερ και κάηκε η πρώτη πίσω λάμπα στο τύλιγμα πορείας . Η μάμα ειναι 21/5 W και κατασκευής Ε13 . Εβάλα μια Philips επίσης 21/5 με E1 κατασκευή και γράφει επάνω France . Βεβαία εδώ λέει οτι το Ε1 είναι η Γερμανία , οπότε τρέχα γύρευε ....

    Επίσης τερμάτισα την βαλβίδα του πίσω φρένου μια και δεν άναβε . Το πρόβλημα όμως μάλλον είναι στο ελατήριο που την οπλίζει και το οποίο έχει ξεχειλώσει και σιγά σιγά πάω για καινούριο απ ' ότι φαίνεται .




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01257 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	2100 
Μέγεθος:	35,4 KB 
ID:	200755
    Modenas Kriss 125

  14. #29
    καλησπερα!ειχ και εγω το kriss για ενα χρονο.η αληθεια ειναι οτι αυτο με το πισω αριστερο φλασ μου το εκανε και εμενα.κοβοταν συνεχεια σε δικαβαλια.τι κλεμενς ειχα βαλει τι ειχα κοντινει το καλωδιο συνεχεια.επισης οχι οτι ειναι κατι κακο αλλα το πισω λαμπακι το εκαιγε τακτικα τοσο σε εμενα οσο και σε εναν φιλο μου που το ειχε.απο οτι καταλαβα επειδη ψαχνοντας ειδα οτι και το kazer το παρουσιαζε αυτο μετρντας με πολυμετρο την ταση ειχα 14 βολτ οση και στο καζεαρ.για το χρονο που ιπες για τα φλας το εκανε και το δικο μου και ας μην ειχα 6 φλασακια.ο λογως ητανε το φλασερ.ητανε αργο οταν το αντικατεστησα με ενα αλλο κινεζικο 2ευρω περιπου αναβανε μπαμ.
    ομολογουμενος πολυγερο μηχανακι και τα γραναζια του οντως δεν ειναι για μπαμ αυτο ομως μποει να αλλαξει!το πουλησα διοτι εχω δυο μηχανες ομως το νοσταλγω!!ειχε τη μεγαλυτερη σελα!!!τρικαβαλο ανετα!!

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από timoleon1987
    καλησπερα!ειχ και εγω το kriss για ενα χρονο.η αληθεια ειναι οτι αυτο με το πισω αριστερο φλασ μου το εκανε και εμενα.κοβοταν συνεχεια σε δικαβαλια.τι κλεμενς ειχα βαλει τι ειχα κοντινει το καλωδιο συνεχεια.επισης οχι οτι ειναι κατι κακο αλλα το πισω λαμπακι το εκαιγε τακτικα τοσο σε εμενα οσο και σε εναν φιλο μου που το ειχε.απο οτι καταλαβα επειδη ψαχνοντας ειδα οτι και το kazer το παρουσιαζε αυτο μετρντας με πολυμετρο την ταση ειχα 14 βολτ οση και στο καζεαρ.για το χρονο που ιπες για τα φλας το εκανε και το δικο μου και ας μην ειχα 6 φλασακια.ο λογως ητανε το φλασερ.ητανε αργο οταν το αντικατεστησα με ενα αλλο κινεζικο 2ευρω περιπου αναβανε μπαμ.
    ομολογουμενος πολυγερο μηχανακι και τα γραναζια του οντως δεν ειναι για μπαμ αυτο ομως μποει να αλλαξει!το πουλησα διοτι εχω δυο μηχανες ομως το νοσταλγω!!ειχε τη μεγαλυτερη σελα!!!τρικαβαλο ανετα!!

    επισης αυτο με το ελατηριο για το πισω φρενο το ειχε και εμενα αλλα απλα το στραβωσα και εκοψα το περιτο κοματι και ηταν σαν καινουργιο.

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha crypton r 110 vs modenas kriss 125
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 12:26
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 01:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF