Σελίδα 3 από 13 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 188

Θέμα: Modenas Kriss 125 review

  1. #31
    Πήρα κι εγώ ένα από δαύτα πρόσφατα, ματαχείρω με 3.000 χλμ, του κουτιού, μόλις 1.100 ευρά.
    Οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, αν και θα διαφωνήσω σε μερικά σημεία :

    Οι αναρτήσεις πίσω είναι πολύ μαλακές και αυτό μου αρέσει πολύ. Αν καβαλήσετε Kymco θα καταλάβετε τι εννοώ.

    Το μοτέρ δεν ανεβάζει στροφές εύκολα, αργεί πολύ και συνεπώς, νεύρο... μηδέν.
    Η τελική φτάνει εύκολα τα 120 και με λίγη κατηφόρα τα ξεπερνάει. Είμαι όμως πεπεισμένος ότι το κοντέρ κλέβει τρελάααααα. Όχι 5 και 10 χλμ, αλλά καμιά 20ριά. Κάποια στιγμή θα το μετρήσω με το gps.

    Η σέλα βολική, τα φρένα προοδευτικά και καλά για παπί.
    Ο χώρος κάτω απ'τη σέλα μου λείπει πολύ.
    Το κυριότερο όμως είναι το πολύ καλό φινίρισμα, που δείχνει πολύ καλή κατασκευή. Εξαίρεση φυσικά η ποιότητα των πλαστικών που, όπως σε όλα τα παπιά , σπάνε με το παραμικρό.

    Καλά κουράγια να έχουμε κι εμείς και τα παπιά μας, να βγάλουμε την κρίση.

    ΥΓ Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το OWNERS manual;

  2. #32
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Πήρα κι εγώ ένα από δαύτα πρόσφατα, ματαχείρω με 3.000 χλμ, του κουτιού, μόλις 1.100 ευρά.
    Οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, αν και θα διαφωνήσω σε μερικά σημεία :

    Οι αναρτήσεις πίσω είναι πολύ μαλακές και αυτό μου αρέσει πολύ. Αν καβαλήσετε Kymco θα καταλάβετε τι εννοώ.

    Το μοτέρ δεν ανεβάζει στροφές εύκολα, αργεί πολύ και συνεπώς, νεύρο... μηδέν.
    Η τελική φτάνει εύκολα τα 120 και με λίγη κατηφόρα τα ξεπερνάει. Είμαι όμως πεπεισμένος ότι το κοντέρ κλέβει τρελάααααα. Όχι 5 και 10 χλμ, αλλά καμιά 20ριά. Κάποια στιγμή θα το μετρήσω με το gps.

    Η σέλα βολική, τα φρένα προοδευτικά και καλά για παπί.
    Ο χώρος κάτω απ'τη σέλα μου λείπει πολύ.
    Το κυριότερο όμως είναι το πολύ καλό φινίρισμα, που δείχνει πολύ καλή κατασκευή. Εξαίρεση φυσικά η ποιότητα των πλαστικών που, όπως σε όλα τα παπιά , σπάνε με το παραμικρό.

    Καλά κουράγια να έχουμε κι εμείς και τα παπιά μας, να βγάλουμε την κρίση.

    ΥΓ Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το OWNERS manual;
    Γεια σου σύντροφε νικονιαν και να χαίρεσαι την πάπια σου . θα συμφωνήσω για τις αναρτήσεις , που πλέον μετά απο 8500 χλμ και στο σκληρότερο τους σημείο , με 2ο ατομο τερματίζουν για πλάκα . Με οδηγό μόνο λειτουργούν σχετικά καλά . Ο χώρος κάτω απο στην σέλα ειναι μια στεναχώρια , αλλά αν ήθελες μπαούλο ας έπαιρνες σκουτερ . Επίσης καλα τα λες το μηχανάκι είναι γενικά χλωμό . Και γω περίμενα κάτι περισσότερο όταν το πήρα αλλά πλέον συνήθισα . Οσο για το Owners Manual πέρνα από την αντιπροσωπία στην Θησεώς και ζήτα τους ένα . Είναι αρκετά εξυπηρετικοί και αν έχουν θα σου δώσουν . Αλλά δεν λέει και πολλά μεσα . Τα σερβις λέει, πότε και τι να ελέγχεται και πολύ γενικές πληροφορίες για το μηχανάκι . Επιμένω οτι το μπροστινό φρένο χρήζει βελτίωσης ....



    Modenas Kriss 125

  3. #33
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Τώρα και σε ειδική έκδοση υδροφόρας .....




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01311 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	2166 
Μέγεθος:	84,4 KB 
ID:	204192
    Modenas Kriss 125

  4. #34
    Που είσαι αδερφέ μου; Ακριβώς γι'αυτή τη χρήση το προορίζω κι εγώ. Φόρτωμα , super market κλπ .
    Είχα μια σκουτεράκλα 250 κ.ε. με απίστευτους χώρους για φόρτωμα, αλλά μου έκαιγε σχεδόν 5 λ/100 χλμ, όταν το Ηornet 900 μου καίει 6,5λ/100 χλμ.
    Με τη βενζίνη στα 1,5 ευρώ και σύντομα στα 2, δε λέει.
    Έτσι πήρα το παπί που, για την ώρα, καίει 2,5λ/100χλμ και έτσι δεν σκέφτομαι τις μετακινήσεις μου καθόλου. Αλητεύω ελεύθερα όπως και πριν, μόνο λίγο...πιο αργάααα.

    Όσο για το owners manual, όντως πήγα στην αντιπροσωπεία, όντως μου έδωσαν χωρίς πρόβλημα, αλλά είναι ...ανέκδοτο.
    Απουσιάζουν βασικά πράγματα και σχεδόν όλες οι σελίδες είναι copy-paste από το manual του παλιού kriss του 1997, το οποίο το έχω και είναι 100 σελίδες. Μόνο που το παλιό kriss είχε πολλές διαφορές, στα τεχνικά χαρακτηριστικά, στα διάκενα βαλβίδων, στα φρένα (ταμπούρα) και γύρευε πόσες ακόμα που δεν φαίνονται με τη μια.

    Πάντως μέτρησα την τελική του kriss και είναι 107 χαω , όταν το κοντέρ γράφει 140 (σε κατηφόρα)

  5. #35
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Στην Μύκονο είμαι σύντροφε και με τη βενζίνα στο 1.68 εδώ δεν συμφερέ μοτοσακό . Στα 1100 που το πήρες το παπί είναι σούπερ , εγώ αποχωρίστηκα 1700 που ίσως για το συγκεκριμένο είναι ψιλοπολλά.

    Απο κατανάλωση καλούτσικα πάει . Χοντρικά μου καίει κάπου 4 λτ/ 150 χιλιόμετρα και είμαι και 100 κιλά . Πραγματικά έχω χορτάσει "φτηνά" χιλιόμετρα . Μετράω περίπου 8500 σε 7 μήνες !!! Εκτός προγράμματος ότι είδες στο θρεντ και ένα φλάσερ που άλλαξα μόνος μου έναντι 8.5 εβρω . Για φόρτωμα δεν έχει πολλές δυνατότητες αλλά με μία σχάρα πίσω κάτι γίνεται . Αν μάλιστα δεν σε νοιάζει το ιματζ του κοτσάρεις επάνω και το old time classic καφάσι και το κάνεις κουριερ .Ωραία θα ήταν αυτή η σχαριτσα για την ποδιά αλλά για μας δεν υπάρχει σε αφτερμαρκετ . Επίσης ψάχνω αυτές τις βίδες τσιγκέλια για σακούλες σούπερ μαρκετ .

    Αυτά και καλές βόλτες
    Modenas Kriss 125

  6. #36
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu

    Πραγματικά έχω χορτάσει "φτηνά" χιλιόμετρα . Μετράω περίπου 8500 σε 7 μήνες !!!
    Κουριερ εισαι?:rotflmao:

    Θυμασαι που μου ειχες πει το ιδιο,εμενα πλεον 22.000χλμ.

    Τα δικα μου 140 ειναι πραγματικα. :rotflmao:

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Κουριερ εισαι?:rotflmao:

    Θυμασαι που μου ειχες πει το ιδιο,εμενα πλεον 22.000χλμ.

    Τα δικα μου 140 ειναι πραγματικα. :rotflmao:
    Ναι, ναι ! Να μη σου πω ότι είναι και μίλια... Αλλά αυτές οι μαμάδες με τα μωρά στα καροτσάκια, τι νίτρο πίνουν ρε παιδί μου; Δεν τις πιάνω με τίποτα

  8. #38
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Βρε μοτοξεφτίλες....τι ρηβιού σε παπιά είναι αυτά και τρίχες...
    Και καλά ο Σπύρος παπί είχε σε παπί ξαναπήγε...εσύ ρε Νικόνιαν; αίσχος ντροπή και όνειδος!!!!
    Ρε Σπύρο τι μιζέρια είσαι ρε αδερφάκι μου...όλα σου φταίνε...μα όλα!
    Μπορούσατε να παίρνατε ένα μεταχείρω XR 250 ή οτιδήποτε 250αράκι και να έχετε και δυνατότητες και οικονομία σε καύσιμα...

    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Τα δικα μου 140 ειναι πραγματικα. :rotflmao:
    Aπό ποιο όροφο κάνεις την εκκίνηση για να προλάβει να τα δει; :rotflmao:

  10. #40
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Aπό ποιο όροφο κάνεις την εκκίνηση για να προλάβει να τα δει; :rotflmao:
    Αυτο τα βλεπει , οι αλλοι δεν τα βλεπουν.

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    Βρε μοτοξεφτίλες....τι ρηβιού σε παπιά είναι αυτά και τρίχες...
    Και καλά ο Σπύρος παπί είχε σε παπί ξαναπήγε...εσύ ρε Νικόνιαν; αίσχος ντροπή και όνειδος!!!!
    Ρε Σπύρο τι μιζέρια είσαι ρε αδερφάκι μου...όλα σου φταίνε...μα όλα!
    Μπορούσατε να παίρνατε ένα μεταχείρω XR 250 ή οτιδήποτε 250αράκι και να έχετε και δυνατότητες και οικονομία σε καύσιμα...

    Άσε ρε παλιόγερα που μας βρήκες και εναλλακτική. XR και super market, γίνεται;

    Μου θύμισες μια άλλη ψυχή, το Γιώργο το gste που τον ρωτούσαν: "να πάρω ΧΤ ή KLR; " και απαντούσε: " R1 ή 998, τίποτα άλλο"




    ΥΓ: Χαθήκαμε ρε. Πρέπει να τους δούμε φαντάρους για να χαλαρώσουμε και να βγούμε πάλι καμιά βόλτα για καγκουριλίκια;

  12. #42
    καλησπερα παιδες νεος στο φορουμ. πριν κανα μηνα πηρα και εγω το κρις καινουργιο. ολα καλα μια χαρα σταθερο στο δρομο ωραια σελα. αλλα δεν μου παιρνη καλα μπροστα τα πρωινα. με αποτελεζμα . η μιζα να ακουγετε σα να εχει διαλιθη. οταν ειναι κρυο κανει ενα δυνατο τριξιμο. ζεστο τιποτα. κατι μου λεη για κομπλερ μιζας. καμια ιδεα? το εχει παθη κανεις αλλος?πηγα στον αντιπρωσοπο και με εχει βγαλη τρελο. ετσι κανουν αυτα λεη. καλλα km σε ολους.

  13. #43
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 660 power
    καλησπερα παιδες νεος στο φορουμ. πριν κανα μηνα πηρα και εγω το κρις καινουργιο. ολα καλα μια χαρα σταθερο στο δρομο ωραια σελα. αλλα δεν μου παιρνη καλα μπροστα τα πρωινα. με αποτελεζμα . η μιζα να ακουγετε σα να εχει διαλιθη. οταν ειναι κρυο κανει ενα δυνατο τριξιμο. ζεστο τιποτα. κατι μου λεη για κομπλερ μιζας. καμια ιδεα? το εχει παθη κανεις αλλος?πηγα στον αντιπρωσοπο και με εχει βγαλη τρελο. ετσι κανουν αυτα λεη. καλλα km σε ολους.
    Και που να χειμώνιάσει μάστορα , εκεί να δεις γλέντια ...

    Όντως υπ

  14. #44
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    Βρε μοτοξεφτίλες....τι ρηβιού σε παπιά είναι αυτά και τρίχες...
    Και καλά ο Σπύρος παπί είχε σε παπί ξαναπήγε...εσύ ρε Νικόνιαν; αίσχος ντροπή και όνειδος!!!!
    Ρε Σπύρο τι μιζέρια είσαι ρε αδερφάκι μου...όλα σου φταίνε...μα όλα!
    Μπορούσατε να παίρνατε ένα μεταχείρω XR 250 ή οτιδήποτε 250αράκι και να έχετε και δυνατότητες και οικονομία σε καύσιμα...

    Ναι ρε ριβιιου , λεφτά θα δώκει ο ο υποψήφιος αγοραστής να μην του πούμε 2 κουβέντες ? Γουρούνι στο σακί ? Θεωρώ οτι κανένα 250 δεν είναι οικονομικό σαν παπί σε καύσιμα και συντήρηση και το μεταχειρισμένο είναι ενα έργο που είδα τόσο με το 400 όσο και με το 650 . Και στα δύο ήμουνα πρωταγωνιστής εγώ με το χέρι στην τσέπη , μία για λάστιχα , δύο για αλυσιδογράναζα , τρέις για βαλβίδα βεντιλατέρ και τέσσερις για ανορθωτή μπαταρία και λάμπες και αλλά διάφορα . Να μην σου πώ που έγινα ειδικός και στα λάδια . Νοου μορ . Μέ λίγη τύχη μόλις συνέλθω οικονομικά θα επενδύσω σε ενα 600 - 650 . Τώρα θα ' ναι Χορνετ , Γλαντιους , ΕΡ-6 ή Μπαντιτ , ένας Θεός ξέρει

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 660 power
    καλησπερα παιδες νεος στο φορουμ. πριν κανα μηνα πηρα και εγω το κρις καινουργιο. ολα καλα μια χαρα σταθερο στο δρομο ωραια σελα. αλλα δεν μου παιρνη καλα μπροστα τα πρωινα. με αποτελεζμα . η μιζα να ακουγετε σα να εχει διαλιθη. οταν ειναι κρυο κανει ενα δυνατο τριξιμο. ζεστο τιποτα. κατι μου λεη για κομπλερ μιζας. καμια ιδεα? το εχει παθη κανεις αλλος?πηγα στον αντιπρωσοπο και με εχει βγαλη τρελο. ετσι κανουν αυτα λεη. καλλα km σε ολους.
    Και που να χειμώνιάσει μάστορα , εκεί να δεις γλέντια ...

    Όντως υπάρχει ένα πρόβλημα . Αυτό το τρίξιμο που λες είναι στο τέλος όταν αφήνεις την μίζα και δεν παίρνει ?? Φαντάζομαι και να πάρει , πάλι μέχρι να ζεστάνει πάλι θα σου σβήνει . Έχουνε ένα θέμα τα καρμπυτεράτα και το έχω ακούσει από πολλούς μαστορούς και για τα 135 . Αυτό που με συμβούλεψε ο δικός μου είναι όταν είναι κρύο να του δίνω με μανιβέλα . Εγω όμως είμαι τεμπέλης και επιμένω με μίζα . Είναι μέχρι να την πάρω στο χέρι φαντάζομαι . Ισως μια ρύθμιση στο μείγμα και ενα ελαφρό ανεβάσμα στο ρελαντί να σε βοήθαγε . Τσέκαρε και τη μπαταρία σου μήπως την έχεις ξεζουμίσει απο τις πολλές μιζιές ....



  15. #45
    Τελικά ποια ειναι η καλύτερη λύση για καλυτερο φως; Εχω δει παντως ισχυρότερη λαμπα σε daytona να έχει κάψει το αλουμινένιο απο πάνω

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha crypton r 110 vs modenas kriss 125
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 12:26
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 01:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF