Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 188

Θέμα: Modenas Kriss 125 review

  1. #46
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Parhs
    Τελικά ποια ειναι η καλύτερη λύση για καλυτερο φως; Εχω δει παντως ισχυρότερη λαμπα σε daytona να έχει κάψει το αλουμινένιο απο πάνω
    Όταν λες ισχυρότερη εννοείς πιο πολλά watt ή άλλου τύπου στα ίδια watt αλλά πιο αποδοτική . Γιατί σε πιο πολλά watt ενδέχεται να έχει προβλήματα με μπαταρία , αν την ξεζουμίζουν , με λιωμένα καλώδια ή λιωμένα κρύσταλλα . Δοκίμασε αυτήν την Triffa που εχώ βάλει στην δεύτερη σελίδα του θρεντ . Ενα 10 - 15 % παραπάνω φως θα το δεις πιστεύω , καλό αποτέλεσμα για 3 εβρά επένδυση.

    Modenas Kriss 125

  2. #47
    Δεν παρατήρησες κανένα προβλημα να υποθέσω μεχρι σημερα;
    10 watt παραπάνω δεν ξερω αν θα ηταν τοσο προβλημα για την μπαταρία κτλ... σιγουρα θα τραβουσε περισσότερο ρευμα ομως...
    Θα παω να παρω μια να δουμε..

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo24
    Εγγραφή
    26/10/2008
    Μηνύματα
    138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 660 power
    καλησπερα παιδες νεος στο φορουμ. πριν κανα μηνα πηρα και εγω το κρις καινουργιο. ολα καλα μια χαρα σταθερο στο δρομο ωραια σελα. αλλα δεν μου παιρνη καλα μπροστα τα πρωινα. με αποτελεζμα . η μιζα να ακουγετε σα να εχει διαλιθη. οταν ειναι κρυο κανει ενα δυνατο τριξιμο. ζεστο τιποτα. κατι μου λεη για κομπλερ μιζας. καμια ιδεα? το εχει παθη κανεις αλλος?πηγα στον αντιπρωσοπο και με εχει βγαλη τρελο. ετσι κανουν αυτα λεη. καλλα km σε ολους.
    Κι εγω στην δουλεια εχω το Kriss το 115 με 70.000km.Ετσι εκανε η μιζα απ την αρχη,την εβγαλα και της αλλαξα ενα ρουλεμαν που εχει μεσα αλλα μετα απο ενα μηνα παλι τα ιδια,οποτε την εχω τωρα 5 χρονια ετσι.Μηχανικο δεν πηγε ποτε,μονο μπουζι,λαδια και τακακια που αλλαζω εγω.

  4. #49
    μου φενετε δεν το πηραζω καθολου φιλοσ...απο οτι ρωτησα και εγω οτι να αλλαξεις δεν γινετε τιποτα.μαλλον ειναι αδυναμο το συστημα τησ μιζας. αλλα οπως και να χει προτιμω να βγαλω 80.000>90.000 κμ. και να βαζω μπροστα με μανιβελα.παρα να αλλαζω καδενες και πιστονια καθε λιγο. βλεπε inova. φιλοσ με kriss 115 εχει βγαλη 100.000κμ. χωρις επισκευη και παη ακομα πολλη καλα. καλεσ βολτες σε ολους

  5. #50
    Τι σχέση έχει η καδενα και τα πιστονια με τη μίζα;
    Εμένα παντως με μανιβελα παιρνει δυσκολα μπροστα και καμια φορά κολάει λιγο και κανει κρακ κρακ σαν να πηδάει ενα γρανάζι πανω απο το άλλο.

  6. #51
    Δυναμιτάκι Το avatar του/της ETV-bomba
    Εγγραφή
    02/10/2006
    Μηνύματα
    8
    καταρχήν πολύ ωραία η παρουσίαση και τα όσα λέει ο φίλος

    δείχνει μερακλής και είναι κατατοπιστικότατος

    εγώ είχα 2 κρίς 115 ένα μπλέ άσπρο παλιό και μετά το ξαναπήρα σε κόκκινο

    αυτό το παπί το γουστάρω πάρα πολύ και αν ξαναπάρω θα προτιμήσω πάλι μοντένας

    μάλιστα στο παλιό είχα κάνει και ανακατασκευή με πράγματα από καζε-ρ και μετά το πούλησα σ ένα φίλο κουριερά και του χει πιεί κι αυτός το αίμα

    τα όσα διαβάζω από το φίλο που κάνει την παρουσίαση είναι -όσο κι αν ακούγεται τραβηγμένο- κλασσικά φαινόμενα για μοντένας

    μέχρι και το σφύριγμα από τα τακάκια που έγραψες μου δημιούργησε μια νοσταλγία, ενώ το κλασσικό λευκό κρύσταλλο μπροστά μου θύμισε τα αιωνίως ασθενικά φώτα

    βέβαια η αλήθεια είναι ότι το μηχανάκι έχει ενα μοτέρ λίγο τραχύ που δεν πολυτραβάει (για το 115 λεω), ένω έχει και χαρακτηριστικό ήχο, οπότε φαντάζομαι ότι κατ αναλογία τα ίδια θα συμβαίνουν και στο 125

    τα πορτοκαλί φλάς είναι όλα τα λεφτά, μάλιστα μου άρεσαν τόσο που τα είχα βάλει και σ ένα κάπονορντ που είχα...

    τέλος πάντων, πάντα τέτοια ωραία πόστ, μπράβο φίλος
    http://www.armageddon.gr/KFS/

    ΚΑΦΡΙΛΑ FOOTBALL SPAM

  7. #52
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Μία ακόμα βελτίωση στα ούτως ή άλλως χλιαρά φώτα . LED λαμπάκι στα φώτα (το μικρό το βοηθητικό) . Σίγουρα μειωμένη κατανάλωση και ελαφρώς πιο δυνατό και λευκό φως . Σχετικά τσιμπημένα βέβαια , στα περίπου 10 € το ζεύγος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01765 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	1360 
Μέγεθος:	46,0 KB 
ID:	227467
    Modenas Kriss 125

  8. #53
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Μετά από περίπου 18 μήνες συμβίωσης και 16000 χλμ στους κατσικόδρομους της Μυκόνου μπορούμε να εξάγουμε κάποια σχετικά ασφαλή συμπεράσματα

    -Ποιότητα κατασκευής : Μέτρια προς καλή .Τα πλαστικά στο τιμόνι κουδούνιζουνε μια και μερικές θηλυκές υποδοχές έχουν σπάσει και δεν μπορούν να κουμπώσουν καλά . Τα υπολοιπά πλστικά ειναι σε καλή κατάσταση . Ωστόσο κάποια προβήματακια έχουν κάνει ήδη την εμφάνιση τους . Οπως αυτά τα σημάδια γύρω από τις βίδες σύσφιξης του φτερού . Ελπίζω απλά να έχει σπάσει το χρώμα και όχι το πλαστικό .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01794 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	1347 
Μέγεθος:	28,2 KB 
ID:	227468
    Modenas Kriss 125

  9. #54
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Επίσης οι ενδείξεις και το χρώμα έχουν αρχίσει να φεύγουν από τους διακόπτες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01795 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	1358 
Μέγεθος:	43,5 KB 
ID:	227469
    Modenas Kriss 125

  10. #55
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Η σκουριά (ίσως και λόγω του αλμυρού περιβάλλοντος )δεν λείπει εκτός από τους καθρέφτες έχει εμφανιστεί σε αρκετές βίδες του μοτέρ και στην εξάτμιση .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01796 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	1348 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	227470
    Modenas Kriss 125

  11. #56
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Οι αναρτήσεις σε γενικές γραμμές απορροφανε κραδασμούς και λειτουργούν ικανοποιητικά ειδικά με ένα άτομο . Δικαβάλο η πίσω εύκολα τερματίζει . Τα φρένα τα θεωρώ οριακά ικανοποιητικά , το μπροστά θέλει πολύ δύναμη ενώ το πίσω με εχει προβληματίσει αρκετά καθώς δεν έχω βρει ακόμα σιαγόνες που να μην σφυρίζουν ή να μαγκώνουν . Η σέλα είναι άνετη και για δύο άτομα και δεν γλιστράει .Τα φώτα είναι μέτρια και η κόρνα δυνατή . Τα όργανα περιέχουν ταχύμετρο και ενδείξεις ταχύτητας και βενζίνης . Η τελευταία αναλώνει την διαδρομή της στο δεύτερο μισό του ρεζερβουάρ ενώ στο πρώτο μισό η βελόνα παραμένει κολλημένη στην κορυφή . Η αυτονομία κυμαίνεται μεταξύ 130 - 170 χλμ (περίπου στο όριο του ρεζερβουαρ) και εξαρτάται από το στυλ οδήγησης , το βάρος του οδηγού και την βενζίνη . Εγώ περίπου 100 κιλά και ειδικά από όταν έβαλα την μπαγκαζίερα πίσω παίζω στα 130 - 140 χλμ .
    Ο κινητήρας είναι μάλλον αργόστροφος αλλά μέχρι στιγμή δεν έχω αντιμετωπίσει καμιά δυσάρεστη έκπληξη . Προχτές άλλαξα λάδια και στα 1300 χλμ δεν λείπει γραμμάριο λαδιού . Λάδια κάθε 1000 με 1500 χλμ , βαλβίδες μπουζί κάθε 5000. Από αναλώσιμα τα μαμά λάστιχα φύγανε στα 5000 χλμ (είχανε και άλλη ζωή) . Αλυσίδες και γρανάζια με λίγη τύχη και συντήρηση πιστεύω να με βγάλουνε 20.000 χλμ , νούμερο αρκετά ικανοποιητικό . Ένα θέμα με το καρμπιρατέρ θα το έχετε στο ξεκίνημα ειδικά χειμώνα . Μανιβέλα και υπομονή μέχρι να ζεστάνει.
    Εκτός προγράμματος , ένα χαλασμένο ρελέ φλας (8€) και μία πίσω λάμπα (3€) .Επίσης αλλαχτηκε η μπαταρία (18€) κυρίως για ψυχολογικούς λόγους Η τιμή του αν παραμένει στα 1790 που το αγόρασα εγώ , θεωρώ πως είναι λίγο τσιμπήμενη σε σχέση με τον ανταγωνισμό και αυτά που προσφέρει . Κατανοώ όμως πως μια και το μηχανάκι πουλαει αρκέτα σε αυτήν την τιμή ( και βλέπω πάρα πολλά να κυκλοφοράνε) ο αντιπροσώπας δεν θα την αλλάξει . Αυτό που κυρίως προσφέρει αυτό το μηχανάκι είναι αξιοπιστία . Και εμφάνιση , σύμφωνα με το δικό μου γούστο .
    Οτι άλλο θέλει να μάθει ο αναποφάσιστος αγοραστής ας ρωτήσει .





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc01798 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	1347 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	227475
    Modenas Kriss 125

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    αδερφε πως παει το παπι?? γιατι σκεφτομαι να το προτιμησω εναντι του kawasaki joy r λογω εμφανισης.νομιζω οτι φορανε τα ιδια μοτερ για να μην πω οτι ειναι τα ιδια μηχανακια με αλλο κοστουμι...

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/05/2011
    Μηνύματα
    6
    Εγώ το πήρα πριν κανα δύο μήνες το έστρωσα όχι και ιδανικά δεν είχα πρόβλημα εκτός του ότι κάποια φάση την έπαιξε γύρω στα 1000 χιλ. το μπροστινό ρουλεμάν της ρόδας και καταχτυπούσε στο service to άλλαξαν δωρεάν. Το Μηχανάκη έπεσε στα 1650 ευρώ με πολλά και πλούσια δωρα απο την εταιρία. Το χαίρομαι ηλικρινά το παπί γιατί εχει και καλά που άλλα ποιο ακριβα της ίδιας κατηγορίας δεν τα έχουν όπως τόσο τέλειους καθρεπτες πολύ καλή και άνετη σέλα χαμηλότατη κατανάλωση αν και ο δεικτης λέει τα δικά του μετα την μέση όπως λέει και ο φίλος. Ακόμα στα φανάρια φεύγει απο τα πάντα και όταν λέω απο τα πάντα το ενοώ. Τέλος δεν το μετανιώνω που το πήρα σε καμία περίπτωση γιατί. Το inova που είναι super υποτίθεται με το injection καιει λίγο παραπάνω και είναι πιο μικρό και το υδρόψυκτο πλέον crypton τι το φοβερό έχει ? παπί είναι ! Γλιτώνεις κοντά ένα χιλιάρικο europoula και παίρνεις κάτι σχεδόν το ίδιο που δεν νομίζω να σε απογοητεύση. Είναι ωραίο παπί και το συνηστώ ανεπηφύλακτα το έχω στην πόλη και πάω και με μια εκατον εικοσάρα στο χαλαρό και μακρινες διαδρομές. Αν το πάρεται το μόνο σπαστικό είναι η λάμπα.
    Απο χανιά Κρήτης που το παπί πουλάει σαν τρελό, πολλά χαιρετισματά...

  14. #59
    Συγνώμη ρε παιδιά , με μπερδέψατε.

    Λάδια κάθε 1000-1500 χλμ;;;;;;;;;;;;
    Βαλβίδες και μπουζί κάθε 5.000;;;;;;;

    Ο κατασκευαστής λέει άλλα.

    Σε δουλειά να βρισκόμαστε;

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    καθε ποτε λεει το βιβλιο σερβις??

Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha crypton r 110 vs modenas kriss 125
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 12:26
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 01:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF