Σελίδα 7 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 188

Θέμα: Modenas Kriss 125 review

  1. #91
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Re: Modenas Kriss 125 VS Kawasaki Joy-r 125

    Αρχικά δημιουργήθηκε από invis
    Anritsu : Eχω διαβάσει το review σου για το Kriss και ήταν πολύ καλό. Απευθύνομαι κυρίως σε σένα αλλά και σε όλους ειδικά σε αυτούς που έχουν πάρει το Kriss ή το Joy.

    Πρέπει να κάνω κάθε 22 μέρες του μήνα για να πάω στην δουλειά μου 60 χλμ (πάνε - έλα) δλδ 1320 χλμ περίπου το μήνα. ο Δρόμος είναι κατά 85% Εθνική Οδός και 15% επαρχιακός , οπότε στην εθνική οδό θα κάνω πορεία με 90 - 100 χλμ/ώρα περίπου.
    Είμαι ανάμεσα στο Joy και στο Kriss αν και πολύ λένε ότι είναι τα ίδια με άλλα αυτοκόλλητα. Ψάχνω αντοχή , άνεση για αυτές τις ανάγκες σε ταχύτητα, οικονομία καυσίμου και συντήρησης , ήσυχο το κεφάλι μου, και μεταπωλική αξία διότι αν/όταν αλλάξω δουλειά ή σπίτι θα το δώσω για να πάρω μεταχειρισμένο enduro.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Καλή χρονιά και συγνώμη για την καθυστέρηση . Το κρις σύντροφε είναι ένα τίμιο παπί που δικαιολογεί πάνω κάτω τα λεφτά του .Ούτε ιδιαίτερα μουράτο είναι , ούτε πύραυλος ούτε καμία ιδιαίτερη μεταπωλιτική αξία θα πιάσει ειδικά αν το φορτώσεις χλμ Εγώ πλέον συμπληρώνω 20000 χλμ σε δύο ακριβώς χρόνια τα περισσότερα των οποίων έγιναν στους κατσικόδρομους της Μυκόνου . Είμαι 100 + κιλά φορτωμένος και το πάω συνήθως τέζα όπως πάνω κάτω δουλεύουν όλα τα παπιά . Πρόσφατα παρατήρησα κατανάλωση κάτι λιγότερο απο 100 ml λάδιου στα 1000 χλμ με ορυκτέλαιο μοτουλ 3000 20W . Σύμφωνα με τον μάστορα μου ειναι φυσιολογικό . Επίσης εντύπωση μου έχουν κάνει τα μαμά αλυσιδονράναζα που ακόμα είναι σε καλή σχετικά κατάσταση και λέω να τα αλλάξω κατα τα 25000. Επίσης εβαλα σωληνάκι υψηλής μπροστά και ίσως βάλω και μεγαλύτερη δισκόπλακα . Eπίσης προγραμματίζω εξάτμιση protech .Κατα τα άλλα , κανένα απρόοπτο και ισχύουν πάνω κάτω αυτά που διάβασες στο θέμα πιο πάνω .

    Για την περίπτωση σου και ειδικά αφού θες να το πάρεις για συγκεκριμένο χρόνο θα σου έλεγα να κοιτάξεις για μεταχειρισμένο . Ειτε Joy είτε modenas καινούριο , την άλλη μέρα πάνω από χιλιάρικο δεν πιάνει με τα τόσα μεταχειρισμένα η φτηνά καινούρια κινέζικα που κυκλοφορούν .Αυτό βέβαια ειναι αποψή μου . Το καλύτερο παπι για να κάνεις την δουλεία σου ίσως είναι το yamaha το 135 το οποίο είναι σίγουρα πιο γρήγορο , πιο δυνατό πιο καλοτάξιδο και με ψεκασμό ίσως καίει και λιγότερο αλλά και αρκετά πιο ακριβό. Ρίξε και μια ματιά για το 135 το xcite , μεταχειρισμένο η αν στοκ το έχει ο γκοργκόλης σε καλύτερη τιμή

    Εν κατακλείδι το Modenas κάνει αυτά που θες με τους όποιους συμβιβασμούς που ακολουθούν ένα παπάκι Αν το πάρεις όμως , παρτο καινούριο για να το κρατήσεις . Κόστος 65 € ετήσια ασφάλεια και κάπου 25 ίσως και λιγότερα τέλη κυκλοφορίας . Ποιος ό λόγος να το πούλησεις ?
    Η πραγματική αξία ενός παπιού είναι ανεκτίμητη ...

    καλά ψώνια
    Modenas Kriss 125

  2. #92
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2012
    Μηνύματα
    3

    Re: Re: Modenas Kriss 125 VS Kawasaki Joy-r 125

    Είμαι ανάμεσα στο Kriss και στο Xcite. Θα πάω να δω στον Γκοργκόλη και σε ένα άλλο μαγαζί να δω ποιο με συμφέρει, γιατί βρήκα ένα μαγαζί στην γειτονιά μου που μου δίνει το Kriss με δόσεις έντοκες χωρίς προκαταβολή και χωρίς έξοδα φακέλου, ταξινόμησης, άδεια και σήμα δηλαδή μόνο ασφάλεια πληρώνω κράνος και είμαι έτοιμος....

    Τελικά ποια λάμπα έβαλες μπροστά για να φωτίζει καλύτερα;

    Η συγκεκριμένη ασφάλεια περιέχει και ασφάλεια κλοπής;

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

  3. #93
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2010
    Μηνύματα
    22
    @giovani64
    εχεις πμ ευχαριστώ πολύ

  4. #94
    ΠΑΙΔΙΑ............ΤΟ X-CITE ΤΕΛΟΣ





    Στήν τιμή αύτή στά 1995 ευρώ πλέον τό GT-135 τής Μοντένας,
    μέ νέα έκπτωση πολύ πρόσφατη.
    Έπειδή τό ψάχνω καί γώ, μέ 2200 καί 24 δόσεις τό παίρνετε.
    Δόση κάτω από 100 εύρώ τό μήνα.
    Είναι ένα βελτιωμένο x-cite, σέ μοτέρ καί περιφερειακά.
    Είχα τό Κρίς γιά ένα χρόνο.
    Άκριβώς όπως τά περέγραψε ό φίλος παραπάνω.
    Έργαλείο πού τά κάνει όλα,μέ τά κουσούρια του
    πού δέν είναι σημαντικά.






  5. #95
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2012
    Μηνύματα
    3
    Το GT 135 έχει το ντεπόζιτο κάτω από το μπροστινό φανάρι και χώρο 16 λίτρων κάτω από την σέλα όπως το X Cite;

    Υπερτερεί στα όργανα ελέγχου από το X cite αλλά η μούρι του με τα διπλά φανάρια είναι σαν μύγας και έχω ακούσει ότι ένα μέρος από το φως φωτίζει δεξιά και αριστερά και όχι μέσα στο δρόμο

    Από την άλλη εχω διαβάσει ότι το x cite έχει κοντή 4η κάτι που δεν με συμφέρει προσωπικά γιατί το θέλω για οικονομικά ταξιδιάκια 80 με 100 km/h με ελαχιστοποίηση κατανάλωσης για να πηγαινω στην δουλεια μου.

    Μπορεί κανείς να μας επιφωτίσει;

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Modenas Kriss 125 VS Kawasaki Joy-r 125

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Kόστος 65 € ετήσια ασφάλεια και κάπου 25 ίσως και λιγότερα τέλη κυκλοφορίας . Ποιος ό λόγος να το πούλησεις ?
    Η πραγματική αξία ενός παπιού είναι ανεκτίμητη ...
    +1000

    To παπί ήταν, παραμένει, και απ' ότι φαίνεται θα παραμείνει το best value for money όχημα


  7. #97
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Re: Re: Re: Modenas Kriss 125 VS Kawasaki Joy-r 125

    Αρχικά δημιουργήθηκε από invis
    Είμαι ανάμεσα στο Kriss και στο Xcite. Θα πάω να δω στον Γκοργκόλη και σε ένα άλλο μαγαζί να δω ποιο με συμφέρει, γιατί βρήκα ένα μαγαζί στην γειτονιά μου που μου δίνει το Kriss με δόσεις έντοκες χωρίς προκαταβολή και χωρίς έξοδα φακέλου, ταξινόμησης, άδεια και σήμα δηλαδή μόνο ασφάλεια πληρώνω κράνος και είμαι έτοιμος....

    Τελικά ποια λάμπα έβαλες μπροστά για να φωτίζει καλύτερα;

    Η συγκεκριμένη ασφάλεια περιέχει και ασφάλεια κλοπής;

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια...
    Λάμπα έχω αυτή που περιγράφω τελευταία στο ποστ και έχω βάλει και led την 2η μικρή που έχει μέσα το φανάρι . Και πάλι με τα φώτα δεν θα είσαι ευχαριστημένος βέβαια αλλά το συνηθίζεις . Η ασφάλεια προφανώς - όπως και οι περισσότερες - δεν καλύπτει κλοπή .Για μένα αν η διαφορά απο το 135 δεν είναι πάνω απο 300€ ασε το κρις στην άκρη . Το 135 είναι βελτιωμένο σε όλα τα σημεία και με πίσω δισκόφρενο που θα σε γλυτώσει από τα γρυλίσματα και τα σφυρίγματα του ταμπούρου . Και είναι και σαφώς πιο άσχημο αν και αυτό υποκειμενικό είναι . Τώρα που λες για κοντές σχέσεις φαντάζομαι με κάποιο διαφορετικό γρανάζώμα θα το φέρεις τα νερά σου

    καλά ψώνια και σε περιμένουμε για εντυπώσεις ...



    Modenas Kriss 125

  8. #98
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2013
    Μηνύματα
    3
    ''είναι 10.000 για βαλβίδες ''
    Ti enoite?
    na alaktoun?
    na kitaktoun an einai ok?
    na ksana douleftoun oste na patisoun stis edres ksana?
    ti akrivos enoite otan lete afto?

  9. #99
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geopouros Προβολή μηνύματος
    ''είναι 10.000 για βαλβίδες ''
    Ti enoite?
    na alaktoun?
    na kitaktoun an einai ok?
    na ksana douleftoun oste na patisoun stis edres ksana?
    ti akrivos enoite otan lete afto?
    οι βαλβιδες δεν αλλαζονται απλα ελεγχονται και αν χρειαστει ρυθμιζονται
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  10. #100
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2013
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giovani64 Προβολή μηνύματος
    οι βαλβιδες δεν αλλαζονται απλα ελεγχονται και αν χρειαστει ρυθμιζονται
    aaa ok
    axothika...
    9000km

  11. #101
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Καλή χρονιά .
    Ένα ατύχημα θα με κρατήσει μακριά από τους δρόμους μέχρι αρχές Απρίλη . Μόλις επανέλθω σκέφτομαι μια μικρή αναβάθμιση . Εξάτμιση protech με σιγαστήρα και αλλαγή δίσκου εμπρός με κάποιο oversize . Εμπρός έχω ήδη βάλει υψηλής , ελπίζω με κάποιο επώνυμο δίσκο να δω ακόμη καλύτερα αποτελέσματα γιατί κακά τα ψέμματα με 2ο άτομο ειδικά το φρενάρισμα είναι δύσκολο. Έχει κάνει κάποιος αντίστοιχες αλλαγές ?
    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  12. #102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Καλή χρονιά .
    Ένα ατύχημα θα με κρατήσει μακριά από τους δρόμους μέχρι αρχές Απρίλη . Μόλις επανέλθω σκέφτομαι μια μικρή αναβάθμιση . Εξάτμιση protech με σιγαστήρα και αλλαγή δίσκου εμπρός με κάποιο oversize . Εμπρός έχω ήδη βάλει υψηλής , ελπίζω με κάποιο επώνυμο δίσκο να δω ακόμη καλύτερα αποτελέσματα γιατί κακά τα ψέμματα με 2ο άτομο ειδικά το φρενάρισμα είναι δύσκολο. Έχει κάνει κάποιος αντίστοιχες αλλαγές ?
    Ευχαριστώ
    καλη χρονια και περαστικα. σχετικα παντως με το φρεναρισμα εχω το kristar και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μετα φρενα.ισως να κανει την διαφορα το πισω δισκοφρενο.δε νομιζω να σε βοηθησει η αλλαγη με μεγαλυτερο. τα υψηλης βοηθανε πιο πολυ. αρα μαλλον εχεις παρει το μαξιμουμ για παποφρενα.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  13. #103
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giovani64 Προβολή μηνύματος
    καλη χρονια και περαστικα. σχετικα παντως με το φρεναρισμα εχω το kristar και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μετα φρενα.ισως να κανει την διαφορα το πίσω δισκόφρενο.δε νομιζω να σε βοηθησει η αλλαγη με μεγαλυτερο. τα υψηλης βοηθανε πιο πολυ. αρα μαλλον εχεις παρει το μαξιμουμ για παποφρενα.
    Ενδεχομένως να έχεις και δίκιο αν και μόνο μια δοκιμή θα με πείσει εντελώς . Όπως και να έχει και ένα μετρό να κερδίσω κάποια στιγμή ίσως το βρω μπροστά μου . Φωτό μετά την τοποθέτηση με τις οποίες εντυπώσεις θετικές ή όχι και το σχετικό κόστος .
    Modenas Kriss 125

  14. #104
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2013
    Μηνύματα
    3
    iparxei on line katastima gia afta ta papia gia agora eksartimaton apo kypro?

  15. #105
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.718
    Παρακαλώ να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες, οι απαντήσεις με λατινικούς θα φεύγουν.

Σελίδα 7 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha crypton r 110 vs modenas kriss 125
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 11:26
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 00:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 13:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF