Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 188

Θέμα: Modenas Kriss 125 review

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Modenas Kriss 125 review

    Με αφορμή τις κατά καιρούς συζητήσεις που βλέπω για παπιά , και την τάση που υπάρχει προς οικονομικότερα μέσα μεταφοράς είπα να γράψω ένα review για το “Νέο “ Modenas Kriss 125 . Το οποίο στην αγορά της Μαλαισίας από όπου και κατάγέται λέγεται Modenas Kriss 120H Sports . Στις γραμμές που ακολουθούν θα προσπαθήσω να αποτυπώσω τις εντυπώσεις μου για την εν λόγο πάπια , μετά από 1000 χλμ , όσο μπορώ πιο αντικειμενικά προσπαθώντας να πληροφορήσω τον υποψήφιο αγοραστή που ψάχνει να βρει μια πάπια να κάνει την δουλεία του . Παρακαλούνται και άλλοι κάτοχοι να παραθέσουν στην συνέχεια και την δική τους γνώμη και εμπειρία ώστε να γίνει η συζήτηση ακόμα πιο ουσιαστική .

    Το kriss το αγόρασα πριν περίπου 1 μήνα έναντι 1700 Ε με πινακίδα και χώρις το παραμικρό δώρο . Αρχικά προσανατολιζόμουν για το Suzuki Adress στα ίδια χρήματα ωστόσο , για διάφορους λόγους , κατέληξα στο Modenas . Οι λόγοι αυτοί έχουνε να κάνουνε με την αναμφισβήτητη πλέον αξιοπιστία των Modenas , με την αντικλεπτική προστασία που προσφέρει σε σχέση με ένα γνωστότερο Γιαπωνέζικο και τέλος για τα καλά λόγια που άκουσα για την αντιπροσωπία σε επίπεδο υποστήριξης ανταλλακτικών και κόστους συντήρησης . Σημειωτέο ότι δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα της αξίας μεταπώλησης μια και σύντομα ελπίζω η πάπια να αποτελεί 2ο μηχανάκι και δεν βλέπω λόγο να το αλλάξω . Το τσίμπησα σε άσπρο που ήτανε ετοιμοπαράδοτο στο μαγαζί που πήγα και σε 2 μέρες το είχα στα χέρια μου .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00922.jpg 
Προβολές:	7545 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	184609
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Στα ψητό τώρα . Η πρώτη μου εντύπωση ήταν πως το μηχανάκι ήταν κάπως χλωμό . Eίχα παλιότερα GLX 50 με κινητήρα αργότερα Lifan 110 και σε νεύρο εκείνα είχαν περισσότερο . Επειδή βεβαία το έστρωνα ( και επειδή μέχρι πρόσφατα είχα ένα BROS 650) είπα μήπως είναι η ιδέα μου και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω . Ισως και το γραναζώμα του Kriss δεν είναι για μπαμ . Πλέον έχω κάνει κάπου 1050 και μετά το πρώτο σερβις αύριο θα αρχίσω να το πιέζω . Ο ήχος που βγάζει είναι πολύ όμορφος σαν γουργούρισμα .

    Τα πλαστικά του δεν τρίζουνε μέχρι στιγμής και η ποιότητα τους φαίνεται προσεγμένη όπως και το βάψιμο . Οι καθρέφτες αν και δεν κουνάνε σε καμιά ταχύτητα ενοχλητικά , προεξέχουν των αντίβαρων με αποτέλεσμα η κίνηση μέσα στην πόλη και ανάμεσα στα κουτιά να γίνεται σχετικά δύσκολη . Ωστόσο η ορατότητα πίσω αποζημιώνει .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00915.jpg 
Προβολές:	7499 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	184610
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Οι αναρτήσεις είναι της ΚΑΥΑΒΑ και αν και το μπροστά είναι καλά ζυγισμένο για τα δικά μου γούστα οι πίσω , παρόλο που είναι στο 2ο πιο μαλακό σημείο , είναι ενοχλητικά σκληρές με ένα αναβάτη . Στο πιο μαλακό σημείο γίνονται υποφερτές αλλά με συνεπιβάτη τερματίζουν εύκολα .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00919.jpg 
Προβολές:	7507 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	184611
    Modenas Kriss 125

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Στα φρένα τώρα . Το μπροστινό εδώ και περίπου 100 χλμ μου κάνει ένα μόνιμο σφυριγματάκι εν κίνηση και στο φρενάρισμα στο τέλος η μάνετα παίζει λες και ο δίσκος στράβωσε . Το πήγα στον μάστορα , το έκανε βόλτα και μου είπε πως αποκλείεται να είναι ο δίσκος γιατί θα με ενοχλούσε στο φρενάρισμα μόνιμα . Υποπτεύεται ότι ίσως έχουν στραβοπατήσει τα τακάκια και μου είπε πως στο σερβις των 1000 θα τα καθαρίσει η και αντικαταστήσει αν επιμείνω . Περά αυτού του προβλήματος είναι αρκετά καλό σε αίσθηση αν και θα προτιμούσα να χρειάζεται λιγότερη δύναμη στην μανέτα για να ακινητοποιηθεί .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00914.jpg 
Προβολές:	7490 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	184612
    Modenas Kriss 125

  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Το πίσω ταμπούρο κατά την γνώμη μου διακοσμητικά υπάρχει . Βοηθάει αλλά μαθημένος από μεγαλύτερα κυβικά δουλεύω 90% το μπροστά . Στο σερβις των 1000 θα ζητήσω του μάστορα να μειώσει αν γίνεται την διαδρομή του πεντάλ για να πιάνει νωρίτερα .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00918.jpg 
Προβολές:	7503 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	184613
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Τα φώτα του είναι οριακά υποφερτά και θα είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που θα προσπαθήσω να βελτιώσω αν γίνεται οικονομικά . Έχει μάλιστα διπλά φλας και μέσα στο φανάρι (που αχνοφέγγουνε είναι η αλήθεια) και εξωτερικά . Λειτουργούν μόνο με τον κινητήρα σε λειτουργία πράγμα που δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00913.jpg 
Προβολές:	7470 
Μέγεθος:	60,6 KB 
ID:	184614
    Modenas Kriss 125

  7. #7
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Το πίσω φανάρι είναι αρκετά όμορφο , έχει μέσα και αυτό πλαϊνά λαμπάκια για φλας υποθέτω για να ξηλώσει κανείς τα κανονικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί . Υπήρχε αρχικά λαβή για τον συνεπιβάτη με stop την οποία και κατήργησα για χάρη μιας πιο πρακτικής σχάρας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00921.jpg 
Προβολές:	7455 
Μέγεθος:	63,9 KB 
ID:	184615
    Modenas Kriss 125

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Η θέση οδήγησης είναι από τα δυνατά του σημεία . Εμένα μου ταιριάζει τουλάχιστον . Σωστό ύψος και βολική γωνιά των χεριών στο τιμόνι Η σέλα αρχικά με ενοχλούσε και είχα την εντύπωση πως της λείπει αρκέτο αφρώδες . Τελικά την συνήθισα . Επειδή όμως γλίστραει κάπως , μόλις την πάω για αλλαγή υφάσματος θα την γεμίσω κάπως . Από κάτω υπάρχει ένα μικρός χώρο για χαρτιά αλλα εχει και κάποια χρήσιμα κούφια σημεία μεσα από τα πλαστικά που με κάποια πατέντα όλο και κάτι θα μπορέσουν να φιλοξενήσουν


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00920.jpg 
Προβολές:	7455 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	184616
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Τα όργανα είναι όμορφα και δεν νομίζω πως έχουνε να ζηλέψουνε κάτι από τον ανταγωνισμό . Ταχύμετρο , ένδειξη σχέσης , ένδειξη προβολέα και φλάς και τέλος ένδειξη ντεπόζιτου . Η τελευταία ξεγελάει κάπως καθώς από από το γεμάτο μέχρι την μέση θέλει καπου 100 χλμ και από την μέση στο άδειο 50 – 60 το πολύ . Με 3,7 λιτρα κάνω περιπου 160 χλμ οπότε με 4,2 λίτρα ντεπόζιτο πρεπει να βγάζει κάπου στα 200χλμ αυτονομία Καλύτερα θα δω μόλις αρχίζω να το πίεζω .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00916.jpg 
Προβολές:	7458 
Μέγεθος:	53,7 KB 
ID:	184617
    Modenas Kriss 125

  10. #10
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Οι διακόπτες είναι απλοί χωρίς κάτι το ιδιαίτερο .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00917.jpg 
Προβολές:	7399 
Μέγεθος:	33,6 KB 
ID:	184619
    Modenas Kriss 125

  11. #11
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Γενικεύοντας θα ήθελα να πω πως ακόμα δεν είμαι πεπεισμένος πως σωστά το διάλεξα σε σχέση με το address . Πιο ολοκληρωμένη άποψη θα έχω στο επόμενο σερβις των 5000 χλμ .
    Αν θα ζήταγα κάποιες αλλαγές αυτές θα ήταν πιο καλά φώτα , περισσότερο χώρο κάτω από την σέλα και ίσως μια σχάρουλα από αυτές που έχουνε άλλα παπιά πάνω στην ποδια ανάμεσα στα ποδιά του οδηγού . Ραντεβού στα 5000 χλμ

    Αυταααααα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00912.jpg 
Προβολές:	7422 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	184620
    Modenas Kriss 125

  12. #12
    Συμμορίτης Το avatar του/της Ferro
    Εγγραφή
    14/12/2009
    Μηνύματα
    42
    Φίλε μπράβο πολύ καλή η παρουσίασή σου.Είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Τα Modenas είναι πολύ καλά και ποιοτικά παπιά.
    Εχουμε ένα Krisstar 125 και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι δυό χρόνια τώρα.Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και δεν πήρες το Suzuki το οποίο έιναι και αυτό εξαιρετικό αλλά έχει απίθανα ακριβά ανταλλακτικά.
    Πριν λίγες μέρες είχαμε ένα ατύχημα με μιά μικροπτώση και οι τιμές των ανταλλακτικών στον Γκοργκόλη ήταν πολύ μα πολύ φτηνές.Καλορίζικο το μηχάνημα.


  13. #13
    Ωραίος ο Σπύρος!


  14. #14
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Αν βελτιώσεις τα φώτα ενημέρωσέ μας τι έκανες και πως, γιατί είναι πολύ αδύνατα και κατά την γνώμη μου αυτό είναι και το σημαντικότερο μειονέκτημα του παπιού.

    Κατά τα άλλα το θεωρώ άριστο μηχανάκι που μπορεί να παέι παντού
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  15. #15
    Σπύρο καλή Χρονιά και καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο το μηχανάκι

    Τα τακάκια βγάλτα και τσέκαρε τα , δες και τις γλίστρες και βάλε και λίγο γράσο χαλκού στο πίσω μέρος εκεί που ακουμπάει το τακάκι στο έμβολο , γράσαρε και τον πίρο που κρατάει το τακάκι στη θέση του ... πάντως τσέκαρε τα γιατί από την φωτό η γραμμή η έντονη που κάνει στη μέση του δίσκου δεν μου αρέσει (μπορεί να με ξεγελάει και η φωτό και να κάνω λάθος εγώ πάντως και δεν θυμάμαι αν τα τακάκια σου έχουν χώρισμα στη μέση )

    Το ταμπούρο θα έπρεπε να δουλεύει είναι το ίδιο που έχουν τα Kazer .... μάλλον θέλει άνοιγμα τρίψιμο η κιθάρα και τα τακάκια και φύσημα να στρώσουν ... τσέκαρε και το δείκτη που έχει με το βελάκι σου δείχνει αν έχει ψωμί ακόμα (αλλά μιας και είναι καινούργια μάλλον τρίψιμο θέλουν)


    Φώτα μη βάλεις τίποτα ballast γιατί δεν κάνουν θα στραβώνεις όλους τους υπόλοιπους και πάλι δεν θα βλέπεις εσύ δοκίμασε πιο καλές λάμπες και θα δεις


Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha crypton r 110 vs modenas kriss 125
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 12:26
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 01:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF