Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 188 από 188

Θέμα: Modenas Kriss 125 review

  1. #181
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Παρά να δώσεις λεφτά και να πάρεις γουρούνι στο σακί , γιατι περι αυτού πρόκειται για μτχ μοτέρ , χίλιες φορές lifan καινούριο . Είχα βάλει το 2004 σε glx 50cc to 110 cdi τριβάλβίδο και μέχρι πρόσφατα δούλευε ικανοποιητικά .Καλά ξεμπερδέματα . Είναι και ένα θέμα βέβαια με την δήλωση του μοτερ που έχω διαβάσει διάφορα κατα πόσο έιναι εύκολο κλπ .Αν φυσικά σκοπεύεις να το δηλώσεις , γιατι πλέον υπάρχει και το θέμα του ΚΤΕΟ
    Κάπου το έχω αναγράψει αναλυτικά.
    Για ιδίου τύπου και κυβικών δεν είναι τόσο θέμα.
    Δηλαδή
    Για το 125 θέλει χαρτι - βεβαίωση μηχανολόγου μηχανικού οτι είναι ιδίου τύπου.
    Απόδειξη αγοράς η τιμολογιο
    Απόδειξη η τιμολογιο μηχανικού/συνεργείο
    Και ΚΤΕΟ.
    Για το ποιο μεγάλο που έβαλα λινκ παλι όλα τα παραπάνω και εφ όσον είναι μέσα στο οριο του + 25% δεν έχει θέμα.
    Το κάναμε στο astrea που έβαλα ποιο πριν .
    Σε 50αρι δεν μπορείς νόμιμα να βάλεις να βάλεις αυτό (λιφαν 110 μοτέρ)
    Άσχετα εαν το σασί/σκελετός είναι ίδιος με τα 90αρια

  2. #182
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikolas92
    Εγγραφή
    18/01/2017
    Μηνύματα
    19
    Οκ παιδια καλως, ευχαριστω για τις πληροφοριες και θα σκεφτω στην πορεια γι'αυτο.

  3. #183
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2015
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikolas92 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια! Μπηκα στο φορουμ γιατι ειδα οτι εχει πολυ υλικο/πληροφοριες σχετικα με το μοντενας κρις 125, το οποιο απεκτησα και 'γω προσφατα (μεταχειρισμενο) πριν 2 μηνες περιπου.

    Καταρχας ενημερωνω οτι δεν γνωριζω για μηχανακια, παρολα αυτα προσπαθω και ρωταω απο φιλους μηχανικους η απλα γνωστες, 1ον γιατι μ'αρεσει και το βρισκω ενδιαφερον, 2ον γιατι θελω να σεβομαι την μηχανη που με παει.

    Αλλα.. Δεν μπορω να παιρνω καθε τι της μετρητης. και ετσι ηρθα εδω σε 'σας.

    Το μηχανακι το βρηκα σε καλη κατασταση πιστευω (42.590χλμ) Το μονο θεμα που με παρεξενευε ηταν οτι δεν ενιωθα νευρο και να τραβαει πολυ και στην πορεια παρατηρησα πως καταναλωνει 4λτ στα 100. Αλλα δεν ειχα ποτε μαστορα γνωστο και ετσι πηγα με φιλο που ειχε τελειωσει μηχανικος και ασχολειτε με παπια (Η γνωμη του παιδιου για το οτι δεν τραβαει ειναι λεει τα δισκακια και μεταλα καμπανας και σφιξιμο αυτης.)

    Το προβλημα μου ειναι το εξης. Μου ειχε πει αρχικα οτι, οκ το μηχανακι απλα πηγαινε το και στον μαστορα μου να το παρει μια βολτα να σου πει γνωμη. Αργησα να παω και πηγα πριν 4 με 5 μερες και ειπε οτι οχι μονο δεν τραβαει, αλλα χρειαζεται επισκευη μοτερ και πως αποκλειεται να ειναι 40χ, χλμ. και πως ειναι σιγουρα γυρισμενα. Και πως απο επισκευη μεσα θελει (Στροφαλο, ρουλεμαν στροφαλου, μπιελα, πιστονι, ισως κυλινδρο.) και πως το κοστος αυτου λογο ανταλακτικων μοντενας/αντιπροσωπιας ειναι στα 500€ γιατι εχει λεει ακριβα ανταλακτικα και πως 2 επιλογες εχω (η το πουλαω οντας ειλικρινης της καταστασης του παπιου, η το φτιαχνω)

    Κατανοητα ολα αυτα ως ενα σημειο. Παιδια οποια η γνωμη σας θα την εκτιμησω.

    Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι χωρις να πω κουβεντα στον φιλο μου η στον μαστορα του, να παω να κοιταξω και αλλους μαστορες και να παω ο ιδιος στην αντιπροσωπια να ρωτησω τιμες (εαν το παραπανω ισχυει). Οποτε αν εχετε κατι να μου πειτε περι μαστορων που να εμπιστευεστε, ή περι αντιπροσωπιας θα ηταν πολυ χρησιμο.

    Ευχαριστω και συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο.
    Φίλε μου το νεύρο στον κινητήρα δεν έχει να κάνει με επισκευή μπιέλας ή στροφάλου.Αν σου είπε αυτά είναι απλά απατεώνας!
    Μεροκάματο - μισθό μήνα θέλει να κερδίσει...
    Ψάξου λίγο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή σε κάποιον άλλον μηχανικό που να είναι αξιόπιστος.

  4. #184
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikolas92
    Εγγραφή
    18/01/2017
    Μηνύματα
    19
    GEORGE171 Δεν καταλαβες, το νευρο στο κινητηρα το εθεσα ως παρατηρηση δικη μου. Επισκευη μπιελας/στροφαλου τα προτεινε αφου το πηρε ο μαστορας βολτα και λεει δινεις και δεν τραβαει. Οπως και να 'χει δεν διαφωνω στο οτι μπορει να ψαχνει να κερδισει. Για αυτο και ψαχνομαι απο κοσμο.

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    lifan μοτερ που να μπαινει σε kriss ακομα δεν εχω δει παντως.

  6. #186
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2017
    Μηνύματα
    1
    Κάνω 4-5 χιλ το χρόνο. Στα 8 χρόνια που το έχω έχει χαλάσε δυο φορές η μίζα και έχει σπάσει(!) μια φορά η μανιβέλα από τις προσπάθειες για εκκίνηση. Γενικά παίρνει δύσκολα μπροστά, πάει συχνά στο συνεργείο και, εν γένει, το έχω μετανιώσει που το αγόρασα...

  7. #187
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Εγώ το εχω 1,5 χρόνο, το αγόρασα καινούριο σε στόκ, με το καρμπυρατέρ, και δεν μου έχει κάνει κίχ με 29.500χλμ στην πλάτη του! Έχω κάνει πολλά ταξίδια, και του έχω πιεί το αιμα, αλλά βέβαια το συντηρώ όπως πρέπει. Του πατέρα μου που έχει ένα ίδιο, του χάλασε η μίζα χθές στα 42.500Χλμ, αλλά την άλλαξε με μόλις 17€! Κανένα άλλο πρόβλημα όμως δεν είχε μέχρι τώρα, και μάλιστα με μηδαμινά σχεδόν σέρβις!

  8. #188
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    48 χιλιάδες πλέον , αγορά Δεκ 1999 . Μια μίζα που έσπασε στα 45000 περίπου το πιο σοβαρό πρόβλημα .Α και η δαγκάνα μπροστά έφαγε άσχημο κόλλημα και την έκανα σερβις . Λάδια καίει πλέον κάμποσα αλλά γενικά under control . Βρήκα και ημισυνθετικό 20-50 στα 6.5 γιούρια και την βγάζω φτηνά με συμπλήρωματα μέχρι τα 3000 . Προφανώς μια και είπα να το κρατήσω μέχρι τέρμα θα περάσει και απο ρεκτιφιέ κάποια στιγμή αλλά όχι πρίν τα 60000 χλμ και εφόσον δεν αγριέψει πολύ η κατανάλωση λαδιού που τώρα παίζει στα περίπου 300ml ανά 1000 χλμ . Γενικά θεωρώ μου έχει βγει καλό μέχρι στιγμής
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha crypton r 110 vs modenas kriss 125
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 12:26
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 01:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF