Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 188

Θέμα: Modenas Kriss 125 review

  1. #166
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Με άλλη μάρκα λάδι έχετε δοκιμάσει να δείτε πόσο καίει?

  2. #167
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Εγώ χρησιμοποιώ τα Eni (Agip) SAE20W/50 http://www.skroutz.gr/c/1229/lipanti...56/20W-50.html, τα οποία είναι τα λάδια που διαθέτει ο μηχανικός μου, και πιστεύω πως είναι καλό λάδι, με προδιαγραφές MA/MA2, επώνυμο και όχι φθηνό. Ίσως σε πιο απλά λάδια να μην είχα αυτό το θέμα, αλλά έχω δοκιμάσει και της ίδιας εταιρίας τα ημισυνθετικά SAE15-50, στα οποία παρατήρησα για πρώτη φορά πως τσιμπάει λάδι, για μόλις δύο αλλαγές στα 5.000χλ δηλαδή, οπότε ξαναγύρισα στα 20W/50.

  3. #168
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris1981 Προβολή μηνύματος
    Εγώ χρησιμοποιώ τα Eni (Agip) SAE20W/50 http://www.skroutz.gr/c/1229/lipanti...56/20W-50.html, τα οποία είναι τα λάδια που διαθέτει ο μηχανικός μου, και πιστεύω πως είναι καλό λάδι, με προδιαγραφές MA/MA2, επώνυμο και όχι φθηνό. Ίσως σε πιο απλά λάδια να μην είχα αυτό το θέμα, αλλά έχω δοκιμάσει και της ίδιας εταιρίας τα ημισυνθετικά SAE15-50, στα οποία παρατήρησα για πρώτη φορά πως τσιμπάει λάδι, για μόλις δύο αλλαγές στα 5.000χλ δηλαδή, οπότε ξαναγύρισα στα 20W/50.
    Ρώτησα γιατί η κατανάλωση λαδιού 200-300ml/ 1000km που διάβασα μου φάνηκε μεγάλη. Στα 2500-3000km που λέει ο κατασκευαστής για αγλαή λαδιών θα είναι σχεδόν άδειο, δεν μπορεί να είναι και πολύ φυσιολογικό αυτό.

  4. #169
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Ο κατασκευαστής γράφει στο service manual, πως αλλαγή κάθε 2.500χλμ και έλεγχος κάθε 1.000, με τα 100+ml για συμπλήρωμα να θεωρούνται φυσιολογικά.

  5. #170
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris1981 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου και πάλι Anritsu! Λοιπόν σου έχω νέα για τη λάμπα. Μόλις εχθές τοποθέτησα μια λάμπα αλογόνου S2/12V/35W μάρκας Lezen (Pioneer Light Xenon) με μόλις 2.50 Ευρώ, και ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που το μηχανάκι έχει ικανοποιητικά φώτα! Για να μην νομίζεις πως είμαι υπερβολικός, το βράδυ έβαλα μπροστά και το μηχανάκι του πατέρα μου, μαζί και το δικό μου, και εκεί φάνηκε η διαφορά! Σε δύναμη υπάρχει μια μικρή διαφορά, αλλά εμφανής. Η σημαντική διαφορά υπάρχει στη λευκότητα του φωτός. Δηλαδή αν τοποθετήσω κάποια λάμπα επώνυμη, ίδιου τύπου, πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι ακόμη καλύτερο.
    Το δικό μου καίει λάδι από την αρχή που το αγόρασα. Τον Σεπτέμβρη του έκανα το σέρβις, και έπειτα από 2 ημέρες έκανα ένα ταξίδι. Στα 1200χλμ που έκανα χωρίς να του συμπληρώσω λάδι, το μηχανάκι μου πήρε 200+ml. Αν χρειάζεσαι ρεκτιφιέ από τώρα, πιστεύω πως είναι πολύ νωρίς. Εδώ να σημειώσω πως του συμπληρώνω πάντα λάδια όταν δω την ένδειξη στο LOW, δηλαδή στα 1000 περίπου χλμ και πως κάνω τα σέρβις του, σύμφωνα με το βιβλίο. Σκέφτομαι να αλλάζω τα λάδια πιο νωρίς, δηλαδή στα 2.000χλμ αντί στα 2.500 που τα αλλάζω.
    Να τη δοκιμάσω , τι ψυχή έχουνε 2,5 εβρουλίνια . Που την βρίσκουμε δεν είπες όμως

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Με άλλη μάρκα λάδι έχετε δοκιμάσει να δείτε πόσο καίει?
    Εχω δοκιμάσει διάφορα .Στις αρχές Motul 5100 20-50 , μια αρκετά μεγάλη περίοδο elf moto cruise 20 W και δοκιμαστικά κάποια Torco semi 20-50 , Motul 3000 ορυκτέλαιο και Federal Oil κατακόκκινο (αυτό υποτίθεται προτείνει η χόντα για τα παπιά της ) 20W-50 . Τελευταία χρησιμοποιώ ορυκτέλαιο Castrol 20W50 power 1 . Τα σέμι τα κρατάω 2000 με 2500 χιλιάδες χλμ και ανάλογα συμπλήρωνω 2 με 3 φορές . Κατανάλωση έχω αυτή τη στιγμή περίπου 300 γρ ανά 1000 χλμ . Από αυτό που είδα , διαφορά αυτά τα λάδια έχουν μόνο στην τιμή τελικά . Η κλασσική παπατζα του πωλητή πως θα κάνει το κιβώτιο βούτυρο δεν παίζει . Στο μηχανάκι μας τουλάχιστον . Επειδή σκοπεύω να το το κρατήσω μέχρι να ψοφήσει το ρεκτιφιέ θα πάει μετά τα 60-70 χιλιάδες χλμ δηλαδή απο σήμερα σε 2 χρόνια περίπου ή όταν αρχισει να πίνει πάνω απο 500 μλ/1000 χλμ . Παραδόξως καπνό πίσω ελάχιστο άσπρο και μόνο νύχτα φαίνεται . Ετσι και προκειμένου να μου γίνει πιο οικονομική η συντήρηση πλέον θα το ποτίζω ωραίο φτηνό αυτοκινητολάδο Pimco 15w40 ή 20W50 σεμισυνθετικό που βρίσκω με 17 εβρά το 4λιτρο . Δηλαδή 4,25 το λίτρο . Λίγο τις προδιαγραφές θέλω να δω αλλά νομίζω πως θα είναι μια χαρά !!!!

    ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ , πάει η μίζα , καταστράφηκε ολοσχερώς . 200€ η καινούρια (ΕΛΕΟΣ) οπότε πάω για μτχ στα 80 ή ιμιτασιον στα 30 που κατα τον μάστορα πάντα θα με βγάλει κάνα χρόνο . Με τις υγείες μου .
    Modenas Kriss 125

  6. #171
    Μέλος Το avatar του/της Chris1981
    Εγγραφή
    22/04/2012
    Μηνύματα
    33
    Φίλε Anritsu την λάμπα την αγόρασα από κατάστημα της περιοχής μου, στη Σαλαμίνα δηλαδή, αλλά ψάχνοντας τη βρήκα και στο παρακάτω κατάστημα λίγο ακριβότερα:
    http://www.stelpet.gr/gr/el/products...glxastreasupra

  7. #172
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Να τη δοκιμάσω , τι ψυχή έχουνε 2,5 εβρουλίνια . Που την βρίσκουμε δεν είπες όμως



    Εχω δοκιμάσει διάφορα .Στις αρχές Motul 5100 20-50 , μια αρκετά μεγάλη περίοδο elf moto cruise 20 W και δοκιμαστικά κάποια Torco semi 20-50 , Motul 3000 ορυκτέλαιο και Federal Oil κατακόκκινο (αυτό υποτίθεται προτείνει η χόντα για τα παπιά της ) 20W-50 . Τελευταία χρησιμοποιώ ορυκτέλαιο Castrol 20W50 power 1 . Τα σέμι τα κρατάω 2000 με 2500 χιλιάδες χλμ και ανάλογα συμπλήρωνω 2 με 3 φορές . Κατανάλωση έχω αυτή τη στιγμή περίπου 300 γρ ανά 1000 χλμ . Από αυτό που είδα , διαφορά αυτά τα λάδια έχουν μόνο στην τιμή τελικά . Η κλασσική παπατζα του πωλητή πως θα κάνει το κιβώτιο βούτυρο δεν παίζει . Στο μηχανάκι μας τουλάχιστον . Επειδή σκοπεύω να το το κρατήσω μέχρι να ψοφήσει το ρεκτιφιέ θα πάει μετά τα 60-70 χιλιάδες χλμ δηλαδή απο σήμερα σε 2 χρόνια περίπου ή όταν αρχισει να πίνει πάνω απο 500 μλ/1000 χλμ . Παραδόξως καπνό πίσω ελάχιστο άσπρο και μόνο νύχτα φαίνεται . Ετσι και προκειμένου να μου γίνει πιο οικονομική η συντήρηση πλέον θα το ποτίζω ωραίο φτηνό αυτοκινητολάδο Pimco 15w40 ή 20W50 σεμισυνθετικό που βρίσκω με 17 εβρά το 4λιτρο . Δηλαδή 4,25 το λίτρο . Λίγο τις προδιαγραφές θέλω να δω αλλά νομίζω πως θα είναι μια χαρά !!!!

    ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ , πάει η μίζα , καταστράφηκε ολοσχερώς . 200€ η καινούρια (ΕΛΕΟΣ) οπότε πάω για μτχ στα 80 ή ιμιτασιον στα 30 που κατα τον μάστορα πάντα θα με βγάλει κάνα χρόνο . Με τις υγείες μου .
    Το λάδι για αυτοκίνητο δεν έχει κάποια προσθετά, και μου έχουν πει (δεν έχω βάλει τέτοιο στο μηχανάκι μου) ότι πατινάρει επειδή γλιστράνε τα δισκάκια. Όσο για την μίζα κοιτά μήπως φταίνε τα καρβουνάκια, όταν χάλασε η δικιά μου πριν αρκετά χρόνια το πήγε ο πατέρας μου στον μηχανικό και τα άλλαξε, από τότε όλα οκ.

  8. #173
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Chris1981 Προβολή μηνύματος
    Φίλε Anritsu την λάμπα την αγόρασα από κατάστημα της περιοχής μου, στη Σαλαμίνα δηλαδή, αλλά ψάχνοντας τη βρήκα και στο παρακάτω κατάστημα λίγο ακριβότερα:
    http://www.stelpet.gr/gr/el/products...glxastreasupra
    Ειχα την εντύπωση πως είχα δοκιμάσει κάτι τέτοιο και τελικά καλά θυμόμουνα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=94281&page=2 . Αν θύμαμαι μόνο η θερμοκρασία άλλαζε στο πιο μπλε αλλά απο φως ίδιο χάλι . Αλλά δεν χάνω να δοκιμάσω και την δικά σου .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Το λάδι για αυτοκίνητο δεν έχει κάποια προσθετά, και μου έχουν πει (δεν έχω βάλει τέτοιο στο μηχανάκι μου) ότι πατινάρει επειδή γλιστράνε τα δισκάκια. Όσο για την μίζα κοιτά μήπως φταίνε τα καρβουνάκια, όταν χάλασε η δικιά μου πριν αρκετά χρόνια το πήγε ο πατέρας μου στον μηχανικό και τα άλλαξε, από τότε όλα οκ.
    Είναι μεγάλη ιστορία η λαδολογία και εχει πολύ υλικό το μοτο.γρ αν έχεις όρεξη για διάβασμα . Γενικά συμφωνώ να μην χρησιμοποιούνται αυτοκινητολάδα σε μηχανές , ειδικά επιδόσεων . Τώρα σε παπί - και πάλι γενικά μιλώντας - κάτι τρέχει στα γύφτικα . Αυτό που λες για το πατινάρισμα ενδεχεται να συμβεί αν μπει λάδι με Low Friction - ή κάπως έτσι - πρόσθετο . Αυτο είναι προδιαγραφή που αυτό που έχω κατα νου να βάλω δεν την αναγράφει . Και πάλι γενικά μιλώντας στο νετ θα βρεις απειρες αναφορές για χιλιομετροφάγους που δουλευουν αυτοκινητολάδα . Επίσης κάποτε έφερα ένα BROS 650 απο Κέρκυρα Αθήνα με ένα MOBIL αυτοκινήτου που πήρα σε βενζινάδικο . Δεν είχα κάποιο θέμα .

    Οσο για την μίζα έσπασε ο μαγνήτης και δεν επισκευάζεται οπότε και έβαλα μεταχείρω στα 80 € Και γω για καρβουνάκια ήλπιζα αλλά δεν . Με τις υγείες μου .
    Modenas Kriss 125

  9. #174
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikolas92
    Εγγραφή
    18/01/2017
    Μηνύματα
    19
    Καλησπερα παιδια! Μπηκα στο φορουμ γιατι ειδα οτι εχει πολυ υλικο/πληροφοριες σχετικα με το μοντενας κρις 125, το οποιο απεκτησα και 'γω προσφατα (μεταχειρισμενο) πριν 2 μηνες περιπου.

    Καταρχας ενημερωνω οτι δεν γνωριζω για μηχανακια, παρολα αυτα προσπαθω και ρωταω απο φιλους μηχανικους η απλα γνωστες, 1ον γιατι μ'αρεσει και το βρισκω ενδιαφερον, 2ον γιατι θελω να σεβομαι την μηχανη που με παει.

    Αλλα.. Δεν μπορω να παιρνω καθε τι της μετρητης. και ετσι ηρθα εδω σε 'σας.

    Το μηχανακι το βρηκα σε καλη κατασταση πιστευω (42.590χλμ) Το μονο θεμα που με παρεξενευε ηταν οτι δεν ενιωθα νευρο και να τραβαει πολυ και στην πορεια παρατηρησα πως καταναλωνει 4λτ στα 100. Αλλα δεν ειχα ποτε μαστορα γνωστο και ετσι πηγα με φιλο που ειχε τελειωσει μηχανικος και ασχολειτε με παπια (Η γνωμη του παιδιου για το οτι δεν τραβαει ειναι λεει τα δισκακια και μεταλα καμπανας και σφιξιμο αυτης.)

    Το προβλημα μου ειναι το εξης. Μου ειχε πει αρχικα οτι, οκ το μηχανακι απλα πηγαινε το και στον μαστορα μου να το παρει μια βολτα να σου πει γνωμη. Αργησα να παω και πηγα πριν 4 με 5 μερες και ειπε οτι οχι μονο δεν τραβαει, αλλα χρειαζεται επισκευη μοτερ και πως αποκλειεται να ειναι 40χ, χλμ. και πως ειναι σιγουρα γυρισμενα. Και πως απο επισκευη μεσα θελει (Στροφαλο, ρουλεμαν στροφαλου, μπιελα, πιστονι, ισως κυλινδρο.) και πως το κοστος αυτου λογο ανταλακτικων μοντενας/αντιπροσωπιας ειναι στα 500€ γιατι εχει λεει ακριβα ανταλακτικα και πως 2 επιλογες εχω (η το πουλαω οντας ειλικρινης της καταστασης του παπιου, η το φτιαχνω)

    Κατανοητα ολα αυτα ως ενα σημειο. Παιδια οποια η γνωμη σας θα την εκτιμησω.

    Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι χωρις να πω κουβεντα στον φιλο μου η στον μαστορα του, να παω να κοιταξω και αλλους μαστορες και να παω ο ιδιος στην αντιπροσωπια να ρωτησω τιμες (εαν το παραπανω ισχυει). Οποτε αν εχετε κατι να μου πειτε περι μαστορων που να εμπιστευεστε, ή περι αντιπροσωπιας θα ηταν πολυ χρησιμο.

    Ευχαριστω και συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 18/01/2017 στις 17:55. Αιτία: Παράγραφοι

  10. #175
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikolas92 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια! Μπηκα στο φορουμ γιατι ειδα οτι εχει πολυ υλικο/πληροφοριες σχετικα με το μοντενας κρις 125, το οποιο απεκτησα και 'γω προσφατα (μεταχειρισμενο) πριν 2 μηνες περιπου.

    Καταρχας ενημερωνω οτι δεν γνωριζω για μηχανακια, παρολα αυτα προσπαθω και ρωταω απο φιλους μηχανικους η απλα γνωστες, 1ον γιατι μ'αρεσει και το βρισκω ενδιαφερον, 2ον γιατι θελω να σεβομαι την μηχανη που με παει.

    Αλλα.. Δεν μπορω να παιρνω καθε τι της μετρητης. και ετσι ηρθα εδω σε 'σας.

    Το μηχανακι το βρηκα σε καλη κατασταση πιστευω (42.590χλμ) Το μονο θεμα που με παρεξενευε ηταν οτι δεν ενιωθα νευρο και να τραβαει πολυ και στην πορεια παρατηρησα πως καταναλωνει 4λτ στα 100. Αλλα δεν ειχα ποτε μαστορα γνωστο και ετσι πηγα με φιλο που ειχε τελειωσει μηχανικος και ασχολειτε με παπια (Η γνωμη του παιδιου για το οτι δεν τραβαει ειναι λεει τα δισκακια και μεταλα καμπανας και σφιξιμο αυτης.)

    Το προβλημα μου ειναι το εξης. Μου ειχε πει αρχικα οτι, οκ το μηχανακι απλα πηγαινε το και στον μαστορα μου να το παρει μια βολτα να σου πει γνωμη. Αργησα να παω και πηγα πριν 4 με 5 μερες και ειπε οτι οχι μονο δεν τραβαει, αλλα χρειαζεται επισκευη μοτερ και πως αποκλειεται να ειναι 40χ, χλμ. και πως ειναι σιγουρα γυρισμενα. Και πως απο επισκευη μεσα θελει (Στροφαλο, ρουλεμαν στροφαλου, μπιελα, πιστονι, ισως κυλινδρο.) και πως το κοστος αυτου λογο ανταλακτικων μοντενας/αντιπροσωπιας ειναι στα 500€ γιατι εχει λεει ακριβα ανταλακτικα και πως 2 επιλογες εχω (η το πουλαω οντας ειλικρινης της καταστασης του παπιου, η το φτιαχνω)

    Κατανοητα ολα αυτα ως ενα σημειο. Παιδια οποια η γνωμη σας θα την εκτιμησω.

    Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι χωρις να πω κουβεντα στον φιλο μου η στον μαστορα του, να παω να κοιταξω και αλλους μαστορες και να παω ο ιδιος στην αντιπροσωπια να ρωτησω τιμες (εαν το παραπανω ισχυει). Οποτε αν εχετε κατι να μου πειτε περι μαστορων που να εμπιστευεστε, ή περι αντιπροσωπιας θα ηταν πολυ χρησιμο.

    Ευχαριστω και συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο.
    Γεια σου Νίκο και καλώς ήρθες . Καλό θα ήταν , την επόμενη φορά αν και εφόσον γίνεται να το δοκίμασεις λίγο το παπί πριν ψωνίσεις . Την κατανάλωση λίγο δύσκολο να την ελέγξεις αλλά αν ήταν χάρχαλο θα το έβλεπες . Τώρα , καλό θα ήταν να το πας σε κάποιο σοβαρό συνεργείο , αν γίνεται και εξουσιοδοτημένο Modenas , να σου πούνε σοβαρά και αξιόπιστα τι συμβαίνει .Θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά θα είσαι σίγουρος . Αν εχει σοβαρό πρόβλημα το μοτερ , κατέβασμα , άνοιγμα , ανταλλακτικά , δέσιμο κλπ σε σοβαρό συνεργείο κάπου εκει θα πάνε 300-400 και βλέπουμε . Προφανώς δεν σε συμφέρει και έχει να κάνει και με πόσα έδωσες . Τότε βάζεις κάποιο συμβατό μοτέρ καίνουριο αν υπάρχει απο lifan προκειμένου να μην πετάξεις εντελώς τα λεφτά σου . Ή απο ανταλλακτικάδικο βάζεις μοτερ kriss 125 και ελπίζεις πως θα σου βρει καλό . Εγω θα έβαζα παντως μοτερ lifan καινουριο και όσο πάει . Και αυτό το σενάριο πάντως με μαστορικά κλπ θα παίξει στα 300-350- 400 ανάλογα το μάστορα.

    Καλή τύχη

    Υπάρχει φυσικά και το ενδέχομενο με ένα ρεκτιφιε να καθαρίσεις αν απλά έχουνε κλάσει ελατήρια ή εχει ο κύλινδρος φθορά απο καλή χρήση και λίπανση. Και πάλι όμως θα πρέπει να ανοιχτεί το μοτερ για να αξιολογηθεί η περίπτωση.


    -
    Modenas Kriss 125

  11. #176
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikolas92
    Εγγραφή
    18/01/2017
    Μηνύματα
    19
    Στην πρωτη επαφη που ειχα με τον πωλητη και το μηχανακι, ημουν εγω και το παιδι που εμπιστευομουν ως ατομο που γνωριζει και το πηρε και το παιδι βολτα και εγω στην πορεια.
    Ειλικρινα τοτε δεν μου εκανε εντυπωση το νευρο. Στην πορεια πια που το ειχα αγορασει διεκρινα και την "αδυναμια/ευαισθησια" να το πω.

    Λοιπον, αρχικα σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες, εψαξα για το ρεκτιφιε και την διαδικασια, κατανοησα αρκετα. Απο οτι καταλαβαινω θα πρεπει να διαθεσω χρηματα για αξιολογηση/ελεγχο. Δεν τσιγκουνευομαι, απλα θα χρειαστω να ξερω αν και τι κοστος θα παιξει στην πορεια.

    Τωρα οσον αφορα τον κινητηρα lifan, μου τον εχουν προτεινει και αλλα παιδια. Να τον εμπιστευτω οντως? Απο την αλλη θα μπορουσα οντως να βρω κινητηρα modenas 125 και να κουμπωσω, εννοω παιζουν στην αγορα? (Θα χρεωθω που θα χρεωθω)

  12. #177
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikolas92 Προβολή μηνύματος
    Στην πρωτη επαφη που ειχα με τον πωλητη και το μηχανακι, ημουν εγω και το παιδι που εμπιστευομουν ως ατομο που γνωριζει και το πηρε και το παιδι βολτα και εγω στην πορεια.
    Ειλικρινα τοτε δεν μου εκανε εντυπωση το νευρο. Στην πορεια πια που το ειχα αγορασει διεκρινα και την "αδυναμια/ευαισθησια" να το πω.

    Λοιπον, αρχικα σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες, εψαξα για το ρεκτιφιε και την διαδικασια, κατανοησα αρκετα. Απο οτι καταλαβαινω θα πρεπει να διαθεσω χρηματα για αξιολογηση/ελεγχο. Δεν τσιγκουνευομαι, απλα θα χρειαστω να ξερω αν και τι κοστος θα παιξει στην πορεια.

    Τωρα οσον αφορα τον κινητηρα lifan, μου τον εχουν προτεινει και αλλα παιδια. Να τον εμπιστευτω οντως? Απο την αλλη θα μπορουσα οντως να βρω κινητηρα modenas 125 και να κουμπωσω, εννοω παιζουν στην αγορα? (Θα χρεωθω που θα χρεωθω)
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136516


    https://www.car.gr/parts/view/2968182/

    https://www.car.gr/parts/view/8974961/


    https://www.car.gr/parts/view/9290735/


    Το μοτέρ της lifan (110 cc) το φοραω και εγώ σε glx και αρκετοί απο εδώ μέσα.
    Το μονο που θα χρειαστεί όπως όλα τα μοτέρ της σειράς, καλά δισκάκια συμπλέκτη και συχνη αλλαγή λαδιών (εγώ τα αλλαζω κάθε 1000 χλμ)10w40 τον χειμώνα και 15 η 20 w50 το καλοκαίρι.
    Σε ημισυνθετικά

  13. #178
    Νέο μέλος Το avatar του/της Nikolas92
    Εγγραφή
    18/01/2017
    Μηνύματα
    19
    Αντε ρε και υδροψυκτο, καλη φαση. Thanks shooter! Θα τα εχω υποψιν μιας και εχω ακομα μεχρι να μαζεψω το μπατζετ. Τα cdi που αναφερουν μεγαλες βαλβιδες, πια η διαφορα και ωφελουν σε κατι? (Πιστευω θα οφελει αναλογα με τις αναγκες/απαιτησεις του καθε χρηστη) Εγω ας πουμε το θελω για τις μετακινησεις/δουλειες και αντε να το ζορισω για τιποτα βολτες εκτος αθηνων. Το 125 λιφαν υδροψυκτο με βαζει σε περιεργια.

  14. #179
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Εγώ ας πούμε στο λιφαν 110 που έχω έβαλα ενα ψυγείο λαδιού

  15. #180
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikolas92 Προβολή μηνύματος

    Τωρα οσον αφορα τον κινητηρα lifan, μου τον εχουν προτεινει και αλλα παιδια. Να τον εμπιστευτω οντως? Απο την αλλη θα μπορουσα οντως να βρω κινητηρα modenas 125 και να κουμπωσω, εννοω παιζουν στην αγορα? (Θα χρεωθω που θα χρεωθω)
    Παρά να δώσεις λεφτά και να πάρεις γουρούνι στο σακί , γιατι περι αυτού πρόκειται για μτχ μοτέρ , χίλιες φορές lifan καινούριο . Είχα βάλει το 2004 σε glx 50cc to 110 cdi τριβάλβίδο και μέχρι πρόσφατα δούλευε ικανοποιητικά .Καλά ξεμπερδέματα . Είναι και ένα θέμα βέβαια με την δήλωση του μοτερ που έχω διαβάσει διάφορα κατα πόσο έιναι εύκολο κλπ .Αν φυσικά σκοπεύεις να το δηλώσεις , γιατι πλέον υπάρχει και το θέμα του ΚΤΕΟ
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha crypton r 110 vs modenas kriss 125
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 11:26
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 00:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 13:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF