Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Τρύπα(;) σε κινητήρα Honda Bros

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Τρύπα(;) σε κινητήρα Honda Bros

    Παιδιά καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να 'χουμε!

    Στο δια ταύτα: ψαχουλεύοντας χθες το μηχανάκι είδα αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Είναι μπροστά και χαμηλά στον κινητήρα, κάτω από το ψυγείο, εκεί που στέλνει ο μπροστινός τροχός τις λάσπες περίπου.

    Τι είναι αυτή η τρυπίτσα;; Πρέπει να υπάρχει εκεί; Είναι δυνατόν εκ κατασκευής να έχουν βάλει τρύπα; Αν όχι τότε πώς διάολο έγινε;

    Please όποιος έχει Bros ή Transalp αν θα μπορούσε να ρίξει μια ματιά θα βοηθούσε, γιατί το βλέπω να μας μπήκε ωραία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα160.jpg 
Προβολές:	1386 
Μέγεθος:	79,4 KB 
ID:	184623

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Καλή χρόνια με υγεία και πάντα όρθιος όπως όλοι εδώ μέσα. Αν και η φωτό δεν έχει καλή ανάλυση μου φαίνεται αρκετά συμμετρική η οπή για να έχει τρυπήσει κάτι εκεί κάτω...

  3. #3

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ-ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

    Φιλε μου,θα δω κ γω το bros μου το απογευμα,μιας κ ηρθα δουλεια με το ποδηλατο σημερα,κ θα επανελθω.Παντως,κ μενα μου φαινεται πολυ συμμετρικη..θα δουμε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Ναι ρε παιδιά φαίνεται όμορφη η τρύπα για να έχει γίνει αλλά μιας και το μηχανάκι είναι παλιό και με άγνωστο αριθμό προηγούμενων ιδιοκτητών ποιος ξέρει τι μπορεί να του έχουν κάνει...

    Σε ύψος είναι ακριβώς κάτω από τον κύλινδρο (τον μπροστά) εκεί που λογικά κινείται η μπιέλα.
    Λάδι δεν έχει βγάλει καθόλου από εκεί οπότε μπορεί να μην είναι πρόβλημα αλλα σπρώχνοντας μέσα ένα σωληνάκι από σπρέι (τόση περίπου είναι η διάμετρος της τρύπας) μπήκε μέσα 3+ εκατοστά... περισσότερο δεν το έσπρωξα.

    @ gixxerpap και giannisblest μιας και από ότι έχω δει έχετε ανοίξει ένα μοτέρ ο καθένας κάντε μια χάρη και ρίξτε μια ματιά τι γίνετε ρε παιδιά..

    thanx

  5. #5
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Γεια σου georgio μόλις κοίταξα κι εγώ το δικό μου και είναι έτσι ακριβώς όπως στη φωτο.

    Εδώ και 50.000 χλμ που έχω κάνει δεν βγήκε τίποτα από εκεί μέσα ( ) οπότε απόψε θα κοιμηθείς ήσυχος.




    Give me fuel, Give me fire

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Ναι ρε παιδιά φαίνεται όμορφη η τρύπα για να έχει γίνει αλλά μιας και το μηχανάκι είναι παλιό και με άγνωστο αριθμό προηγούμενων ιδιοκτητών ποιος ξέρει τι μπορεί να του έχουν κάνει...

    Σε ύψος είναι ακριβώς κάτω από τον κύλινδρο (τον μπροστά) εκεί που λογικά κινείται η μπιέλα.
    Λάδι δεν έχει βγάλει καθόλου από εκεί οπότε μπορεί να μην είναι πρόβλημα αλλα σπρώχνοντας μέσα ένα σωληνάκι από σπρέι (τόση περίπου είναι η διάμετρος της τρύπας) μπήκε μέσα 3+ εκατοστά... περισσότερο δεν το έσπρωξα.

    @ gixxerpap και giannisblest μιας και από ότι έχω δει έχετε ανοίξει ένα μοτέρ ο καθένας κάντε μια χάρη και ρίξτε μια ματιά τι γίνετε ρε παιδιά..

    thanx
    Ρε παιδιά μήπως κοιτάτε με σημασία καμιά τρύπα που φεύγουν τα νερά από την κεφαλή - μπουζόπιπες και τσάμπα αγχωθήκατε ;; δεν θυμάμαι ακριβώς το μοτέρ αλλά μπορεί να είναι κάτι τέτοιο ...


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Ρε παιδιά μήπως κοιτάτε με σημασία καμιά τρύπα που φεύγουν τα νερά από την κεφαλή - μπουζόπιπες και τσάμπα αγχωθήκατε ;; δεν θυμάμαι ακριβώς το μοτέρ αλλά μπορεί να είναι κάτι τέτοιο ...

    Ή μπορεί να είχε κάποιο λαστιχένιο καπάκι σχήματος C για κάποιον αισθητήρα ή κάποιο σωληνάκι αποστράγγισης όπως ανέφερε ο catmaster.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    @ chr1s_86: το δα χθες βράδυ αλλά είχαμε κόσμο στο σπίτι. Αλλά φίλε κοιμήθηκα μια χαρούλα. Να 'σαι καλά!
    Χρωστάω κέρασμα όποτε θες

    @ notakos600 & catmaster: αισθητήρα δεν έχει εκεί το μηχανάκι και το ήξερα. Αλλά είναι να μην αγχωθώ; Βλέπω μια τρύπα στο κάρτερ! Συν ότι παρακάτω φαινόταν ελάχιστα και η φλάντζα (εντάξει είχα κολήσει το κούτελο στο ψυγείο για να τη δω), οπότε μιας και είναι μηχανάκι 20ετίας με ξέρω 'γω πόσους προηγούμενους και άγνωστο τι έχει κάνει ο κάθε μηχανικός (το έκκεντρο για τη ρύθμιση της αλυσίδας μη σου πω πως το 'χουν κάνει...) με 'πιασε ένα άγχος για το τι μπορεί να συμβαίνει. Ευχαριστώ πάντως όλους!

    Υ.Γ.: αν κάποιος που το 'χει λύσει μας έλεγε και τι είναι να ικανοποιηθεί και η περιέργεια μου θα ήταν σούπερ!

  9. #9
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    και το δικό μου bros είχε την συγκεκριμένη τρύπα

  10. #10
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    αργησα αλλα το ειδα....χαχα
    η τρυπουλα αυτη χρησημευει στο να κανεις μοχλο με κατι για να χωρησεις τις κασες σε περιπτωση που θες να μπλεξεις και να σκορπισεις 2 μοτερ σε 10 κουτες γεμματες κομματακια:smilea:
    ετσι ειναι ολα τα μοτερ μπρος που εχω και απο αυτη την τρυπα επισης αν ειναι φθαρμενη η οχι καταλαβαινεις και αν εχει ανοιχτει ποτε το μοτερ σε τετοιο "βαθος"

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    @ giannisblest: thanx

    Όχι επειδή κάποιοι άλλοι, ονόματα δε λέμε, έλεγαν για νεροχύτες και μπιντέδες και λοιπά...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    λυσσαξες...νεροχυτης ειναι...
    φιλικά πάντα

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    @ giannisblest: thanx

    Όχι επειδή κάποιοι άλλοι, ονόματα δε λέμε, έλεγαν για νεροχύτες και μπιντέδες και λοιπά...


    φιλικά πάντα
    την επομενη φορα που θα ρωτησεις κατι 50 φορες ,σε οτι θρεντ ανοιγεται ακομη και για ασχετο με το προβλημα σου θεμα κι ενω ηδη σου εχουν πει οτι δεν ειναι προβλημα θα φροντισω να γραψω κατι πιο shic οπως "boudoir"...

    "φιλικος" ειναι το μεσαιο μου ονομα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #13
    Φίλε georgio, αυτή η τρύπα υπήρχε κα στο δικό μου παληό bros, μόνο που ήταν φραγμένη με ένα ημικυκλικό λαστιχένιο παρέμβυσμα! Προφανώς δεν είχε πειραχτεί εκείνος ο κινητήρας. Όσον αφορά την χρησιμότητά της, μάλλον έχει δίκιο ο giannisblest!
    Don't worry, be happy!
    Vita brevis

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή κινητήρα Honda Bros 650 (non PGM)
    από The_bandit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2013, 11:01
  2. Αλλαγη λαδιων σε Honda Bros 400
    από dinoskid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2012, 21:38
  3. Καρμπιλατέρ σε honda bros
    από xrhstos36 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2010, 16:35
  4. Honda Bros
    από empemp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF