Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Όλα τα 2τροχα ''φοράνε'' το ίδιο κράνος

  1. #31
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jeuptr
    Πολύ καλό ,
    και μιας και μιλάμε για κράνη και σκέφτομαι να πάρω ένα τώρα ,
    ποιό είναι να προτιμήσω για πιο αθόρυβο μιας και το KLR δεν έχει καν μάσκα (για full face ).
    δεν θελω να σου πω παρε αυτο το συγκεκριμενο μοντελο της συγκεκριμενης μαρκας.Το ολο κονσεπτ του θρεντ αυτου ειναι ουσιαστικα για να καταλαβουμε οτι πρεπει να δοκιμαζουμε πολλα κρανη ωστε να δουμε ποιο ειναι αυτο που μας καθετε καλυτερα στο κεφαλι.Παντως αν χρησιμοποιες τη μοτοσυκλετα και σε Εθνικη κοιτα να βρεις καποιο που να εχει καλη αεροδυναμικη να μην ειναι ολοστρογγυλο δλδ ωστε να σε βοηθαει λογο ελειψης φερινγκ/ζελατινας.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  2. #32
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ευχαριστω πολυ ολους σας
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #33
    Σουρεαλιστικό Μέλος Το avatar του/της Lilith_tzw
    Εγγραφή
    12/05/2008
    Μηνύματα
    133
    :a19: υπερπληρης!!!! πολυ καλη δουλεια και το καλο ειναι δεν αφηνει περιθορια για ερωτησεις μοναδικο!!
    Ειμαστε ολοι μοναδικοι

  4. #34
    Πολύ καλό, μια παρατήρηση μόνο:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    Τύπου jet κράνη


    Όταν λοιπόν φοράμε ανοιχτό κράνη τύπου jet η σπαστών διακατέχουμε τον κίνδυνο να πέσουμε και να χτυπήσουμε σοβαρά. Εφόσον το πρόσωπο μας είναι ακάλυπτο.

    Φανταστείτε απλά τι θα γίνει αν χτυπήσει το πρόσωπο μας στη άσφαλτο η αν τριφτεί κιόλας.

    Το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό.

    Επίσης στα περισσότερα από τα jet (όχι στα σπαστά) ακάλυπτα μένουν και τα αυτιά.

    Αν κάποιος μας δώσει ένα χαστούκι στο αυτί θα μας γονατίσει. Φανταστείτε το στο τσιμέντο....
    Όταν λοιπόν φοράμε ανοιχτό κράνη τύπου jet η σπαστών διακατέχουμε τον κίνδυνο Αν πέσουμε, να χτυπήσουμε σοβαρά. Εφόσον το πρόσωπο μας είναι ακάλυπτο.
    The world is full of kings and queens who blind your eyes and steal your dreams...

  5. #35
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.250
    ενα μπραβο να πω για το πολυ καλο και χρησιμο θεμα.
    να μου επιτραπει μια μικρη λεπτομερεια να επισημανω.................μην ξεχνατε να το κουμπωνετε ρε παιδια το ρημαδι! ελεος το ποσους εχω δει να το βαζουν καπελο ! και οταν τυχει κατι (χτυπα ξυλο) το βρισκουν μακρια και λενε μα......φορουσα! (το λενε στο καλο σεναριο να ειναι επιπολαια τα αποτελεσματα...........)

    ΜΠΡΑΒΟ EVI









    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  6. #36
    Πολύ ωραίο ποστ Εύη, απλά και καλά γραμμένο.

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2010
    Μηνύματα
    13
    Για ένα νέο(σε εμπειρία,όχι σε ηλικία!) οδηγό scooter που κινείται σε normal ταχύτητες μέσα στην πόλη,τι κράνος θα προτείνατε;Μέσα στις μέρες σκοπεύω να κατέβω μια βόλτα Καλλιρόης για να δοκιμάσω κάποια.Διαβάζω ότι τα καλά κοστίζουν αρκετά κ αναρωτιέμαι αν είναι too much ένα κράνος 300 ευρώ(από internet γιατί εδώ θα έχει πάνω από 400)για τη χρήση που το θέλω...

  8. #38
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    efkola....αν διαβάσει το μήνυμα της EVI ολόκληρο θα καταλάβεις οτι δεν υπάρχει αντιστοιχεία φτηνού κράνους = φτηνή μηχανή...

    Υπάρχει όμως σοβαρή εξίσωση του πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου. Αν το κοστολογείς 100 ευρώ ή 400 ευρώ. Θεωρητικά πάντως με ενα ποσό μεταξύ 250-400 ευρώ παίρνεις ενα πάρα πολύ καλό κράνος για όποια μηχανή.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #39
    poli endiaferon to thread s!
    exw na kanw mia erwtisi to fime sta full face voi8aei??
    i ta vradia ginete epikindino?

  10. #40
    Μπραβο EVI πολυ καλο αρθρο!
    Και αυτο που εχω να πω εγω μετα απο συμβιωση με ολους τους τυπους κρανων ειναι:

    jet
    Ποτε και για κανενα λογο jet κρανος, γιατι μια φορα θα τυχει η στραβη, και αν στην στραβη σκασετε στο πεζοδρομιο με το μπροστινο μερος του κεφαλιου θα σπασουν ολα, γιατι ειναι σαν να μην φορατε κρανος στο μπροστινο τμημα του κεφαλιου με αυτα τα κρανη. Και αν προκυψει ατυχημα τα χερια, ποδια, ξαναφτιαχνονται κουτσα στραβα.. το κεφαλι αν χτυπησει δυστυχως δεν φτιαχνετε οπως τα ποδια και τα χερια.

    full face
    το καλυτερο για ταξιδι απο αποψη αεροδυναμικης, και το πιο ασφαλες στις πτωσεις.

    ανοιγωμενο
    ειναι το καλυτερο για χρηση μεσα στην πολη γιατι ειναι πολυ πρακτικο, δεν χρειαζετε να το βγαλεις για τις μικροστασεις, ειναι πιο ευκολο στο βαλε βγαλε, και επισης για οσους κρυωνουν τον χειμωνα βολευει πιο πολυ οταν βαζουμε μπαλακλαβα μεσα απο το κρανος.
    Δεν οδηγουμε ομως ποτε με τα ανοιγωμενα ανοιχτα, και κανενας κατασκευαστης κρανων δεν συνιστα να οδηγουμε με το ανοιγωμενο κρανος ανοιχτο, γιατι δεν προστατευει σε περιπτωση πτωσης, γιατι χαλαει η αεροδυναμικη και επισης εχουν παρατηρηθει και προβληματα στον αυχενα σε ατομα που οδηγουσαν με ανοιχτα τα ανοιγωμενα λογω λαθους αεροδυναμικης η οποια επιφορτιζε τον αυχενα των οδηγων
    Και οσο για την αντοχη των ανοιγωμενων στις πτωσεις ακουγετε οτι τα ανοιγωμενα δεν ειναι καλα. Αν παρετε ανοιγωμενο της πλακας πιθανως να εχετε προβλημα στην πτωση. Αν ομως παρετε καλο ανοιγωμενο π.χ. shoei, shuberth κ.τ.λ. δεν θα εχετε προβλημα συμφωνα με τα λεγομενα των καλων εταιριων, γιατι κοστιζουν ενα σωρο λεφτα τα καλα ανοιγωμενα και περνανε τεστ πριν βγουν στην παραγωγη.

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LAntwnis
    poli endiaferon to thread s!
    exw na kanw mia erwtisi to fime sta full face voi8aei??
    i ta vradia ginete epikindino?
    Με τα φιμε το βραδυ η ορατοτητα ειναι χειροτερη απο τις διαφανες ζελατινες. Εγω θα σου προτεινα να φορας συνεχεια διαφανη, για να μην εχεις και την μανουρα βαλε-βγαλε ζελατινα, και την ημερα να φορας ενα γυαλι ηλιου και καθαρισες

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    ρε θηριο καταφερες και διαβασες αυτο το σεντονι ?

    ευχαριστω!αν εχεις κατι να διορθωσεις σε παρακαλω να το πεις
    Εγώ αυτό που έχω να πω Ευάκι είναι οτι είσαι πολύ ψαγμένη και υποκλίνομαι
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  13. #43
    Βλαμμένο Μέλος Το avatar του/της Jason_ch
    Εγγραφή
    25/10/2007
    Μηνύματα
    46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
    Μπράβο πολύ χρήσιμο ποστ.

    1 ερώτηση. Στα full face κράνη μπορούμε να ανοίγουμε το τζαμάκι για να παίρνουμε αέρα? Ή είναι κολλητό;
    XXXXXXAXAXAXAAAXaxAxAXaxAaxaxoayaoyxoayxoayayyaoxyxxxaaaaaaaa!!!!

    :a19:
    +999

    Evi όντως ξέχασες να επισημάνεις πόσο σημαντικό είναι να είναι ΔΕΜΕΝΟ το κράνος.
    Όπως ανέφερε και το Granazi τα μαζεύουνε απο την άλλη άκρη του δρόμου, γενικά όποιος τύχει να δει τέτοιο ατύχημα, πρώτα φεύγει το κράνος, και μετά εκτοξεύεται ο αναβάτης.

    Αν ήμουν της τροχαίας θα έδινα πρόστιμα και σε αυτούς.
    " Όλα είναι δρόμος "

  14. #44
    Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά
    Εγγραφή
    24/08/2010
    Μηνύματα
    16

    Smile

    Πολύ καλό Εύη ευχαριστώ ιδιαιτέρως ως εντελώς άπειρος και νέος αναβάτης.Έχοντας τραυματισμένο (ελαφρά ευτυχώς συγκριτικά με την σφοδρότητα του ατυχήματος) συγγενή αναβάτη θα ήθελα πολύ να επισημάνω οτι λόγω της αυξημένης κίνησης της πόλης αυτοί που κινδυνέυουν περισσότερο από κάποιο ατύχημα (ανεξάρτητα αν είναι χαμηλής ταχύτητας ) είναι οι δικυκλιστές της πόλης οι οποίοι έχουν μόνιμο "χούι" (ας μου επιτραπεί) να το φορούν καπέλο ή καθόλου.Βλέποντας τον Θείο μου με διαλυμμένο πόδι μετα απο ατύχημα(το μοναδικό μετα από 20χρόνια πάνω σε σέλα,το λέω για να τονίσω το πόσο προσεχτικός είναι γενικά) να ευλογεί κυριολεκτικά το κράνος του που κάνει στην ουσία όσο το παλιό παπί του,θέλω να πω το εξής:Θεωρώ απαραίτητο το full face κρανος δεν πειραζει ας ιδρώσουμε λίγο το καλοκαιράκι,με ανοιγώμενο ή jet κράνος όταν συρθείς για 20 μέτρα εάν,χτύπα ξύλο,σε παρασύρει όπως στην οικεία μου περίπτωση παραβάτης σηματοδότη δεν γλιτώνεις τίποτα απο σαγόνι σου.

  15. #45
    πριν χρωνια που ζουσε το honda dio 50 της γυναικας (αξιας 300 ευρω) που κατεβενα στο κεντρο της αθηνας με αυτο. φορουσα arai κρανος (900 ευρω) και δερματινο μπουφαν (500ευρω). μεχρι που μου τηην ειπε μια μερα ενας παπακιας...
    <<ρε εδωσες 1500 ευρω για κρανος και μπουφαν και δεν περνεισ ενα σωστω μηχανακι να μην σε σκοτοσουν...>>
    τι να του πω? απλα κουνισα το κεφαλι μου και στο μιαλο μου ηρθε μια παλια αμερικανικη διαφιμηση για κρανοι που ελεγε...
    << αν το κεφαλι σας αξειζη 1 δολαριο .. αγωραστε κρανος του ενος δολαριου. αν πιστευεται οτι αξειζη περισοτερο ελατε σε ενα απο τα καταστηματα μας..>>
    εμενα αξειζη πολλα κατα την γνωμη μου οποτε πηρα οτι καλιτερο....:smilea:
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..... όλα τα λεφτά το soundtrack και στα 3 clips.
    από Gandalf dr685sm στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2009, 10:59
  2. Αν θέλω να αλλαω όλα τα πλαστικά σε Crypton R ( το πρώτο) πού κοιτάω από Αθήνα?
    από schumifer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2008, 03:59
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 23:49
  4. Επειδη εγινε πανικος με τα πολλαπλα ποστ για το ιδιο...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 18:35
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2004, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF