Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Όλα τα 2τροχα ''φοράνε'' το ίδιο κράνος

  1. #1
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504

    Lightbulb ολα τα 2τροχα ''φορανε'' το ιδιο κρανος

    Ανά καιρούς εδώ μέσα έχουν δημοσιευτεί παρά πολλά threads με το εξής περιεχόμενο : <<έχω αυτή την μηχανή (βάλε οποία θες) τι κράνος να πάρω?>>

    Η πραγματικότητα φίλοι και wannabe εχθροί αναβατές και συμφορουμίτες είναι μια και είναι απλή.

    Ότι 2τροχο και να έχεις από 50cc παπί/σκούτερ έως 1400cc + μοτοσικλέτα το κράνος πρέπει να είναι εγκεκριμένο full face και στο σωστό νούμερο.

    *εκτός των εντουράδων που έχουν αλλού τύπου κράνη.

    Γενικά ειδή από κράνη

    Στην αγορά μοτοσικλετιστριών ειδών θα βρούμε άπειρα σχεδία και διαφόρους τύπους από κράνη.
    Όπως τα Jet που είναι τα ''μισά'' που λέμε στην αργκό , τα full face που πιάνουν όλο το πρόσωπο μας η τα ''σπαστά'' που ανοίγουν και κλείνουν δίνοντας μας την δυνατότητα να έχουμε και jet και full face.

    ---------

    Στατιστικά τα περισσότερα χτυπήματα τα δεχόμαστε στο πρόσωπο, στο κούτελο και στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Διότι στο πλάι έχουμε φυσικά ''μανιτάρια'' τους ώμους μας. Όχι ότι στο πλάι δεν χτυπάμε! Φυσικά!. Είπα...τα περισσότερα.

    Όταν λοιπόν οδηγούμε αμέριμνοι το δίκυκλο μας (που μπορεί να είναι από σουπερ ντουπερ παπί έως διαστημικό 1000ρι) και είμαστε στο δρόμο , έχοντας τόσα πολλά εμπόδια (κινητά και ακίνητα) έχουμε σοβαρές πιθανότητες να έχουμε μια πτώση.


    Τύπου jet κράνη


    Όταν λοιπόν φοράμε ανοιχτό κράνη τύπου jet η σπαστών διακατέχουμε τον κίνδυνο να πέσουμε και να χτυπήσουμε σοβαρά. Εφόσον το πρόσωπο μας είναι ακάλυπτο.

    Φανταστείτε απλά τι θα γίνει αν χτυπήσει το πρόσωπο μας στη άσφαλτο η αν τριφτεί κιόλας.

    Το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό.

    Επίσης στα περισσότερα από τα jet (όχι στα σπαστά) ακάλυπτα μένουν και τα αυτιά.

    Αν κάποιος μας δώσει ένα χαστούκι στο αυτί θα μας γονατίσει. Φανταστείτε το στο τσιμέντο....

    ----------


    Τα ''σπαστά'' κράνη


    Τα σπαστά κράνη λοιπόν φαντάζουν πολύ βολικά. Διότι το κλείνεις δεν κρυώνεις και είσαι προστατευμένος. Ζεσταίνεσαι? το ανοίγεις...θες να φτερνιστείς/καπνίσεις? το ανοίγεις και είσαι ωραίος και μοιραίος.

    Σωστά.

    Όμως μηχανισμός που επιτρέπει στο κομμάτι του κράνους που καλύπτει το σαγόνι μας να ανοίγει και να κλείνει είναι περισσότερο επιρρεπείς από ένα κλειστού τύπου κράνος (full face) στις πτώσεις για να σπάσει. Σπάζοντας αυτό μένει το σαγόνι μας ακάλυπτο....και εν συνεχεία το πρόσωπο μας.

    Επίσης λόγω του μηχανισμού τους τα κράνη αυτά τείνουν να είναι ποιο βαριά από τα full face (με μεγάλες διαφορές) δυσκολεύοντας τον αυχένα μας. Επίσης η αεροδυναμική τους στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι κάτω του μετρίου κάνοντας ένα ταξίδι εκτός πόλεως κουραστικό (πόσο μάλλον αν η μοτοσικλέτα μας είναι γυμνή (naked) η αν η ζελατίνα της μοτοσικλέτας δημιουργεί στροβιλισμούς).

    ------------



    Τύπου full face



    Πάμε τώρα σε τελείως κλειστά κράνη (full face) αυτό το είδος θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί να επιλέξει ένας μοτοσικλετιστής για να προστατευτεί.

    Τα κράνη αυτά μας προστατεύουν τέλειος σε όλο το πρόσωπο και είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να μπορούν να αποσβήσουν το χτύπημα σε ένα μεγάλο ποσοστό και να μας σώσουν.

    Υπάρχουν παρά πολλά στη αγορά για να διαλέξουμε. Βαριά , ελαφριά , με πολλούς αεραγωγούς η ''φαλακρά'' χωρίς πολλούς αεραγωγούς. Για αγωνιστική χρήση η για τουρισμό με αεροδυναμική η όχι με μαλακά μαξιλαράκια η με ποιο σκληρά με αφαιρούμενα τα μέσα μέρη η όχι με σχέδια η μονόχρωμα η γκάμα είναι αρκετά καλή και για όλα τα βαλάντια.

    -----------

    Μοντέλα και σειρές


    Όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν κράνη έχουν διαφορές σειρές οι οποίες αποτελούνται από διάφορα μοντέλα.

    Υπάρχουν ΚΥΡΙΩΣ 3 κατηγορίες : τα φθηνή κράνη , τα λίγο ακριβότερα και τα ακριβά που είναι συνήθως τα κορυφαία όπως συνηθίζουμε να λέμε.

    Κάθε σειρά έχει και από ένα είδος κελύφους που προορίζετε για τα διάφορα σχήματα που μπορεί να έχει το κεφάλι. Άλλοι έχουμε στρόγγυλα άλλοι οβάλ άλλοι μακρόστενα.

    Δεν φοράμε όλοι το ίδιο μοντέλο (δεν μας κάνει / μας ενοχλεί / είναι κοντό / είναι φαρδύ κλπ)

    Συνήθως η μεσαία σειρά (τα λίγο ακριβά όπως τα ονόμασα) είναι για όλους τους τύπους κεφαλιού γιατί το target group των αναβατών είναι εκεί .

    Για αυτό το λόγο πρέπει να δοκιμάζουμε διάφορα κράνη ώστε να δούμε ποιο ''κάθετε'' καλά στο κεφάλι μας.
    ---------------

    Το σωστό μέγεθος

    Μερικά από τα α για να δούμε είναι : να μην μας ενοχλεί σε κάποιο σημείο συγκεκριμένα (συνήθως στο μέτωπο) να μην ασφυκτιάμε μέσα σε αυτά αλλά να μην είναι και πολύ άνετα (διότι τα μαξιλαράκια που μας δημιουργούν την αίσθηση του στενού πέφτουν με την χρήση).
    Να μην μας αφήνουν σε κάποιο σημείο κοκκινίλες διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σε πολύωρη χρήση να μας δημιουργήσει πόνο. Έτσι όταν πάμε σε ένα κατάστημα να δοκιμάσουμε ένα κράνος θα πρέπει τουλάχιστον για 10 λεπτά να το έχουμε στο κεφάλι μας (εκτός και αν μας ενοχλεί κάτι πολύ έντονα οπότε και το βγάζουμε αμέσως).

    Σε αυτό το σημείο να πω ότι μπορεί να μας αρέσει πάρα πολύ ένα κράνος αν όμως συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω και εν ώρα οδήγησης κάπου μας ενοχλεί όλη η προσοχή μας θα στραφεί στο σημείο που νιώθουμε την ενόχληση. Με αποτέλεσμα να μην έχουμε 100% την προσοχή μας στο δρόμο και την οδήγηση. Και είναι πολύ σημαντικό να είμαστε 100% εκεί διότι ακόμα και 1 δευτερόλεπτο απροσεξίας μπορεί να αποβεί μοιραίο....και να θυμάστε πάντα ότι είμαστε ακάλυπτοι και σε 2 ρόδες...


    Καλύτερα να επιλέγουμε κράνη που να είναι ελαφριά. Να έχουν εύκολη αντικατάσταση ζελατίνας. Να έχουν φθηνά περιφερειακά (ζελατίνες / αεραγωγούς). Να έχουν μαλακό εσωτερικό (μαξιλαράκια) που να είναι όλα αφαιρούμενα για να μπορούμε να τα βγάζουμε και να τα πλένουμε ξεχωριστά από το κράνος μας ώστε να το διατηρούμε σε καλύτερη κατάσταση και να κρατάμε την υγιεινή μας.

    -------

    Περί αεραγωγών



    Οι πολλοί αεραγωγοί είναι μεν καλοί ιδιαίτερα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες διότι πιο πολύς αέρας θα μπαίνει μέσα και έτσι δεν θα ζεσταινόμαστε τόσο. Παρόλα αυτά όμως οι πολλοί αεραγωγοί δημιουργούν και μεγαλύτερη φασαρία στο εσωτερικό του κράνους. Αν επιλέξετε κάτι τέτοιο και ο θόρυβος είναι αρκετός (δεν είναι όλα τα κράνη ίδια, άλλα είναι περισσότερο και άλλα λιγότερο θορυβώδη) υπάρχει η λύση που ακούει στο όνομα ωτοασπίδες.

    ----------

    Ένα κράνος έχει αρκετά μέρη. Υπάρχουν διαφόρων ειδών ζελατίνες (φιμέ , πορτοκαλί , ημιφιμέ κλπ). Υπάρχουν τα Pinlock που τοποθετούνται πάνω στις ζελατίνες και φροντίζουν να μην θαμπώνουν (μερικά κράνη τα παρέχουν με την αγορά τους ώστε να τα τοποθετήσουμε εμείς, άλλα όχι και τα πουλάνε έξτρα , μερικά είναι ήδη τοποθετημένα πάνω στη ζελατίνα).

    Υπάρχει το επιρίνιο που είναι ένα κομμάτι που μπαίνει στο μέρος που βρίσκεται η μύτη μας και το υποσιάγωνο που μπαίνει στο σημείο του σαγονιού (υπάρχει και διχτυωτό). Για το κρύο κυρίως υπάρχουν αυτά (αλλά και για άλλη χρήση όπως το να μην θαμπώνει πολύ η ζελατίνα μας -για το επιρινιο).

    Τα κουμπώματα είναι κυρίως δυο. Τα d-ring που είναι οι 2 κρίκοι και περνάμε το λουράκι μέσα. Και το πλαστικό κούμπωμα που μπαίνει συρταρωτά. Καλύτερο σύστημα είναι το d-ring διότι δεν χαλάει/σπάει/κολλάει όπως το άλλο, που ΙΣΩΣ κάποια στιγμή να πάθει ζημιά και (κυρίως για τους άντρες) το ορινγκ δεν ενοχλεί τόσο στο ''μήλο'' σας.

    Αν είμαστε πολύ ψείρες τότε θα πρέπει να ξέρουμε ότι αν αρχίζουμε να σκαλίζουμε τα κράνη να κολλάμε αυτοκόλλητα να τα πετάμε αριστερά και δεξιά η να τα αφήνουμε σε μέρη που έχουν πολύ πολύ ζέστη (πχ το χειμώνα κοντά σε καλοριφέρ) τότε πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι κατασκευάστριες εταιρείες δεν μας παροτρύνουν να τα κάνουμε αυτά διότι αλλοιώνουμε την σύσταση του κράνους μας με το καιρό και παύει να είναι τόσο ασφαλές.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  2. #2
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Ας πω τώρα κάτι. Μίλησα προηγουμένως για τα κορυφαία κράνη κάθε εταιρείας.

    Συνήθως αυτά έχουν κατασκευαστεί για αγωνιστική οδήγηση για αυτό είναι τα ελαφρύτερα με τους περισσότερους αεραγωγούς και δεν δίνουν τόση βάση σε πράγματα όπως ο θόρυβος. Σε κάποιον που οδηγεί στο περιβάλλον της πίστας, του είναι τρομερά χρήσιμο να αερίζεται το κράνος όσο το δυνατόν περισσότερο....αυτό πάλι δεν χρειάζεται στον άνθρωπο που ταξιδεύει (και τον χειμώνα) διότι αυτός θέλει την ζέστη του και την ησυχία του.(βλέπε τι λέω πιο πάνω για τους αεραγωγούς).


    Θα μου πείτε τώρα....ρε κοπελιά δεν είμαστε αγωνιζόμενοι...γιατί να τα βγάζουν αυτά τότε οι εταιρείες. Σωστά! όπως βγάζουν τα super sport βγάζουν και αυτά. Για αυτό το λόγο υπάρχουν ανά τον κόσμο πίστες και track days.


    Έτσι λοιπόν για μένα που δεν μπαίνω πίστα ίσως το RSR2 της shark η το X-SPIRIT2 (αντικαταστάτης του x-spirit) της shoei η του RX7 GP (αντικαταστάτης του rx7 CORSAIR) της arai να μην είναι τα κατάλληλα κράνη. Ίσως εγώ να είμαι τουριστικός τύπος και να θέλω ένα κράνος που να μην κάνει πολύ θόρυβο (λιγότερους αεραγωγούς- αλλά σωστούς για να μην σκάω το καλοκαίρι). Άρα θα πρέπει να αναζητήσω το επόμενο μοντέλο από αυτό.


    ---------------------------------

    Από την άλλη ποτέ δεν είναι κακό να πάρουμε αυτό που θεωρούμε καλό. Και αν μας κάθεται καλά το κέλυφος του καλύτερου της σειράς ασχέτως παπιού η super sport αυτό θα πάρουμε!

    Έχοντας δοκιμάσει καμιά 15αριά διαφορετικά κράνη έχω δει τι μου αρέσει και τι δε μου αρέσει στο καθένα από αυτά. Όμως είναι προσωπική εκτίμηση για τα δικά μου δεδομένα. Το να μπορούμε να επιλέξουμε βάση γνώσης τον προστατευτικό μας εξοπλισμό (ότι και να είναι αυτό) έρχεται μέσα από την εμπειρία μας , ακριβώς όπως βελτιωνόμαστε βάση εμπειρίας και στην οδήγησή μας.

    κλείνω θέλοντας να τονίσω κάτι:



    ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Γνώμες θα ακούσετε πολλές. Καλύτερα να δουλεύει στο τέλος η λογική σας. Δεν έχει σημασία ΤΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΧΕΤΕ, σημασία έχει ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ και ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ. Δεν έχει σημασία πόσο κάνει! η ζωή σας είναι ανεκτίμητης αξίας. Εγώ είτε οδηγώ την μοτοσυκλέτα μου είτε το σκούτερ μου που είναι 125 κυβικά, φοράω τα ίδια κράνη τα ίδια μπουφάν γάντια μπότες. ΧΤΥΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ των 50cc




    1) αν κάποιος διακρίνει κάποιο λάθος στα λεγόμενα μου καλώς να μου τα διορθώσει.
    2) Αν κάποιος έχει κάποια απορία που ΙΣΩΣ να μπορώ να την λύσω καλός να ρωτήσει.
    3) Σαφώς και άφησα πολλά πράγματα έξω όπως τα υλικά που είναι κατασκευασμένα τα διάφορα κράνη και η διαφορά των υλικών. Όμως το θέμα κράνος είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο και θα έπρεπε να σας κουράσω πάρα πολύ με ατελείωτα σεντόνια.
    4) προσπάθησα να μην χρησιμοποιώ πολύ ορολογία αλλά να είναι τελείως απλοϊκά , στόχος μου ήταν ακόμα και αυτός που αγοράζει πρώτη φορά κράνος να καταλάβει 2 πράγματα από τα τόσα που υπάρχουν (και δεν τα ξέρω όλα ούτε και εγώ).




    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    καλε EVI ....


    μας κακομαθαινετε!


    SUPER!
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    jet


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jet.jpg 
Προβολές:	5189 
Μέγεθος:	34,4 KB 
ID:	185054
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  5. #5
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    spasto


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31cmr7sky9l.jpg 
Προβολές:	5178 
Μέγεθος:	14,0 KB 
ID:	185055
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  6. #6
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    full face


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsi.jpg 
Προβολές:	5184 
Μέγεθος:	22,8 KB 
ID:	185056
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  7. #7
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    καλε EVI ....


    μας κακομαθαινετε!


    SUPER!
    ρε θηριο καταφερες και διαβασες αυτο το σεντονι ?

    ευχαριστω!αν εχεις κατι να διορθωσεις σε παρακαλω να το πεις
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  8. #8

  9. #9
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Γειά σου ρε evi !!!

    Πολύ καλό, αξίζει να γίνει sticky
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


  10. #10
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ευχαριστω
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  11. #11
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064

    Re: ολα τα 2τροχα ''φορανε'' το ιδιο κρανος

    Μπράβο για το ποστ. Ξεκαθαρίζει πολύ τα πράγματα για νέους αναβάτες.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

    Φανταστείτε απλά τι θα γίνει αν χτυπήσει το πρόσωπο μας στη άσφαλτο η αν τριφτεί κιόλας.


    Θέλωντας να τονίσω το παραπάνω παραθέτω κάτι που είχε πει ένας αναβάτης σε ένα ξένο φόρουμ.

    "Φοράω κράνος (full face) για την περίπτωση που επιζήσω από το ατύχημα."
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809

    Re: Re: ολα τα 2τροχα ''φορανε'' το ιδιο κρανος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec

    "Φοράω κράνος (full face) για την περίπτωση που επιζήσω από το ατύχημα."


    malakia ειπε ο αναβατης απο το ξενο φορουμ


  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
    Πολύ καλό, αξίζει να γίνει sticky
    Στους προστατευτικούς εξοπλισμούς όπου και ανήκει!

    Μπράβο Εύη, πολύ καλό!


  14. #14
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064

    Re: Re: Re: ολα τα 2τροχα ''φορανε'' το ιδιο κρανος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    malakia ειπε ο αναβατης απο το ξενο φορουμ

    Προφανώς και το φοράει για να προστατέψει το κεφάλι του, όπως όλοι μας, αλλά μιλάει για παραμορφώσεις λόγω ατυχήματος.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  15. #15
    Τα καλύτερα έρχονται Το avatar του/της christostr
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    552
    ΜΠΡΑΒΟ EVI!!!
    Πολύ χρήσιμο για κάθε νέο αναβάτη. Το πρωί θα βάλω το γιο μου να το διαβάσει!!!
    Φεύγω... πάω ταξίδι να επισκευτώ τον εαυτό μου...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..... όλα τα λεφτά το soundtrack και στα 3 clips.
    από Gandalf dr685sm στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2009, 10:59
  2. Αν θέλω να αλλαω όλα τα πλαστικά σε Crypton R ( το πρώτο) πού κοιτάω από Αθήνα?
    από schumifer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2008, 03:59
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 23:49
  4. Επειδη εγινε πανικος με τα πολλαπλα ποστ για το ιδιο...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 18:35
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2004, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF