Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Σπασμένη βίδα

  1. #1

    Unhappy Σπασμένη βίδα

    Πως μπορώ να βγάλω μια βίδα που έχει σπάσει το κεφάλι της;

  2. #2
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    Περαστικά σου……..
    Σε τι σημείο είναι??? Μήπως μπορεί να βγει κάποιο κομμάτι στο οποίο είναι πάνω η βίδα???? Αν ναι τρέξε σε μηχανουργείο….αν όχι…..χμμμμμ τρέχα γύρευε…..
    @ Pokerland

  3. #3
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    χωρις να λες αλλες λεπτομερειες, (σημειο, υλικο, σπειρωμα μεσα ή περαστη, κτλ) θα προτεινα, τρυπανακι, και κολαουζο!!!
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Η ασφαλέστερη (και πιο βαβουριάρικια) λύση είναι αριστερόστροφο κολαούζο...

    Πάιρνεις ένα κολαούζο τουλάχιστον 1 μέγεθος μικρότερο από το πάσο της βίδας (π.χ. αν η βίδα είναι Μ4 παίρνεις Μ3) και αφού με ένα τρυπανάκι έχεις ανοίξει μια τρύπα στην βίδα (εκεί που ήταν το κεφάλι της) τόση ώστε να μπει πάνω από την μισή κωνικότητα του κολαούζου, αρχίζεις το (αριστερόστροφο) βίδωμα.

    Αν η βίδα δεν είναι φρακαρισμένη, μόλις πιάσει στο εσωτερικό της το κολαούζο, θα αρχίσει να ξεβιδώνεται...

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Με πρόλαβε ο Maintenance !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Yπαρχουν και σετακια εξολκεα.....
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  7. #7
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085

    Φίλε

    δώσε πληροφορίες για το πού έχει σπάσει η κεφαλή... Με τα κολαούζα πρέπει να προσέξεις τα ρινίσματα που προκαλούνται, αν που χου έχεις σπάσει την τάπα του λαδιού.

  8. #8
    Ευχαριστώ πολύ. Η λύση του αριστερόστροφου κολαούζου μου άρεσε και το αγόρασα. Η βίδα που μου έσπασε είναι στην μπουκάλα που πιάνει το φτερό. Πιστεύω θα τα καταφέρω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165

    κομμενη βιδα

    αν η βιδα κοπηκε στο σφιξιμο τα πραγματα ειναι πιο απλα γιατι το σπειρωμα ειναι ενταξει.αν καπηκε στο ξεβιδωμα σημαινει πως το σπειρωμα ειχε κοληση συνηθως απο σκουρια η ηλεκτρολυση.και στις 2 περιπτωσεις(κατα το ξεβιδωμα)ειναι λιγο δυσκολα.απο πανω αν εχει χωρο για τρυπανι η οχι.τι απο ολα συμβαινει σε σενα;
    wrench

  10. #10
    Τελικά δεν τα κατάφερα και πήγα το αμορτισέρ στο μηχανουργείο όπου οι άνθρωποι παρόλο που έσπασα και το κολαούζο μέσα στο σπείρωμα της μπουκάλας μου έβγαλαν τα υπολείμματα και μου έσωσαν και το σπείρωμα. Κανόνας για σπασίματα βιδών και λοιπά τα μηχανουργεία κάνουν άριστη δουλειά. Μην παιδεύεστε τσάμπα, ζημιά θα κάνετε και όχι δουλειά.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gladiator
    Τελικά δεν τα κατάφερα και πήγα το αμορτισέρ στο μηχανουργείο όπου οι άνθρωποι παρόλο που έσπασα και το κολαούζο μέσα στο σπείρωμα της μπουκάλας μου έβγαλαν τα υπολείμματα και μου έσωσαν και το σπείρωμα. Κανόνας για σπασίματα βιδών και λοιπά τα μηχανουργεία κάνουν άριστη δουλειά. Μην παιδεύεστε τσάμπα, ζημιά θα κάνετε και όχι δουλειά.
    Eγω εχω βγαλει απειρες φορες κολλημενες βιδες με το σετακι εξολκεα που εχω (κατι σαν το αριστεροστροφο κολαουζο που ειπαν τα παιδια παραπανω)

    Θελει και λιγη προπονηση φιλε μου
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  12. #12
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Αντιμετωπισα προχθες ακριβως το ιδιο προβλημα.
    Πηρα ενα τρυπανι και σιγα-σιγα αρχισα με το ποιο λεπτο (τιτανιου) ενω σταδιακα αλλαζα τη διαμετρο του τρυπανιου - Οταν εφτασα κοντα στη διαμετρο της βιδας, εβαλα το αμεσως μεγαλυτερο Νο στο τρυπανι επελεξα αργες και αναποδες στροφες και η βιδα βγηκε.

    Υποθετω οτι εαν η βιδα εχει σφηνωσει αγρια ισως χρειαστει πολυ περισσοτερη προσπαθεια ή κολαουζο...


  13. #13


    λογου επαγγελματος να αναφερω το εξης υπαρχουν πολοι τροποι απλα επιλεγεις αναλογα το σημειο και το υλικο που εχεις να κανεις...π.χ σπασμενη βιδα απο πολαπλη δεν βγαινει παραμονω με ηλεκτροκοληση(λογου θερμοκρασιας της παλαπλης η βιδα κανει ενωση, μετην ηλεκτροκοληση ζεστενετε κανει διαστολη και λασκερνει σχεδον μονη της) πως?απλα κολας ενα κοματι σηδερο απανω στο σπασμενο σωμα τις βιδας και το χρησιμοποιεις σαν κλειδει......
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  14. #14
    sigura o kaliteros tropws einai me kolauzo kai atistrofo spirwma...
    alla genika oi tropoi gia na xevidwsei mia kolimeni vida einai oi exeis:

    1. me xtipima kai girisma, sinithos me katsavidi kai sfiri xtipodas stin perimetro tis vidas.
    2.dimiurgodas kenurio kefali sinithis gis isio katsavidi sto komati pu proexexei an proexexei.
    3.me thermansi xtipima kai girisma
    telos 4.tripas an ginete diaberos to palio speiroma, kai, i dimiourgeis neo me kolauzo (ara megalitero numero tripas)
    i vazeis moufa!


    an xexnaw kapion sorry !

  15. #15


    φιλε soni 22 εαν η βιδα ειναι μεσα και δεν φαινεται το σωμα πως θα την χτυπησεις?αν σου φυγει λιγο και χτυπησεις λιγο απο το τειχομα οπου ειναι το πασο την εκατσες την βαρκα τοτε δεν θα βγει ουτε τον θεο μπαρμπα να εχεις,οσο για την μεθοδο με το αριστερο κολαουζο καλο αλλα οχι για βιδες οπου εχουν κανει ενωσει λογου θερμοκρασιας(πολαπλεις)κοιτα δουλευω σε μηχανουργειο και εχω βγαλει ουκ ολιγες βιδες με τον τροπο που σου ειπα,υπαρχουν και αλλη τροποι αλλα αυτος ειναι ο πιο σιγουρος.
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια!σπασμενη βιδα
    από nikos-1993 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2012, 00:15
  2. xt600 σπασμενη βιδα στο φιλτρο λαδιου
    από krikalis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2010, 20:51
  3. Σπασμενη βιδα στο δοχειο λαδιου σε Xt-x
    από bill2p στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2009, 15:35
  4. crack σε ΚΑΡΤΕΡ & σπασμένη βίδα φίλτρου λαδιού
    από supertenekes στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2009, 11:42
  5. Πως βγαινει σπασμενη βιδα???
    από mars696 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2009, 17:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF