Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Ειστε σιγουροι για την πιεση των ελαστικων σας ??

  1. #1
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916

    Ειστε σιγουροι για την πιεση των ελαστικων σας ??

    Προσφατα ανακαλυψα οτι για μηνες εβαζα λαθος πιεσεις στα ελαστικα του R1.

    Συγκεκριμενα, τσεκαρα σε καθε γεμισμα την πιεση σε ενα βενζιναδικο της περιοχης μου - Συμφωνα με τις ενδειξεις του πιεσομετρου εβαζα 34 εμπρος (36 δινει ο κατασκευαστης) και 40 πισω (42 δινει ο κατασκευαστης).

    Καποια μερα περασα απο 2-3 ακομη βενζιναδικα για να τσεκαρω οπου διαπιστωσα μεγαλες διαφορες στις μετρησεις.
    Τελικα το αποτελεσμα ηταν να κυκλοφορω με εντελως λαθος - εως και επικυνδυνες πιεσεις ειχα δηλαδη εμπρος 27 (αντι και 34) και 32 πισω!! (αντι για 40)

    Μετα την διαπιστωση αυτη συμβουλευτικα εναν φιλο ο οποιος με εστειλε Mοτοροδα για να προμηθευτω ενα αναλογικο πιεσομετρο της Michelin.

    Xρειαζεται ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχη ιδιως στους αναβατες σε SS μηχανακια γιατι πιθανο να εχετε το ιδιο προβλημα.....

  2. #2
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Μετα την διαπιστωση αυτη συμβουλευτικα εναν φιλο ο οποιος με εστειλε στον Mοτοροδα για να προμηθευτω ενα αναλογικο της Michelin.

    Πόσο πάει το μαλλί;

    Εγώ δεν ελέγχω γιατί δε βρίσκω βενζινάδικο που να μην έχει το μεταλλικό παπάρι.


    Αν ξέρετε κάποιο βενζινάδικο στην περιόχη Κ.Πατησίων-Αγ.Ελευθερίου-Άνω Πατησίων
    με κοντό τσουτσουνάκι ή λάστιχο παρακαλώ ενημερώστε.



    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  3. #3
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Το πηρα 30 ευρα (ειχα εκπτωση) - νομιζω η κανονικη του τιμη ειναι 38-42 ευρα - λιγο ακριβο αλλα μετα το παθημα μου δεν εμπιστευομαι κανενα βενζιναδικο.....

  4. #4
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877
    ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑΠΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ.ΑΝ ΠΧ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑΠΑ ΤΩΝ 40 PSI ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΚΚΙΝΗ.ΕΤΣΙ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΟΣΗ ΠΙΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


  5. #5
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Εχω ακουσει για τις ταπες αλλα με φοβιζει λιγο οτι μπορει να μην ειναι αξιοπιστες σε οτι αφορα τις ενδειξεις τους - απο που τις εχεις προμηθευτει ?

  6. #6
    Στο motojack εχει,και εχω παραγγειλει και εγω 36-42!

    Εχουν 6€(αν θυμαμαι καλα)

  7. #7
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Εμ, η πίεση είναι το παν ρε συ... Και τόσα χρόνια βασιζόσουν στα βενζινάδικα! Εγώ έχω ένα ψηφιακό "Morax", το πήρα από τον Wintex στην Καλλιρόης. Επί δραχμών είχε κανένα 8άρι k νομίζω (Α ΡΕ ΕΠΟΧΕΣ). Το έχω συγκρίνει και με το Michelin και είναι άψογο. Και φυσικά το κουβαλάω πάντα μαζί μου.

    Ο competition λαστιχάς, οποίος μάλιστα εμπορεύεται τις "τάπες" πίεσης, μου είπε απλώς να μην μπω στον κόπο να τις αγοράσω(!)





    (Γιατί το ποστ δεν είναι στα τεχνικά??)
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Εμ, η πίεση είναι το παν ρε συ... Και τόσα χρόνια βασιζόσουν στα βενζινάδικα! Εγώ έχω ένα ψηφιακό "Morax", το πήρα από τον Wintex στην Καλλιρόης. Επί δραχμών είχε κανένα 8άρι k νομίζω (Α ΡΕ ΕΠΟΧΕΣ). Το έχω συγκρίνει και με το Michelin και είναι άψογο. Και φυσικά το κουβαλάω πάντα μαζί μου.

    Ο competition λαστιχάς, οποίος μάλιστα εμπορεύεται τις "τάπες" πίεσης, μου είπε απλώς να μην μπω στον κόπο να τις αγοράσω(!)





    (Γιατί το ποστ δεν είναι στα τεχνικά??)
    Τοσο χαλια δηλαδη?
    Και ημουν ετοιμος να τις παρω...

  9. #9
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    [B]Εμ, η πίεση είναι το παν ρε συ... Και τόσα χρόνια βασιζόσουν στα βενζινάδικα! Εγώ έχω ένα ψηφιακό "Morax", το πήρα από τον Wintex στην Καλλιρόης. Επί δραχμών είχε κανένα 8άρι k νομίζω (Α ΡΕ ΕΠΟΧΕΣ). Το έχω συγκρίνει και με το Michelin και είναι άψογο. Και φυσικά το κουβαλάω πάντα μαζί μου.

    Ο competition λαστιχάς, οποίος μάλιστα εμπορεύεται τις "τάπες" πίεσης, μου είπε απλώς να μην μπω στον κόπο να τις αγοράσω(!)
    Eιχα ενα αναλογικο αρκετο καλο αλλα μου το εφαγε ο σκυλος μου...

    απο τοτε και για 4 μηνες εβαζα απο το βενζιναδικο που ειχε το ποιο συγχρονο μετρητη.

    Αποτελεσμα του λαθους αυτου ειναι να τελειωσω τα pilot power μολις στα 6.000χλμ ενω στις βολτες αισθανομουν το μηχανακι βαρυ και αργο ευτυχως χωρις αλλες συνεπειες.....


  10. #10
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877
    ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΟ PROBLEM.AN AΛΛΑΞΟΥΝ ΧΡΩΜΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΠΙΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΕΣ.ΕΓΩ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ.
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


  11. #11
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Τοσο χαλια δηλαδη?
    Και ημουν ετοιμος να τις παρω...
    Τόσο χάλια και ακόμα χειρότερα
    Πως μπορείς να εμπιστευτείς ένα μαρκουτσακι και για πόσο, που σου δείχνει χρώματα, για να υπολογίζεις την πίεση.... στο περίπου
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  12. #12
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Ναι παιδιά, τα όργανα στα βενζινάδικα δεν είναι να τα εμπιστεύεσαι........ Κι εγώ έχω πάρει ένα ηλεκτρονικό μετρητή για να ελέγχω μόνος μου.

    Δεν λέω ποιο είναι τώρα γιατί ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να διασταυρώσω τις μετρήσεις του με το όργανο στον μηχανικό μου. Μόλις το δω θα ποστάρω μήπως θέλει να το πάρει και κανείς άλλος καθώς είναι και σχετικά φτηνό (20 ?)


  13. #13
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Το μονο που θε πρεπει να προσεχεις οπως μου ειπαν ειναι πως τα ψηφιακα εχουν μικρη αποκλιση +- 1 εως 2 psi.
    Η διαφορα δεν ειναι δραματικη, απλα θα πρεπει καθε φορα που μετρας να υπολογιζεις και την αποκλιση.

    Εαν υπολογισω το κοστος απο την προωρη φθορα των ελαστικων μου θα το ειχα αποσβεσει 2 φορες....





  14. #14
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    Το μονο που θε πρεπει να προσεχεις οπως μου ειπαν ειναι πως τα ψηφιακα εχουν μικρη αποκλιση +- 1 εως 2 psi.
    Η διαφορα δεν ειναι δραματικη, απλα θα πρεπει καθε φορα που μετρας να υπολογιζεις και την αποκλιση.
    Έχεις δίκιο, για αυτό και θέλω να το συγκρίνω με ένα καλό πιεσόμετρο να δω πόσο και αν έχει απόκλιση..



    Πάντως στα βενζινάδικα είναι..........άστα να πάνε!!!

  15. #15

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενημέρωση για την κατηγορία των CBF
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2015, 10:10
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 15:42
  3. Ξεκλειδωστε την μοτο των ονειρων σας
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2006, 23:11
  4. Η "άλλη" αλήθεια για την Γρίπη των Πουλερικών!!!
    από Kizoku στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2006, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF