Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Συνάντηση με την ιστορία

  1. #1

    Συνάντηση με την ιστορία

    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  2. #2
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    :a19: στον ιδιοκτήτη, για την συμπεριφορά του.

  3. #3

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Είναι και κάποιοι σωστοί ανάμεσα μας...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Απιστευτοι αντιμετωπιση πολλα μπραβο του.Πραγματικα το χαρηκε αυτο που εκανε και τον εαυτο του και την οικογενεια του
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  6. #6
    κατσε να δεις τωρα....
    οπως και το αλλο θεμα, οπου να'ναι θα πεταχτουνε οι πρωτοι:

    "καποιο λακκο εχει η φαβα"

    "θελανε να βγουνε στα καναλια"

    "ψαχνουν να πουλησουν την ιστορια"

    "οι αρχες πηγανε γιατι _______"

    "ο δημαρχος πηγε γιατι ________"

    κλπ

    κλπ

    κλπ


    θα το ισοπεδωσουμε ΚΑΙ αυτο...

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    :a19:

  8. #8
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    φοβερο και οντως και εγω ξερω οτι αν βρεθουν αρχαια απαγορευτε να χτισεις.Εδω στη πολη μου ενα οικοπεδο που προοριζοταν για σχολειο δεν εγινε ποτε γιατι βρεθηκαν αρχαια.

    Και ποτε δεν ειχα καν σκεφτει οτι μερικοι μπορει να βρηκαν και για να μην τους απαγορευσουν να χτισουν τα καταστρεψαν/πουλησαν οτιδιποτε.....


    ωραιος ανθρωπος και οικογενειαρχης

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    χαιρομαι
    μακαρι να ημουν στην θεση του κ να ζουσα αυτην την μοναδικη εμπειρια..!
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    μπραβο του!!

  11. #11
    Στα Χανιά όλη η πόλη είναι χτισμένη στα ερείπια της αρχαίας Κυδωνίας. Μα όπου και να σκάψεις αρχαία θα βρεις. Το ζητούμενο είναι αν έχεις σκοπό να κτίσεις και βρεις κάτι τι κάνεις...
    Συνήθως όλα σταματούν και έρχεται η εφορία αρχαιοτήτων. Γίνεται ανασκαφή κανα δυο χρόνια, καθαρίζουν και παίρνουν ότι μπορούν και μετά προχωρά η οικοδομή από πάνω ή ξεπετσώνουν μια και όξω όλα τα αρχαία και θεμελιώνουν κανονικά την οικοδομή.
    Το θέμα είναι δύσκολο προκειμένου για μέσα στην πόλη. Αν απαγορευτεί η οικοδόμηση πάνω στα αρχαία που έρχονται στο φως, τότε καταστρέφεται οικονομικά ο οικοπεδούχος καθότι δεν έχει προβλεφθεί κάποιου είδους αντιπαροχή από πλευράς κράτους (πχ ένα οικόπεδο ίσης αξίας κάπου αλλού). Βέβαια θα προκύψει ένας απέραντος αρχαιολογικός χώρος τον οποίο (σίγουρα) δε θα είμαστε σε θέση να εκμεταλευτούμε/προσέξουμε/διαφυλλάξουμε αλλά αυτό είναι γνωστό σε όλους.
    Από την άλλη πάλι...πρέπει να σταματάει η εξελικτική οικοδόμηση μιας πόλης; Και αν ναι ή όχι με ποιά κριτήρια; Τι θα κτιζόταν από επάνω; Άλλη μια καφετέρια ή ένα πάρκινγκ 1000 θέσεων που θα ανακούφιζε αρκετά;
    Στη γειτονιά μου βρήκαν σε μια έκταση τουλάχιστον 2χλμ Χ 2 χλμ (σε διαφορετικές εκσκαφές για οικοδομές) αρχαίους τάφους σκαλισμένους μέσα στο βράχο σε μορφή δαιδαλωδών λαγουμιών. Σε κάποια άλλη χώρα αυτό θα γινόταν παντιέρα για τον τουρίστα εδώ απλά, μετά 6 μήνες, μπαζώθηκαν (αφού για το προκείμενο εξάμηνο κατέληξαν υπαίθρια ουρητήρια και σκουπιδότοποι) με μπετό καθαριότητας Β160 και εσιώπησαν όλοι...
    Είμαστε γτπ από όπου και να μας πιάσεις...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Είμαστε γτπ από όπου και να μας πιάσεις...
    Παλαιώθεν....το ότι δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα απ΄την αρχαία Σπάρτη είναι θεωρείς τυχαίο? Το μεγαλύτερο μέρος μετακόμισε προς Μυστρά, και το υπόλοιπο κατέληξε στον Ευρώτα
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    φοβερο και οντως και εγω ξερω οτι αν βρεθουν αρχαια απαγορευτε να χτισεις.Εδω στη πολη μου ενα οικοπεδο που προοριζοταν για σχολειο δεν εγινε ποτε γιατι βρεθηκαν αρχαια.

    Και ποτε δεν ειχα καν σκεφτει οτι μερικοι μπορει να βρηκαν και για να μην τους απαγορευσουν να χτισουν τα καταστρεψαν/πουλησαν οτιδιποτε.....


    ωραιος ανθρωπος και οικογενειαρχης


    εχουν φαει λαχανο αρχαια...ειδικα σε τιποτα μεγαλα εργα, που παιζουν συμφεροντα και μιζες κλπ κλπ κλπ...



    μιας και δε το χες σκεφτει πιο πριν, να σου πω ενα παραδειγμα...ολη η αθηνα εινια τιγκα στα αρχαια θαμμενα...λες ο μετροποντικας οταν εσκαβε τις συραγγες να μην επεσε ουτε σε ενα αρχαιο?

  14. #14
    Μια όαση στην έρημο της κωλυσιεργίας, εύγε και μακάρι να ήταν περισσότεροι αυτοί που έχουν πολλά να μας διδάξουν με την συμπεριφορά τους:a19:
    Μη μου τη μέρα τάρατε!

  15. #15
    Tελικα το σπιτι θα το χτισει?

    Εγω θυμαμαι στον Πειραια στην Χατζηκυριακου (εκει που τωρα ειναι το μεγαλο ασπρο κτηριο με τον σκλαβενιτη) οταν σκαβανε για τα θεμελια βρηκαν αρχαια, και μαλιστα οχι απλα χαλασματα.. εγω θυμαμαι μεχρι και κατι σαν γεφυρακι! Κολλησε για κανα μηνα το σκαψιμο αλλα μετα δεν ξερω τι εγινε και πως και συνεχισαν κανονικα... (μεχρι που βρηκαν θαλασσα!!! )

Παρόμοια θέματα

  1. Ραντεβου με την ιστορια (παλι)!
    από zefos1100xx στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 07:26
  2. Η συνάντηση με τον jimbar...
    από parji στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 20:14
  3. Τι Εγινε Με Την Πιτα?????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:15
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2003, 11:25
  5. Γελαστε Με Την ΨυΧη Σασ
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 15:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF