Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Ταξίδι στην Ευρώπη με ολίγη από περιπέτεια

  1. #1
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305

    Ταξίδι στην Ευρώπη με ολίγη από περιπέτεια

    Βασικά δεν ξέρω από πού να αρχίσω....

    Σκέφτομαι εδώ και αρκετό διάστημα να κάνω με τη γυναίκα μου ένα λίιιιιγο μεγαλούτσικο ταξίδι...

    Εδώ και κάμποσα χρόνια (από τότε που γνωριστήκαμε μας είχε σφηνωθεί η ιδέα να το κάνουμε κάποια στιγμή) λέγαμε να πάμε Αυστρία και Γερμανία...
    Παντρευτήκαμε, κάναμε το γαμήλιο ταξίδι μας σε εξωτικούς προορισμούς (Μαλδίβες) και στις αραπιές (Ντουμπάι), την επόμενη χρονιά πήγαμε πιο ανατολικά (Κο Σαμούι - Ταϊλάνδη) αλλά είχε και ολίγον από αραπιά (Κάιρο), το 2009 είπαμε να μην πάμε πουθενά εκτός Ελλάδος για να γλυτώσουμε τη φυλακή λόγω οικονομικής καταστροφής και φέτος αποφασίσαμε να πάμε εις τας Ευρώπας......μόνο που αυτή τη φορά αποφασίσαμε να μη χρησιμοποιήσουμε αεροπλάνο με φτερά, αλλά με ρόδες....



    Η οργάνωση έχει ήδη ξεκινήσει:
    -Ήδη έχω ξεκινήσει να μαζεύω τα σχετικά έγγραφα
    -Το πλάνο έχει καταστρωθεί
    -Οι εναλλακτικές διαδρομές δίνουν και παίρνουνε
    -Οι ημερομηνίες έχουν αποφασιστεί
    -Το gps έχει γεμίσει χάρτες και έχει πάρει φωτιά
    -Ο ενθουσιασμός περισσεύει.....

    Καταρχάς, να προσδιορίσουμε τις ημερομηνίες που σκεφτόμαστε την υλοποίηση αυτού του ταξιδιού....

    25/3 (ανήμερα της γιορτής μου) αναχώρηση
    10/4 (ανήμερα των γενεθλίων μου) επιστροφή

    Δώρο ε;

    Να επισημάνω ότι το ταξίδι θα το κάνουμε με αυτοκίνητο και όχι με μοτοσυκλέτα μιας και οι ημερομηνίες δυστυχώς δε μας διευκολύνουν και τόσο πολύ να το κάνουμε το καλοκαίρι με τη μηχανή...


    Οι χώρες από τις οποίες ξεκίνησε η πρώτη σκέψη ήταν η Αυστρία και η Γερμανία μέσω Ιταλίας.....

    Στη μέση τα πλάνα άλλαξαν....

    Σύζυγος:"Ε, θα πάμε που θα πάμε μέχρι τη Βιέννη, δε θα πεταχτούμε και από τη Βουδαπέστη;"
    Εγώ:"Με αυτή τη λογική, μιας και το κάνουμε, ας πάμε και μία από Πράγα να συμπληρώσουμε το σετ"
    Και ο μονόλογος συνεχίζεται με τις σκέψεις να πέφτουν κεραυνοβόλα....
    "Χμ......Το πλάνο έχει ως εξής: Θα πάμε από Ιταλία, θα ανέβουμε Αυστρία μέσω Klagenfurt, στη συνέχεια θα πάμε Βουδαπέστη, μετά Βιέννη, μετά Πράγα, μετά μας βλέπω για μία Στουτγκάρδη μέσω Νυρεμβέργης, θα κατέβουμε Μόναχο....."
    Σύζυγος: "Ε;"
    Εγώ: "Κάτσε κάτσε, το χω!! Έχει και συνέχεια!! Θα κατέβουμε Ελβετία από Ζυρίχη, θα πιάσουμε Γενεύη, για να δούμε μερικά πάσα και καπάκι φύγαμε για Μιλάνο, Κόμο, βλέποντας παράλληλα μία από Μόντσα και κανένα μουσειάκι Φερράρι"
    Σύζυγος:
    Εγώ:" Και τέλος, θα ξανανέβουμε μία από Ίνσμπρουκ και καπάκι φύγαμε πάλι για Ιταλία για το καράβι..."
    Σύζυγος:

    Στη συνέχεια, άρχισα να τσεκάρω σιγά σιγά τιμές εισιτηρίων για τις παραπάνω ημερομηνίες για το πλοίο οι οποίες όμως ήταν απογοητευτικές μιας και οι απαιτήσεις είναι τέτοιες που ως γνήσιοι Έλληνες, θέλουμε να ταξιδέψουμε με τις ανέσεις μας και όχι σε sleeping bag...
    Δίκλινη εξωτερική + αμάξι ~700€ και μάλιστα με έκπτωση για κρατήσεις έως 28/2 (με low season ticketing για αυτές τις ημερομηνίες)

    Κάπου εκεί, μπήκε ο Σατανάς μέσα μου....

    Πόσο μάλλον δε περισσότερο όταν διαπίστωσα ότι είτε φύγει κάποιος από Πάτρα, είτε από Ηγουμενίτσα το κόστος είναι ίδιο και το αυτό...



    Κάπου εκεί πετάω τη βόμβα στη γυναίκα μου (έχοντας πάντα ως πιστό μου σύμβουλο τόσο σε όλες αυτές τις διαδρομές που ανέφερα όσο και σε αυτές που θα αναφέρω τώρα το viamichelin.com, το οποίο έχει πάρει φωτιά μαζί με το φόρτωμα των χαρτών στο gps μου)

    Εγώ: "Ρε συ, πάμε από πρώην Γιουγκοσλαβία;"
    Σύζυγος: "Θα επιβιώσουμε ή θα μας φάνε;"
    Εγώ: (έχοντας διαβάσει τα σχετικά reviews επί 2 συνεχείς ημέρες πρωί-βράδυ στο ίντερνετ) "ΧΑΛΛΛΛΛΛΛΑΡΡΡΡΡΑΑΑΑΑΑΑ"
    Έχοντας πετάξει μία φωτοβολίδα όμως η οποία για να είμαι ειλικρινής, πιο πολύ περίμενα απευθείας την άρνηση παρά την απαρχή μίας ολόκληρης συζήτησης....

    Μέσες άκρες, η συζήτηση κάπου κυμάνθηκε με τους παρακάτω βασικούς γνώμονες.....
    Αποφεύγουμε το παλαβό κόστος του πλοίου, πάμε απευθείας στον αρχικό μας προορισμό που είναι η Βουδαπέστη όπου μέσω Βαλκανικής είναι πιο κοντά από τον κύκλο της Ιταλίας, (μιλάω για Ανκόνα) δεν έχουμε την εξάρτηση του χρόνου "ΤΙ ΩΡΑ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ; ΣΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ; ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ Η ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΕΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗ ΜΠΟΛΟΝΙΑ;" και λοιπούς τέτοιους προβληματισμούς σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στο ταξιδιωτικό μας θα προσθέσουμε άλλα 3-4 κράτη στον προορισμό μας...
    Έτσι, φτάσαμε στο σημείο να είμαστε πιο ένθερμοι υποστηρικτές αυτής της ιδέας, ξεπερνώντας ταυτόχρονα και μερικά διλήμματα "μέσω Προμαχώνα (Βουλγαρία) ή μέσω Ευζώνων (Σκόπια)", καταλήγοντας στο εξής πλάνο......

    24/3 αναχώρηση από Αθήνα, απόγευμα μετά τη δουλειά για Θεσσαλονίκη
    Άφιξη στη Θεσσαλονίκη γέμισμα ρεζερβουάρ και διανυκτέρευση
    25/3 Πρωινή (αρκετά πρωινή) αναχώρηση για Σκόπια
    Διέλευση Σκοπίων και είσοδο στη Σερβία άνευ στάσης μέχρι στιγμής (χρόνος περίπου 2,5 ώρες)
    Διέλευση Κλεισούρας (διαδρομή περίπου 70-80 χιλιομέτρων) και στάση για ξεμούδιασμα
    Στη συνέχεια άφιξη στη Νις και στάση σε βενζινάδικο ΕΚΟ για ανεφοδιασμό και ταυτόχρονα ξεκούραση και φαγητό.
    Η συνέχεια προβλέπεται κουραστική για αυτή τη μέρα...
    Διέλευση του υπολοίπου της Σερβίας (περίπου 5 ώρες) διασχίζοντας το Νόβι Σαντ και είσοδο κατά το απόγευμα στην Ουγγαρία.
    Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει απόφαση για διανυκτέρευση κοντά στα σύνορα ή άφιξη στη Βουδαπέστη....
    Πάντως παίζει και το σενάριο (με λίγες βέβαια πιθανότητες) να μείνουμε και στο Βελιγράδι....
    26/3 Αναχώρηση απ' όπου κι αν είμαστε για Βουδαπέστη, αν είμαστε εκεί το ρίχνουμε στις βόλτες....το ταξιδιωτικό αρχίζει...
    Διαμονή και διανυκτέρευση στη Βουδαπέστη.
    27/3 Διαμονή μέχρι το απόγευμα στη Βουδαπέστη απ' όπου και αναχωρούμε για Βιέννη (μικρή απόσταση).
    Άφιξη στη Βιέννη και διανυκτέρευση.
    28/3 Διαμονή και διανυκτέρευση στη Βιέννη
    29/3 Διαμονή και διανυκτέρευση στη Βιέννη
    30/3 Διαμονή μέχρι νωρίς το μεσημέρι στη Βιέννη και αναχώρηση για Πράγα.
    Άφιξη στην Πράγα και διανυκτέρευση.
    31/3 Διαμονή και διανυκτέρευση στην Πράγα
    1/4 Αναχώρηση νωρίς το μεσημέρι για Στουτγκάρδη
    Άφιξη στη Στουτγκάδη και διανυκτέρευση.
    2/4 Αναχώρηση από το μεσημέρι για Μόναχο.
    Άφιξη στο Μόναχο και διανυκτέρευση.
    3/4 Αναχώρηση για Νταχάου προκειμένου να δούμε το μαρτυρικό στρατόπεδο και στη συνέχεια αν προλάβουμε να δούμε και το μουσείο της BMW. (το δεύτερο παίζει να γίνει και την προηγούμενη ημέρα)
    4/4 Άγιον Πάσχα!! Αναχώρηση από Μόναχο έχοντας ως προορισμό τη Γενεύη διασχίζοντας τη Ζυρίχη. Τίμηση του Αγίου Πάσχα μέσα στις Ελβετικές Άλπεις...
    5/4 Δευτέρα του Πάσχα Αναχώρηση για Κόμο διασχίζοντας τις Γαλλοελβετοϊταλικές Άλπεις
    Σχετική βόλτα και διανυκτέρευση στο Κόμο.
    6/4 Αναχώρηση από Κόμο για Μιλάνο όπου θα γίνουν τα σχετικά ψώνια (είπα να το έκανα ανάποδα διανυκτερεύοντας στο Μιλάνο για να πέσει Δευτέρα του Πάσχα εκεί μπας και γλυτώσω τα ψώνια, αλλά δεν το κόβω...)
    Διανυκτέρευση στο Μιλάνο
    7/4 Αναχώρηση για Βενετία για να δούμε τις γόνδολες και αναχώρηση το μεσημέρι για Ίνσμπρουκ όπου θα γίνει και η διανυκτέρευση.
    8/4 Αναχώρηση για Σάλτσμπουργκ και στη συνέχεια για Κλάγκενφουρτ όπου θα γίνει και η σχετική διανυκτέρευση.
    9/4 Αναχώρηση για Σλοβενία και διανυκτέρευση στη Λουμπλιάνα
    10/4 Αναχώρηση από Λουμπλιάνα με προορισμό τη Θεσσαλονίκη μέσω Κροατίας - Ζάγκρεμπ. Σερβίας, Σκοπίων και άφιξη το βράδυ Θεσσαλονίκη.
    Διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη.
    11/4 Επιστροφή στην Αθήνα.
    Απολογισμός: περίπου 5 χιλιάδες χιλιόμετρα, 700 ευρώ σε καύσιμα, 200 ευρώ σε βινιέτες και διόδια περίπου 750€ κόστος διανυκτερεύσεων (40€/διανυκτέρευση για κρατήσεις μέσω Ίντερνετ σε ξενοδοχεία 4*) 800€ σε φαγητά με μ.ο. διατροφής 50-55€/ημέρα και κάνα 1000άρικο σε αγορές και λοιπά έξοδα....σούμα περί τα 3,5 χιλιάρικα....

    Αλλά ταύτοχρονα:
    Διέλευση (και διαμονής στις περισσότερες από/) στις παρακάτω χώρες (χωρίς να προσθέσω τη διέλευση της Ελλάδας):
    -Σκόπια,
    -Σερβία,
    -Ουγγαρία,
    -Αυστρία,
    -Τσεχία,
    -Γερμανία,
    -Ελβετία,
    -Ιταλία,
    -Σλοβενία,
    Κροατία....

  2. #2
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Μέχρι στιγμής υπάρχει και ένα σενάριο της τελευταίας στιγμής όπου υπάρχει περίπτωση να βρω τα εισιτήρια του πλοίου πιο οικονομικά (περίπου στο μισό κόστος), αλλά για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ με έχει μπερδέψει αυτό παρά με έχει διευκολύνει....

    Και εξηγούμαι:

    1)Για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να περάσω από Γιουγκοσλαβία...
    Υπάρχουν συγγενείς και φίλοι οι οποίοι έχουν όχι μόνο περάσει, αλλά έχουν διανυκτερεύσει και εκεί και μάλιστα όχι για μία-δύο ημέρες αλλά για πολύ περισσότερο και μάλιστα με πολύ καλύτερα αυτοκίνητα από το Zastava και μάλιστα μου παραθέτουν και αρκετά καλές εντυπώσεις από κάποια μέρη (όπως Βελιγράδι, Λουμπλιάνα -βλ. ταξιδιωτικό ferga-, Ντουμπρόβνικ, Ζάγκρεμπ, ακόμα και από τα Σκόπια!)
    Οι μαρτυρίες όλων όσων έχουν πάει (έχω ρωτήσει τουλάχιστον 5-7 άτομα που έχουν περάσει από κει τα τελευταία 2-3 χρόνια) είναι ότι οι διαδρομές σε κάποια σημεία είναι λίγο δύσκολες λόγω χαμηλών ορίων ταχύτητας όπως στα Σκόπια,(γιατί λέει θέλουν έτσι να φαίνεται το κράτος τους μεγαλύτερο)
    όσο και λόγω δύσκολου δρόμου (στην Κλεισούρα που είναι καμιά 80άρα χλμ δύσκολη διαδρομή), αλλά κατά τ' άλλα αν φοράς ζώνες και τηρείς ευλαβικά τα όρια ταχύτητας, κανείς δεν πρόκειται να σε πειράξει (φυσικά με μόνη προϋπόθεση σε περίπτωση που θες να διανυκτερεύσεις στη Γιουγκοσλαβία να βρεις ξενοδοχείο με πάρκινγκ).

    2) Σε περίπτωση που πάω με πλοίο, η διαδρομή θα είναι ίδια αφαιρώντας το κομμάτι της πρώην Γιουγκοσλαβίας, με πρώτη διέλευση από Βενετία και διανυκτέρευση το πρώτο βράδυ στο Κλάγκενφουρτ κλπ κλπ...

    3) Το ταξίδι μέσω Ιταλίας θα είναι πιο εύκολο/ξεκούραστο τη δεύτερη και την προτελευταία ημέρα αλλά οι χώρες πιο λίγες* (υπάρχει εναλλακτικό σενάριο που θα αναφέρω πιο κάτω)

    4) Το καράβι σε δεσμεύει με κίνδυνο να το χάσεις σε περίπτωση μη έγκαιρης προσέλευσης ~ οδικώς κάνεις ότι γουστάρεις, αλλά είπαμε καράβι=ξεκούραση


    5) *(με βάση το 3) Ως εναλλακτική για να προσθέσω 1-2 ημέρες μπορώ αναχωρώντας από Πράγα να πάω ακόμα πιο ψηλά με διανυκτέρευση 1-2 ημερών στο Βερολίνο και στη συνέχεια να κατέβω προς τα κάτω.

    6) *(πάλι με βάση το 3) Ως δεύτερη εναλλακτική σκέφτομαι αντί για ποιο βόρεια, να πάω πιο δυτικά μπαίνοντας Βόρεια Γαλλία.



    Σε αυτό το σημείο, έχοντάς σας πει τις σκέψεις μου, θα ήθελα να μου προτείνετε πιθανές τροποποιήσεις στο πρόγραμμά μου, καθώς και διάφορες επισκέψεις που θα μπορούσα να κάνω σε διάφορα σημεία στους παραπάνω προορισμούς σε λογικά βέβαια πλαίσια λαμβάνοντας υπόψιν το παραπάνω πρόγραμμα...

    Ένα σημείο στο οποίο είχα κολλήσει αρχικά αλλά στη συνέχεια το ξεπέρασα σε μεγάλο βαθμό τόσο λόγο ασφάλειας όσο και λόγω κόστους ήταν η προκράτηση των ξενοδοχείων..."Να κάνουμε κράτηση ή να είναι το πρόγραμμα free και να μένουμε όπου θέλουμε;"
    Αυτό εμπεριέχει τα εξής θετικά και αρνητικά...Μένουμε όπου δούμε ότι μας αρέσει, δεν έχουμε το άγχος να σηκωθούμε να φύγουμε άρων άρων αν δούμε ότι δεν προλάβαμε να δούμε αυτά που θέλουμε, αλλά από την άλλη πέραν του κόστους, υπάρχει η πιθανότητα τόσο να ταλαιπωρηθούμε για να βρούμε δωμάτια (μιας και μεσολαβεί και Πάσχα αλλά μιας και δεν είναι ότι καλύτερο μετά από τόσες ώρες οδήγησης να ψάχνεις για δωμάτια). Ένας ακόμα κίνδυνος είναι να βγούμε έτσι εύκολα εκτός "προγράμματος"...
    Τι λέτε;

    Καιρός...Ο μεγάλος άγνωστος εχθρός....Αυτό με φοβίζει περισσότερο και από το Κοσσυφοπέδιο...(αν και δεν περνάμε αλλά λέμε τώρα)
    Μία κακοκαιρία μπορεί να χαλάσει όλη την εκδρομή...Πώς το βλέπετε το χρονικό σημείο υλοποίησης της εκδρομής λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν υπάρχει και πολύ μεγάλη ευελιξία στο πρόγραμμα;



    Αυτά!!!

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Οδικως να το κανετε.

    Να κλεισετε ξενοδοχεια (για Σερβια-Βουδαπεστη εχω λυσεις με παρκινγ).


    Καλα θα περασετε οποτε δε σας το ευχομαι

    Παντως αυτο

    25/3 Πρωινή (αρκετά πρωινή) αναχώρηση για Σκόπια Διέλευση Σκοπίων και είσοδο στη Σερβία άνευ στάσης μέχρι στιγμής (χρόνος περίπου 2,5 ώρες) Διέλευση Κλεισούρας (διαδρομή περίπου 70-80 χιλιομέτρων) και στάση για ξεμούδιασμα Στη συνέχεια άφιξη στη Νις και στάση σε βενζινάδικο ΕΚΟ για ανεφοδιασμό και ταυτόχρονα ξεκούραση και φαγητό. Η συνέχεια προβλέπεται κουραστική για αυτή τη μέρα... Διέλευση του υπολοίπου της Σερβίας (περίπου 5 ώρες) διασχίζοντας το Νόβι Σαντ και είσοδο κατά το απόγευμα στην Ουγγαρία. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει απόφαση για διανυκτέρευση κοντά στα σύνορα ή άφιξη στη Βουδαπέστη.... Πάντως παίζει και το σενάριο (με λίγες βέβαια πιθανότητες) να μείνουμε και στο Βελιγράδι....

    Ειναι λιγακι ζορικο να το παρετε σερι γιατι δεν υπολογιζεις ποσους συνοριακους σταθμους θα περασεις με την αναλογη καθυστερηση.

  4. #4
    πρωτα απο ολα με το καλο να πατε,
    κατα δευτερον λεω την αποψη μου μιας κ το ζητας..
    λοιπον,το πιανω απο εδω μιας κ πιο πριν δεν το εχω ταξιδεψει.
    απο Πραγα πηγαινε πρωτα Σαλτσμπουργκ,μετα συνεχισε για Μοναχο.
    (για μενα την Στουτγκαρδη βγαλτην εκτος,σου χαλαει ολη την διαδρομη).
    απο Μοναχο κατεβα Ιννσμπουργκ κ κοψε απο εκει για Ελβετια μεσω Τιρολου.κανε τις βολτες σου κ επεστρεψε μεσω Chamonix-Milano-λιμνη Κομο-Βενετια,απο εκει ανατολικα για Τεργεστη.απο εκει κ κατω τα ξερεις...

    καλο δρομο να εχετε..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  5. #5
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Οδικως να το κανετε.

    Να κλεισετε ξενοδοχεια (για Σερβια-Βουδαπεστη εχω λυσεις με παρκινγ).


    Καλα θα περασετε οποτε δε σας το ευχομαι

    Παντως αυτο

    25/3 Πρωινή (αρκετά πρωινή) αναχώρηση για Σκόπια Διέλευση Σκοπίων και είσοδο στη Σερβία άνευ στάσης μέχρι στιγμής (χρόνος περίπου 2,5 ώρες) Διέλευση Κλεισούρας (διαδρομή περίπου 70-80 χιλιομέτρων) και στάση για ξεμούδιασμα Στη συνέχεια άφιξη στη Νις και στάση σε βενζινάδικο ΕΚΟ για ανεφοδιασμό και ταυτόχρονα ξεκούραση και φαγητό. Η συνέχεια προβλέπεται κουραστική για αυτή τη μέρα... Διέλευση του υπολοίπου της Σερβίας (περίπου 5 ώρες) διασχίζοντας το Νόβι Σαντ και είσοδο κατά το απόγευμα στην Ουγγαρία. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει απόφαση για διανυκτέρευση κοντά στα σύνορα ή άφιξη στη Βουδαπέστη.... Πάντως παίζει και το σενάριο (με λίγες βέβαια πιθανότητες) να μείνουμε και στο Βελιγράδι....

    Ειναι λιγακι ζορικο να το παρετε σερι γιατι δεν υπολογιζεις ποσους συνοριακους σταθμους θα περασεις με την αναλογη καθυστερηση.
    Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει είναι η αλήθεια.....
    Αλλά από την άλλη, προβληματίζομαι και για την ασφάλεια του αυτοκινήτου κατά τη διανυκτέρευση....

  6. #6
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
    πρωτα απο ολα με το καλο να πατε,
    κατα δευτερον λεω την αποψη μου μιας κ το ζητας..
    λοιπον,το πιανω απο εδω μιας κ πιο πριν δεν το εχω ταξιδεψει.
    απο Πραγα πηγαινε πρωτα Σαλτσμπουργκ,μετα συνεχισε για Μοναχο.
    (για μενα την Στουτγκαρδη βγαλτην εκτος,σου χαλαει ολη την διαδρομη).
    απο Μοναχο κατεβα Ιννσμπουργκ κ κοψε απο εκει για Ελβετια μεσω Τιρολου.κανε τις βολτες σου κ επεστρεψε μεσω Chamonix-Milano-λιμνη Κομο-Βενετια,απο εκει ανατολικα για Τεργεστη.απο εκει κ κατω τα ξερεις...

    καλο δρομο να εχετε..
    Χμ....Με έβαλες σε σκέψεις....Για να είμαι ειλικρινής, σε αυτό το κομμάτι αυτό που με ψιλοχάλαγε, ήταν ότι έπρεπε να κατέβω Μιλάνο και μετά να ξανανέβω Ίνσμπρουκ, αλλά δεν το είχα σκεφτεί έτσι όπως το λες....

  7. #7
    ναι ετσι γλιτωνεις δρομο κ κερδιζεις χρονο ενω παραλληλα δεν χανεις μερη που θα ηθελες να δεις.το εκανα το καλοκαιρι κ βγηκα κερδισμενος.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #8
    επισης μεινε κοντα στις μεγαλες πολεις κ ΟΧΙ μεσα σε αυτες,θα γλιτωσεις αρκετα χρηματα απο την διαμονη.τα γεμισματα σου (βενζινη) οσα μπορεις κανε τα στην Αυστρια που η τιμη ειναι πολυ χαμηλοτερη.
    κ βεβαια πριν περασεις καποιο Αλπικο πασο μαθε εαν ειναι ανοιχτο διοτι εκεινη την εποχη πολλα ειναι κλειστα λογω καιρου.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  9. #9
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
    Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει είναι η αλήθεια.....
    Αλλά από την άλλη, προβληματίζομαι και για την ασφάλεια του αυτοκινήτου κατά τη διανυκτέρευση....
    Μη φοβασε για το αμαξι

    Με τις μηχανες και Βουδαπεστη και Πραγα και Nις που μειναμε κανενα προβλημα (βεβαια ειχαμε κανονισει να μεινουμε σε ξενοδοχειο με παρκινγκ, αλλα και το βραδυ που κυκλοφορουσαμε τις παρκαραμε με λιγακι προσοχη να μη ενοχλουμε και να μην ειναι παρανομα και δεν συνατησαμε κανενα προβλημα!.

  10. #10
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Καμιά πρόταση για ξενοδοχεία και για πράγματα που θα "πρέπει" να δω;

  11. #11
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
    κ βεβαια πριν περασεις καποιο Αλπικο πασο μαθε εαν ειναι ανοιχτο διοτι εκεινη την εποχη πολλα ειναι κλειστα λογω καιρου.
    Πώς μπορώ να το μάθω αυτό;

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
    Πώς μπορώ να το μάθω αυτό;
    ριξε μια ματια εδω..
    http://www.alpineroads.com/index.php

    κ εδω..
    http://alpenrouten.de/alpenpaesse.html


    οσον αφορα την ανευρεση ξενοδοχειων κ τι ''πρεπει'' (σε ενα ταξιδι δεν υπαρχουν πρεπει,ακολουθησε την επιθυμια των ματιων σου) να δεις βγαλε πρωτα το ακριβες πλανο του ταξιδιου σου κ εδω ειμαστε εμεις...:beer
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #13
    αυτό που σου είπε ο manianisg για τα πάσα!

    τα περισσότερα γνωστά πάσα είναι απροσπέλαστα την περίοδο που θες, ανοίγουν το Μάιο και αναλόγως καιρικών συνθηκών.

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
    Καμιά πρόταση για ξενοδοχεία και για πράγματα που θα "πρέπει" να δω;
    Βουδαπεστη http://www.hotelbara.hu/english_bara/index_e.htm

    Δεν ειναι πολυτελες, βασικο θα το ελεγα αλλα εχει 2 οροφους υπογειο ΔΩΡΕΑΝ παρκινγκ και φθηνες τιμες.

    Για το τι θα δεις καλυτερα παρε ενα χαρτη απο οποιο ξενοδοχειο βρεις και ξαμοληθητε στο περπατημα.

    Α και το μετρο τους ειναι βολικο επισης.

  15. #15
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    αυτό που σου είπε ο manianisg για τα πάσα!

    τα περισσότερα γνωστά πάσα είναι απροσπέλαστα την περίοδο που θες, ανοίγουν το Μάιο και αναλόγως καιρικών συνθηκών.
    Χμμμμμμ.......προβληματίστηκα τώρα.....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 17:57
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 10:52
  3. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
    από kavgeo στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 15:25
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 22:21
  5. Ταξιδι Στην Ευρωπη
    από ELECTROMOTO στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 21:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF