Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Προδιαγραφές κράνους

  1. #16
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Copy+Paste απο ιστοσελιδα !

    ---------------------------------------------------------------------------------
    Το τελευταίο σαφάρι της τροχαίας Αθηνών-Πειραιώς για όσους οδηγούς μοτοσυκλέτας δεν φοράνε κράνη, έφερε στα ράφια των καταστημάτων και πολλά ακατάλληλα και -πάντως- χωρίς έγκριση τύπου. Αρκετά από αυτά δεν είναι a priori ακατάλληλα, αλλά δεν μπορεί κανείς να ξέρει την αποτελεσματικότητά τους. Οπως δήλωσε ο πρόεδρος της ΕΛΠΑ Βασίλης Δεσποτόπουλος, κάθε κράνος πρέπει να έχει τη σφραγίδα έγκρισης τύπου είτε κάποια χώρας της ΕΕ με το γράμμα Ε κι έναν αριθμό π.x. Ε1 Γερμανία, Ε2 Γαλλία, Ε3 Ιταλία κλπ. Το κράνος, πρόσθεσε ο κ. Δεσποτόπουλος, πρέπει να είναι στο κατάλληλο μέγεθος και να φοριέται πάντοτε δεμένο.

    Ξεχωριστή έγκριση έχει η Αγγλία - BS 6658 TYPE A για χρήση σε δρόμο και TYPE B για χρήση εκτός δρόμου και οι ΗΠΑ με το χαρακτηριστικό DOT ή το SNELL M95. Αξίζει να σημειωθεί -δυστυχώς- ότι η Ελλάδα δεν έχει πάρει ακόμη τον δικό της αριθμό Ε, διότι ποτέ κανείς δεν ενδιαφέρθηκε στα υπουργεία Μεταφορών, Εμπορίου και Βιομηχανίας.

    Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι όχι μόνο η Τουρκία έχει το δικό της πρωτόκολλο προδιαγραφών (Ε37) ή η Γιουγκοσλαβία (Ε10), αλλά ακόμη και χώρες που δεν έχουν προλάβει να ρυθμίσουν άλλα σοβαρότερα προβλήματα σχετικά με την κρατική υπόστασή τους, φρόντισαν να έχουν τις δικές τους προδιαγραφές, όπως για παράδειγμα η... Βοσνία!

    -------------------------------------------------------------------------------

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Ξέρει κανείς αν η SHARK βγάζει ζελατίνα με κίτρινη απόχρωση;Έχω λίγο αστιγματισμό και τη νύχτα μικρό πρόβλημα,και θέλω να ανεβάζει το contrast.Είχα κάτι γυαλιά με κίτρινους φακούς και ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικά.Επίσης πού μπορώ να βρω ζελατίνες.Ο Νομικός απο τον οποίο αγόρασα το κράνος δεν έχει...

  3. #18
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    για ζελατινα κιτρινη δεν ξερω παντως ζελατινες γενικα θα πρεπει να βρεις καθε εξουσιοδοτημενο της YAMAHA που τα εισαγει κιολας ή απευθειας στην μοτοδυναμικη.

  4. #19
    gsxr power for ever!!! Το avatar του/της GTZ750
    Εγγραφή
    02/12/2004
    Μηνύματα
    1.350
    απο οτι ξερω η shark βγασει μονο δυο τυπους ζελατινας την πολυ σκουρα που ειναι μονο για την ημερα και την λιγοτερο σκουρα που κανει και για το βραδι!!!και φυσικα την τελειως αχρωμη!!!εγω εχω το s800!σε γενικες γραμμες μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος και δεν εχω κανενα προβλημα με ξεθωριασμα ή τα αυτοκολλητα(εξαλλοτ εχει βερνικη απεξω)!!!!βεβαια το μονο κακο με το κρανος μου ειναι οτι εχει ημερομηνια ληξης στα 5 χρονια!!!!τοεχω ηδη ενα χρονο!!!!
    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!

    corona fotos

    corona fotos 1



Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 20:49
  2. αγορα κρανους??
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 17:18
  3. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 10:19
  4. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 23:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF