Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Προδιαγραφές κράνους

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258

    Προδιαγραφές κράνους

    Γειά σας.
    Μήπως ξέρει κάποιος ποιές είναι οι τρέχουσες προδιαγραφές για κράνη;Αγόρασα ένα SHARK S500 και γράφει Ε02.Το αγόρασα 125?.Είναι ασφαλές;(Σίγουρα θα είναι πιο ασφαλές απο το "τίποτα" ή απο αυτά που πουλάνε με 35?!)

  2. #2
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αυτη τη προδιαγραφη πρεπει να εχουν.

    ECE R 22-05



    Λυπαμαι αλλα αυτο που πηρες ειναι ζμπουτσουμ αου αου κεφαλακιμ !!!


  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Και γιατί επιτρέπεται η κυκλοφορία κρανών,που δεν έχουν τις προδιαγραφές,στην Ε.Ε;

  4. #4
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
    Και γιατί επιτρέπεται η κυκλοφορία κρανών,που δεν έχουν τις προδιαγραφές,στην Ε.Ε;
    Αυτό ξαναπές το όπως και το γιατί πληρώνουμε 19% ΦΠΑ ....

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Το δικό μου γράφει Ε2 και είναι της SHARK.Ευρωπαϊκή εταιρεία.Όσο για το ΦΠΑ είναι η μεγαλύτερη απάτη.Νόμιζα πως το είχαν μειώσει για τα κράνη αλλά μάλλον έκανα λάθος.

  6. #6
    το Ε3 , βασικα που θα βρουμε τι σημαινει αυτη η διαβαθμιση?

  7. #7
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    Re: Προδιαγραφές κράνους

    Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
    Γειά σας.
    Μήπως ξέρει κάποιος ποιές είναι οι τρέχουσες προδιαγραφές για κράνη;Αγόρασα ένα SHARK S500 και γράφει Ε02.Το αγόρασα 125?.Είναι ασφαλές;(Σίγουρα θα είναι πιο ασφαλές απο το "τίποτα" ή απο αυτά που πουλάνε με 35?!)
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙΣ , ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ SHARK S600.
    H ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ SHARK ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΑΝΑΒΑΤΗ(ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ).
    Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΟΡΕΣΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ, ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΜΩΣ ΜΟΥΡΛΕΝΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΠΟ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΤΥΦΩΝΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΞΕΚΟΛΑΝΕ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΥ.
    ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ FAN ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ.
    ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΠΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ Η ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ZEUS ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ

  8. #8
    το οτι επειδη καβαλει ενα παπι στη πολη σημαινει πως πρεπει να πηγαινει με ενα κουβα στο κεφαλι? οπως λενε και οι παλαιοτεροι, ποσο κοστολογειται το κεφαλι σας?

  9. #9
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Νομιζω οτι καπου τα εχετε μπερδεψει.
    Αλλο ειναι το Ε02, Ε03 κτλ το οποιο εχει να κανει με την χωρα προελευσης και αλλο το ECE 22-5 κτλ το οποιο ειναι η προδιαγραφη.


  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stratospr
    Εγγραφή
    14/11/2003
    Μηνύματα
    193
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Νομιζω οτι καπου τα εχετε μπερδεψει.
    Αλλο ειναι το Ε02, Ε03 κτλ το οποιο εχει να κανει με την χωρα προελευσης και αλλο το ECE 22-5 κτλ το οποιο ειναι η προδιαγραφη.

    Σωστός ο ALEX14...

    Πάνω που πήγα να κάνω reply είδα οτι με είχε προλάβει...
    Μην φοράτε κράνος αν δεν έχετε να προστατέψετε κάτι! (16η Π.Σ.Μ.)

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258

    Re: Re: Προδιαγραφές κράνους

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙΣ , ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ SHARK S600.
    H ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ SHARK ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΑΝΑΒΑΤΗ(ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ).
    Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΟΡΕΣΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ, ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΜΩΣ ΜΟΥΡΛΕΝΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΠΟ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΤΥΦΩΝΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΞΕΚΟΛΑΝΕ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΥ.
    ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ FAN ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ.
    ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΠΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ Η ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ZEUS ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ
    Ένα HONDA AX-1 οδηγάω.
    Το κράνος που αγόρασα είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία.



    http://www.skirace.gr/SHARK.jpg

  12. #12
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    γεια παιδες

    λοιπόν φίλε το shark s500 το έχω και εγώ και είναι μια χαρά και περνάει και τις προδιαγραφές. όπως είπε και φίλος μας δεν έχει καλή αεροδυναμική στα πολλά και κάνει ''λίγο'' θόρυβο ο οποίος κουράζει μετά από αρκετή ώρα. ας μην ξεχνάμε όμως ότι πρόκειται για ένα ''οικονομικό'' κράνος όποτε κάτι τέτοια ίσως και να είναι αναμενόμενα. στο παλιό μοντέλο(αγορά 2001 το κράτησα έως το 2005) όντως τα αυτοκόλλητα ξεκόλλησαν μετά από λίγο, ενώ είχαν αρχίσει να ξεθωριάζουν και η επένδυση έκατσε γρήγορα. στα νέα μοντέλα όμως (πάντα για s500 λέμε αγορά 01/05 175€) τα έχουν βάλει κάτω από το βερνίκι όποτε τουλχ. από ξεκολλήματα δεν χρειάζεται να φοβασε.5 μήνες το έχω τώρα και δεν έχουν ξεθωριάσει ενώ και η επένδυση είναι σε άριστη κατάσταση (συχνό καθάρισμα με το καθαριστικό της MOTOREX)
    εγώ παντός είμαι πολύ ικανοποιημένος από το s500 και μάλιστα τώρα που πήρα καινούργια μηχανή (1000αρα) πήγα και πήρα το shark το rsf το οποίο καμία σχέση δεν έχει με θόρυβο η κακή αεροδυναμκη. αυτα.
    ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    γεια παιδες

    λοιπόν φίλε το shark s500 το έχω και εγώ και είναι μια χαρά και περνάει και τις προδιαγραφές. όπως είπε και φίλος μας δεν έχει καλή αεροδυναμική στα πολλά και κάνει ''λίγο'' θόρυβο ο οποίος κουράζει μετά από αρκετή ώρα. ας μην ξεχνάμε όμως ότι πρόκειται για ένα ''οικονομικό'' κράνος όποτε κάτι τέτοια ίσως και να είναι αναμενόμενα. στο παλιό μοντέλο(αγορά 2001 το κράτησα έως το 2005) όντως τα αυτοκόλλητα ξεκόλλησαν μετά από λίγο, ενώ είχαν αρχίσει να ξεθωριάζουν και η επένδυση έκατσε γρήγορα. στα νέα μοντέλα όμως (πάντα για s500 λέμε αγορά 01/05 175€) τα έχουν βάλει κάτω από το βερνίκι όποτε τουλχ. από ξεκολλήματα δεν χρειάζεται να φοβασε.5 μήνες το έχω τώρα και δεν έχουν ξεθωριάσει ενώ και η επένδυση είναι σε άριστη κατάσταση (συχνό καθάρισμα με το καθαριστικό της MOTOREX)
    εγώ παντός είμαι πολύ ικανοποιημένος από το s500 και μάλιστα τώρα που πήρα καινούργια μηχανή (1000αρα) πήγα και πήρα το shark το rsf το οποίο καμία σχέση δεν έχει με θόρυβο η κακή αεροδυναμκη. αυτα.
    ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!
    Το καθαριστικό της Motorex πού μπορώ να το βρώ;Σίγουρα δεν είναι της πλάκας τα κράνη της Shark.Αν ήταν δε θα τα εμπιστεύονταν οι Fogarty,Nieto,Corser!Και τα χρώματα αυτού που αγόρασα με βερνίκι είναι,όχι αυτοκόλητα.

  14. #14
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Νομιζω οτι καπου τα εχετε μπερδεψει.
    Αλλο ειναι το Ε02, Ε03 κτλ το οποιο εχει να κανει με την χωρα προελευσης και αλλο το ECE 22-5 κτλ το οποιο ειναι η προδιαγραφη.

    Ολες οι χωρες εχουν Ε0χ-χ εκτος απο Ελλαδα !
    Για να δειτε τι καφροι ειναι στο Υ. Συγκοινωνιων !
    Ακομα δεν εχουν ζητησει Ε !!!!



  15. #15
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    downhill

    το motorex θα το βρεις σίγουρα στο moto market Λ.Συγγρου 195 νομιζω, από εκεί το παίρνω και εγώ.

    tip: στο δικό μου το s500 τα μαγούλα είναι αφαιρούμενα όπως και το επιρηννιο αν και δεν το διαφημίζουν και μάλλον δεν το σκοπευαν. υποθέτω ότι μάλλον ήταν κολλημένα στο κέλυφος αλλά ξεκόλλησαν και κρατιούνται στην θέση τους πιεζόμενα από το επιρηννιο. όποτε μπορείς να τα βγάζεις και να τα καθαρίζεις με ευκολια. και αν σου κάτσουν η σκιστούν παίρνεις ανταλλακτικό και το αντικαθιστάς.
    κατασκευαστική ατέλεια προς όφελος του καταναλωτη

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 19:49
  2. αγορα κρανους??
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 16:18
  3. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 09:19
  4. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF