Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ερωτήσεις για αγορά CBF-250..

  1. #1

    Ερωτησεις για αγορα cbf 250..

    Γεια..

    προκειται να αγορασω ενα cbf 250 και ηθελα να μαθω καποια πραγματακια..

    1. Οταν θα το δω εκτος απο να το κανω μια βολτα τι αλλο ελεγχο μπορω να κανω απο μονος μου?
    2. Χρειαζεται να παω το μηχανακι σε καποιο συνεργειο να το κοιταξουν για τυχον προβληματα?? αν ναι ποια μπορει να ειναι αυτα?

    ακομη

    3. Sτην φορολογικη δηλωση πρεπει να δηλωσεις οτι εχεις στην κατοχη σου ενα μηχανακι 250κ.κ.?

    4. Απο οτι γνωριζω μετα την μεταβιβαση η ασφαλεια διαγραφεται.. τι διαδικασια χρειαζεται για να ασφαλισω το cbf?
    και
    5. τι ασφαλεια μου προτεινετε να του κανω?

    Ευχαριστω..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    1. μόνος σου θα το κάνεις βόλτα για να δεις αν σου αρέσει. Ταυτόχρονα θα δοκιμάσεις μοτέρ σασμάν συμπλέκτη και ότι δουλεύουν όλα τα ηλεκτρικά. Έπειτα θα τσεκάρεις τι αναλώσιμα χρειάζεται λάστιχα, φρένα, αλυσογράναζα που ανεβάζουν το κόστος
    2.στο συνεργείο θα το πας να σου κοιτάξουν ότι από τα παραπάνω δεν ξέρεις μόνος σου και κυρίως αν είναι ίσιο
    3.ναι για να σου έρχονται τα τέλη κυκλοφορίας. Φυσικά δεν επηρεάζει τίποτα στη δήλωσή σου
    4 και 5. www.asfalistra.gr

  3. #3
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Γεια...

    1. Πέρα από τους κλασικούς ελέγχους για όλες τις μηχανές, πρέπει να κάνεις δύο ελέγχους (για μοντέλα 04-05):
    α. Να δεις αν κρατάει ρελαντί όταν είναι κρύο. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα με τις βαλβίδες - να έχουν κλείσει ή να έχουν καεί - ή τον πολλαπλασιαστή.
    β. Να δεις πώς αλλάζουν οι ταχύτητες. Εμφανίζει πρόβλημα στην καμπάνα του συμπλέκτη και δεν αποσυμπλέκει γλυκά. Αυτό συνηθίζεται με την εμπειρία και δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

    2. Πρέπει οπωσδήποτε κατά τη γνώμη μου να πηγαίνεις σε κάποιον έμπιστο μηχανικό κάθε μοτοσυκλέτα. Ειδικά για το CBF, οι περισσότεροι μηχανικοί (δεν λέω όλοι, αλλά δεν έχω γνωρίσει ακόμα κάποια εξαίρεση) δεν γνωρίζουν για τα προβλήματα του 1 και δεν μπορούν να τα διαγνώσουν ("...έτσι κάνουν όλα τα μηχανάκια όταν είναι κρύα..." κλπ).

    3. Στη φορολογική δήλωση, δηλώνεις νομίζω μόνο την αγορά του. Μετά (μέχρι να ξανααλλάξουν κάποια στιγμή τα δεδομένα) δεν δηλώνεις την κατοχή της - δηλώνονται μόνο τα αυτοκίνητα.

    4. Ζητάς από ένα φίλο σου που είναι ευχαριστημένος με τον ασφαλιστή του, τα στοιχεία του και μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους...

    5. Αν ρωτάς για απλή ή κλοπής (που κάνουν οι Interamerican και ING) εξαρτάται από τη θέση στάθμευσης και πώς τη δένεις. Γενικότερα δε νομίζω να τις κλέβουν. Προτιμούν τα παπιά και τις μεγάλες. Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κλοπής με 250-300€ υποθέτω για 250 κυβικά...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  4. #4
    τελικα βρηκα cbf.. και τριτη θα την παω στον μαστορα να την κοιταξει στις βαλβιδες σχετικα με αυτα που ειπες Alexander... περιπου ποσο θα κοστισει να μου κανει τον ελεγχο??
    Ευχαριστω..

  5. #5
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Αν και βλέπω ότι την αγόρασες, (οπότε καλοτάξιδη) για την ιστορία: η ρύθμιση βαλβίδων κοστίζει περίπου 60€.

    Ο έλεγχος στον οποίο αναφερόμουν δεν κοστίζει τίποτα, αφού το μόνο που κάνεις είναι να αφήσεις τη μηχανή να κρυώσει και μετά αφού τη βάλεις μπροστά, απλά κοιτάς αν κρατάει ρελαντί έπειτα από λειτουργία 2 λεπτών.
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 14:24
  2. Βοήθεια για λάστιχα CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2006, 19:22
  3. Αγορά CBF-250
    από Λεωνίδας στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2006, 08:47
  4. Αγορά CBF-250
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 16:49
  5. Λευκά φλασάκια για το CBF-250...
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF