Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Aπορίες νέου οδηγού για το CBF

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2009
    Μηνύματα
    25

    αποριες νεου οδηγου για το cbf

    χαιρετω και παλι με νεες αποριες.λοιπον ξεκιναω:
    1)μια ωραια μερα στον δρομο ενα παλικαρι μου ειπε οτι δεν πρεπει να σβηνω την μηχανη ενω δουλευει το βεντιλατερ.οντως ισχυει κατι τετοιο και γιατι??
    2)πως καταλαβαινω ποια ειναι η σωστη ρυθμιση στο υψος της σελας???η καλυτερα να το πω ποια ειναι η ιδανικη. ειμαι 1,83 υψος και τα 3 υψη με βολεψαν αλλα ποιον ειναι το σωστο να το πω???
    3)απο βλακεια καταφερα να σπασω την μανετα του φρενου και πριν την αλλαξω σκεφτομαι μηπως βαλλω καποια απο αυτες που αμα πεσει η μηχανη δεν σπανε κλπ, με τι κριτιριο τις επιλεγω???(μην μου μεινει στο χερι καμια μερα)οντως ειναι καλες???
    4)πως θα καταλάβω οτι ηρθε η ωρα να αλλαξω αμορτισερ??(ισως ακουγεται χαζη ερωτηση αλλα νεος οδηγος ειμαι και δεν μπορω να πω οτι διαβαζω την μηχανη μου ακομα)
    5)εχω ανεμοθωρακα(η οπως αλλιως το λενε)πιο μεγαλο απο αυτον που ειχε απο την μαμα της, και μου ειπε ενας συνάδελφος οτι πρεπει να προσεχω σε στροφες με ταχυτητα διοτι αλλάζει η συμπεριφορα της μηχανης.ξερει κανεις τι οντως παιζει??
    6)γενικα, τι ειναι η γωνιες καστερ κλπ??διοτι δεν μπορω να το συλλαβω το νοημα!!

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Re: αποριες νεου οδηγου για το cbf

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από invi69
    [B]χαιρετω και παλι με νεες αποριες.λοιπον ξεκιναω:
    1)μια ωραια μερα στον δρομο ενα παλικαρι μου ειπε οτι δεν πρεπει να σβηνω την μηχανη ενω δουλευει το βεντιλατερ.οντως ισχυει κατι τετοιο και γιατι??


    Αυτό σωστό είναι . Για να έχει ανάψει το βεντιλάτερ το μοτέρ έχει ξεπεράσει μια κάποια συγκεκριμένη και προφανώς υψηλή θερμοκρασία , οπότε και πιάνει ο ανεμιστήρας να κρυώσει να νερά που κάνουνε τον κύκλο , ψυγείο-αντλία - μοτέρ- ψυγείο . Αν εσύ σβήσεις τον κινητήρα , η αντλία σταματάει οπότε το κύκλωμα διακόπτεται και η θερμότητα εγκλωβίζεται και αποβάλλεται αργά και βασανιστικά στην ατμόσφαιρα . Οπότε βάζεις νέκρα και αφήνεις την μηχανή στο ρελαντι μεχρι να πιασει την θερμοκρασία που σταματάει το βεντυλατερ . Ελπίζω να σε κάλυψα . Για τα υπόλοιπα θα σου πουν πιο σχετικά με το μηχανάκι άτομα ....



    Modenas Kriss 125

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 15:48
  2. Βίντεο παρουσίασης για το CBF-1000
    από kalant στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2006, 21:14
  3. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 14:02
  4. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 09:49
  5. Λευκά φλασάκια για το CBF-250...
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF