Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Αντικατάσταση Runner 180 με εντουράκι...:)

  1. #1
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Αντικατάσταση Runner 180 με εντουράκι...:)

    Όπως ίσως ξέρουν ορισμένοι έχω ένα Gilera Runner 180 VXR για μετακινήσεις μέσα στην πόλη. Σκέφτομαι να το αλλάξω και να πάρω ένα φτηνό μεταχειρισμένο ψευδο-εντουράκι...... Οι λόγοι είναι ότι έχω κουραστεί με τις κοντές αναρτήσεις του σκούτερ και από τα σχετικά ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις......... Συν το ότι ένα εντουράκι είναι χίλιες φορές καλυτερα στα νησάκια μας και μπορώ να το πηγαίνω και καμιά (πολύ χαλαρή) βόλτα στα βουνά.........

    Προς το παρόν έχω καταλήξει σε Yamaha TT 250 και στο Honda XR 650L (το παλιό άσπρο κόκκινο με τον κινητήρα του επίσης παλιού Dominator και φυσικά μίζα). Παρακαλώ μην προτείνετε άλλα μοντέλα, έχω καταλήξει σε αυτά και απλά θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά. Συγκρίσεις με σύγχρονα enduro δεν έχουν νόημα καθώς το ανώτερο που σκοπεύω να ξοδέψω είναι 3000 ?. Περίπου τόσο έχει ένα XR του 95..... Εξάλλου και οι απαιτήσεις μου δεν είναι ιδιαίτερες, θέλω μόνο μετακίνηση μέσα στη πόλη (για αυτό απαραίτητη και η μίζα), ΧΑΛΑΡΗ βόλτα σε βουνό και εκδρομές σε νησάκια.... Επίσης θέλω όταν πέφτει (γιατί στο χώμα θα πέσει, δεν υπάρχει περίπτωση) να μην αλλάζω 10 κομμάτια πλαστικά, οπότε επίσης αποκλείονται και Transalp 400 ή κάτι παρόμοιο.

    Απο το αν αποφασίσω να ξοδέψω περίπου 1000-1500 ? παραπάνω θα εξαρτηθεί το αν θα πάρω τελικά το XR. Προτιμάω το XR λόγω παραπάνω κυβικών και έξτρα "παιχνιδιου" που συνεπάγεται αυτό......

    Αυτά που θα ήθελα τη γνώμη και τις γνώσεις σας είναι τα εξής:

    1. Από κόστος συντήρησης τι λένε τα παραπάνω μηχανάκια? Πόσο συχνά είναι τα σέρβις?
    2. Ευκολία συντήρησης? Από όσο ξέρω τα κλασικά (λάδια-φίλτρα-μπουζί-τακάκια) μπορώ να τα κάνω και μόνος. 'Η μήπως όχι?
    3. Πόσο καίνε? Με το Runner κάνω περίπου 250-290 χλμ με 9 ? (απλή αμόλυβδη)
    4. Αξιοπιστία? Νομίζω και τα 2 είναι αειθαλή.......
    5. Είναι καλή επιλογή τα παραπάνω μοντέλα για την χρήση που τα θέλω?

    Ευχαριστώ!




  2. #2
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΓΩ ΜΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.
    ΤΙ ΤΑ ΘΕΣ ΤΟΣΑ ΚΥΒΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥ.
    ΜΕ ΠΑΠΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΩΛΩΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.
    ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟ RUNNER ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΝΩ ΓΙΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ 26km TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΠΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ.
    SERVICE ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΚΑΘΕ ................... ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.
    ΕΠΕΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΠΑΣΕΣ ΚΑΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ , ΑΝΤΕ 50ε.

    ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ 3000 ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΠΙ ΤΙΓΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΡΕΣΤΑ.

    ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΜΕ ΠΑΠΙ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΝΑ ΔΕΙΣ

  3. #3
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Σταύρο δεν μπορώ να συνηθίσω το παπί μέσα στην πόλη..... Έχουμε ένα στο σπίτι, παλιό C90, το χρησιμοποιούσα για 2 βδομάδες όταν είχα πρόβλημα με τα ηλεκτρικά στο Runner...... Ε, ένιωθα μεγάλη ανασφάλεια......

    Κάθεσαι πολύ χαμηλά καταρχάς με αποτέλεσμα και να μην βλέπεις τόσο καλά και να μην σε βλέπουν λόγω μειωμένου όγκου....... Άσε που το Runner που έχω τώρα έχει το διπλάσιο τουλάχιστον γκάζι σε σχέση με οποιοδήποτε καινούργιο παπί πράγμα που και χρήσιμο είναι για να ξεφεύγεις από άσχημες στιγμές αλλά και να..........κάνεις βλακείες........ Και το έχω συνηθίσει, θα είναι πισωγύρισμα να πάρω κάτι μικρότερο......

    Και με το Runner πάω νησί δικάβαλο κτλ. Επίσης με οτιδήποτε μπορείς να πας βόλτα σε βουνό αλλά το θέμα είναι με τι θα το κάνεις πιο άνετα και χωρίς να ζορίζεις το μηχανάκι..... Και με το Runner θα μπορούσα να πάω αλλά ποιό το νόημα να κυνηγάω τα πλαστικά μετά.......

    Βέβαια το runner έχει παραπάνω κόστος συντήρησης από ένα παπί, αυτό είναι σίγουρο αλλά έχει και κάποια έξτρα οφέλη......... (Πάντως σε ατύχημα με Honda Inova που είχα το πίσω φτερό, το μασπίε και το φανάρι είχαν 150 ? περίπου για αντικατάσταση.......όχι και τόσο φτηνά αν σκεφτείς ότι αυτά δεν σπάνε σε εντουράκι......)

    Σίγουρα δεν χρειάζονται τόσα κυβικά (250 ή 600) μέσα στην πόλη αλλά δεν είναι μόνο αυτό το κριτήριο. Αλλιώς θα έμενα με το Runner. Θα το κάνω για όλα που ανέφερα, δηλαδή, κίνηση στην πόλη-εντουροβόλτες-νησάκι-αξιοπιστία-fun factor-προσωπική συντήρηση/σέρβις.



Παρόμοια θέματα

  1. να το αγορασω ? gilera runner 180
    από ANTY2 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 08:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF