Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: μικροατυχημα με ανασφάλιστο οχημα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291

    μικροατυχημα με ανασφάλιστο οχημα

    Καλησπέρα σε όλους,
    την τεταρτη 20-1-10 και ενω βρισκομουν σταματημενος (προσπαθουσα να την σταθμευσω και ευθεια δεν χωρουσα να προχωρησω) πανω στη μηχανη (v-strom) διπλα απο ενα αυτοκινητο εκεινος αρχισε να κανει οπισθεν ,του χτυπαω το τζαμακι και του δειχνω πισω του οτι περνανε πεζοι που δεν τους εχει δει,τους βλεπει με βλεπει και μενα και ετσι οπως κοβει το τιμονι του δεξια και συνεχιζει την οπισθεν με ακουμπαει και με ριχνει κατω μαζι με τη μηχανη.

    Με πρωτη ματια εχει σπασει ο καθρεφτης και το αριστερο φλας,με μια δευτερη εχουν γρατσουνησθει ελαφρως καγκελα (κανουν πολυ δουλεια) πολυ λιγο το πλαινο πλαστικο και η μπαγαζιερα,η βιδα απο το αντιβαρο εχει λυγισει και η αριστερη χουφτα εχει σπασει.

    Καλώ την ασφαλεια μου (εκεινος δεν ηθελε να καλεσει τον δικο του γιατι ειπε οτι βιαζοταν) ερχεται,φωτογραφιζει και μου υπογραφει ο οδηγος οτι φταιει καθαρα. Με διαβεβαιωνει και ο ασφαλιστης μου οτι αν δεν δηλωσει στην ασφαλεια ο αλλος οδηγος το ατυχημα παει σαν ατυχημα απο ανασφαλιστο οχημα και οτι με αποζημιωνει η δικια μου ασφαλιστικη η οποια τα παιρνει απο το ταμειο παρακαταθηκων και δανειων και το ταμ. παρ. κ δανειων κυνηγαει τον οδηγο.

    Την επόμενη μέρα μου τηλεφωνει ο ιδιος ο οδηγος (ο οποιος ειναι και εκτος θεσσαλονικης) και μου λεει οτι το αυτοκινητο δεν ηταν ασφαλισμενο,ηταν απο μεταβιβαση, ο προηγουμενος ειχε ακυρωσει την ασφαλεια,εν γνωση του,τον ειχε ενημερωσει και αυτος ειχε αμελησει να την ανανεωσει.Το χαρτι του βεβαια εγραφε οτι ισχυει μεχρι τις 19-1-10 .Την ανανεωσε στις 21-1-10
    αλλα του ειπε ο ασφαλιστης του οτι δεν καλυπτεται.
    Να μην τα πολυλογω,σημερα που πηρα τηλ στην ασφαλεια μου και ειχαν μιλησει με τη δικια του,πρακτικα ειναι ανασφαλιστο αφου ειχε ακυρωθει η ασφαλεια, νομικα ομως αφου τον καλυπτει η ασφαλεια πρεπει να δουν κατω απο ποιες συνθηκες ακυρωθηκε και γενικα μυριζει γραφειοκρατεια και κυνηγητο....

    Ο λογος που βαζω το θρεντακι,εκτος του αν ειχε καποιος παρόμοια περιπτωση για το πως κατεληξε μετα απο ποσο καιρο και αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω, ειναι καποια αυτονοητα πραγματα, κρανος παντα γιατι και σταματημενος ακομα δεν ξερεις που θα χτυπησει το κεφαλι, αλλα και απο αλλες περιπτωσεις καλο ειναι να περιμενουμε την τροχαια να καταγραψει το συμβαν παρ οτι συνηθως αργει.

    Ελπίζω να μην κουρασα, θα ενημερωσω την πεμπτη που θα μιλησω με τον ασφαλιστη του.

    Να στε ολοι καλα με προσοχη και παντα ορθιοι να μαστε!

  2. #2
    από τη στιγμή που ήρθε ο ασφαλιστής, κανονικά, φτιάχνεις τη μηχανή, πας το τιμολόγιο στην ασφαλιστική σου και πληρώνεσαι. Τώρα το πότε θα τα πάρουν αυτοί και από που δικό τους θέμα. Για αυτό πληρώνεις
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  3. #3
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν έχεις καμία κουλή απαλλαγή στην κάλυψη "ζημίες από ανασφάλιστο όχημα"...

    Τσέκαρε την ασφάλειά σου..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    οχι ενταξει το ελεγξα απο την πρωτη στιγμη εχω καλυψη απο ανασφαλιστο,
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας
    Την πεμπτη θα ξερω αν θα τον καλυψει η ασφαλιστικη του παρ΄ολα αυτα, ή αν θα παει σαν ανασφαλιστο... θα ενημερωσω,μου τα μασανε λιγακι απο τη δικη του οτι θα παει δικος τους πραγματογνωμων να δουνε τη ζημια και να αποφασισουν αν θα τον καλυψουν.... και κατι τετοια. Μηπως πρεπει να ζητησω να παει στο συνεργειο πραγματογνωμων και απο τη δικη μου ασφαλιστικη πριν φτιαξω το μηχανακι για το ενδεχομενο να παει ως ανασφαλιστο και να μην μου επιστρεψουν καποιο μερος απο τα εξοδα;
    και παλι

  5. #5
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Αν αυτός ασφαλίστηκε μετά το συμβάν δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να αποζημιωθείς.

    Οι εκδοχές είναι 2:

    α) Πας στο συνεργείο σου, σου κοστολογεί τη ζημιά χωρίς να πειράξει κάτι (θα σου εξηγήσω παρακάτω) και τον παίρνεις τηλέφωνο και του λες "η ζημιά πάει τόσο, σκάστα"

    β) Τον γράφεις στα @@ σου και πας και δηλώνεις τη ζημία στην ασφαλιστική σου, όπου θα σου στείλει εμπειρογνώμονα,(γι' αυτό σου είπα ότι δεν πρέπει να πειράξει τίποτα το συνεργείο σου) για να μπορέσεις να αποζημιωθείς στο 100% από την ασφαλιστική σου (μέσω της κάλυψης για ζημίες από ανασφάλιστο όπως προαναφέραμε και φυσικά με την προϋπόθεση ότι έχεις 100% κάλυψη και δεν έχεις καμία απαλλαγή που θα σου κόψει λεφτά).

    Σε κάθε περίπτωση, καλό κουράγιο.

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Μας είπε ήδη ότι θα τον αποζημιώσει η δική του ασφαλιστική αφού έχει σχετική κάλυψη.

    Αλλά ρε παιδιά, ακόμα και αν δεν είχε την κάλυψη αυτή
    και ΠΑΛΙ θα αποζημιωνόταν από το ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ.

    Γι αυτό υπάρχει.


  7. #7
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    του είπες οτι καλός μαλάκας είναι που κυκλοφορεί με ανασφάλιστο όχημα.?

  8. #8
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Μόνο γι΄ αυτό θα έπρεπε να του το πει;

  9. #9
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    κοντευουν 2 χρονια που με τρακαρησε ανασφαλιστος και ακομα τιποτα.
    μη κοψεις φλεβες αν εχεις ολικη ασφαλεια. Αν δεν εχεις ολικη ξεκινα και κοβε γιατι εχει και κριση !!

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Για αυτό λέμε προσέξτε την ασφαλιστική που έχετε...

    Αν έχεις κάλυψη απο ανασφάλιστο όχημα τότε πληρώνεσαι απο την δική σου ασφαλιστική και εκείνη κυνηγάει δικαστικά τον άλλο οδηγό (οχι ... δεν τα παίρνει απο το επικουρικό. Τα δίνει εκείνη και πηδάει μετά τον ανασφάλιστο για όσα έχει και δεν έχει).

    Εσύ είσαι καλύμμένος και μην αγχώνεσαι.

    Αν είχες όμως τραυματισμό , τότε εκεί τα πράγματα περιπλέκονται καθώς πάει αυτόματα σε δικάσιμο. Και εκεί η ασφαλιστική σου δεν σε καλύπτει... Μόνο με αγωγή προς τον οδηγό. Φυσικά και θα δικαιωθείς αλλά τραβάει πολύ. Βέβαια το τι θα πληρώσει ο φταίχτης... άστο καλύτερα...

    Ασφάλεια παντού και πάντα ... αν για όποιο λόγο δεν έχει, καλύτερα πάρε άλλο μέσο μέχρι να σου έρθει.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παιδια την παρασκευη τελικα λυθηκε το θεμα,δεν ενημερωσα λογω διαθεσης (μετα απο 2 εβδομαδες αναμονης) , δεν θα τον καλυψει η ασφαλιστικη του (γιατι απο την ακυρωση της ασφαλειας του ειχε παρελθει 2μηνο...) και θα με καλυψει η δικια μου,πηγε πραγματογνομων απο τη δικη μου και μες την βδομαδα λογικα θα την εχω στα χερια μου ξανα!!! (μου λειψε το σκασμενο!)

    Μαγε ευτυχως δεν τραυματιστηκα καθολου,ημουν σταματημενος οταν επεσα και "ντυμενος" πληρως ως συνηθως κι ας με λεν ρομποκοπ , ενας λογος που το εγραψα ειναι η σκεψη που μου περασε τι θα γινοταν ΑΝ σε αυτη την "αστεια" πτωση δεν φορουσα κρανος,ΑΝ εβρισκε το κεφαλι μου σε καποιο κολωνακι (ειχε λιγο παραδιπλα ειχε) ή αν τυχαινε να πεσω λιγο ατσαλα και να χτυπησω με το κεφαλι στο πεζοδρομιο.

    Παιδια να προσεχουμε ολοι γενικως,γινομαστε πολυ ωραια τυπακια και οταν γερασουμε!! (θα σας πω σε καποιο αλλο θρεντακι γιατι το λεω)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291

    να κανω μια ερωτηση;;

    Επ ευκαιρια να κανω μια ερωτηση, ενταξει θα πληρωσω το συνεργειο για τα καινουρια ανταλακτικα και για την εργασια του,.. θα παρω τα τιμολογια και θα παω στην ασφαλιστικη μου, καποια στιγνη θα παρω τα χρηματα μου πισω...

    Τα ανταλακτικα ομως,αυτα που θα βγουν,τα παλια,σε ποιον ανηκουν;;; Ο μαστορας μου ειπε οτι θα τα κρατησει εκεινος μηπως του τα ζητησουν απο την ασφαλιστικη μεσα στο εξαμηνο αλλιως και καλα θα τα πεταξει. Ειναι αληθεια,τα ζηταει η ασφαλιστικη τα παλια ή (οπως και υποψιαζομαι) θα τα πουλησει σαν μεταχειρισμενα;;

  13. #13
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παρτα εσυ και ΑΝ στα ζητησει η ασφαλιστικη


    ε του τα δινεις

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: αυτο σκεφτηκα κι εγω,πως αν τα ζητησει η ασφαλιστικη απο μενα θα τα ζητησει, γιατι να του πιανουν και χωρο και να "τα κρατησει ενα εξαμηνο και μετα δρόμο;"

  15. #15
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Στο εξαμηνο υποχρεωνεσαι να ταχεις για την ασφαλιστικη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ατυχημα με ανασφαλιστο όχημα
    από schumifer στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2013, 19:17
  2. Τρακάρισμα με ανασφάλιστο - Help!
    από BEEF στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2012, 20:50
  3. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2009, 19:06
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2007, 19:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF