Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: ΚΟΝΤΕΡ ΚΤΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΖΑΝΤΩΝ

  1. #1
    Its Back!!Its Honda Το avatar του/της nio.nik
    Εγγραφή
    28/12/2009
    Μηνύματα
    20

    Unhappy ΚΟΝΤΕΡ ΚΤΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΖΑΝΤΩΝ

    καλησπερα σε ολους και σαν καινουριος στο σαιτ θα ηθελα να αναφερω την καταπληκτικη δουλεια που εχουν κανει οι διαχειρηστες και την απιστευτη τεχνογνωσια των μελλων του. ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

    λοιπον εχω ενα ΚΤΜ LC4 640 2003 το οποιο του βαλαμε πανω ζαντες μοταρτ απο husaberq...ολα καλα μεχρι εδω. Σκιζει απο εμφανιση μιας και ειναι τιγκα στο νικελ... αλλα
    αλλα......
    αλλα......
    εχω προβλημα με το κοντερ, δεν διαβαζει τα χιλιομετρα καθολου, η δειχνει τα δικα του
    οποτε ρωταω αν εχει κανεις παρομοιο προβλημα με το δικο μου και αν υπαρχη καποια λυση?
    το κτμ εχει πανω το ψηφιακο κοντερ με εναν αισθητηρα με 3 καλωδια που καταληγει διπλα απο την δαγκανα. δεν ξερω πως διαβαζει το σημα και πως λειτουργει το ολο θεμα αλλα ξερω μονο οτι ο αισθητηρας ειναι καινουριος (πηρα καινουριο απο την ΚΤΜ γιατι πιστευα οτι ηταν χαλασμενος).
    ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση και συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

    (νομιζω πως το εχω τοποθετησει σωστα το ποστ εδω)
    Ο Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε!!!
    Αυτήν την σοφία ψαχνω και αν την βρω... πω πω πω τι εχει να παθει......

  2. #2
    νικολακη παιδι μου παρε ενα μπροστινο κενρτο απο κτμ και ολα θα ειναι κοπλε(πιστευω).
    τωρα για το πως δουλευει ειναι αλλο θεμα ,αν και νομιζω πως δουλευει με ματι(μαγνητακι)οπως εβαζαν σε καθαρα στο βολαν για να εχουν φωτα(ρωτα μητσο)απλα η κτμ το εχει βαλει να μετραει την δισκοπλακα(με την βοηθειατον στροφων)
    Ενας αγγελος και ενας διαβολος με συνοδευουν...μου μιλανε συνεχως σα να με δασκαλευουν...ο ενας μου λεει συνεχος να χω το νου μου κι ο αλλος με ωθει στο ανοιγμα του δεξιου καρπου μου(θηριο-σε 2 ροδες)

  3. #3
    to konter μετραει με μαγνητακι καρφωμενο πανω στη μπροστα δισκοπλακα.

    αφου αλλαξες καλωδιο με αισθητηρα ισως χρειαζεσαι μπαταρια στο κοντερ (αν και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    to konter μετραει με μαγνητακι καρφωμενο πανω στη μπροστα δισκοπλακα.

    αφου αλλαξες καλωδιο με αισθητηρα ισως χρειαζεσαι μπαταρια στο κοντερ (αν και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει)
    Δε νομιζω να εχει μπαταρια...Αλλα και να ειχε θα ηταν μονο για να κραταει στην μνημη τα χιλιομετρα οταν αποσυνδεεις μπαταρια.Δε θα επαιζε καποιο ρολο στο μετρημα πιστευω...

    Το οτι δεν μετραει σωστα χιλιομετρα ειναι μαλλον αλλο θεμα.Εχω ακριβως το ιδιο μηχανακι αλλα motard κατευθειαν.Εχει μαγνητακι στο κεντρο της ζαντας απο την μερια της δισκοπλακας.
    Επισης,εχει επιλογη το κοντερ για ζαντα 21ιντσες ή 17ιντσες.Πιστευω να το εχεις φτιαξει αυτο...

    ΜΠορει και απλα να εχει προβλημα το κοντερ,να εχει παρει υγρασια κλπ κλπ.
    Εχουν παιξει μερικα προβληματακια με καμενα ψηφια,αναβοσβησματα κτλ κτλ.


  5. #5
    Its Back!!Its Honda Το avatar του/της nio.nik
    Εγγραφή
    28/12/2009
    Μηνύματα
    20
    δεν νομιζω να εχει προβλημα το κοντερ... γιατι δουλευει το υπολοιπο κανονικα... και που και που διαβαζει κατι χιλιομετρα...
    φιλε camen μπορεις να βγαλεις μια φωτο να δω πως ειναι η ολη φαση εκει κατω.
    ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Ο Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε!!!
    Αυτήν την σοφία ψαχνω και αν την βρω... πω πω πω τι εχει να παθει......

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nio.nik
    δεν νομιζω να εχει προβλημα το κοντερ... γιατι δουλευει το υπολοιπο κανονικα... και που και που διαβαζει κατι χιλιομετρα...
    φιλε camen μπορεις να βγαλεις μια φωτο να δω πως ειναι η ολη φαση εκει κατω.
    ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Tιποτα το ιδιαιτερο ρε συ...
    Ενα καλωδιο που κατεβαινει απο το κοντερ και στην ακρη εχει σενσορα και ενα μαγνητακι στο κετρο της ζαντας εκει που ειναι η δισκοπλακα...
    Σαν κοντερ ποδηλατου ειναι ακριβως...

    Θα το κοιταξω οταν θα κατεβω στο γκαραζ μπας και δεν θυμαμαι κατι καλα...
    Μηπως εχεις βαλει μακρια τον σενσορα απο το μαγνητακι και δεν πιανει το σημα????

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Να σου πω δοκιμασε κατι αλλο.
    Βγαλε τον σενσορα και παρτον στον χερι.Βρες και ενα δυνατο μαγνητακι.
    Και περνα το μαγνητακι με το χερι απο τον σενσορα να δεις αν θα γραψει το κοντερ...



  8. #8
    νικο ελα μετα απο το σπιτι να το κοιταξουμε
    Ενας αγγελος και ενας διαβολος με συνοδευουν...μου μιλανε συνεχως σα να με δασκαλευουν...ο ενας μου λεει συνεχος να χω το νου μου κι ο αλλος με ωθει στο ανοιγμα του δεξιου καρπου μου(θηριο-σε 2 ροδες)

  9. #9
    Its Back!!Its Honda Το avatar του/της nio.nik
    Εγγραφή
    28/12/2009
    Μηνύματα
    20
    οκ....θα το δοκιμασω....

    γιαννη να εχεις ετοιμα τα εργαλεια και τα τριποδα.... ααααααααααα

    και μην ξεχνας...να εχεις και φαγητο.
    Ο Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε!!!
    Αυτήν την σοφία ψαχνω και αν την βρω... πω πω πω τι εχει να παθει......

  10. #10
    Its Back!!Its Honda Το avatar του/της nio.nik
    Εγγραφή
    28/12/2009
    Μηνύματα
    20
    κοιταξα απο περιεργια το κενο μεταξυ σενσορα και δισκοφρενου... ειναι περιπου 4 χιλιοστα...και κοιταγα το δισκο δεν ειδα πουθενα μαγνητακι σφηνωμενο. λες να εχει φυγει το μαγνητακι? η να εμεινε πανω στο παλιο δισκο...
    με το ματι υπολογισα πως το υψος του σενσορα ειναι περιπου το ιδιο με το υψος των βιδων που συγκρατουν το δισκο στην θεση του...!!παιζει να ειναι καμια απο αυτες μαγνητικη και λογο της αποστασης να μην δουλευει...
    παντως θα το δοκιμασω αυτο που ειπες αν και σποραδικα το ταχυμετρο δειχνει καποια χιλιομετρα...
    ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις....
    Ο Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε!!!
    Αυτήν την σοφία ψαχνω και αν την βρω... πω πω πω τι εχει να παθει......

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nio.nik
    κοιταξα απο περιεργια το κενο μεταξυ σενσορα και δισκοφρενου... ειναι περιπου 4 χιλιοστα...και κοιταγα το δισκο δεν ειδα πουθενα μαγνητακι σφηνωμενο. λες να εχει φυγει το μαγνητακι? η να εμεινε πανω στο παλιο δισκο...
    με το ματι υπολογισα πως το υψος του σενσορα ειναι περιπου το ιδιο με το υψος των βιδων που συγκρατουν το δισκο στην θεση του...!!παιζει να ειναι καμια απο αυτες μαγνητικη και λογο της αποστασης να μην δουλευει...
    παντως θα το δοκιμασω αυτο που ειπες αν και σποραδικα το ταχυμετρο δειχνει καποια χιλιομετρα...
    ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις....
    Αφου δειχνει σποραδικα σημαινει οτι δεν εχει καλο σημα μαλλον...
    Δε θυμαμαι αν εχει μαγνητακι.Παιζει να ειναι και καποια βιδα απο αυτες που συγκρατουν την δισκοπλακα...
    Μπας και στην αλλαγη βαλλατε αλλες βιδες???

    Δοκιμασε αυτο που σου ειπα με τον μαγνητη να δεις αν γραφει.Αν γραφει τοτε εχεις προβλημα με το σημα.Αν δεν γραφει τοτε ή εχει προβλημα το καλωδιο ή το κοντερ ...
    Ελπιζω να μην ειναι το κοντερ γτ αν ακουσεις τιμη θα καραφλασεις...

    Δοκιμασε και πες μας...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

    Μπας και στην αλλαγη βαλλατε αλλες βιδες???
    re paidia pate kala? Ποια βιδα-μαγνητης; :hypnotize

    ο δισκος ειναι floating ...ψαξε καλα και θα βρεις το μαγνητακι περασμενο σε μια τρυπα του δισκου και απο πισω περασμενη μια ασφαλεια.

    αν δεν υπαρχει μαγνητακι σημαινει οτι ή σου εφυγε ή αλλαξες δισκο και δεν το εκανες τραμπα ή δεν το αντικατάστησες. αλλα τοτε δεν θα σου εδειχνε καμμια ενδειξη το κοντερ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    re paidia pate kala? Ποια βιδα-μαγνητης; :hypnotize

    ο δισκος ειναι floating ...ψαξε καλα και θα βρεις το μαγνητακι περασμενο σε μια τρυπα του δισκου και απο πισω περασμενη μια ασφαλεια.

    αν δεν υπαρχει μαγνητακι σημαινει οτι ή σου εφυγε ή αλλαξες δισκο και δεν το εκανες τραμπα ή δεν το αντικατάστησες. αλλα τοτε δεν θα σου εδειχνε καμμια ενδειξη το κοντερ.
    Θα με κανεις να κατεβω στο γκαραζ και βαριεμαι

  14. #14

  15. #15
    το Νο 36


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tach.gif 
Προβολές:	650 
Μέγεθος:	22,4 KB 
ID:	187426

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kαθαρισμος λαδιων μπροστινου και αλλαγη τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 14:49
  2. hornet S και αλλαγη μεγαλης λαμπας
    από b_bong12 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 17:24
  3. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:20
  4. Αλλαγή ζαντών
    από bonepeeler στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 12:18
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF