Σελίδα 1 από 33 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 490

Θέμα: Το παιχνιδι μου... (βελτίωση ΧR650 Motard)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994

    Talking Το παιχνιδι μου...

    Όπως ξερετε ψαχνομουν ασχημα για ένα αξιοπιστο “πολιτικο” supermotard το οποιο παραλληλα να είναι σχετικα γρηγορο και ανταγωνιστικο. Ειχα σχεδον καταληξει να παρω το KTM SMC690 όταν γνωρισα τον τυπο που με μετεπεισε και με εβαλε στην πριζα να παρω τελικα αυτό που πηρα. Αυτος εμελλε να είναι και ο βασικος μηχανικος μου (ο Θεος να τον κανει). Αντωνης το ονοματακι του, γνωστος και ως Reinmeister…

    Αυτός ο πριζαδορος λοιπον μου εξεθεσε όλα τα καλα του XR650R και βαλθηκε σ’εκεινο το «Δελεαρ» να μου αμολαει γνωστους θρυλους για το “τερας της διπλανης πορτας” που ουσιαστικα ηθελε λιγο τσιγκλισμα για να γινει ανταγωνιστικο και πανω απ’όλα αξιοπιστα.

    Η αξιοπιστια ηταν κατι που με βασανιζε πραγματικα πολύ διοτι ξερω τον εαυτο μου και θα ηταν κριμα, ενώ συντηρω σωστα και ευλαβικα ένα μηχανακι αυτό να με προδοσει με τον χειροτερο τροπο. Δεν θα το αντεχα.

    Εκτος των αλλων υπηρχε ένα στοιχειο το οποιο μου αρεσε στο ολο project. Η μοναδικοτητα. Παιρνοντας λοιπον ένα ωραιο και διαχρονικο μονοκυλινδρο (μεταχειρισμενο φυσικα) και βαζοντας το γουστο και το μερακι μου θα γινοταν ένα ΑΠΟΛΥΤΑ δικο μου μηχανακι.

    Εχοντας μπει λοιπον για τα καλα στην πριζα αρχιζω να ψαχνω εναγωνιως για ένα «καλο μεταχειρισμενο» motard. Λογω μαλλον της ιδιαιτεροτητας του “πραγματος” δεν βρεθηκε κανενα αξιοπρεπες motard παρα 1 συμπαθητικο εντουρο. Ευτυχως για μενα διοτι και τα ζαντολαστιχα θα γινοταν βασει του γουστου μου.

    Ετσι καπου στα μεσα του Οκτωβριου του 2008 αγοραστηκε το συγκεκριμενο μηχανακι με 18.000χλμ (τα οποια όπως καταλαβαμε μετα ηταν απολυτα αληθινα).



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pc080040.jpg 
Προβολές:	8263 
Μέγεθος:	94,1 KB 
ID:	187552

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Δεν εκαιγε (και δεν καιει ακομα) σταγονα λαδι, κατι πρωτοφανες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pc080041.jpg 
Προβολές:	8272 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	187553

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Ο προηγουμενος ιδιοκτητης είναι ένα καλοσυνατο ατομο το οποιο το χρησιμοποιουσε να πηγαινει στην δουλεια του καθημερινα (η οποια δουλεια του ηταν αρκετα κοντα στο σπιτι του) και όπως μου ειπε δεν το κυνηγουσε. Αυτό το διαπιστωσα μετα από 2 βολτες που πηγαμε παρεα (εγω ειχα ακομα το XR250R) και οντως ηταν σαν να καβαλουσαμε το ιδιο μηχανακι. Πουθενα δεν το ανοιγε. Ουτε στις ευθειες. Για σουζες, εντο κλπ καγκουριλικια ουτε λογος…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pc080042.jpg 
Προβολές:	8261 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	187554

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Το μονο πραγμα που μου ζητησε σαν μεταχειρισμενο ηταν μια αλλαγη στα ρουλεμαν λαιμου (λογω του καιρου ειχαν κοκκαλωσει), μια γλυστρα αλυσιδας και φρεσκα λαδια και νερα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pc080044.jpg 
Προβολές:	8263 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	187555

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Μετα από πολύ ψαξιμο από τον αναψοφωτια (βλ. reinmeister) στο νετ, αποφασιζονται από κοινου τα πρωτα πραγματακια που θα μπουν επανω, ενώ παραλληλα εγω κυκλοφορω κανονικα με το εργαλειο για να μαθω τα χουγια του και όλα τα σχετικα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pc080043.jpg 
Προβολές:	8240 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	187556

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Η ολη ιδεα (την οποια καταλαβα μετα) ηταν να κρατηθει αυτουσιο το πλαισιο, το υποπλαισιο και το μοτερ. Ο μηχανικος της συμφορας ειχε παθει παροξυσμο βομβαρδιζοντας με στο messenger καθημερινα με λινκ από πραγματα και φυσικα αναβοντας μου φωτιες που δεν εσβηναν…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pc080046.jpg 
Προβολές:	8130 
Μέγεθος:	71,7 KB 
ID:	187557

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Ωσπου μαζευονται καποια λεφτα μετα την αγορα του και το μηχανακι “μπαινει” στον γιατρο…
    Αυτή είναι και η τελευταια φορα που το βλεπω ετσι…



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pc080045.jpg 
Προβολές:	8004 
Μέγεθος:	81,2 KB 
ID:	187558

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Για να μην τα πολυλογω μετα από πολύ υπομονη, κοπο, χρημα και ιδρωτα η τελικη μορφη του είναι αυτή. Θα παρατεθουν καποιες φωτογραφιες και μετα θα μπω στα επιμερους χαρακτηριστικα.:ZZZ:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000001.jpg 
Προβολές:	7922 
Μέγεθος:	77,5 KB 
ID:	187559

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    :smilea:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000004.jpg 
Προβολές:	7861 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	187560

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000012.jpg 
Προβολές:	7843 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	187561

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000015.jpg 
Προβολές:	7769 
Μέγεθος:	85,6 KB 
ID:	187562

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Λιγα λογια για το εργο:

    Αρχιζουμε με ένα καρμπυρατερ KEIHIN FCR 41 για λιγο περισσοτερο καυσιμο και αποκριση καθως και ένα πιο ελευθερο φιλτρακι της TWINAIR.

    Μετα παμε στην εξατμιση με την οποια ασχοληθηκαμε αρκετα αφου η αρχικη προταση για Akrapovic επεσε στο κενο διοτι ειχε σταματησει η παραγωγη από το εργοστασιο. Μου ειπε να ψαξουμε για καμια Moriwaki αλλα θα ψαχναμε μεχρι τωρα, οποτε προτιμησαμε την παρα πολυ καλη επιλογη που ακουει στο ονομα BAKER. Από το XR’S ONLY. Δυνατη και σε ηχο και σε αποδοση η εξατμιση εβγαλε και βγαζει τα λεφτα της και με το παραπανω.

    Προχωραμε σε ζαντες μοταρντ 120/160. Επειδη υπηρχαν μονο κεντρα talon τα οποια είναι πανακριβα, αποφασισαμε να αφησουμε τα μαμα κεντρα (τα οποια είναι μπετον) και να βαλουν τα καλα στεφανια της EXCEL και ενισχυμενες ζαντες και καψουλια. Φυσικα στα κεντρα επεσε και μια ανοδιωση χρυσοκιτρινη για να σπασει την κοκκινιλα που θα ακολουθουσε.

    Λαστιχα PIRELLI SCORPIO SYNC απο τα οποια δεν εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος διοτι αργουν να ζεσταθουν μεσα στην πολη. Όταν όμως ζεσταθουν αποδιδουν ικανοποιητικα.

    Φρενα,από τα αγαπημενα μου κομματια, στα οποια δεν τσιγκουνευτηκα και δικαιωθηκα. Πληρες σετ της BERINGER με δισκοπλακα μασιφ χυτοσιδηρο, τετραεμβολη δαγκανα και μια τρομπα πραγματικο κομψοτεχνημα. Για πισω αφεθηκε η μαμα τρομπα και δαγκανα με έναν δισκο GALFER τυπου μαργαριτα και αλλαγη τακακιων πιο σκληρων. Ηλεκτροστατικη στην πισω δαγκανα για να ταιριαξει με την μπροστα. Εννοουνται τα σωληνακια υψηλης και για τα 2 συστηματα φρενων.

    Σημαντικη βελτιωση εκαναν και τα αλυσιδογραναζα. DID αλυσιδουλα ξερη (χωρις o-ring ή x-ring) για μεγαλυτερη αντοχη και RENTHAL γραναζια. Κριθηκε απαραιτητο να μακρυνει αρκετα για να «απλωσει» το μοτερ και φυσικα ηρθαν και πολλα χλμ τελικης.

    Επειτα περαστικαν αμμοβολη και εγιναν με ηλεκτροστατικη βαφη τα μαρσπιε οδηγου και συνοδηγου, το σταντ, ο λεβιες του πισω φρενου, ο επιλογεας ταχυτητων και το προστατευτικο αλυσιδας. Μαυρο ματ. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης τα ειχε νικελωσει και πραγματικα απορησα με το γουστο του. Επισης βαφτηκε η πλαστικη ποδια και το πλαστικο προστατευτικο της πισω δαγκανας σε μαυρο χρωμα.

    Μικρολεπτομερειες αλλαχτηκαν για καλυτερο αισθητικο και ουσιαστικο αποτελεσμα. Οποτε εχουμε αλλαγη τιμονιου με RENTHAL FATBAR, γκριπακια RENTHAL μαλακα, σελα με αντιολησθητικο υλικο στα χρωματα του ολου project. Για μασκα, μπροστινο φτερο και χουφτες προτιμηθηκαν τα ομορφα και αξιοπιστα ACERBIS. Για μανετα συμπλεκτη πηρα μια πολύ καλη της ASV σπαστη, ρυθμιζομενη ακομα και έν κινησει η οποια ειχε και αποσυμπιεστη πολύ μπανικο.

    Εννοειται ότι με τοσες λεπτομερειες δεν μπορουσαν να αφησω το παλιο οργανο επανω, το οποιο εδειχνε μονο χλμ και αυτά με μεγαλη αποκλιση καθως ειχα αλλαξει διαμετρο τροχου. Ετσι μπηκε ένα πολυοργανο-διαμαντακι VAPOR της TRAILTECH το οποιο με πληροφορει για στροφες κινητηρα, ταχυτητα, θερμοκρασια νερου, θερμοκρασια περιβαλλοντος. Εχει επισης ρολοϊ, shift light ρυθμιζομενο, προειδοποιητικη λυχνια για ανοδο θερμοκρασιας ρυθμιζομενη, μαξιμουμ ταχυτητα, ωρομετρο, οδομετρο και αλλα.

    Last but not least αφεθηκαν τα αυτοκολλητα. Προτιμηθηκε ένα ωραιο θεμα, καθαρα συμβολικο. Αγοραστηκαν από την AMR RACING και είναι custom παραγγελια.

    Το μηχανακι οσο και να σας φαινεται περιεργο δεν εχει τελειωσει. Υπαρχουν σε εκρεμμοτητα το μοτερ καθως και οι αναρτησεις. Είναι ηδη πολύ δυνατο και σε εμπειρα χερια σε στροφιλικι μπορει να κανει πολλα μηχανακια να κλαινε. Η ροπη του είναι με το κανταρι και “ξεκολαει” πολύ ευκολα. Οι αναρτησεις του ηταν ακομα με τις εργοστασιακες ρυθμισεις που σημαινει ότι οντως ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ψαχνοταν. Μολις ο Αντωνακης εβαλε το χερακι του και τις σεταρε “ακουσαν” αμεσως. Για τα δικα μου ερασιτεχνικα χερια είναι μια χαρα, αργοτερα βλεπουμε…
    Το εχω ηδη δοκιμασει στον αγιο και στα Μεγαρα και επισης εχει φαει και μια 800αρου για «επικινδυνη οδηγηση και εντυπωσιασμο + εθετε σε κινδυνο τους αλλους χρηστες της οδου». Εχει αυτή την στιγμη 21500χλμ και αυτά τα 3500χλμ που του εχω κανει από τον Οκτωβριο του 2008 μεχρι σημερα εχουν γινει σε δοκιμες και στις διακοπες μου το καλοκαιρι.

    Τα μπροστινα λοιπον, προς το παρον κρινονται ικανοποιητικοτατα και «συμφωνα με τον μαστορα» δεν υπαρχει λογος να δοθουν λεφτα σε WP ή MARZOCCHI. Θα αγοραστει μια αναρτηση OHLINS και μπορει αργοτερα ένα μπροστινο της ιδιας εταιρειας. Αν δω ότι ανεβαινουμε πολύ και εφ’οσον το μηχανακι δεν προοριζεται για αγωνες θα παρθει ένα μπροστινο KAYABA 48mm από το CRF450 του ’09. Το μοτερ θα αφεθει στην στοργικη αγκαλια του rein ο οποιος ξερει πως θα το περιποιηθει…

    Το παιχνιδι λοιπον ξεκιναει και επεται συνεχεια…


    Special thanks:

    Στον Αντωνη (reinmeister). Χωρις αυτόν δεν θα ειχα κανει τιποτα και θα πηγαινα στα τυφλα. Διεθεσε χρονο στο νετ να βρει πραγματακια και ηταν παντα εκει όταν τον χρειαζομουν.

    Στον Κυρ Γιαννη (ο πατερας μου), που ακομα για μια φορα εκανε τρελη μοντα με την ηλεκτροκολληση στην πινακιδα ή οποια ειχε χιλιοκοπει.

    Στον Γρηγορη (toulis), που μου δανεισε το θερμοπιστολο του για να λιωσουμε το κατω μερος του ντεποζιτου και να χωρεσει καθετα το κτηνωδες FCR.

    Στην Χρυσα (κοπελια μου) που με βοηθησε με το κολλημα των αυτοκολλητων.

    Στον Ακη (catmaster) που μου δανεισε τον χωρο του και το θερμοπιστολο του για να κολλησω τα αυτοκολλητα.

    Σε οποιον/α ανεβηκε επανω και με ανεχτηκε.

    Στον Τασουλη που ενώ με ηξερε μολις μιση ωρα δεχτηκε να τα παμε με το τουμπανιασμενο του KTM SMR 690 στην Κω. Τασο να εισαι παντα καλα και να προσεχεις εκει πανω ρε φιλε. Εμελλε να ηταν η τελευταια σου κοντρα μαζι μου… Ελπιζω εκει που εισαι να είναι τιγκα στα τουμπανιασμενα μονοκυλινδρα!


    Υ.Γ.1: Θα χαρω να ακουσω τις οποιες παρατηρησεις-προτροπες-συμβουλες σας…
    Υ.Γ.2: Εχω κρατησει αναλυτικα, σ’ένα excel, τις τιμες από ότι εχω παρει + τα εργατικα και το συνολο είναι για πολλα κλαματα αλλα αυτά εχει το customizing…

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    το μπροστινο φρενο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000005.jpg 
Προβολές:	7687 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	187563

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    το πισω φρενο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000010.jpg 
Προβολές:	7625 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	187564

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    φαινονται καθαρα τα αλυσιδογραναζα και οι βαφες...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000006.jpg 
Προβολές:	7536 
Μέγεθος:	87,5 KB 
ID:	187565

Σελίδα 1 από 33 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2012, 22:00
  2. Το νέο μου παιχνίδι...
    από dirtbird στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF