Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: ΤΙΜΕΣ-ΑΠΑΤΗ

  1. #1

    Angry ΤΙΜΕΣ-ΑΠΑΤΗ

    Ειμαι Ιταλια...
    Παω να δω μπουφαν κορντουρα και τσεκαρα μοντελα και τιμες...


    Dainese new panama:
    στο site της dainese 229euro
    στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) 329ευρω
    ΙΤΑΛΙΑ 195 ΕΥΡΩ και μου το αφησε 185 (λογω του οτι ειναι φιλος)

    Dainese gt 500:
    στο site της dainese 309ευρω
    στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) γυρω στα 380
    ΙΤΑΛΙΑ 259ευρω...

    Συμπερασμα...
    Δεν ειναι τοσο η διαφορα τιμης απο το σιτε (ειναι αλλα το προσπερναμε προς στιγμην) αλλα εκει που τρελαθηκα ειναι οτι στην Ιταλια εχουν πιο φτηνες τιμες απο το σιτε και επισης σου κανουν και εκπτωση που σημαινει οτι εχουν ακομα περιθωριο κερδους....

    Οταν ο γενικος εισαγωγεας της dainese (συμφωνα με λεγομενα μαγαζατορα) του πουλαει χονδρικης το new panama 229 ευρω....σημαινει οτι ο εισαγωγεας το πουλαει λιανικη στους μαγαζατορες....η κανω λαθος??Τι γινεται???

    Εδω μπηκα για να κανω συζητηση...εαν ο γενικος εισαγωγεας ειναι στο φορουμ η καποιος εκ μερος του και κανω λαθος ας το συζητησει.....Εγω μιλαω με αυτα που βλεπω (αγοραζω εγω 185 και αγοραζει ο μαγαζατορας χονδρικα 229 ειναι τραγικο)
    Ειπα την γνωμη μου.....ας μου δικαιολογισει καποιος υπευθυνα το γιατι.......


    Θα μου πειτε λογικο ειναι,ειναι η χωρα παραγωγης....

    Ναι ΑΛΛΑ οι διαφορες τιμης ειναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ!!!!!!!!!!
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Όταν βλέπεις διαφορές της τάξης των 100-150 ? τότε σίγουρα κάποιος δουλεύει κάποιον...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    20
    Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.

    Η απορία μου είναι η εξής όμως..
    Ολα τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι "κλέφτες".
    Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
    Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
    Τι ενοίκιο πληρώνεις?
    Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
    Τι εφορία πληρώνεις?
    Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
    Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
    Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
    Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.

    Η απορία μου είναι η εξής όμως..
    Ολα τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι "κλέφτες".
    Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
    Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
    Τι ενοίκιο πληρώνεις?
    Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
    Τι εφορία πληρώνεις?
    Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
    Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
    Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?
    Ναι αλλα το προβλημα αρχιζει απο πιο πριν στην συγκεκριμενη περιπτωση.....δεν γινεται να το πουλαει ο γ.εισαγωγεας ,στον μαγαζατορα,πολυ πιο ακριβα απο οσο το αγοραζει λιανικη ενας απλος πελατης απο Ιταλια....ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
    Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.

    Η απορία μου είναι η εξής όμως..
    Ολα τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι "κλέφτες".
    Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
    Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
    Τι ενοίκιο πληρώνεις?
    Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
    Τι εφορία πληρώνεις?
    Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
    Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
    Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?
    Αν δεν βγαινεις δεν μπορεις να βαζεις 50% πανω τις τιμες σου για να καληψεις την ζημεια του μαγαζιου. Εγω παντω δεν τους βλεπω να μην βγαινουν. Εχουν κλησει πολλα καταστηματα με εξοπλισμου μηχανων ? Οταν ενα κρανος εξω κανει 200 και εδω 400 ευρω, αυτο δεν λεγεται εξτρα χρημα για μισθους και ενοικια αλλα εσχροκαιρδια .


    Οσο αναφορα το κοστος τον ιντερνετομαγαζων, δεν παει να πει οτι ενα μαγαζι εξω δεν μπορει να ειναι πιο φτηνο απο το ιντερνετομαγαζο. Καθε μαγαζι μπορει να πλασαρει τα προιοντα του online αλλα για να ελκησει πελατες να εχει πιο φτηνες τιμες στο καταστημα

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
    Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.


    1.Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
    Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
    2.Τι ενοίκιο πληρώνεις?
    3.Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
    4.Τι εφορία πληρώνεις?
    5.Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
    6.Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
    Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?
    1.Απο τις 99 επιχειρήσεις που κλείνου/φυτοζωούν οι 33 ήταν κακές ιδέες, προσωπικά καπρίτσια, λογικής να μην έχουμε κανέναν πάνω απο το κεφάλι μας. Οι άλλες 33 ήταν προβληματικές, κακή διαχείριση κακοί επαγγελματίες, βασισμένοι στην λογική " ότι αρπάξουμε" Και οι τελευταίες 33 είναι αυτές που πραγματικά είναι υγιείς αλλά η έλλειψη ρευστότητας απο τράπεζες, η πτώση στην λιανική πώληση κλπ τις έχουν επηρεάσει σημαντικά. Αν κάποιες επιβιώσουν απο τις 99, είναι οι τελευταίες 33. Οι υπόλοιπες θα πάτε άπατες και καλά θα κάνουν

    2. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα ενοίκια στο εξωτερικό είναι μικρότερα? ή τόσο μικρότερα ώστε να δικαιολογούν διαφορές τιμών με την Ελλάδα της τάξης του 30-40%?

    3. Επίσης τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα καταστήματα στο εξωτερικό δουλεύουν με λιγότερο προσωπικό ή με λιγότερες εισφορές? Οι έννοιες εισφοροδιαφυγή,μειωμένη απασχόληση- ασφάλιση, μαύρη εργασία κλπ είναι ΑΚΡΩΣ διαδεδομένες στην ελληνική αγορά

    4. ΑΥτό και αν είναι ανέκδοτο... Σαφώς και έχουν μεγαλύτερη φορολόγηση και εννοείτε ότι έχουν 100% περισσότερους ελέγχους-κυρώσεις σε περίπτωση φοροδιαφυγής.

    5. Τα λαδώματα στο ΣΔΟΕ είναι ΠΑΝΤΑ σαφώς μικρότερα απο την φοροδιαφυγή και για να υπάρχει η ανάγκη να δίνονται σημαίνει ότι κάτι σου βρήκαν, άρα πάμε στην απάντηση 4...

    6. Τι άλλα έκτακτα έσοδα ΔΕΝ έχει ένα μαγαζί στο εξωτερικό?


    Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι τα καταστήματα στο εξωτερικό κάνουν σαφώς μεγαλύτερες παραγγελίες και έχουν μεγαλύτερες εκπτώσεις απο τους "παραγωγούς" αλλά αυτό δεν δικαιολογεί σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση διαφορές μεγαλύτερες απο 5%

    Η απάντηση είναι ότι τα μαγαζιά στην Ελλάδα, σε μεγάλο ποσοστό αυξάνουν τα περιθώρια κέρδους κατά πολύ... Εννοείτε για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους. Αποτέλεσμα να διώχνουν τους πελάτες σε φτηνότερες αγορές, να μειώνουν τις πωλήσεις και να κάνουν μικρότερες παραγγελίες, οπότε πάμε ξανά στην προηγούμενη παράγραφο...

    Προσωπικά δεν αγοράζω ποτέ απο το εξωτερικό όταν η διαφορά είναι μικρότερη του 10-15% ή της τάξης των 20-30 ευρώ, προτιμώ την ελληνική αγορά. Όταν μιλάμε όμως για διαφορές μεγαλύτερες απο 20% και στην τελική τιμή 50+ ευρώ ε δεν θα το σκεφτώ και πολύ... Θα κοιτάξω και εγώ τα δικά μου έσοδα-έξοδα και την δική μου επιβίωση...

  7. #7
    Επειδη εγω αλλου βλεπω οτι ειναι το προβλημα ξαναλεω:

    Αγορα απο μαγαζατορα 229ευρω επι 19% φορος = 272,5 ευρω επι 25% κερδος =340ευρω
    10% κερδος????(ελεινο) = 300 ευρω...

    Η διαφορα παραμενει ακομα.......

    Αρα εκτος τα μαγαζια ποιος φταιει???????????????
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Καλά τις τιμές DAINESE στην Ιταλία αφήστε τες εκτός καθώς δεν έχουν ουτέ καν μεταφορικά... είναι ντόπιας παραγωγής ..

    Γενικά όμως εδώ οι τιμές είναι οχι τσιμπημένες... κάτι απο τοκογλυφία θα έλεγα. Πήρα ενα ζευγάρι γάντια Dainese (κοντά , αδιάβροχα, cordura) D-DRY νομίζω απο κατάστημα Πορτογαλίας που έχει και site στο ebay... κόστος .... 30 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Το γάντι μόνο έκανε 28 ευρώ περίπου.

    Τα ίδια εδώ δεν θα τα βρείτε κάτω απο 40 ευρώ... και ναι μεν η διαφορά των 10 ευρώ μπορεί να φαίνεται μικρή σαν ποσό... σαν ποσοστό όμως είναι 33% επάνω!!!! Αν το αναγάγω σε jacket των 300 ευρώ τότε αυτό θα κοστίζει περίπου 400 ευρώ.

    Την συζήτηση για τα μαγαζιά την έχουμε ξανακάνει.. και η απάντηση μου είναι πως αν δεν μπορούν να έχουν "βιτρίνα" ας πάρουν μια αποθήκη , να ανεβάσουν ενα site και να πουλάνε όπως και οι άλλοι... έτσι το 33% θα πάει στο 15-20% που είναι κάτι πιο ανεκτό με δεδομένο οτι θα είναι εντός χώρας και θα πας να το πάρεις μόνος σου μην πληρώνοντας και μεταφορικά.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vamael
    Εγγραφή
    12/01/2010
    Μηνύματα
    101
    Αγοράζετε απ' έξω μέσω ιντερνετ. Μόνο έτσι θα αλλάξει το πράγμα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
    Αγοράζετε απ' έξω μέσω ιντερνετ. Μόνο έτσι θα αλλάξει το πράγμα.
    Αρχιζω να αμφιβάλω και με αυτη την νοοτροπία, άσχετα που και εγώ απο το internet αγοράζω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vamael
    Εγγραφή
    12/01/2010
    Μηνύματα
    101
    Γιατί ? Αν βρίσκω κάτι στο εξωτερικό μέσω ίντερνετ σε πολύ χαμηλότερη τιμή και ακόμη και με τα μεταφορικά μου έρχεται στην πόρτα μου γιατί να μην το προτιμήσω ?

    Μπορώ μέχρι ένα σημείο να δεχθώ ότι οι Έλληνες εισαγωγείς αγοράζουν σε υψηλότερες τιμές από τους συναδέλφους τους του εξωτερικού λόγω μικρότερων ποσοτήτων. Αλλά πόσο υψηλότερες ?

    Το ίδιο βλέπουμε σε όλους τους κλάδους, για παράδειγμα στα ναυτιλιακά ηλεκτρονικά συναντάμε τιμές στην Ελλάδα υψηλότερες κατά 30 και 40 %, σε σχέση με Αμερική δε, πάμε κοντά στο 50% !!!

  12. #12
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
    Γιατί ? Αν βρίσκω κάτι στο εξωτερικό μέσω ίντερνετ σε πολύ χαμηλότερη τιμή και ακόμη και με τα μεταφορικά μου έρχεται στην πόρτα μου γιατί να μην το προτιμήσω ?

    Μπορώ μέχρι ένα σημείο να δεχθώ ότι οι Έλληνες εισαγωγείς αγοράζουν σε υψηλότερες τιμές από τους συναδέλφους τους του εξωτερικού λόγω μικρότερων ποσοτήτων. Αλλά πόσο υψηλότερες ?

    Το ίδιο βλέπουμε σε όλους τους κλάδους, για παράδειγμα στα ναυτιλιακά ηλεκτρονικά συναντάμε τιμές στην Ελλάδα υψηλότερες κατά 30 και 40 %, σε σχέση με Αμερική δε, πάμε κοντά στο 50% !!!
    προφανως ο φιλος πιο πριν εννοουσε οτι κ απο το net να αγοραζει οοοολος ο κοσμος οι ντοπιοι δικοι μας εμπορισκοι δεν προκειται να βαλουν ποτεεεεε μυαλο....
    δεν μας χαλαει βεβαια

    e-rules λεμε


  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
    Γιατί ? Αν βρίσκω κάτι στο εξωτερικό μέσω ίντερνετ σε πολύ χαμηλότερη τιμή και ακόμη και με τα μεταφορικά μου έρχεται στην πόρτα μου γιατί να μην το προτιμήσω ?
    Γιατί είναι πιο πολύπλοκο το θέμα.
    Οταν δεν θα ψωνίσω απο το μαγαζί της γειτονιάς, και θα δώσω τα λεφτά μου στον Χ ... Αγγλο-Γερμανό, τότε ο μαγαζάτορας της γειτονιάς δεν θα έχει να μου πληρώσει το ασφαλιστήριο στο γραφέιο μου.
    Και εγώ δεν θα έχω να πληρώσω το κράνος στον Γερμανό.
    Το πρόβλημα της Ελλάδας, είναι η ελάχιστη παραγωγή, και η τεράστια εξαγωγή συναλλάγματος στο εξωτερικό.
    Το μοναδικό που κάνουμε, είναι να εισάγουμε προιόντα και να διώχνουμε τα λεφτά μας στο εξωτερικό.
    Ετυχε και χτές άκουγα την αναλογιά.
    Εισάγουμε 28δις ευρω και εξάγουμε 8δις ευρώ.
    Διώχνουμε 20δις τον χρόνο στο εξωτερικό, απο το υστέρημα μας.
    Το κράνος φυσικά που θα αγοράσεις , εισαγώμενο θα είναι.
    Απλά όταν το πάρεις απο Ελλάδα, θα πάρει ένα μέρος των χρημάτων, ο μαγαζατορας, ο ιδιοκτήτης του καταστήματος, το κράτος.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
    Επειδη εγω αλλου βλεπω οτι ειναι το προβλημα ξαναλεω:

    Αγορα απο μαγαζατορα 229ευρω επι 19% φορος = 272,5 ευρω επι 25% κερδος =340ευρω
    10% κερδος????(ελεινο) = 300 ευρω...

    Η διαφορα παραμενει ακομα.......

    Αρα εκτος τα μαγαζια ποιος φταιει???????????????
    μιας και μπηκες στον κόπο να κάνεις υπολογισμούς, βάλε και τα έξοδα ενός καταστήματος στο παιχνίδι ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  15. #15

    Re: ΤΙΜΕΣ-ΑΠΑΤΗ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
    Ειμαι Ιταλια...
    Παω να δω μπουφαν κορντουρα και τσεκαρα μοντελα και τιμες...


    Dainese new panama:
    στο site της dainese 229euro
    στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) 329ευρω
    ΙΤΑΛΙΑ 195ΕΥΡΩ και μου το αφησε 185 (λογω του οτι ειναι φιλος)

    Dainese gt 500:
    στο site της dainese 309ευρω
    στα Ελληνικα μαγαζια (ρωτησα Αθηνα και Χανια) γυρω στα 380
    ΙΤΑΛΙΑ 259ευρω...

    Μηπως θελεις να πεις και που ειναι αυτο το καταστημα μιας και εχω φιλο στην Ιταλια,αλλα δεν ξερει απο μοτοσυκλετιστικα,μπας και μου φερει τιποτα??

    Παντως ειναι πλεον γελοιο αυτο που γινεται στην Ελλαδα στα ειδη ρουχισμου γενικοτερα...Αν πατε καμια Γαλλια η Αμερικη που εχουν και πολυ συχνα εκπτωσεις,θα δειτε τι ποσοστα πανε να βγαλουν...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απεργια=απατη
    από alex-varadero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 18:31
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ Web Banking
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 17:12
  3. ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ Wings ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΖΟΥΠΕΡ...
    από BAD BOY στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 08:35
  4. Δυναμομετρησεις Απατη Α.ε
    από CREμμυδια στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2005, 10:37
  5. ΤΙΜΕΣ & ΩΡΑΡΙΟ ΠΛΟΙΟΥ ...
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF