Σελίδα 10 από 105 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 1568

Θέμα: Honda Bros

  1. #136
    Χεράς ή Βροντάς; Το avatar του/της Dumah
    Εγγραφή
    22/12/2009
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
    φυσικα ο καθενας εχει την γνωμη του και αυτο ειναι και το σωστο. αλλα λαθος κανεις στον υπολογισμο. δηλαδη αν παρω ενα CRM του 92 και το κανω ολο ανακατασκευη και μου βγει 3000, θα πρεπει να το πουλησω 3500 για να παρω και 500 για το μηχανακη. ε δεν θα το παρει κανεις γιατι με τοσα περνεις CRF του 2005 και ας θελει φτιαξιματα. Αν τα BROS και τα CB1 ειχαν πανω στην αδεια την αλιθινη χρονολογια τους και οχι της πρωτης εισαγωγης και ηταν 1989,1990,1991 επειδη μεχρι τοτε βγεναν ουτε 500 ευρω δεν θα τα πουλουσαν. και φυσικα δεν βαζω στη ιδια κατηγορια το CB1 με το BROS. ειναι σαν να συγκρινεις την πουτσα με την βουρτσα, απλα επειδη εγω τοσα διαθετω ειπα μηπως κατσει κανα CB1, το BROS θα το σκεφτομουν πολυ και για 500 ευρω.
    Για δες εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread...&pagenumber=15

    Άμα βρεις κάτι τέτοιο με κανα 100αρι - 200αρι από αυτόν που το χει και του χώσεις κανα 300αρι πάνω (λάστιχα, αλυσιδογράναζα, μπαταρία, μπουζί και υγρά...),θα τη βολέψεις μια χαρά...αργότερα θα του χώσεις και ένα βάψιμο...
    Ευκαιρίες όντως υπάρχουν...ειδικά τέτοιους καιρούς...
    Honda CB 400 Super Four
    Honda CBR 400 RR
    Honda CB 250 Classic
    Yamaha Super Tennere
    Kawasaki ZZR 600
    Yamaha TDM 850
    Honda Bros 400
    Honda Transalp 650
    Yamaha TDM 850

    ...and So Must Go On...

  2. #137
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2010
    Μηνύματα
    26

    καλα τα λετε...

    αλλα εγω το brosaki το εκλεισα σε να μηνα θα ναι στα χερια μου.η αγορα του 1200 κ πενα.πιστευω οτι εκανα καλη αγορα γιατι τοσο δν κοστιζει ο σκελετος του κ στα χερια μου θα αρχισει να δουλευει απο τα 36000χιλ το παλικαρι ειναι γνωστος κ προτιμω να δωσω τοσα για ενα μεγαλο παλιο παρα για μια παπια στα ιδια λεφτα που σε να μηνα θα το βαρεθω κ δν θα μου προσφερει ταχιδια μικρου μηκους!οσο για το cb εχω να πω τα καλητερα κ δν σας κριβω οτι αυτο θα επερνα αν ειχα περισοτερα λεφτα αλλα κ για τν μεταποληση(μεγαλο πραμα).ο ερωτας μου κιολας για αυτη τη μηχανη δν μου επετρεψε να δω αλλη ασε που ενα ακομα πλεονετιμα της ειναι οτι πολυ ευκολα βαζεις το μοτερ του 650!καλα μου χιλιομετρα!

  3. #138
    Χεράς ή Βροντάς; Το avatar του/της Dumah
    Εγγραφή
    22/12/2009
    Μηνύματα
    120
    Καλοτάξιδη...
    Όσο για κινητήρα από 650, για φαντάσου να βάλεις πάνω του Τρανσαλπ...;
    Honda CB 400 Super Four
    Honda CBR 400 RR
    Honda CB 250 Classic
    Yamaha Super Tennere
    Kawasaki ZZR 600
    Yamaha TDM 850
    Honda Bros 400
    Honda Transalp 650
    Yamaha TDM 850

    ...and So Must Go On...

  4. #139
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
    φυσικα ο καθενας εχει την γνωμη του και αυτο ειναι και το σωστο. αλλα λαθος κανεις στον υπολογισμο. δηλαδη αν παρω ενα CRM του 92 και το κανω ολο ανακατασκευη και μου βγει 3000, θα πρεπει να το πουλησω 3500 για να παρω και 500 για το μηχανακη. ε δεν θα το παρει κανεις γιατι με τοσα περνεις CRF του 2005 και ας θελει φτιαξιματα. Αν τα BROS και τα CB1 ειχαν πανω στην αδεια την αλιθινη χρονολογια τους και οχι της πρωτης εισαγωγης και ηταν 1989,1990,1991 επειδη μεχρι τοτε βγεναν ουτε 500 ευρω δεν θα τα πουλουσαν. και φυσικα δεν βαζω στη ιδια κατηγορια το CB1 με το BROS. ειναι σαν να συγκρινεις την πουτσα με την βουρτσα, απλα επειδη εγω τοσα διαθετω ειπα μηπως κατσει κανα CB1, το BROS θα το σκεφτομουν πολυ και για 500 ευρω.
    Πιστεύω δεν έχω κάνει λάθος, η ανακατασκευή είναι άλλη περίπτωση. Ένα BROS (και άλλα παρόμοια μοτο) για να το κάνεις όπως βγήκε από το εργοστάσιο θέλεις τουλάχιστον ?5000. Προφανώς και δεν πρόκειται ποτέ να πουληθεί πάνω από ?2000. Αυτό το κάνεις μόνο αν θες να το κρατήσεις.

    Αυτό που έλεγα εγώ δες το έτσι. Έχεις ένα BROS (ή CB ή Βandit κτλ). Του βάζεις λάστιχα, αλυσίδα, service και ότι χρειάζεται για να είναι σε καλή κατάσταση. Έχεις δώσει πάνω κάτω ?500. Ποσο πρέπει να πουληθεί; Δεν ρωτάω εσένα προσωπικά, το λέω για την κουβέντα. Αυτά τα μηχανάκια αν είναι να τα δώσει κάποιος πόσο να τα δώσει;

    Έπειτα μπαίνει και ένας ακόμη παράγοντας. Τα μηχανάκια αυτά θα αρχίσουν να σπανίζουν κάποια στιγμή. Τα καλά κομμάτια θα ανεβάσουν την τιμή τους για αυτούς που τα ψάχνουν... Εγώ ας πούμε θέλω να βρω ένα VFR400RR NC30. Αν είναι σε καλή κατάσταση αποκλείεται να βρεθεί κάτω από ?1300-1400. Κι ας είναι και του '90...

    Όσο για το χαρακτηρισμό και τη σύγκριση μεταξύ BROS και CB1 πιστεύω ότι είσαι πολύ υπερβολικός... Εκτός κι αν συγκρίνεις μόνο το γκάζι τους...

    Και ακόμα το ποσό που διαθέτουμε δεν καθορίζει την αξία μιας μηχανής... Και εγώ διαθέτω 3000. Να ψάξω για VTR SP?


    Ελπίζω να βρεις πάντως ενα CB όπως το θες και σε λεφτά ευκαιρία...!

    Give me fuel, Give me fire

  5. #140
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
    Καλοτάξιδη...
    Όσο για κινητήρα από 650, για φαντάσου να βάλεις πάνω του Τρανσαλπ...;
    Για transalp ας μας πει ο "pikos" που έχει βάλει....


    Εγώ πιθανώς θα δοκιμάσω από africa κάποια στιγμή αν βρω...
    Give me fuel, Give me fire

  6. #141
    Χεράς ή Βροντάς; Το avatar του/της Dumah
    Εγγραφή
    22/12/2009
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    Για transalp ας μας πει ο "pikos" που έχει βάλει....


    Εγώ πιθανώς θα δοκιμάσω από africa κάποια στιγμή αν βρω...

    Θέλω να ακούσω γνώμες...

    Λες να την κρατήσω και να κάνω και γω κάτι τέτοιο;
    (Μου τη ζητάει ένα παλικάρι ανταλλαγή με Super Tennere '97 με πολλά extra...)
    Honda CB 400 Super Four
    Honda CBR 400 RR
    Honda CB 250 Classic
    Yamaha Super Tennere
    Kawasaki ZZR 600
    Yamaha TDM 850
    Honda Bros 400
    Honda Transalp 650
    Yamaha TDM 850

    ...and So Must Go On...

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Γιατί ρε φίλε το μειώνεις έτσι το μπροσάκι; Το πολύ 500; Όπως και να το κάνεις μηχανάκι παίρνεις, δε γίνεται. Ένα ποδήλατο κάνει ένα κατοστάρικο το ελάχιστο. Και το μηχανάκι είναι ποιοτικότατο για να έχει αντέξει 20 χρόνια με ποιος ξέρει τι μεταχείριση.

    Μια μέρα είχα δει σε ένα φανάρι ένα Ducati 400 F3 και σκεφτόμουν από μέσα μου "πω ρε φίλε κοίτα δω". Όταν είδα στο σπίτι πότε έβγαινε έπαθα πλάκα (85-88), ελάχιστα πριν το Bros, τα μηχανάκια κυκλοφορούσαν την ίδια περίοδο ουσιαστικά. Για ποιον λόγο υπάρχουν τώρα 15 Bros για πώληση στην χρυση ευκαιρία και, προφανώς, κανένα τέτοιο;

    Ωραία το Bros είναι του '90, και; Καίει λάδι και πρέπει να συμπληρώνεις 1-2 φορές μέχρι την αλλαγή. Αυτό. Τι άλλο πρόβλημα υπάρχει; Θέλει πιθανόν 2-3 πράγματα να κάνεις. Λάστιχα και αλυσιδογράναζα δεν τα θεωρώ θέμα, τα περισσότερα μηχανάκια που πωλούνται θέλουν λάστιχα και αρκετά θέλουν αλυσιδογράναζα. Θα του κάνεις ένα σέρβις λάδια, φίλτρα κλπ. Εγώ σε όποιο μεταχειρισμένο έπαιρνα θα το έκανα για να ξέρω τι γίνεται. Μην τρελαινόμαστε δηλαδή.

    Όσο για τη σύγκριση Super Four-Bros 'ντάξει. Έχει αρκετά περισσότερα άλογα και άρα γκάζι (για το 400 πάντα μιλάμε, το 650 ούτε καν) και έχει βολικότερη σέλα ειδικά για το συνεπιβάτη συν βολικότερη θέση οδήγησης λόγω τιμονιού. Από εκεί και πέρα δεν βλέπω κάτι άλλο. Αν θες άλογα φυσικά πας στο SF δεν το συζητάω. Αλλά ρε γμτ δεν είναι μόνο τα άλογα...

    @ chr1s_86:
    το μηχανάκι στα μπετά το έχω
    thanx για τη βοήθεια αλλά το τωρινό πρόβλημα είναι χώρου και χρόνου... αν είναι θα σου πω!

    για το vfr κοίτα και για το rvf 400 nc35 ήταν το αμέσως επόμενο (vfr είναι απλά παίξανε με τα γράμματα) και ήταν καλύτερο και ανασχεδιασμένο σε πολλά σημεία (upside down, διαφορά στην ανάφλεξη στα πιστόνια, εναλλάξ τα διπλανά και όχι μαζί όπως τα προηγούμενα νομίζω, και φυσικά geardriven cam :a19: ). Α, ξέχασα, δεν παίζει να βρεις τέτοιο...

    Υ.Γ.: 5.000 για το Bros;;; Το έσκισες! Πώς λένε το μηχανικό σου, Soichiro;;

  8. #143
    ρε παιδες το cb1 ειναι μηχανη που απλα ειναι 400 και το bros ειναι μηχανακι που ειναι 400αρι, ωραιο, ομορφο και αθανατο δεν λεω αλλα μηχανη δεν ειναι. ειναι υπερβολικα μικρο για μηχανη. αυτη ειναι για μενα η κυρια διαφορα με το cb1, και μετα ολα πανω απο θεμα ποιοτητας. ειναι σαν να συγκρινεις ενα M3 με μια απλη 3αρα. και αυτο θα το δειτε αν μαθετε τις τιμες μου δινωντουσαν τοτε. μαζι βγαιναν. και οταν ειπα οτι ψαχνω με 500 ευρω φυσικα και δεν ενοουσα να εχει γραναζοαλυσιδα και λαστιχα καινουργια απλα να δουλευει το μοτερ καλα. Και φυσικα πιστευω οτι αυτα τα μηχανακια ποτε δεν θα γινουν "συλλεκτικα" γιατι δεν εχουν τιποτα το ιδιαιτερο ωστε να εχουν και καποια τιμη οπως λεει ενας φιλος και να τα ψαχνεις.

  9. #144
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2010
    Μηνύματα
    26

    ...χμ

    την ιδιαιτεροτητα τη βλεπει διαφορετικα ο καθενας.καθε μηχανη προσφερει ιδιαιτεροτητα κ μετα ερχεται η προτημηση μας σε αυτες!και ναι το brosaki θα γινει αντικα γιατι η παραγωγη του σταματησε το 92-93 σε σχεση πχ με το transalp που συνεχηζεται η παραγωγη του.αρα μετραμε ακομα 7-8 χρονια κ αυτο γιατι χρειαζονται 25 χρονια(αν δν κανω λαθος)για να ονομαστει αντικα μια μηχανη.

    απο τωρα ψαχνω μοτερ 650αρι

  10. #145
    Χεράς ή Βροντάς; Το avatar του/της Dumah
    Εγγραφή
    22/12/2009
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
    φιλαρακι το ειδα και το brosaki σου απλα με ενα χιλιαρικο βρηκα ενα SF που ειναι κλασης ανωτερο και το ξερεις επειδη απο οτι ειδα το ειχες. για αυτο λεω μεχρι 500αρι, ασε που πιστευω οτι μηχανακι που σταματησε το 1992 οσο καλο και να ειναι, ειναι 18 χρονων δεν αξιζει παραπανω λεφτα. και ποσο μαλλον ενα bros που ειναι και μικρο σαν μηχανη.
    Έχεις δίκιο στο ότι η Super Four είναι άλλη μηχανή...
    δεν το συζητάω...
    είναι πολύ πιο εύστροφο και νευρικό απ'το Bros, πιο μεγάλο και δυνατό...αλλά νομίζω όχι πιο γρήγορο από το 650...
    Από την άλλη έχω την εντύπωση ότι δεν μπαίνει όπως μπαίνει το bros στη στροφή λόγω γεωμετριάς - πλαισίου, μιας και η CB έχει έναν κεντρικό άξονα στη μέση με συναίπεια να έχει πολλά μπαλατζαρίσματα...και από την άλλη το Bros έχει το περιμετρικό πλαίσιο το οποίο το καθιστά πολύ πιο συμπαγή και άκαμπτο, το όλο σύνολο...
    Συν του ότι είναι πιο μικρό και ευέλικτο...
    Βέβαια δεν το συζητάω, εάν μου λέγανε να διαλέξω δε θα το συζητούσα...
    ...η πρώτη αγάπη είναι και η παντοτινή!!!
    Honda CB 400 Super Four
    Honda CBR 400 RR
    Honda CB 250 Classic
    Yamaha Super Tennere
    Kawasaki ZZR 600
    Yamaha TDM 850
    Honda Bros 400
    Honda Transalp 650
    Yamaha TDM 850

    ...and So Must Go On...

  11. #146
    Χεράς ή Βροντάς; Το avatar του/της Dumah
    Εγγραφή
    22/12/2009
    Μηνύματα
    120
    Σκέφτομαι να κρατήσω το Brosaki μου και να του κάνω κάποιες μετατροπούλες...
    Μήπως έχει κανείς τιμόνι και βάση που να κάνει αντί των clip ons?????
    Honda CB 400 Super Four
    Honda CBR 400 RR
    Honda CB 250 Classic
    Yamaha Super Tennere
    Kawasaki ZZR 600
    Yamaha TDM 850
    Honda Bros 400
    Honda Transalp 650
    Yamaha TDM 850

    ...and So Must Go On...

  12. #147
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2010
    Μηνύματα
    26
    βρηκα ενα εγω στο car.gr στα ανταλακτικα με 100ε ψαχτo

  13. #148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
    Σκέφτομαι να κρατήσω το Brosaki μου και να του κάνω κάποιες μετατροπούλες...
    Μήπως έχει κανείς τιμόνι και βάση που να κάνει αντί των clip ons?????
    Εγω ειχα κανει τη μετατροπη αυτη με κοστος περιπου 50Ε αλλα εργατικα φιλου,γιατι εχει δουλεια το πραγμα...Ψαξε υπαρχουν πολλα και στο ιντερνετ αλλα και σε μαγαζια και απο τιμες παιζουν πολυ αναλογα τη μαρκα κυριως!!Αξιζει παντως...

  14. #149
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Φίλος με Africa 750 ζητά να βάλει μοτέρ Honda Bros 400 για να ημερέψει η Αφρικάνα.

  15. #150
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
    Φίλος με Africa 750 ζητά να βάλει μοτέρ Honda Bros 400 για να ημερέψει η Αφρικάνα.
    chr1s_86 ακούει;;;

    ή τα έχουν βρει ήδη;

Σελίδα 10 από 105 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 ???
    από Anritsu στο forum Honda
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 12:15
  2. Honda Bros
    από plutonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 21:15
  3. Honda Bros
    από empemp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF