Σελίδα 104 από 105 ΠρώτοΠρώτο ... 4549499100101102103104105 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.546 έως 1.560 από 1564

Θέμα: Honda Bros

  1. #1546
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ex_SRX 400 Προβολή μηνύματος
    Γεροντοέρωτες ή ξεμωράματα;
    Μετά από 6 χρόνια ...αμηχανίας αγόρασα το Bros 400 που πουλούσε ένας φίλος από το στρατό με τον οποίο είχαμε χαθεί τα τελευταία 25 χρόνια λόγω μπλεγμένων οικογενειακών υποχρεώσεων. Το μηχανάκι προορίζεται για καθημερινή χρήση ή ότι τουλάχιστον σημαίνει αυτό για έναν 66άρη που προσπαθεί να μην τα κακαρώσει. Το είδαμε με το μηχανικό μου, θέλει μερικά πράγματα, είναι πολύ παλιό αλλά τουλάχιστον ξέρω τις συνθήκες που δούλευε τα χρόνια που είναι στην Ελλάδα. Πρώτη κυκλοφορία το '96, 86.000 χιλιόμετρα, τιμή αγοράς 900 ευρώ, θέλει λάστιχα, αλυσιδογράναζα, σέρβις, επισκευή(?) το στροφόμετρο, κόλλημα καναδυό πλαστικά και βάψιμο, αμήν... Πλύθηκε καλά σε εξειδικευμένο πλυντήριο και περιμένει το σέρβις. Το θέμα είναι ότι μου ξαναέφερε αυτό το χωρίς λόγο χαμόγελο μετά από μια μικρή βόλτα-περιπλάνηση.
    Χαιρετώ σας, έμεινε κανένας;Συνημμένο 432088
    Ως πρώην κάτοχος δε μπορώ να μην σου πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ. Είμαι σίγουρος οτι δε πέταξες τα λεφτά σου!
    Ενα μηχανάκι που με έβαλε στο κόσμο της σοβαρής μοτοσυκλέτας! Άνετα το ξαναεπερνα!

    Να το χαρείς!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #1547
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Καλως ηρθες 66χρονε! Ωραιο μηχανακι ηταν κσι θα γινει μολις το συμμαζέψεις και το επιμεληθείς

  3. #1548
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Πρώτη κυκλοφορία στην Ελλάδα το 96 όχι γενικά. Είναι προ μοντέλου pgm (δηλ. τέλος του ‘80). Είχα 6 χρόνια το pgm (χρυσές ζάντες) και όπως είπε και ο Φιλος παραπάνω με έβαλε στο κόσμο της μοτοσικλέτας

  4. #1549
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Σαν πρώην κάτοχος 400 & 650 αντατριχιάζω και μόνο που βλέπω το νήμα να επιπλέει στην επιφάνεια του μοτο.γρ . Μπράβο σύντροχοι .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bross.jpg 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	40,4 KB 
ID:	432113
    Modenas Kriss 125

  5. #1550
    Νέο μέλος Το avatar του/της ex_SRX 400
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    20
    Ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές. Ναι, ξέρω πρώτη κυκλοφορία στην Ελλάδα το '96, πρέπει να πρωτοκυκλοφόρησε το '88 το συγκεκριμένο. Γενικά μου φάνηκε πολύ ευχάριστο, είχα ένα SRX400 επί 23 χρόνια, αλλά θα το εμπιστευτώ περισσότερο όταν του αλλάξω και λάστιχα. Σκέφτομαι τα Bridgestone Battlax, τουλάχιστον στο SRX με είχαν ικανοποιήσει. Το Brosάκι ακόμα δεν βγήκε από το συνεργείο, οπότε περιμένω, έχω αλλά δεν έχω κλπ. Ο μάστορας παλιός φίλος από το '85, δεν θέλω να τον πιέζω, του τύχανε και πολλά... Ευτυχώς στην πρώτη του δοκιμαστική βόλτα το ξέσκισα στις φωτογραφίες-άπλυτο όμως-κι έτσι έχω κάτι να βλέπω.

  6. #1551
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ex_SRX 400 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές. Ναι, ξέρω πρώτη κυκλοφορία στην Ελλάδα το '96, πρέπει να πρωτοκυκλοφόρησε το '88 το συγκεκριμένο. Γενικά μου φάνηκε πολύ ευχάριστο, είχα ένα SRX400 επί 23 χρόνια, αλλά θα το εμπιστευτώ περισσότερο όταν του αλλάξω και λάστιχα. Σκέφτομαι τα Bridgestone Battlax, τουλάχιστον στο SRX με είχαν ικανοποιήσει. Το Brosάκι ακόμα δεν βγήκε από το συνεργείο, οπότε περιμένω, έχω αλλά δεν έχω κλπ. Ο μάστορας παλιός φίλος από το '85, δεν θέλω να τον πιέζω, του τύχανε και πολλά... Ευτυχώς στην πρώτη του δοκιμαστική βόλτα το ξέσκισα στις φωτογραφίες-άπλυτο όμως-κι έτσι έχω κάτι να βλέπω.
    Τι ωραίες αναμνήσεις μου δημιουργείς!!!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #1552
    Νέο μέλος Το avatar του/της ex_SRX 400
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    20
    23 Δεκέμβρη παίρνω το μηχανάκι από το συνεργείο, έχοντας κλείσει μέσα ένα μήνα. Σέρβις μοτέρ και μπροστινής ανάρτησης, λύσιμο-καθάρισμα καρμπυρατέρ, αλυσιδογράναζα, τακάκια πίσω, διάφορα ψιλά από δω κι από 'κεί, κάτι σκουριασμένες βίδες, ψιλορυθμίσεις στη σχάρα, επισκευή σε στροφόμετρο και κοντέρ, λαμπάκια φωτισμού οργάνων κλπ. Μερικά θα μπορούσα να τα φτιάξω και μόνος μου, αλλά ξέροντας πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, τα δυο χρόνια της πανδημίας δεν την πολυκίνησε, προτίμησα τη σιγουριά του μάστορα. Κόστος εργασιών 520 ευρά. Θέλει ακόμα λάστιχα, έχει αρκετές αισθητικές ψιλοατέλειες-όπως κι εγώ άλλωστε-αλλά δουλεύουν όλα όπως πρέπει. Έκανα μερικές βόλτες στα πέριξ των Αθηνών σχετικά χαλαρά, την άνοιξα μέχρι 8.000 στροφές, έπιασα καμιά 100στή στην Κηφισίας, δουλεύει γλυκά. Η ζωή συνεχίζεται.... Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_5979.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	433439 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_6018_1_01.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	433440

  8. #1553
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Καλοτάξιδο!

    Η πρώτη φωτογραφία λογικά είναι στην Πεντέλη, στη διασταύρωση που πάει για κορυφή, ενώ η δεύτερη μάλλον στο σταθμό του ηλεκτρικού στο Μαρούσι, δίπλα στο περίπτερο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 11/01/2022 στις 00:10.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #1554
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ex_SRX 400 Προβολή μηνύματος
    23 Δεκέμβρη παίρνω το μηχανάκι από το συνεργείο, έχοντας κλείσει μέσα ένα μήνα. Σέρβις μοτέρ και μπροστινής ανάρτησης, λύσιμο-καθάρισμα καρμπυρατέρ, αλυσιδογράναζα, τακάκια πίσω, διάφορα ψιλά από δω κι από 'κεί, κάτι σκουριασμένες βίδες, ψιλορυθμίσεις στη σχάρα, επισκευή σε στροφόμετρο και κοντέρ, λαμπάκια φωτισμού οργάνων κλπ. Μερικά θα μπορούσα να τα φτιάξω και μόνος μου, αλλά ξέροντας πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, τα δυο χρόνια της πανδημίας δεν την πολυκίνησε, προτίμησα τη σιγουριά του μάστορα. Κόστος εργασιών 520 ευρά. Θέλει ακόμα λάστιχα, έχει αρκετές αισθητικές ψιλοατέλειες-όπως κι εγώ άλλωστε-αλλά δουλεύουν όλα όπως πρέπει. Έκανα μερικές βόλτες στα πέριξ των Αθηνών σχετικά χαλαρά, την άνοιξα μέχρι 8.000 στροφές, έπιασα καμιά 100στή στην Κηφισίας, δουλεύει γλυκά. Η ζωή συνεχίζεται.... Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_5979.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	433439 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_6018_1_01.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	433440
    Μπράβο σου! Να το χαρείς!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #1555
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Η αισθηση οτι πριν 30 χρονια αποκτουσες περισσοτερη μοτοσυκλετα για τα λεφτα σου... ...
    Καλες βολτες!!

  11. #1556
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ex_SRX 400 Προβολή μηνύματος
    Γεροντοέρωτες ή ξεμωράματα;
    Μετά από 6 χρόνια ...αμηχανίας αγόρασα το Bros 400 που πουλούσε ένας φίλος από το στρατό με τον οποίο είχαμε χαθεί τα τελευταία 25 χρόνια λόγω μπλεγμένων οικογενειακών υποχρεώσεων. Το μηχανάκι προορίζεται για καθημερινή χρήση ή ότι τουλάχιστον σημαίνει αυτό για έναν 66άρη που προσπαθεί να μην τα κακαρώσει. Το είδαμε με το μηχανικό μου, θέλει μερικά πράγματα, είναι πολύ παλιό αλλά τουλάχιστον ξέρω τις συνθήκες που δούλευε τα χρόνια που είναι στην Ελλάδα. Πρώτη κυκλοφορία το '96, 86.000 χιλιόμετρα, τιμή αγοράς 900 ευρώ, θέλει λάστιχα, αλυσιδογράναζα, σέρβις, επισκευή(?) το στροφόμετρο, κόλλημα καναδυό πλαστικά και βάψιμο, αμήν... Πλύθηκε καλά σε εξειδικευμένο πλυντήριο και περιμένει το σέρβις. Το θέμα είναι ότι μου ξαναέφερε αυτό το χωρίς λόγο χαμόγελο μετά από μια μικρή βόλτα-περιπλάνηση.
    Χαιρετώ σας, έμεινε κανένας;Συνημμένο 432088
    Καλές βόλτες, είχα το 400pgm (με τις χρυσές ζάντες) και είναι από τις καλύτερες μηχανές που είχα και μετάνοιωσα που το έδωσα.

    Στην πόλη είναι καλύτερο κι από παπί ενώ σε στροφιλικια θα χαρείς στρίψιμο χωρίς καμμιά προσπάθεια.

    Θυμάμαι πως η σέλα του ήταν άβολη, μετά τα 100 km σερί πιανόμουν για τα καλά, οπότε μια βελτίωσή της σε σελά νομίζω πως αξίζει σε περίπτωση ταξιδιού ή πιο μεγάλης βόλτας. Και μια γέφυρα μπροστινού βοηθάει να μη τραβάει στα δυνατά φρένα λόγω μονου δίσκου 320 με 4εμβολη δαγκάνα παρακαλώ.

    Α ρε πτάνα Χόντα όταν έχεις κέφια τι φτιάχνεις... Το σύνολο πλαίσιο-ψαλιδι στο όριο προειδοποιεί με τις περιβόητες ελεγχόμενες ελαστικότητες και η μοτοσυκλέτα διορθώνει μόνη της.

  12. #1557
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Καλές βόλτες, είχα το 400pgm (με τις χρυσές ζάντες) και είναι από τις καλύτερες μηχανές που είχα και μετάνοιωσα που το έδωσα.

    Στην πόλη είναι καλύτερο κι από παπί ενώ σε στροφιλικια θα χαρείς στρίψιμο χωρίς καμμιά προσπάθεια.

    Θυμάμαι πως η σέλα του ήταν άβολη, μετά τα 100 km σερί πιανόμουν για τα καλά, οπότε μια βελτίωσή της σε σελά νομίζω πως αξίζει σε περίπτωση ταξιδιού ή πιο μεγάλης βόλτας. Και μια γέφυρα μπροστινού βοηθάει να μη τραβάει στα δυνατά φρένα λόγω μονου δίσκου 320 με 4εμβολη δαγκάνα παρακαλώ.

    Α ρε πτάνα Χόντα όταν έχεις κέφια τι φτιάχνεις... Το σύνολο πλαίσιο-ψαλιδι στο όριο προειδοποιεί με τις περιβόητες ελεγχόμενες ελαστικότητες και η μοτοσυκλέτα διορθώνει μόνη της.
    Όντως ρε φίλε! Η σέλα του ήταν όντως σκατα!
    Μόλις μου θύμισες ότι κι εγώ την είχα αλλάξει!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #1558
    Νέο μέλος Το avatar του/της ex_SRX 400
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    20
    Ευχαριστώ για τις ευχές!
    Η πρώτη φωτογραφία είναι στην Πεντέλη και η δεύτερη στο σταθμό του ηλεκτρικού στο Μαρούσι. Περιμένω να ανοίξει λίγο ο καιρός για να βάλω λάστιχα, γιατί προς το παρόν κάνω σχετικά λίγα χιλιόμετρα, μικροαποστάσεις κυρίως. Το στροφόμετρο ξανάρχισε τα δικά του, ξεκινάει από τις 1800 στροφές και φρενάρει στις 3000 στροφές, μάλλον πρέπει να ψάξω για "καινούριο" από το να το επισκευάσω. Γενικά πάντως είναι πολύ ευχάριστο μηχανάκι, νοιώθω σαν να το οδηγούσα πάντα κι ας μην είχα καβαλήσει τίποτα από το 2015. Σαν να έχει λίγο βαρύτερη αίσθηση από το SRX, αλλά μπορεί να είναι κι η ιδέα μου. Με τη σέλα ακόμα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, θα δω και σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Συνεχίζουμε!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_1120_05.JPG‎  
    Τελευταία τροποποίηση από ex_SRX 400; 24/02/2022 στις 14:05.

  14. #1559
    Νέο μέλος Το avatar του/της ex_SRX 400
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    20
    Δεν βλέπω πίεση πια για τα BROS, μάλλον έχει πέσει το ενδιαφέρον λόγω παλαιότητας. Τέλος πάντων, καλή χρονιά σας εύχομαι και πάντα όρθιοι και υγιείς ώστε να καβαλάτε τα αγαπημένα σας μηχανάκι, όποια κι αν είναι αυτά. Το Μπροσάκι στο χρόνο που πέρασε απέκτησε πριν την άνοιξη καινούρια Bridgestone Battlax και νοιώθει χαρούμενο, έχοντας κάνει τα ταπεινά 3.000 χλμ περίπου, οπότε ετοιμάζεται ψυχολογικά για την επόμενη αλλαγή λαδιών κι ένα μικρό σέρβις. Απέκτησα ένα σετ οργάνων για να κάνω τράμπα το δικό του κοντέρ στο "νέο" σετ, αλλά ακόμα δεν έχω προετοιμαστεί ...ψυχολογικά για την εργασία. Αντίθετα δεν χάνω ευκαιρία να κάνω μικρές ή μεγαλύτερες βόλτες και τις διάφορες μικροδουλειές. Η μεγαλύτερη διαδρομή που έκανα ήταν ως τη Θήβα όπου το ξέσκισα ελαφρώς και του/μου άρεσε. Αφού δεν ασχολήθηκα με τα όργανα έχω αφήσει προς το παρόν και κάποια αισθητικά θεματάκια, ευελπιστώ όμως να τα δρομολογήσω πριν την άνοιξη. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3201_02.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	440688Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3545_02.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	109,3 KB 
ID:	440689

  15. #1560
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    like ΚΑΙ για τον πανθηράκο στις φωτό
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 ???
    από Anritsu στο forum Honda
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 12:15
  2. Honda Bros
    από plutonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 21:15
  3. Honda Bros
    από empemp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF